opryski na komary, odkomarzanie

Jak pozbyć się komarów z ogrodu? Zwalczanie komarów na zewnątrz.


Komar jest najbardziej zabójczym zwierzęciem na świecie. Jego zdolność do przenoszenia chorób zagrażających życiu sprawia, że ​​jest to poważne zagrożenie dla zdrowia a kontrola jego liczebności odgrywa znaczną rolę w ochronie zdrowia publicznego na całym świecie.

ugryzienie komara

Plaga komarów - skąd się bierze?


W Polsce występuje 47 gatunków komarów. Gotowe by pić naszą krew, zostawiać pamiątkę w postaci swędzących bąbli i wzbudzać irytację budząc nas w środku nocy swym brzęczeniem. Komary po ulewnych deszczach pojawiają się nagle i masowo. Nie jest to plaga komarów jak mogłoby się nam wydawać, a normalne zjawisko pojawiające się w przyrodzie co jakiś czas. Masowe pojawy komarów wynikają ze stworzenia idealnych warunków do rozwoju dla tych owadów. Ulewy, lokalne podtopienia, powodzie i temperatura powyżej 25 stopni Celsjusza to dla nich raj. Po takich zjawiskach atmosferycznych, w wielu miejscach zalega stojąca woda, do której to samice komara składają tysiące jaj.
 

jak wygląda komar

Ile żyje komar?


Samiec szybko po przekazaniu genów ginie. Odżywia się inaczej niż samica - nie pije krwi, a żywi się sokami roślinnymi. Samica komara żyje dłużej bo kilka tygodni. W tym czasie składa ponad 2 tysiące jaj. Po 3 tygodniach nowe zastępy komarów są już gotowe by pić krew. To samice potrafią przeżyć zimę, skryte w naszych piwnicach, strychach, jaskiniach czy dziuplastych drzewach. Jednak najbardziej istotne dla przetrwania komarów są jaja - to one odporne na niskie temperatury i zamarzanie przetrzymują zimę. Z tego powodu błędne jest stwierdzenie, że długotrwała i siarczysta zima wytępi owady.

samica komara

Jak chronić się przed komarami?


Pierwszą linią obrony powinno być stworzenie odpowiednich barier zamykających wejścia do pomieszczeń (moskitiery i balkonowe siatki na komary), odpowiednie zaprojektowanie oświetlenia terenu, aby zapobiec przyciąganiu owadów, noszenie odzieży, która zmniejszy narażoną skórę, oraz rozsądne stosowanie repelentów.


oprysk na kleszcze do ogrodu, na kleszcze w ogrodzie


Jak pozbyć się komarów z ogrodu?


Odkomarzanie działki czy ogrodu to proces, na który składa się kilka poszczególnych etapów. Niepraktyczne jest skupianie się jedynie na eliminowaniu dorosłych owadów. Nie da się zwalczyć komarów na wybranym obszarze w 100%. Zwalczanie komarów zawsze będzie ograniczać się do redukcji populacji do „tolerowanych” poziomów.

bros na larwy komarów

Biorąc pod uwagę, że pierwsze etapy życia komarów odbywają się w wodzie, nasze główne wysiłki powinny być skierowane na zmniejszenie źródeł wody by maksymalnie ograniczyć możliwość składania jaj i rozwój larw komarów. Jeśli w Twojej najbliższej okolicy znajduje się oczko wodne albo inny zbiornik wodny (basen) użyj larwicydów lub specjalnych środków zmniejszających napięcie powierzchniowe tafli wody co hamuje rozwój larwy komara.

Domowe sposoby na komary. Jak pozbyć się komarów z okolic domu?

  1. Usuń lub przykryj wszystko, co może zbierać wodę.
  2. Uważaj na pozostawione w ogrodzie przedmioty, jak wiadra, taczki i pojemniki do recyklingu.
  3. Usuń, zakryj lub wywierć otwory w używanych oponach tak aby woda całkowicie spłynęła pamiętając również o huśtawkach z opony.
  4. Wywierć otwory w dolnej części pojemników na śmieci.
  5. Upewnij się, że pokrywy pojemników są w dobrym stanie.
  6. Usuń wodę z plandek używanych do pokrycia przedmiotów.
  7. Wyczyść zatkane rynny.
  8. Sprawdź, czy wszystkie okna i drzwi są szczelne i czy są w dobrym stanie.


oprysk na kleszcze i komary No Pest
Koncentrat na komary No Pest®z 10% cypermetryny

Oprysk na komary do ogrodu. Odkomarzanie jako ostateczne zwalczanie komarów.

Z uwagi na masowe pojawy komarów wiele osób decyduje się na odkomarzanie. Niektóre gminy, gdzie problem z komarami jest bardzo dotkliwy dla mieszkańców podejmują decyzje by przeprowadzić profesjonalne opryski na komary.

Stosowane zgodnie z instrukcjami na etykiecie produktu środki owadobójcze pomagają wytępić komary w ogrodzie. Służą do tego opryski na komary w ogrodzie. Oprysk na komary przygotowuje się ze środka owadobójczego w koncentracie. Przygotowany według instrukcji roztwór rozprowadza się po ogrodzie opryskiwaczem ciśnieniowym. Dostępne są również gotowe do użycia preparaty, których nie musisz rozrabiać. 

oprysk na kleszcze komary no pest
Oprysk mikrokapsułkowany No Pest® gotowy do użycia

Jaki skuteczny oprysk na komary?


Najbardziej skuteczne preparaty owadobójcze na komary posiadają w swym składzie najczęściej cypermetrynę lub inne pyretroidy tj. permetryna, alfa-cypermetryna, tetrametryna czy deltametryna. Przy wyborze skutecznego oprysku należy kierować się wyjściowym stężeniem substancji jak również jego wydajnością. Pozytywne opinie użytkowników i rekomendacje profesjonalistów są również świetną wskazówką. Naturalne opryski mimo, że kuszą ceną oraz obietnicą naturalnego rozwiązania problemu z komarami w ogrodzie nigdy nie będą tak kuteczne jak środki owadobójcze. Wymagają również bardzo częstego powtarzania zabiegu.


Oprysk na komary - kiedy wykonać zabieg? Jak często pryskać?

Należy pamiętać, że odkomarzanie nie jest zabiegiem jednorazowym. Biorąc pod uwagę cykl życiowy komarów, oprysk należy powtarzać co około 3 tygodnie. Okres ten może się skrócić podczas deszczowej pogody. Aby preparat był bardziej odporny na działanie czynników atmosferycznych warto użyć specjalnej żywicy do oprysku, która go utrwali. Przykładem doskonałego utrwalacza oprysków jest Grassfill. Bardzo dobrze sprawdzają się również adiuwanty, których zadaniem jest sprawić by oprysk lepiej rozszedł się po powierzchni. Dzięki użyciu takiego utrwalacza preparat wniknie w zakamarki, dobrze przywiera i pozostaje na dłużej. Adiuwanty do oprysków owadobójczych wzmacniają również odporność preparatu na temperatury i promieniowanie UV.

utrwalacz oprysku No Pest
Utrwalacz oprysku No Pest® Improver


Gdzie użyć oprysku na komary w ogrodzie?

Opryski na komary powinny być ukierunkowane do zacienionych, wilgotnych miejsc chronionych przed wiatrem. W takich miejscach najczęściej przesiadują, odpoczywają komary. Samo odkomarzanie może nie przynieść oczekiwanych skutków jeśli obszar działania nie jest odpowiednio przygotowany wg. wcześniej opisanych wskazówek, lub znajduje się w pobliżu naturalnych zbiorników wodnych.

chmara komarów, stado komarów


Czy opryski na komary szkodzą pszczołom?


Pamiętaj, że opryski na komary zawierają insektycydy, które działają szkodliwie nie tylko na komary. Mogą mieć negatywne oddziaływanie na owady pożyteczne i zapylające jak pszczoły czy trzmiele. Z tego też powodu opryski wykonuje się wcześnie rano lub wieczorem, gdy aktywność owadów jest mniejsza, unikając kwiatów. Ma to również swoje praktyczne znaczenie, gdyż większość środków na komary do oprysku jest niestabilna w wysokich temperaturach i pod wpływem promieni słonecznych traci swoje właściwości. Dzięki temu jednak już po kilku godzinach od zabiegu z ogrodu mogą korzystać zwierzęta domowe i najmłodsi członkowie rodziny.

Rola komarów w przyrodzie

Wiele osób ma żal, że współczesna nauka nie rozwiązała jeszcze problemu komarów tak by wyeliminować je całkowicie. Należy jednak pamiętać, że komary pełnią niezwykle ważną rolę w wielu ekosystemach. Dorosłe owady stanowią pokarm dla wielu ptaków i nietoperzy. Larwy pływające w wodnej toni mogą wykarmić wiele ryb, płazów oraz oczyszczają stojące wody. Nie wiadomo jak przyroda zareagowałaby na całkowite zniknięcie komarów z powierzchni Ziemi, i czy chwilowa ulga nie wywołałaby katastrofy ekologicznej. Pozostaje nam ograniczanie liczebności komarów do takiego poziomu, który nie jest wysoce uciążliwy, działania zapobiegawcze oraz osobista ochrona repelentami.

budka dla jerzyków
 


Zatrudnij ptaki do zwalczania komarów

Wykorzystanie ptaków to również jeden z naturalnych sposobów zwalczania komarów. Jerzyki i jaskółki to ptaki na komary. Ile jerzyk zjada komarów? Dorosłe jerzyki potrafią zjeść nawet 20 tysięcy owadów dziennie. Tworzenie miejsc lęgowych w postaci wieszanych na budynkach specjalnych budkach dla jerzyków zapewni nam ich sąsiedztwo i ekologiczny sposób na komary.

odpoczynek w ogrodzie, grillowanie


Co odstrasza komary? Rośliny odstraszające komary.


Naturale sposoby na komary w ogrodzie, na tarasie czy oknie stanowiące uzupełnienie sprawdzonych i skutecznych działań profesjonalnych to rośliny odstraszające komary. Do roślin zaliczanych do tych o właściwościach odstraszających komary należą:
 
1. Komarzyca
2. Kocimiętka Faassena
3. Lawenda wąskolistna
4. Bodziszek korzeniasty
5. Koper włoski


Możesz kupić również naturalne opryski na komary zawierające wyciągi z roślin i olejki, które silnie odstraszają komary i zapachu, których nie znoszą. Mogą służyć jako osobny środek do zwalczania komarów w ogrodzie lub jako preparat wspomagający tradycyjne opryski owadobójcze. Wówczas stosuje się je pomiędzy opryskami owadobójczymi. 

naturalny oprysk na komary, naturalny oprysk na kleszcze, ekologiczny oprysk na komary, ekologiczny oprysk na kleszcze oprysk przeciw komarom, oprysk przeciw kleszczom, oprysk przeciwko komarom, oprysk na komary w ogrodzie, oprysk na komary do ogrodu


Naturalny oprysk na kleszcze Natural Shield Green Pest®


Szukasz sposobu komary w ogrodzie?

 
Jeśli chcesz skutecznie wtępić komary z ogrodu
 
Odwiedź nasz  sklep Odstraszanie.pl.

Wybierz sprawdzone preparaty na komary do ogrodu posiadające najlepsze opinie.© odstraszanie.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.

Pozostałe wpisy

Popularne kategorie