mysz jak się pozbyć

Jak pozbyć się myszy? Skuteczny sposób na myszy w domu i innych pomieszczeniach

Istnieje ponad 30 gatunków myszy. Do najczęściej występujących należą mysz domowa, polna, białonoga oraz jelenia. Najbliższa naszemu otoczeniu mysz domowa jest gatunkiem inwazyjnym – cechuje się dużą ekspansywnością, która stanowi zagrożenie dla innych elementów wybranego ekosystemu. Przyczynia się to do zubażania jego bioróżnorodności. Relacje człowieka z myszą domową również są napięte. Przede wszystkim gryzoń ten odpowiada za zanieczyszczanie pożywienia w magazynach spożywczych czy domowych spiżarkach/piwnicach. Z tego też względu powszechnie stosuje się jego odstraszanie przy użyciu różnorodnych metod.

Mysz w środowisku naturalnym

Mysz domowa, czyli ta, którą możesz spotkać w swojej piwnicy, odznacza się silną synantropijnością. Co to oznacza? W skrócie tyle, że w zasadzie występuje wszędzie tam, gdzie żyje człowiek. Jej obecność potwierdzono nawet w stacjach badawczych na Antarktydzie.

Jak długo żyje mysz?

Myszy domowe mają wielu naturalnych wrogów, którzy zajmują wyższe pozycje w łańcuchu pokarmowym. Drapieżniki, w których jadłospisie znajdują się te gryzonie, to m.in. koty, dzikie psy, łasice, lisy, ptaki czy węże. Z tego powodu na wolności myszy zwykle żyją ok. 5-6 miesięcy. W laboratorium lub jako zwierzę domowe mogą dożyć nawet 2 lat.

mysz

Jak szybko rozmnaża się mysz? Ile ma młodych?

Samica myszy domowej osiąga zdolność reprodukcyjną w wieku zaledwie dwóch miesięcy. Następnie mniej więcej co trzy tygodnie jest w stanie wydawać na świat nawet po tuzin dzieci. Oznacza to, że w ciągu roku może urodzić ponad 100 młodych! Dlatego, jeśli zauważysz mysz w swoim domu, możesz zakładać, że jest ich (lub wkrótce będzie) znacznie więcej.

Jak zachowuje się mysz?

Myszy są zwierzętami nocnymi. Zazwyczaj po zmroku wyruszają w poszukiwaniu jedzenia. Są wszystkożerne, jednak do ich największych przysmaków należą owoce oraz ziarna roślin. Nie wzgardzą również mięsem oraz produktami mlecznymi. Co ciekawe, zjadają one także własne odchody, w ten sposób pozyskując składniki odżywcze wytwarzane przez bakterie żyjące w ich jelitach. Myszy należą do bardzo empatycznych zwierząt. Potrafią współczuć sobie nawzajem. Mimiką pyszczków informują innym osobnikom swój nastrój. 

mysz domowa ciekawostki

Mają słaby wzrok, za to dobry słuch oraz węch. Używają swoich wąsów do wyczuwania zmian temperatury oraz faktury powierzchni, po której chodzą. Żyją w rozbudowanych norach z długimi wejściami i wieloma drogami ucieczki. Są one utrzymywane w czystości – posiadają wydzielone miejsca do przechowywania jedzenia, spania oraz na toaletę. Myszy domowe mają liczne zdolności, które sprawiają, że są tak skuteczne w dostawaniu się do pomieszczeń gospodarczych oraz przestrzeni mieszkalnych.

Sny o myszach. Myszy w senniku

Myszy często pojawiają się w naszych snach. Wiele senników podaje, że sny o myszach oznaczają zapowiedź nadchodzących zmian w naszym życiu. Niekoniecznie tych złych – widok w sennych wizjach myszy przemykającej po domowych pomieszczeniach może być zwiastunem również dobrych wieści. Czy należy w to wierzyć? My raczej jesteśmy sceptyczni, za to radzilibyśmy Ci sprawdzić, czy Twój dom jest odpowiednio zabezpieczony przed gryzoniami.

najlepsze sposoby na myszy

Skuteczny sposób na myszy? Poznać ich zachowania!

Jeśli chcesz się pozbyć myszy, powinieneś zapoznać się z garścią niezbędnych informacji na temat jej charakterystycznych zachowań. Wtedy będziesz mógł podjąć adekwatne działania, które zapobiegną przedostaniu się tego gryzonia do Twojego domu lub magazynu.

Uwielbia eksplorować

Myszy domowe to bardzo ciekawskie stworzenia. Codziennie zwiedzają nowe terytoria w poszukiwaniu źródeł pożywienia. Dlatego warto, abyś zadbał o zablokowanie wszelkich możliwych dróg, którymi myszy mogą dostać się do wnętrza domu. Głównie sprowadza się to do uszczelnienia wszelkich otworów za pomocą np. silikonu. Dodatkowym zabezpieczeniem jest przechowywanie żywności znajdującej się w spiżarni czy piwnicy w dokładnie zamkniętych pojemnikach.

mysz badylarka zdjęcie

Szuka ciepłych miejsc

Szturm myszy na domy czy magazyny przypada na okres od października do lutego. Szukają one wtedy ciepłych miejsc, w których będą mogły schronić się przed zimnem, zdobyć pożywienie oraz wodę. Z tego powodu każdego roku trzeba odpowiednio się przygotować przed nadchodzącą jesienią oraz zimą, dokonując szczegółowej inspekcji pomieszczeń najbardziej narażonych na niechcianą wizytę myszy. 

Jest zachłanna

Mysz je 15-20 razy dziennie. Zwykle zakłada swoją norę w pobliżu źródeł pożywienia (w odległości dochodzącej maksymalnie do 8 m), aby mieć do nich łatwy dostęp. W nocy kursuje pomiędzy różnymi punktami żywieniowymi, zabierając zaledwie 0,15 g pożywienia z każdego z nich. Jeżeli chcesz wytropić mysz, musisz sprawdzić, w jakich miejscach z żywnością pozostawia ślady (np. specyficzny zapach), a później poszukać w ich pobliżu nory.

Kocha gryźć i rzuć

Zęby myszy rosną przez całe jej życie. Aby zetrzeć je do wygodnego rozmiaru, musi ona nieustannie gryźć i żuć przedmioty. Ofiarami tej czynności mogą paść znajdujące się w domu przewody elektryczne, co z kolei może stać się przyczyną pożaru. Warto więc zadbać o odpowiednie zabezpieczenie wszystkich układów elektrycznych, a w razie podejrzenia obecności myszy w ich pobliżu, czym prędzej zająć się jej odstraszeniem. Pomagają w tym elektromagnetyczne odstraszacze myszy

elektromagnetyczny odstraszacz myszy

Jak nie dać myszom wejść sobie na głowę?

Czy myszy roznoszą choroby? A jakże! Te gryzonie mogą przenosić nawet ponad 200 różnych patogenów oraz pasożytów. Robią to na przykład poprzez zanieczyszczanie powierzchni oraz pożywienia swoimi odchodami – dziennie wydalają je od 40 do 100 razy. Nie powinieneś zatem bagatelizować sytuacji, kiedy natkniesz się na obecność myszy w swoim domu. Gdy to tego dojdzie, warto podjąć szybkie i nastawione na skuteczność działania. Teraz pokrótce przypomnimy najpopularniejsze dostępne metody. 

jak pozbyć się myszy infografika, sposób na myszy

Jak pozbyć się myszy z domu?

Wśród dostępnych sposobów można wyróżnić te bardziej tradycyjne oraz te nowocześniejsze, charakteryzujące się mniejszą lub większą inwazyjnością.

Pułapka na myszy i żywołapki

Chyba najpowszechniejsza w użyciu jest tradycyjna pułapka na myszy. Nowsze rozwiązanie stanowi ciesząca się rosnącą popularnością żywołapka na myszy, które pozwala na humanitarne pozbycie się problemu z myszami. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, jak używać łapek na myszy, sprawdź jeden z wcześniejszych tekstów na naszym blogu, w którym szczegółowo pisaliśmy o tym, jak złapać mysz i pozbyć się szczura


pułapka na myszy

Odstraszacze na myszy

Podobnie nieszkodliwym sposobem  jak żywołapka jest odstraszacz na myszy wykorzystujący fale ultradźwiękowe nieprzyjemne dla gryzoni, a niesłyszalne dla człowieka. Ultradźwięki na odpowiednich częstotliwościach są dla zwierząt o bardzo czułym słuchu, do których należy mysz, nie do zniesienia przez dłuższy czas. To jak mieszkanie ze współlokatorem, który ciągle słucha bardzo głośno heavy metalu, a my preferujemy bardzo spokojny tryb życia. Nieprzyjazne środowisko ultradźwiękowe stworzone przez odstraszacz sprawia, że myszy opuszczają pomieszczenie, gdzie zastosowano takie urządzenie.

Najlepsze odstraszacze myszy posiadają skomplikowane, zautomatyzowane systemy zmiany sygnału ultradźwiękowego. Dzięki temu zwierzęta nie są w stanie przyzwyczaić się do działania urządzenia. Skuteczność odstraszania zależy w dużej mierze od samego użytkownika, czyli człowieka. Częste pozostawianie niezabezpieczonej żywności i brak porządku zapewniają gryzoniom kryjówki oraz dostęp do pokarmu. To jest jak zaproszenie, które przyciąga myszy. Przed użyciem odstraszacza upewnij się, że uporałeś się z tym problemem, sprzątając i usuwając resztki pokarmu.


najlepszy odstraszacz na myszy
Najlepszy odstraszacz na myszy

Trutka na myszy

Do metod ostatecznych w radzeniu sobie z ogoniastymi intruzami należy trutka na myszy (np. w formie pasty, granulatu czy zatrutego ziarna), w którą zaopatrywane są karmniki deratyzacyjne (stacje), czyli pojemniki na trutkę zabezpieczające substancję przed ludźmi, zwięrzętami domowymi oraz deszczem i wilgocią. Skuteczna trutka na myszy oparta jest o działanie substancji antykoagulacyjnych (przeciwzakrzepowych). Substancje czynne najczęściej używane w rodentycydach to difenakum, bromadiolon i brodifakum. Najskuteczniejsza i najwydajniejsza (konieczność zużycia najmniejszej ilości preparatu) jest niebieska trutka na myszy z brodifakum. Więcej o trutkach na myszy i ich stosowaniu dowiesz się z naszego wpisu: Najlepsze trutki na szczury, myszy - ranking.

najlepsze trutki na myszy


Źródła: rentokil.ie, pestworld.org, onekindplanet.org, szkodniki.waw.pl.

Źródło zdjęć: unplash.com.

Szukasz sposobu myszy?
Jeśli chcesz skutecznie pozbyć się myszy z domu

Odwiedź nasz  sklep

Skuteczne trutki na myszy posiadające najlepsze opinie.
Najlepsze odstraszacze na myszy.
 

Pozostałe wpisy

Popularne kategorie