żywołapka


Jak złapać kunę. Żywołapka - skuteczny sposób na kunę.

Dowiedz się jak skutecznie schwytać kunę przy pomocy metalowej żywołapki. Mamy dla Ciebie 9 sprawdzonych porad jak złapać kunę, które uczynią z Ciebie prawdziwego trapera!

 

1. Staraj się jak najmniej dotykać żywołapki na kuny gołymi dłońmi (kuna która mieszka w domu zna twój zapach i specjalnie się nie boi ale może mieć opory by wchodzić do pułapki). Dzikie zwierzęta, które dochodzą z lasu np. lis, tchórz będą także bardzo ostrożne, choć i one wiedzą że są na terenie człowieka. Postępuj jednak wg. zasady – dmuchać na zimne.

pułapka, klatka na kuny2. Wabik na kuny czy zanęta powinna być zakładana zawsze szczypcami lub w rękawicach. Jeśli jest to jajko ze sklepu możesz oblać je wrzątkiem by straciło zapach (chyba że jest to jajo z twojego kurnika). Mięso, kości czy podroby, których użyjesz jako zanęty, jeśli nie masz pewności skąd pochodzą także możesz przelać wrzątkiem. Dobrze jest dawać zwłaszcza zimą zanęty suche, które nie zamarzną (sucha karma dla zwierząt). Jako zanęty możesz użyć czegoś wędzonego np. wędzona sucha ryba taka jak łosoś, makrela – ich zapach jest bardzo dominujący i zneutralizuje inne niepożądane zapachy.

wabik na kuny

 

Skuteczny wabik na kuny o smaku orzechowo-waniliowym - gdy Twoja kuna woli słodkości3. Ustawiaj klatki na kuny wzdłuż ścian chyba że znasz konkretną ścieżkę zwierząt. Wiele z nich stara poruszać się wzdłuż ścian, krawężników, murków itp.. Dobrze jest zamaskować łapkę. Możesz użyć do tego różnych materiałów np. wełny mineralnej (uwielbiają ją kuny – wyczesują w niej pchły i kleszcze) desek, gałęzi, trawy, siana, papieru itp. Pułapkę zamaskuj tak, by mogła się swobodnie zamknąć! Po prostu przykryj ją od góry i boków. Klatka na kuny może być przysypana delikatnie ziemią, trocinami.

 

4. Kunę możesz złapać już pierwszego dnia lub po kilku miesiącach. Najważniejsze to się nie poddawać. Zwierzę w końcu popełni błąd. Jeśli zdarzy się, że wabik na kunę zniknie a pułapka się nie zamknęła to lepszy znak niżby zanęta była w ogóle nie ruszona. Zwierzęta na początku są bardzo ostrożne, ale po jakimś czasie gubi je pewność. Jeśli będziesz systematyczny i cierpliwy złapiesz kunę. Czasem jest tak że kuna już kiedyś była złapana w pułapkę i wypuszczona – na pewno był to dla niej duży stres, który pamięta dlatego warto żywołapkę dobrze zamaskować tak by zwierzę nie rozpoznało zagrożenia.

 

5. Zmieniaj zanęty - zwierzęta mają także różne upodobania, jeśli nie możesz złapać na jajo, zastosuj mięso, rybę, karmę z puszki, a nawet potrawy gotowane. Czasem zwierzęta wyjadają resztki naszego jedzenia (kiełbasy, kotlety, szynki, parówki itp.) gdzieś ze śmietników, zwierzętom domowym, niekoniecznie u ciebie ale np. u sąsiada, przyzwyczajają się do tych potraw. Często sprawdza się podanie suszonych śliwek, daktyli - kuny lubią słodkości.pułapka, klatka na kuny

 

Najlepsza żywołapka na kuny6. Sposób łapania kuny na tak zwany szwedzki stół – wkładasz różne przysmaki do pułapki, nie tylko na blachę spustową ale także wokół niej, np. kilka jajek rozrzuconych po całej pułapce, dodatkowo ryba, kurza wątroba i mokra karma dla kota. Zwierz na pewno będzie się tam kręcił już pierwszej nocy. Często młode kuny wpadają szybko bo są niedoświadczone i ciekawskie – taka uczta przygotowana dla nich pozbawia je czujności.

 

7. Inny sposób na kuny to metoda na tak zwanego tresera – wytrenuj swoja kunę a potem ją złap. Przez pierwsze dwa trzy dni zostaw pułapkę w ogóle nie nastawioną, potem ją nastaw, ale bez zanęty. Niech zwierzę zobaczy, że nie stanowi ona żadnego zagrożenia. Potem postaw zanętę przed pułapką i wokół niej, następnie wsadź trochę zanęty do pułapki (przy samym wejściu) jeśli zanęta zniknie podążaj coraz dalej do wnętrza pułapki na kuny. Intruz będzie traktował po czasie taką pułapkę jak karmnik z jedzeniem. W końcu będzie tak pewny siebie, że popełni błąd i wpadnie.

 

8. Najlepszą zanętą na kunę jest surowe jajko, może być ze sklepu, ale najlepiej z kurnika lub gołębnika. Oczywiście każdy rodzaj kurzego mięsa, krew, podroby, karmy dla kota. Pułapkę możesz zastawić w dowolnym miejscu, pamiętaj jednak o kotach, które mogą często wpadać na wyżerkę i zamykają wtedy pułapkę, same w nią wpadając. Dobrze jest zatem ustawić ją w takim miejscu by nie miały do niej dostępu – np. na strychu, który prawie na pewno zamieszkuje kuna.

 

9. Zanętę lepiej zadawać w kilku kawałkach niż tylko w jednym. Zwierzęta wtedy muszą sięgać po nią kilka razy, zwiększa to szansę, że poruszą mechanizm spustu. Trzeba wiedzieć że zwierzęta sięgają bardzo ostrożnie i są dosyć delikatne. Mięso najlepiej zahaczyć o haczyki tak by nie mogły go ściągnąć. Suchą karmę rozsypać w kilku grupkach.

Pozostałe wpisy

 • Jak pozbyć się mrzyków z mieszkania, domu? Skuteczny sposób na mrzyki.

  Jak pozbyć się mrzyków z mieszkania, domu? Skuteczny sposób na mrzyki.

  Mrzyk dziewannowiec - jak go rozpoznać, jakie stwarza zagrożenie i jak się go pozbyć? Poznaj sprawdzone sposoby na mrzyki i ich larwy w pomieszczeniach.

 • Jak pozbyć się szkodników drewna?

  Jak pozbyć się szkodników drewna?

  Jak rozpoznać, że drewno zostało zaatakowane przez szkodnika? Jakie szkody mogą wyrządzić szkodniki drewna? Dowiedz się jak chronić się przed szkodnikami drewna? Poznaj skuteczne sposoby zwalczania szkodników drewna.

 • Jakie owady niszczą drewno?

  Jakie owady niszczą drewno?

  Potocznie szkodniki drewna bywają utożsamiane z jednym konkretnym insektem – kornikiem. Tymczasem jest to bardzo liczna grupa owadów, a paradoksalnie sam kornik w odniesieniu do drewna technicznego (martwego i przetworzonego) nie stwarza dużego zagrożenia. Zobacz zdjęcia szkodników drewna i dowiedz się jaki owad niszczy Twoje drewno, meble i inne drewniane przedmioty.  Sprawdź jakie owady uszkadzają drewno

 • Użądlenie osy, szerszenia, pszczoły, trzmiela - czy może zabić?

  Użądlenie osy, szerszenia, pszczoły, trzmiela - czy może zabić?

  Kompendium dotyczące tego: jakie ryzyko stwarzają  ich użądlenia, jak się skutecznie chronić przed tymi insektami i bezpiecznie je odstraszać oraz postępować, kiedy niestety dojdzie do ataku.

 • Strzyżak sarni (jeleni). Jak chronić się przed strzyżakiem?

  Strzyżak sarni (jeleni). Jak chronić się przed strzyżakiem?

  Strzyżak sarni (jeleni) bywa nazywany przez media „latającym kleszczem”, co może wprowadzać w błąd i wywoływać niepotrzebną panikę. 
  Z tego tekstu dowiesz się: czym właściwie jest strzyżak, jakie w rzeczywistości stwarza zagrożenie, jak go odstraszyć (w jaki sposób się przed nim chronić). 

 • Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Skuteczne sposoby na ślimaki.

  Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Skuteczne sposoby na ślimaki.

  Inwazja ślimaków to coś, czego chciałby uniknąć każdy właściciel ogrodu. Co robić, aby zminimalizować ryzyko zmasowanego ataku mięczaków na kwiaty czy warzywa? Jakie działania podejmować, aby skutecznie sobie z nimi poradzić, kiedy już się pojawią?
  O tym dowiesz się z poniższego tekstu.
   

 • Profesjonalna deratyzacja i dezynsekcja. Kiedy wezwać pomoc do problemu ze szkodnikami?

  Profesjonalna deratyzacja i dezynsekcja. Kiedy wezwać pomoc do problemu ze szkodnikami?

  Czasami sytuacja ze szkodnikami staje się na tyle trudna, że konieczne staje się skorzystanie z usług profesjonalnej firmy DDD (dezynsekcja, dezynfekcja, deratyzacja). Dowiedz się nieco o tajnikach pracy takich ekip – np. kiedy trzeba ich wezwać i jak przygotować się na ich przyjazd!

 • Chrząszcze w domu

  Chrząszcze w domu

  Czarne chrząszcze w domu? Spotkałeś chrząszcza na podłodze w domu, piwnicy, garażu lub na strychu i nie wiesz co to może być? Sprawdź najczęściej występujące chrząszcze będące szkodnikami w gospodarstwach domowych.

 • Wtyk amerykański<br>Tajemnicza amerykańska pluskwa.

  Wtyk amerykański
  Tajemnicza amerykańska pluskwa.

  Wtyk amerykański zwany również amerykańską pluskwą, to nowy, inwazyjny gatunek pluskwiaka. Czy gryzie ludzi? Czy przenosi choroby? Jak wygląda? Jak pozbyć się wtyka amerykańskiego? Sprawdź!

 • Myszy za ścianą?

  Myszy za ścianą?

  Sprawdź nasze porady jak pozbyć się myszy i szczurów z regipsów, ścianek działowych, sufitu.

 • Gryzki w domu. Jak pozbyć się tych psotników?

  Gryzki w domu. Jak pozbyć się tych psotników?

  Gryzki zwane również psotnikami są bardzo częstymi gośćmi w naszych domach. Czy gryzki gryzą? Jak pozbyć się gryzków, psotników z domu? Co na gryzki? Sprawdź skuteczne sposoby i sprawdzone środki.

 • Ćmianki – małe muszki w łazience

  Ćmianki – małe muszki w łazience

  Małe muszki w łazience/kuchni, małe ćmy w łazience, muchy kanalizacyjne..Jak pozbyć się ćmianek? Poznaj sprawdzone sposoby na zwalczanie ćmianek

 • Wszoły - jak się pozbyć? Co na wszoły?

  Wszoły - jak się pozbyć? Co na wszoły?

  Co na wszoły? Jak zwalczyć wszoły? Porady oraz rekomendacje. Sprawdzone środki, preparaty posiadające pozytywne opinie.

 • Jak pozbyć się pająków z domu?

  Jak pozbyć się pająków z domu?

  Czy pająki gryzą? Czy pająki przenoszą choroby? Skąd biorą się pająki w domu? Co na pająki? Jak zwalczyć pająki? Sprawdź!

 • Co na mrówki w samochodzie?

  Co na mrówki w samochodzie?

  Sprawdź, jak pozbyć się mrówek z samochodu. Czego użyć na mrówki w aucie?

Popularne kategorie