odstraszanie gołębi


Jak odstraszyć gołębie z balkonu? Sposób na gołębie i inne niechciane ptaki.


W sprzedaży ogólnodostępnych jest wiele produktów zapewniających skuteczne odstraszanie gołębi. Posiadają różne ceny i zastosowanie. Pamiętaj jednak, że nie każdy odstraszacz gołębi czy sposób na zabezpieczenie balkonu przed gołębiami sprawdzi się akurat u Ciebie. Nie użyjesz przecież armatki hukowej na ptaki na balkonie prawda? To jak wybrać? Zapraszamy do lektury!

Problem z gołębiami - po co w ogóle je odstraszać?


Znaczna część ludzi twierdzi, że gołębi nie powinno się odstraszać. W wielu miastach widać zjawisko dokarmiania gołębi, najczęściej chlebem, którego "żal wyrzucić". Ptaki karmione takim pokarmem są w niskiej kondycji i przez to narażone na liczne choroby. Duża ilość łatwodostępnego pokarmu determinuje nienormowany przyrost populacji gołębi oraz modyfikacje naturalnych zachowań dzikich ptaków.

Po co odstraszać gołębie?

Powód 1: Gołębie przenoszą choroby.

Co najmniej 60 zakaźnych chorób powiązanych jest z gołębiami i ich ekskrementami np. ornitoza, salmonelloza, robaczyce (glisty, tasiemce), ptasia grypa, toksoplazmoza, kokcydioza lysterioza i in.. Gołębie posiadają również ektopasożyty (pasożyty zewnętrzne) tj. ptaszyńce, świerzbowce, wszoły i obrzeżki, które łatwo przenoszą się na ludzi.

Najgroźniejszym z nich dla człowieka jest obrzeżek gołębi. Obrzeżek to kleszcz, który żeruje na ptakach gdy te śpią. Nie wbija się do skóry, lecz pożywia się jak pluskwa domowa, czy komar. Problem z obrzeżkiem gołębim niestety nie znika po przegonieniu gołębi. Larwy obrzeżka potrafią nawet przez rok siedzieć w ukryciu bez pobierania pokarmu. Jeśli nie znajdą żywiciela to najczęściej wchodzą do mieszkania kąsając ludzi. Ukąszenie może wywołać bardzo gwałtowną reakcję alergiczną (wstrząs anafilaktyczny). Obrzeżki przenoszą również boreliozę.

obrzeżek gołębi jak wygląda

Obrzeżek gołębi (Argas reflexus) fot. wikimedia commons


Powód 2: odchody gołębi zanieczyszczają budynki i elewacje.

Odchody gołębi w nagromadzeniu niszczą materiały budowlane (nawet stal czy beton) powodując naruszenie spójności strukturalnej konstrukcji i przez to niszczenie wielu zabytków. Czas i materiały poświęcone na “sprzątanie” po ptakach stanowią koszty nie do odzyskania dla wielu samorządów i przedsiębiorstw.

Powód 3: Gołębie w zakładach produkcyjnych zanieczyszczają podłogi, ściany i sprzęt.

Gołębie powodują skażenie żywności, leków i środków chemicznych. Lokalne organizacje zdrowia i inne rządowe organizacje mogą nałożyć na firmy kary jeśli „ptasie problemy” nie zostaną zażegnane.

Jak pozbyć się gołębi z balkonu, parapetu czy tarasu? Sposoby na gołębie.


Jak do wszystkiego, także do odstraszania gołębi należy się dobrze przygotować. Zdradzamy Ci kilka zasad, dzięki których przestrzeganiu sprawnie i zgodnie z prawem uporasz się ptakami.

1. Podstawową zasadą jest „im szybciej, tym lepiej”. Nie czekaj aż gołębie zbudują gniazda, czy złożą jaja. W chwili gdy zobaczysz, że gołąb często pojawia się na balkonie, słyszysz gruchanie i zauważysz znoszone przez gołębie patyczki to czas na Twój ruch. To pierwsze oznaki, że gołąb chce zamieszkać na Twoim balkonie.

Jeśli nie zareagujesz szybko będziesz mógł niczym Krystyna Czubówna komentować dzień z życia gołębiej rodziny. Wszelkie systemy odstraszania ptaków najlepiej instalować przed rozpoczęciem „ptasiego sezonu” ponieważ łatwiej jest zapobiec osiedleniu się ptaków niż pozbywać się ich kiedy już osiadły na danym terenie.

gołąb miejski jak wygląda

2. Działaj zgodnie z prawem. Należy sprawdzić czy nie obowiązuje sezon ochronny. Zgodnie z Ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody usuwanie gniazd ptasich zarówno z budek jak i obiektów budowlanych możliwe jest od dnia 16 października do końca lutego.

3. Zwróć uwagę na warunki sanitarne oraz dostęp do pożywienia i wody w okolicy. Usuń wszelkie pozostałości pokarmowe (karmiki), śmieci, materiał zdatny do budowy gniazd oraz inne elementy zachęcające ptaki. Jeśli nie uporasz się z tak podstawowymi sprawami, Twój balkon będzie dla gołębi bardzo atrakcyjny.

4. Przed przystąpieniem do odstraszania gołębi z balkonu należy usunąć wszelkie ślady obecności ptaków: gniazda, odchody, padłe ptaki i związany z nim zapach. Dorosłe osobniki często powracają w sprawdzone miejsce przez wiele lat. Balkon możesz łatwo wyczyścić. Służy do tego specjalny środek do czyszczenia ptasich odchodów.

Czy kolce na ptaki to dobry sposób na gołębie?


Kolce przeciw ptakom
to nowoczesny i bardzo skuteczny sposób na gołębie. Stosowany najczęściej w walce z gołębiami miejskimi. Z pewnej odległości są niemal niezauważalne stąd często stosuje się to rozwiązanie na zabytkach. Pozwala to na zabezpieczenie przed gołębiami, nie zaburzając estetyki i ekspozycji obiektu.

Modele kolców odróżnia gęstość i ułożenie drutów. Zdeterminowane jest to również różnym przeznaczeniem. Kolce na gołębie nie będą wymagać dużego zagęszczenia kolców, gdyż to duży gatunek ptaka. W przypadku ochrony obiektu przed małymi ptakami zagęszczenie drutów musi być znacznie większe.

Kolce chronią przede wszystkim parapety, balustrady i inne elementy architektoniczne przed przesiadywaniem, gniazdowaniem i nocowaniem ptaków na chronionym obszarze.Czy kolce na ptaki są legalne? Tak, montaż kolców jest legalny. Należy pamiętać jedynie o właściwym montażu, tak by kolce były widoczne dla ptaków. Kolców nie można ukrywać, montować na ścianach bocznych, w dół oraz w bok. Więcej możesz przeczytać w oficjalnym stanowisku Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska dot. tego czy kolce na gołębie są legalne.

Siatki na gołębie na balkon - skuteczne zabezpieczenie.


Niejednokrotnie siatka na balkon jest jedyną 100% skuteczną metodą zabezpieczenia balkonu, tarasu przed gołębiami. Stwarza solidną barierę dla gołebi. Siatki na ptaki wykonane z polietylenu - materiału odpornego na długotrwałe działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych (opady, temperatura, UV). Najbardziej popularnym kolorem jest odcień piaskowy.

Siatki w kolorze piaskowym są praktycznie nie widoczne i nie zacieniają okien. Odpowiednio zamontowane siatki na gołębie w pełni zabezpieczą między innymi: balkony, okna strychowe, gzymsy, wnęki, rzeźby oraz inne elementy architektoniczne.Czy dźwiękowe odstraszacze na gołębie nadają się na balkon?


Dźwiękowy odstraszacz gołębi to metoda skuteczna z powodzeniem stosowana na lotniskach, w sadach, parkach, składowiskach odpadów komunalnych i wielu innych terenach otwartych lub na budynkach przemysłowych. Płoszenie gołębi na balkonie tą metodą posiada jednak pewne ograniczenia – jest dosyć głośne i na pewno ktoś (np. sąsiad) zwróci Ci uwagę. Może przeszkadzać również Tobie samemu. Wtedy urządzenie będziesz wyłączać, a przecież nie o to chodzi! Odstraszacz gołębi by był skuteczny musi działać cały czas. Ultradźwiękowe odstraszacze na gołębie

Ultradźwiękowe odstraszacze gołębi to urządzenia pracujące na zmienianej częstotliwości ultradźwięków, które wywołują u gołębi niepokój.Odstraszacze ultradźwiękowe wg. zaleceń producentów przeznaczone są do zastosowania w pomieszczeniach zamkniętych lub częściowo zamkniętych. Nie należy stosować tych urządzeń w przypadku gołębi oraz innych ptaków odstraszanych w okolicy źródła pokarmu. Odstraszacz ultradźwiękowy na ptaki działa kierunkowo i punktowo w ograniczonym zakresie. Jeśli chcesz odstraszyć gołębie od siadania w konkretnym miejscu to ok. Pojedynczy odstraszacz nie zabezpieczy jednak całego balkonu.

Metody wizualne

Wizualne systemy odstraszania ptaków - najczęściej są to makiety ptaków drapieżnych, plastikowe kruki, balony, taśmy holograficzne, latawce itp. Metoda wizualna jest często stosowana jako pierwsza. Jeśli gołąb jak dotąd nie założył gniazda na Twoim balkonie to polecamy zacząć od montażu sztucznego kruka na balustradzie, jastrzębia lub balona odstraszającego.Makiety świetnie uzupełniają również działanie ultradźwiękowych odstraszaczy ptaków. Metody wizualne nie koniecznie sprawdzą się jednak w płoszeniu gołębi miejskich, jesli zażarcie walczysz z nimi już od długiego czasu, lub co gorsza założyły choć raz gniazdo. Balony na ptaki świetnie odstraszą dzięcioła od elewacji - sprawdziliśmy i przetestowaliśmy "na własnej skórze".

Potrzebny Ci sposób na gołębie na balkonie?


Odwiedź nasz  sklep

Wybierz najlepsze kolce na ptaki posiadających pozytywne opinie. 

Sprawdź siatki na ptaki do samodzielnego montażu

Jeśli szukasz montażu siatki na ptaki sprawdź profesjonalistów

montaż siatki na balkon

 © odstraszanie.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.
 

Pozostałe wpisy

 • Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Skuteczne sposoby na ślimaki.

  Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Skuteczne sposoby na ślimaki.

  Inwazja ślimaków to coś, czego chciałby uniknąć każdy właściciel ogrodu. Co robić, aby zminimalizować ryzyko zmasowanego ataku mięczaków na kwiaty czy warzywa? Jakie działania podejmować, aby skutecznie sobie z nimi poradzić, kiedy już się pojawią?
  O tym dowiesz się z poniższego tekstu.
   

 • Profesjonalna deratyzacja i dezynsekcja. Kiedy wezwać pomoc do problemu ze szkodnikami?

  Profesjonalna deratyzacja i dezynsekcja. Kiedy wezwać pomoc do problemu ze szkodnikami?

  Czasami sytuacja ze szkodnikami staje się na tyle trudna, że konieczne staje się skorzystanie z usług profesjonalnej firmy DDD (dezynsekcja, dezynfekcja, deratyzacja). Dowiedz się nieco o tajnikach pracy takich ekip – np. kiedy trzeba ich wezwać i jak przygotować się na ich przyjazd!

 • Chrząszcze w domu

  Chrząszcze w domu

  Czarne chrząszcze w domu? Spotkałeś chrząszcza na podłodze w domu, piwnicy, garażu lub na strychu i nie wiesz co to może być? Sprawdź najczęściej występujące chrząszcze będące szkodnikami w gospodarstwach domowych.

 • Wtyk amerykański<br>Tajemnicza amerykańska pluskwa.

  Wtyk amerykański
  Tajemnicza amerykańska pluskwa.

  Wtyk amerykański zwany również amerykańską pluskwą, to nowy, inwazyjny gatunek pluskwiaka. Czy gryzie ludzi? Czy przenosi choroby? Jak wygląda? Jak pozbyć się wtyka amerykańskiego? Sprawdź!

 • Myszy za ścianą?

  Myszy za ścianą?

  Sprawdź nasze porady jak pozbyć się myszy i szczurów z regipsów, ścianek działowych, sufitu.

 • Gryzki w domu. Jak pozbyć się tych psotników?

  Gryzki w domu. Jak pozbyć się tych psotników?

  Gryzki zwane również psotnikami są bardzo częstymi gośćmi w naszych domach. Czy gryzki gryzą? Jak pozbyć się gryzków, psotników z domu? Co na gryzki? Sprawdź skuteczne sposoby i sprawdzone środki.

 • Ćmianki – małe muszki w łazience

  Ćmianki – małe muszki w łazience

  Małe muszki w łazience/kuchni, małe ćmy w łazience, muchy kanalizacyjne..Jak pozbyć się ćmianek? Poznaj sprawdzone sposoby na zwalczanie ćmianek

 • Wszoły - jak się pozbyć? Co na wszoły?

  Wszoły - jak się pozbyć? Co na wszoły?

  Co na wszoły? Jak zwalczyć wszoły? Porady oraz rekomendacje. Sprawdzone środki, preparaty posiadające pozytywne opinie.

 • Jak pozbyć się pająków z domu?

  Jak pozbyć się pająków z domu?

  Czy pająki gryzą? Czy pająki przenoszą choroby? Skąd biorą się pająki w domu? Co na pająki? Jak zwalczyć pająki? Sprawdź!

 • Co na mrówki w samochodzie?

  Co na mrówki w samochodzie?

  Sprawdź, jak pozbyć się mrówek z samochodu. Czego użyć na mrówki w aucie?

 • Owady domowe, czyli jakie?

  Owady domowe, czyli jakie?

  Jakie owady najczęściej występują w domu lub mieszkaniu? Jak rozpoznać „robaki domowe”? Metody i sposoby zwalczania.

 • Obrzeżek gołębi - groźny ptasi kleszcz, jak go zwalczyć?

  Obrzeżek gołębi - groźny ptasi kleszcz, jak go zwalczyć?

  Jak się pozbyć obrzeżka? Jak go zwalczyć? Sprawdzone sposoby, środki oraz porady, jak wytępić obrzeżki

 • Co zrobić, gdy pies, kot zjadł trutkę na szczury?

  Co zrobić, gdy pies, kot zjadł trutkę na szczury?

  Weterynarz odpowiada: Co robić, gdy kot lub pies połknie trutkę na szkodniki? Jakie są objawy zatrucia trutką na gryzonie? Jak pomóc zwierzętom domowym? Sprawdź nim będzie za późno!

 • Naturalne sposoby na szkodniki?

  Naturalne sposoby na szkodniki?

  Jakie są naturalne sposoby na owady i inne szkodniki? Poznaj naturalnych wrogów szkodników, których możesz zaprosić do siebie by ograniczyć występowanie wielu z nich.

 • Jakie choroby można złapać od gołębi?

  Jakie choroby można złapać od gołębi?

  Sprawdź jakie choroby mogą być przenoszone przez gołębie. Dowiedz się jak się ustrzec przed chorobami od gołębi i jak ograniczyć możliwość zarażenia.

Popularne kategorie