odstraszanie gołębi


Jak odstraszyć gołębie z balkonu? Sposób na gołębie i inne niechciane ptaki.


W sprzedaży ogólnodostępnych jest wiele produktów zapewniających skuteczne odstraszanie gołębi. Posiadają różne ceny i zastosowanie. Pamiętaj jednak, że nie każdy odstraszacz gołębi czy sposób na zabezpieczenie balkonu przed gołębiami sprawdzi się akurat u Ciebie. Nie użyjesz przecież armatki hukowej na ptaki na balkonie prawda? To jak wybrać? Zapraszamy do lektury!

Problem z gołębiami - po co w ogóle je odstraszać?


Znaczna część ludzi twierdzi, że gołębi nie powinno się odstraszać. W wielu miastach widać zjawisko dokarmiania gołębi, najczęściej chlebem, którego "żal wyrzucić". Ptaki karmione takim pokarmem są w niskiej kondycji i przez to narażone na liczne choroby. Duża ilość łatwodostępnego pokarmu determinuje nienormowany przyrost populacji gołębi oraz modyfikacje naturalnych zachowań dzikich ptaków.

Po co odstraszać gołębie?

Powód 1: Gołębie przenoszą choroby.

Co najmniej 60 zakaźnych chorób powiązanych jest z gołębiami i ich ekskrementami np. ornitoza, salmonelloza, robaczyce (glisty, tasiemce), ptasia grypa, toksoplazmoza, kokcydioza lysterioza i in.. Gołębie posiadają również ektopasożyty (pasożyty zewnętrzne) tj. ptaszyńce, świerzbowce, wszoły i obrzeżki, które łatwo przenoszą się na ludzi.

Najgroźniejszym z nich dla człowieka jest obrzeżek gołębi. Obrzeżek to kleszcz, który żeruje na ptakach gdy te śpią. Nie wbija się do skóry, lecz pożywia się jak pluskwa domowa, czy komar. Problem z obrzeżkiem gołębim niestety nie znika po przegonieniu gołębi. Larwy obrzeżka potrafią nawet przez rok siedzieć w ukryciu bez pobierania pokarmu. Jeśli nie znajdą żywiciela to najczęściej wchodzą do mieszkania kąsając ludzi. Ukąszenie może wywołać bardzo gwałtowną reakcję alergiczną (wstrząs anafilaktyczny). Obrzeżki przenoszą również boreliozę.

obrzeżek gołębi jak wygląda

Obrzeżek gołębi (Argas reflexus) fot. wikimedia commons


Powód 2: odchody gołębi zanieczyszczają budynki i elewacje.

Odchody gołębi w nagromadzeniu niszczą materiały budowlane (nawet stal czy beton) powodując naruszenie spójności strukturalnej konstrukcji i przez to niszczenie wielu zabytków. Czas i materiały poświęcone na “sprzątanie” po ptakach stanowią koszty nie do odzyskania dla wielu samorządów i przedsiębiorstw.

Powód 3: Gołębie w zakładach produkcyjnych zanieczyszczają podłogi, ściany i sprzęt.

Gołębie powodują skażenie żywności, leków i środków chemicznych. Lokalne organizacje zdrowia i inne rządowe organizacje mogą nałożyć na firmy kary jeśli „ptasie problemy” nie zostaną zażegnane.

Jak pozbyć się gołębi z balkonu, parapetu czy tarasu? Sposoby na gołębie.


Jak do wszystkiego, także do odstraszania gołębi należy się dobrze przygotować. Zdradzamy Ci kilka zasad, dzięki których przestrzeganiu sprawnie i zgodnie z prawem uporasz się ptakami.

1. Podstawową zasadą jest „im szybciej, tym lepiej”. Nie czekaj aż gołębie zbudują gniazda, czy złożą jaja. W chwili gdy zobaczysz, że gołąb często pojawia się na balkonie, słyszysz gruchanie i zauważysz znoszone przez gołębie patyczki to czas na Twój ruch. To pierwsze oznaki, że gołąb chce zamieszkać na Twoim balkonie.

Jeśli nie zareagujesz szybko będziesz mógł niczym Krystyna Czubówna komentować dzień z życia gołębiej rodziny. Wszelkie systemy odstraszania ptaków najlepiej instalować przed rozpoczęciem „ptasiego sezonu” ponieważ łatwiej jest zapobiec osiedleniu się ptaków niż pozbywać się ich kiedy już osiadły na danym terenie.

gołąb miejski jak wygląda

2. Działaj zgodnie z prawem. Należy sprawdzić czy nie obowiązuje sezon ochronny. Zgodnie z Ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody usuwanie gniazd ptasich zarówno z budek jak i obiektów budowlanych możliwe jest od dnia 16 października do końca lutego.

3. Zwróć uwagę na warunki sanitarne oraz dostęp do pożywienia i wody w okolicy. Usuń wszelkie pozostałości pokarmowe (karmiki), śmieci, materiał zdatny do budowy gniazd oraz inne elementy zachęcające ptaki. Jeśli nie uporasz się z tak podstawowymi sprawami, Twój balkon będzie dla gołębi bardzo atrakcyjny.

4. Przed przystąpieniem do odstraszania gołębi z balkonu należy usunąć wszelkie ślady obecności ptaków: gniazda, odchody, padłe ptaki i związany z nim zapach. Dorosłe osobniki często powracają w sprawdzone miejsce przez wiele lat. Balkon możesz łatwo wyczyścić. Służy do tego specjalny środek do czyszczenia ptasich odchodów.preparat do usuwania ptasich odchodów avik
Preparat do czyszczenia ptasich odchodów

Czy kolce na ptaki to dobry sposób na gołębie?


Kolce przeciw ptakom
to nowoczesny i bardzo skuteczny sposób na gołębie. Stosowany najczęściej w walce z gołębiami miejskimi. Z pewnej odległości są niemal niezauważalne stąd często stosuje się to rozwiązanie na zabytkach. Pozwala to na zabezpieczenie przed gołębiami, nie zaburzając estetyki i ekspozycji obiektu.

Modele kolców odróżnia gęstość i ułożenie drutów. Zdeterminowane jest to również różnym przeznaczeniem. Kolce na gołębie nie będą wymagać dużego zagęszczenia kolców, gdyż to duży gatunek ptaka. W przypadku ochrony obiektu przed małymi ptakami zagęszczenie drutów musi być znacznie większe.

Kolce chronią przede wszystkim parapety, balustrady i inne elementy architektoniczne przed przesiadywaniem, gniazdowaniem i nocowaniem ptaków na chronionym obszarze.

kolce na ptaki gołębie
Najgęstsze kolce na ptaki. Kolce na gołębie Antyptak


Czy kolce na ptaki są legalne? Tak, montaż kolców jest legalny. Należy pamiętać jedynie o właściwym montażu, tak by kolce były widoczne dla ptaków. Kolców nie można ukrywać, montować na ścianach bocznych, w dół oraz w bok. Więcej możesz przeczytać w oficjalnym stanowisku Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska dot. tego czy kolce na gołębie są legalne.

Siatki na gołębie na balkon - skuteczne zabezpieczenie.


Niejednokrotnie siatka na balkon jest jedyną 100% skuteczną metodą zabezpieczenia balkonu, tarasu przed gołębiami. Stwarza solidną barierę dla gołebi. Siatki na ptaki wykonane z polietylenu - materiału odpornego na długotrwałe działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych (opady, temperatura, UV). Najbardziej popularnym kolorem jest odcień piaskowy.

Siatki w kolorze piaskowym są praktycznie nie widoczne i nie zacieniają okien. Odpowiednio zamontowane siatki na gołębie w pełni zabezpieczą między innymi: balkony, okna strychowe, gzymsy, wnęki, rzeźby oraz inne elementy architektoniczne.

Siatki na gołębie na balkon
Siatka na gołębie na balkon. Siatka przeciw ptakom 2x3m. Zestaw do montażu bez wiercenia.


Czy dźwiękowe odstraszacze na gołębie nadają się na balkon?


Dźwiękowy odstraszacz gołębi to metoda skuteczna z powodzeniem stosowana na lotniskach, w sadach, parkach, składowiskach odpadów komunalnych i wielu innych terenach otwartych lub na budynkach przemysłowych. Płoszenie gołębi na balkonie tą metodą posiada jednak pewne ograniczenia – jest dosyć głośne i na pewno ktoś (np. sąsiad) zwróci Ci uwagę. Może przeszkadzać również Tobie samemu. Wtedy urządzenie będziesz wyłączać, a przecież nie o to chodzi! Odstraszacz gołębi by był skuteczny musi działać cały czas. 

Dźwiękowy odstraszacz ptaków Birdchaser
Dźwiękowy odstraszacz ptaków Birdchaser

Ultradźwiękowe odstraszacze na gołębie

Ultradźwiękowe odstraszacze gołębi to urządzenia pracujące na zmienianej częstotliwości ultradźwięków, które wywołują u gołębi niepokój.

Ultradźwiękowy odstraszacz ptaków BirdAway
Ultradźwiękowy odstraszacz ptaków BirdAway LS-987BF


Odstraszacze ultradźwiękowe wg. zaleceń producentów przeznaczone są do zastosowania w pomieszczeniach zamkniętych lub częściowo zamkniętych. Nie należy stosować tych urządzeń w przypadku gołębi oraz innych ptaków odstraszanych w okolicy źródła pokarmu. Odstraszacz ultradźwiękowy na ptaki działa kierunkowo i punktowo w ograniczonym zakresie. Jeśli chcesz odstraszyć gołębie od siadania w konkretnym miejscu to ok. Pojedynczy odstraszacz nie zabezpieczy jednak całego balkonu.

Metody wizualne

Wizualne systemy odstraszania ptaków - najczęściej są to makiety ptaków drapieżnych, plastikowe kruki, balony, taśmy holograficzne, latawce itp. Metoda wizualna jest często stosowana jako pierwsza. Jeśli gołąb jak dotąd nie założył gniazda na Twoim balkonie to polecamy zacząć od montażu sztucznego kruka na balustradzie, jastrzębia lub balona odstraszającego.

Kruk na balkon. Sztuczny kruk odstraszacz ptaków, na gołębie
Kruk na balkon. Sztuczny kruk odstraszacz ptaków, na gołębie


Makiety świetnie uzupełniają również działanie ultradźwiękowych odstraszaczy ptaków. Metody wizualne nie koniecznie sprawdzą się jednak w płoszeniu gołębi miejskich, jesli zażarcie walczysz z nimi już od długiego czasu, lub co gorsza założyły choć raz gniazdo. Balony na ptaki świetnie odstraszą dzięcioła od elewacji - sprawdziliśmy i przetestowaliśmy "na własnej skórze".

Potrzebny Ci sposób na gołębie na balkonie?


Odwiedź nasz  sklep

Wybierz najlepsze kolce na ptaki posiadających pozytywne opinie. 

Sprawdź siatki na ptaki do samodzielnego montażu

Jeśli szukasz montażu siatki na ptaki sprawdź profesjonalistów

montaż siatki na balkon

 © odstraszanie.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.
 

Pozostałe wpisy

 • Jak dokarmiać ptaki

  Jak dokarmiać ptaki

  Dowiedz się z tego artykułu: Jak dokarmiać ptaki w zimie? Dlaczego ptaki zostają na zimę? Kiedy zacząć dokarmianie? Jaki pokarm dla ptaków na zimę wybrać? Gdzie powiesić karmnik?

 • biedronka azjatycka, jak zwalczać

  Zwalczanie biedronek azjatyckich - jak je rozpoznać i ich się pozbyć?

  Biedronki azjatyckie coraz częściej stanowią zagrożenie w domach i ogrodach lub są po prostu uporczywymi owadami. W poniższym artykule omówimy jak je rozpoznać, zwalczać i zabezpieczać się przed iwnazją.

 • Ochrona paneli fotowoltaicznych przed ptakami

  Ochrona paneli fotowoltaicznych przed ptakami

  Ogromnym zagrożeniem dla paneli fotowoltaicznych są szkody spowodowane przez ptaki, wpływające bezpośrednio na wydajność i trwałość ogniw. W tym artykule omówimy różne strategie ochrony i zabezpieczania paneli fotowoltaicznych przed ptakami.

 • zwalczanie ślimaków

  Naturalne sposoby zwalczania ślimaków

  Ślimaki potrafią zajść za skórę każdej osobie, która uprawia swój ogródek.

  W poniższym tekście radzimy, w jaki sposób poradzić sobie ze ślimakowym kłopotem przy użyciu naturalnych metod.

 • oprysk owadobójczy w ogrodzie domu

  Jak przygotować i wykonać oprysk owadobójczy w ogrodzie, domu

  Przygotowanie skutecznego roztworu oprysku owadobójczego może być kluczowe dla ochrony pomieszczeń i ogrodu przed szkodliwymi owadami. W tym przewodniku przedstawimy krok po kroku, jak sporządzić roztwór oprysku owadobójczego, aby osiągnąć najlepsze rezultaty.

 • komary ugryzienie

  Jak chronić się przed komarami?

  Przedstawiamy skuteczne środki pozwalające chronić się przed komarami. Dowiesz się jak chronić się przed ugryzieniami komarów i co użyć gdy swędzi. Poznasz skuteczne preparaty na komary chroniące dorosłych, dzieci i niemowlęta.

 • muchy zwalczanie

  Zwalczanie much i komarów w pomieszczeniach

  Nie wiesz jak skutecznie i najbezpieczniej pozbyć się latających much i komarów w pomieszczeniach? Przedstawiamy rozwiązania jak zwalczyć muchy i komary w kuchni, sypialni, garażu i innych pomieszczeniach domu czy mieszkania.

 • Zwalczanie owadów w koszach, zbiornikach na śmieci

  Zwalczanie owadów w koszach, zbiornikach na śmieci

  Pozbądź się natrętnych owadów przy śmietniku. Poznaj przyczyny, metody zwalczania owadów w koszach na śmieci oraz sposoby zapobiegania problemu.

 • kleszcze jak się chronić

  Jak chronić się przed kleszczami

  Jak chronić się przed kleszczami? Nie daj się ukąsić kleszczom. Poznaj skuteczne sposoby na odstraszanie kleszczy.

 • szubaki zwalczanie

  Szubaki zwalczanie

  Mały brązowy chrząszcz lub pasiasta larwa pod dywanem, za meblami, pomiędzy deskami parkietu lub przy listwach przypodłogowych? Szubak Smirnowa. Poznaj sprawdzone sposoby na szubaki i ich larwy w pomieszczeniach.

 • mrzyki jak się pozbyć

  Jak pozbyć się mrzyków z mieszkania, domu? Skuteczny sposób na mrzyki.

  Mrzyk dziewannowiec - jak go rozpoznać, jakie stwarza zagrożenie i jak się go pozbyć? Poznaj sprawdzone sposoby na mrzyki i ich larwy w pomieszczeniach.

 • szkodnicy drewna jak się pozbyć

  Jak pozbyć się szkodników drewna?

  Jak rozpoznać, że drewno zostało zaatakowane przez szkodnika? Jakie szkody mogą wyrządzić szkodniki drewna? Dowiedz się jak chronić się przed szkodnikami drewna? Poznaj skuteczne sposoby zwalczania szkodników drewna.

 • szkodniki, jakie owady niszczą drewno

  Jakie owady niszczą drewno?

  Potocznie szkodniki drewna bywają utożsamiane z jednym konkretnym insektem – kornikiem. Tymczasem jest to bardzo liczna grupa owadów, a paradoksalnie sam kornik w odniesieniu do drewna technicznego (martwego i przetworzonego) nie stwarza dużego zagrożenia. Zobacz zdjęcia szkodników drewna i dowiedz się jaki owad niszczy Twoje drewno, meble i inne drewniane przedmioty.  Sprawdź jakie owady uszkadzają drewno

 • użądlenie osy, szerszenia, pszczoły, trzmiela

  Użądlenie osy, szerszenia, pszczoły, trzmiela - czy może zabić?

  Kompendium dotyczące tego: jakie ryzyko stwarzają  ich użądlenia, jak się skutecznie chronić przed tymi insektami i bezpiecznie je odstraszać oraz postępować, kiedy niestety dojdzie do ataku.

 • strzyżak sarni jak się chronić przed

  Strzyżak sarni (jeleni). Jak chronić się przed strzyżakiem?

  Strzyżak sarni (jeleni) bywa nazywany przez media „latającym kleszczem”, co może wprowadzać w błąd i wywoływać niepotrzebną panikę. 
  Z tego tekstu dowiesz się: czym właściwie jest strzyżak, jakie w rzeczywistości stwarza zagrożenie, jak go odstraszyć (w jaki sposób się przed nim chronić). 

Popularne kategorie