żywołapka

Jak złapać kunę. Żywołapka - skuteczny sposób na kunę.Dowiedz się jak skutecznie schwytać kunę przy pomocy metalowej żywołapki. Mamy dla Ciebie 9 sprawdzonych porad jak złapać kunę, które uczynią z Ciebie prawdziwego trapera!

 

1. Staraj się jak najmniej dotykać żywołapki na kuny gołymi dłońmi (kuna która mieszka w domu zna twój zapach i specjalnie się nie boi ale może mieć opory by wchodzić do pułapki). Dzikie zwierzęta, które dochodzą z lasu np. lis, tchórz będą także bardzo ostrożne, choć i one wiedzą że są na terenie człowieka. Postępuj jednak wg. zasady – dmuchać na zimne.

pułapka, klatka na kuny2. Wabik na kuny czy zanęta powinna być zakładana zawsze szczypcami lub w rękawicach. Jeśli jest to jajko ze sklepu możesz oblać je wrzątkiem by straciło zapach (chyba że jest to jajo z twojego kurnika). Mięso, kości czy podroby, których użyjesz jako zanęty, jeśli nie masz pewności skąd pochodzą także możesz przelać wrzątkiem. Dobrze jest dawać zwłaszcza zimą zanęty suche, które nie zamarzną (sucha karma dla zwierząt). Jako zanęty możesz użyć czegoś wędzonego np. wędzona sucha ryba taka jak łosoś, makrela – ich zapach jest bardzo dominujący i zneutralizuje inne niepożądane zapachy.

wabik na kuny

 

Skuteczny wabik na kuny o smaku orzechowo-waniliowym - gdy Twoja kuna woli słodkości3. Ustawiaj klatki na kuny wzdłuż ścian chyba że znasz konkretną ścieżkę zwierząt. Wiele z nich stara poruszać się wzdłuż ścian, krawężników, murków itp.. Dobrze jest zamaskować łapkę. Możesz użyć do tego różnych materiałów np. wełny mineralnej (uwielbiają ją kuny – wyczesują w niej pchły i kleszcze) desek, gałęzi, trawy, siana, papieru itp. Pułapkę zamaskuj tak, by mogła się swobodnie zamknąć! Po prostu przykryj ją od góry i boków. Klatka na kuny może być przysypana delikatnie ziemią, trocinami.

 

4. Kunę możesz złapać już pierwszego dnia lub po kilku miesiącach. Najważniejsze to się nie poddawać. Zwierzę w końcu popełni błąd. Jeśli zdarzy się, że wabik na kunę zniknie a pułapka się nie zamknęła to lepszy znak niżby zanęta była w ogóle nie ruszona. Zwierzęta na początku są bardzo ostrożne, ale po jakimś czasie gubi je pewność. Jeśli będziesz systematyczny i cierpliwy złapiesz kunę. Czasem jest tak że kuna już kiedyś była złapana w pułapkę i wypuszczona – na pewno był to dla niej duży stres, który pamięta dlatego warto żywołapkę dobrze zamaskować tak by zwierzę nie rozpoznało zagrożenia.

 

5. Zmieniaj zanęty - zwierzęta mają także różne upodobania, jeśli nie możesz złapać na jajo, zastosuj mięso, rybę, karmę z puszki, a nawet potrawy gotowane. Czasem zwierzęta wyjadają resztki naszego jedzenia (kiełbasy, kotlety, szynki, parówki itp.) gdzieś ze śmietników, zwierzętom domowym, niekoniecznie u ciebie ale np. u sąsiada, przyzwyczajają się do tych potraw. Często sprawdza się podanie suszonych śliwek, daktyli - kuny lubią słodkości.pułapka, klatka na kuny

 

Najlepsza żywołapka na kuny6. Sposób łapania kuny na tak zwany szwedzki stół – wkładasz różne przysmaki do pułapki, nie tylko na blachę spustową ale także wokół niej, np. kilka jajek rozrzuconych po całej pułapce, dodatkowo ryba, kurza wątroba i mokra karma dla kota. Zwierz na pewno będzie się tam kręcił już pierwszej nocy. Często młode kuny wpadają szybko bo są niedoświadczone i ciekawskie – taka uczta przygotowana dla nich pozbawia je czujności.

 

7. Inny sposób na kuny to metoda na tak zwanego tresera – wytrenuj swoja kunę a potem ją złap. Przez pierwsze dwa trzy dni zostaw pułapkę w ogóle nie nastawioną, potem ją nastaw, ale bez zanęty. Niech zwierzę zobaczy, że nie stanowi ona żadnego zagrożenia. Potem postaw zanętę przed pułapką i wokół niej, następnie wsadź trochę zanęty do pułapki (przy samym wejściu) jeśli zanęta zniknie podążaj coraz dalej do wnętrza pułapki na kuny. Intruz będzie traktował po czasie taką pułapkę jak karmnik z jedzeniem. W końcu będzie tak pewny siebie, że popełni błąd i wpadnie.

 

8. Najlepszą zanętą na kunę jest surowe jajko, może być ze sklepu, ale najlepiej z kurnika lub gołębnika. Oczywiście każdy rodzaj kurzego mięsa, krew, podroby, karmy dla kota. Pułapkę możesz zastawić w dowolnym miejscu, pamiętaj jednak o kotach, które mogą często wpadać na wyżerkę i zamykają wtedy pułapkę, same w nią wpadając. Dobrze jest zatem ustawić ją w takim miejscu by nie miały do niej dostępu – np. na strychu, który prawie na pewno zamieszkuje kuna.

 

9. Zanętę lepiej zadawać w kilku kawałkach niż tylko w jednym. Zwierzęta wtedy muszą sięgać po nią kilka razy, zwiększa to szansę, że poruszą mechanizm spustu. Trzeba wiedzieć że zwierzęta sięgają bardzo ostrożnie i są dosyć delikatne. Mięso najlepiej zahaczyć o haczyki tak by nie mogły go ściągnąć. Suchą karmę rozsypać w kilku grupkach.

Pozostałe wpisy

Popularne kategorie