zwalczanie karaluchów

Jak pozbyć się karaluchów? Karaluchy zwalczanie.

Poznaj najlepszy sposób na karaluchy i pozbądź się problemu.

Karaluchy - poranne spotkanie z tymi owadami gromadzącymi się w naszej kuchni może nie jedną osobę przyprawić o palpitacje serca, bowiem trudno spotkać się z bardziej odpychającym widokiem. Karaluchy uznawane są jako jedena z tych grup owadów która przystosowała się ewolucyjnie do życia w wyjątkowo ekstremalnych i nieprzyjaznych warunkach. Skrajnie niskie i wysokie temperatury otoczenia, ponadprzeciętnie zakwaszone środowisko a nawet promieniowanie nuklearne nie są w stanie sprostać ich ekspansji i żądzy przetrwania. Ich obecność w naszym domowym zaciszu może zwiastować o wyjątkowo długim i ciężkim starciu jakie nas czeka. Nasz rywal miał miliony lat na doskonalenie swoich zmysłów oraz umiejętności w walce o przeżycie, nie zawaha się ich wykorzystać w chwili zbliżającego się niebezpieczeństwa. Jako specjaliści zajmujący się odstraszaniem postaramy się Państwu przybliżyć wiedzę niezbędną oraz niezwykle skuteczną w walce z tym ewolucyjnym łowcom.

 

Jak wygląda karaluch?

 

Na świecie występuje około 4000 różnych gatunków tych owadów. W Polsce będziemy mieli zwykle do czynienia z 16 gatunkami z czego tylko dwa z nich stały się głównym antybohaterem naszych mieszkań i domów. Mowa o karaczanie prusaku oraz karaczanie wschodnim. Dwóch niezwykle popularnych przedstawicielach karaluchowatych, osiągających długość ciała do 3 centymetrów, żyjących głównie w grupach. Z upodobaniem do aktywności nocnej, lubiących przebywać w miejscach zaciemnionych, wilgotnych w których mogą się ukryć i odpocząć. Kanalizacje, rury parowe, piwnice stanowią idealne miejsce odosobnienia. 

 

jak wygląda karaluch

 

Nie są wybredne jeżeli chodzi o kwestie pokarmu, zadowolą się praktycznie każdym rodzajem pożywienia. Dlatego tak ważnym jest nie pozostawianie niedojedzonych resztek które je zachęcają do opuszczenia swoich kryjówek. Na przodzie głowy dysponują parą czułków która często jest dłuższa od samego tułowia, dorosłe osobniki posiadają rozwinięte skrzydła których nie używają. Na ich odnóżach znajdują się małe włoski które wychwytują najmniejszy ruch powietrza, w połączeniu z wyjątkowo czułym systemem nerwowym są w stanie zmieniać kierunek biegu 25-krotnie podczas tylko jednej sekundy! Czyni je to niezwykle zwinnymi i żwawymi, złapanie ich jest wyjątkowo trudne i kłopotliwe. Karaluchy są również znane ze swojej odporności na warunki ekstremalne, są w stanie wstrzymać oddech na jedną godzinę, przeżyć bez pożywienia i wody okres 40 dni a nawet utrzymać wszystkie funkcje życiowe przez jeden tydzień w przypadku utraty głowy. 

 

Karaluchy w kuchni. Gdzie się chowają?

 

Gruntowna i bardzo dokładna inspekcja wilgotnych i zaciemnionych miejsc jest niezwykle istotna w kontroli karaluchów rozprzestrzeniających się w naszym otoczeniu. Przeprowadzana przez nas kontrola powinna mieć miejsce jedną, dwie godziny po zachodzie słońca. Karaluchy po zapadnięciu zmierzchu opuszczają swoje schronienia w poszukiwaniu pożywienia. Rozpoznanie najlepiej jest przeprowadzić za pomocą zwykłej latarki która pomoże nam zlokalizować źródło rozprzestrzeniania się insektów. Szczególnie warto zwrócić uwagę na pęknięcia i szczeliny w których mogą się one ukrywać. W przypadku zlokalizowania miejsca rozprzestrzeniania się karaluchów powinniśmy spróbować je uszczelnić, zatkać tak aby nie miały one możliwości przedostania się. 

 

jak pozbyć się karaluchów

 

Pamiętajmy również o częstym i starannym myciu podłóg i mebli. Nieczystość przyciąga karaluchy stwarzając im możliwość do żerowania oraz składania jaj. Warto wyczyścić wszystkie szafki i zamknąć opakowania z żywnością. Miejmy na uwadze również regularne pozbywanie się zgromadzonych śmieci czy też naprawę cieknących kranów które mogą być źródłem wody dla karaluchów. Jeżeli w Twoim domu zabraknie darmowego dostępu do pożywienia oraz wody to nieproszeni goście z czasem sami je opuszczą.

 

Jak pozbyć się karaluchów? Skuteczne metody zwalczania karaluchów i prusaków

 

Istnieje wiele sposobów by wytępić karaluchy. Po prawidłowym zastosowaniu każdy z nich może skutecznie zwalczać karaluchy. Profesjonalne zwalczanie karaluchów to najskuteczniejszy sposób na pozbycie się karaczanów z domu lub firmy.Zagrożenia dla zdrowia związane z tym rozprzestrzeniającym się owadem stanowią problem zarówno dla właścicieli domów, jak i firm. W przypadku przedsiębiorstw produkcyjnych czy restauracji, inwazja karalucha powoduje skażenie żywności i powierzchni, uszkodzenie przechowywanej żywności, potencjalne kontrole władz odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności i uszkodzenie reputacji. 
 

Poniżej znajduje się opis zabiegów dostępnych w celu pozbycia się karaluchów.

 

Trutka na karaluchy

 

Trutka na karaluchy to jedna z najpopularniejszych metod zwalczania karaczanów i jest niezwykle skuteczna w pomieszczeniach zamkniętych, takich jak kuchnie (zarówno restauracje, jak i mieszkalne), obszary przygotowywania i podawania posiłków, hotele i szpitale. Nie wymaga zamykania biznesu oraz szczególnego przygotowania obszaru jak w przypadku innych metod dezynsekcji. Trutka na karaczany posiada w swym składzie oprócz substancji zabijającej karaluchy również składniki silnie wabiące, zachęcające owady do spożycia trucizny.

trutka na karaluchy, żel na karaluchy, trucizna na karaluchy

 

Trutki na karaluchy występują w trzech formach:

 

Ciekłej

Żelowej

Stałej

 

Sukces zwalczania środkiem na karaluchy z przynętą wykorzystuje kanibalistyczną naturę karaczanów, aby pomóc w skutecznym usunięciu inwazji. Przynęta jest umieszczana w strategicznych obszarach wokół obiektu, w którym przebywają karaluchy. Toksyny zawarte w przynęcie nie tylko oddziałują na karalucha, który pobiera przynętę, ale także wpływają na inne karaluchy poprzez wtórną transmisję.

 

Po pobraniu pokarmu karaluchy często wracają do gniazda, gdzie gromadnie się wypróżniają. Wszystkie stadia rozwojowe karalucha (poza jajem) znajdujące się w gnieździe, które pochłaniają kał, ślinę lub tuszę zarażonego osobnika, również zostaną dotknięte przez trutkę na karaluchy. Zakażenie może również wystąpić poprzez bezpośredni kontakt z toksynami z przynęty rozproszonej w gnieździe karalucha. To tzw. efekt kaskadowy. Bardzo pożądany w dezynsekcji, gdyż pozwala na znaczne ograniczenie użycia preparatów owadobójczych. Metoda kaskadowa zwalczania karaluchów ma udokumentowaną historię skutecznej eksterminacji całych kolonii karaczanów.

 

Fumigacja karaluchów

 

Fumigacja jest bardziej tradycyjną metodą kontroli karaluchów. Obejmuje to użycie środków owadobójczych w gazie tj. bomba na karaluchy np. diptron fogger, multifogger czy inne bomby na karaluchy, w celu eksterminacji karaczanów w ograniczonej przestrzeni.

Fumigacja na ogół stosowana jako uzupełniająca metoda zwalczania karaluchów, gdy liczebność karaluchów jest na wysokim poziomie.

 

Metoda cieplna

 

To przyjazny dla środowiska sposób na karaluchy pozbawiony użycia substancji chemicznych, umożliwiająca pozbycie się karaluchów w określonych sytuacjach. Ta metoda eliminuje karaluchy w pomieszczeniach zamkniętych na każdym etapie ich cyklu życia od jaja do dorosłego.

 

Karaluchy eliminuje się poprzez uszczelnienie pomieszczenia i nadmuchiwanie przy użyciu specjalistycznego sprzętu mas gorącego powietrza tak, by temperatura powietrza wewnątrz pomieszczenia osiągnęła poziom 60 ° C. 

 

oprysk na karaluchy

 

Metoda oprysku

 

Oprysk na karaluchy sprawdza się najlepiej na małych powierzchniach jak mieszkania, domy jednorodzinne, nieduże sklepy czy restauracje. Do tego zabiegu stosuje się preparat na karaluchy w koncentracie, który rozcieńcza się z wodą według instrukcji na etykiecie. Preparaty mogą różnić się między sobą substancjami czynnymi oraz ich stężeniem a co za tym idzie skutecznością i powierzchnią działania. Przygotowany roztwór środka na karaluchy należy przy pomocy opryskiwacza rozprowadzić w miejscach gdzie zlokalizowano gniazda, kryjówki, trasy przejść, oraz punkty pobierania pokarmu karaluchów.

 

Szukasz sposobu na karaluchy?

 

Sprawdź naszą ofertę i wybierz najlepszy preparat na karaluchy

 

© odstraszanie.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.

karaluchy jak zwalczyć, jak wytępić karaluchy

Pozostałe wpisy

 • Jak chronić się przed kleszczami

  Jak chronić się przed kleszczami

  Jak chronić się przed kleszczami? Nie daj się ukąsić kleszczom. Poznaj skuteczne sposoby na odstraszanie kleszczy.

 • Szubaki zwalczanie

  Szubaki zwalczanie

  Mały brązowy chrząszcz lub pasiasta larwa pod dywanem, za meblami, pomiędzy deskami parkietu lub przy listwach przypodłogowych? Szubak Smirnowa. Poznaj sprawdzone sposoby na szubaki i ich larwy w pomieszczeniach.

 • Jak pozbyć się mrzyków z mieszkania, domu? Skuteczny sposób na mrzyki.

  Jak pozbyć się mrzyków z mieszkania, domu? Skuteczny sposób na mrzyki.

  Mrzyk dziewannowiec - jak go rozpoznać, jakie stwarza zagrożenie i jak się go pozbyć? Poznaj sprawdzone sposoby na mrzyki i ich larwy w pomieszczeniach.

 • Jak pozbyć się szkodników drewna?

  Jak pozbyć się szkodników drewna?

  Jak rozpoznać, że drewno zostało zaatakowane przez szkodnika? Jakie szkody mogą wyrządzić szkodniki drewna? Dowiedz się jak chronić się przed szkodnikami drewna? Poznaj skuteczne sposoby zwalczania szkodników drewna.

 • Jakie owady niszczą drewno?

  Jakie owady niszczą drewno?

  Potocznie szkodniki drewna bywają utożsamiane z jednym konkretnym insektem – kornikiem. Tymczasem jest to bardzo liczna grupa owadów, a paradoksalnie sam kornik w odniesieniu do drewna technicznego (martwego i przetworzonego) nie stwarza dużego zagrożenia. Zobacz zdjęcia szkodników drewna i dowiedz się jaki owad niszczy Twoje drewno, meble i inne drewniane przedmioty.  Sprawdź jakie owady uszkadzają drewno

 • Użądlenie osy, szerszenia, pszczoły, trzmiela - czy może zabić?

  Użądlenie osy, szerszenia, pszczoły, trzmiela - czy może zabić?

  Kompendium dotyczące tego: jakie ryzyko stwarzają  ich użądlenia, jak się skutecznie chronić przed tymi insektami i bezpiecznie je odstraszać oraz postępować, kiedy niestety dojdzie do ataku.

 • Strzyżak sarni (jeleni). Jak chronić się przed strzyżakiem?

  Strzyżak sarni (jeleni). Jak chronić się przed strzyżakiem?

  Strzyżak sarni (jeleni) bywa nazywany przez media „latającym kleszczem”, co może wprowadzać w błąd i wywoływać niepotrzebną panikę. 
  Z tego tekstu dowiesz się: czym właściwie jest strzyżak, jakie w rzeczywistości stwarza zagrożenie, jak go odstraszyć (w jaki sposób się przed nim chronić). 

 • Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Skuteczne sposoby na ślimaki.

  Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Skuteczne sposoby na ślimaki.

  Inwazja ślimaków to coś, czego chciałby uniknąć każdy właściciel ogrodu. Co robić, aby zminimalizować ryzyko zmasowanego ataku mięczaków na kwiaty czy warzywa? Jakie działania podejmować, aby skutecznie sobie z nimi poradzić, kiedy już się pojawią?
  O tym dowiesz się z poniższego tekstu.
   

 • Profesjonalna deratyzacja i dezynsekcja. Kiedy wezwać pomoc do problemu ze szkodnikami?

  Profesjonalna deratyzacja i dezynsekcja. Kiedy wezwać pomoc do problemu ze szkodnikami?

  Czasami sytuacja ze szkodnikami staje się na tyle trudna, że konieczne staje się skorzystanie z usług profesjonalnej firmy DDD (dezynsekcja, dezynfekcja, deratyzacja). Dowiedz się nieco o tajnikach pracy takich ekip – np. kiedy trzeba ich wezwać i jak przygotować się na ich przyjazd!

 • Chrząszcze w domu

  Chrząszcze w domu

  Czarne chrząszcze w domu? Spotkałeś chrząszcza na podłodze w domu, piwnicy, garażu lub na strychu i nie wiesz co to może być? Sprawdź najczęściej występujące chrząszcze będące szkodnikami w gospodarstwach domowych.

 • Wtyk amerykański<br>Tajemnicza amerykańska pluskwa.

  Wtyk amerykański
  Tajemnicza amerykańska pluskwa.

  Wtyk amerykański zwany również amerykańską pluskwą, to nowy, inwazyjny gatunek pluskwiaka. Czy gryzie ludzi? Czy przenosi choroby? Jak wygląda? Jak pozbyć się wtyka amerykańskiego? Sprawdź!

 • Myszy za ścianą?

  Myszy za ścianą?

  Sprawdź nasze porady jak pozbyć się myszy i szczurów z regipsów, ścianek działowych, sufitu.

 • Gryzki w domu. Jak pozbyć się tych psotników?

  Gryzki w domu. Jak pozbyć się tych psotników?

  Gryzki zwane również psotnikami są bardzo częstymi gośćmi w naszych domach. Czy gryzki gryzą? Jak pozbyć się gryzków, psotników z domu? Co na gryzki? Sprawdź skuteczne sposoby i sprawdzone środki.

 • Ćmianki – małe muszki w łazience

  Ćmianki – małe muszki w łazience

  Małe muszki w łazience/kuchni, małe ćmy w łazience, muchy kanalizacyjne..Jak pozbyć się ćmianek? Poznaj sprawdzone sposoby na zwalczanie ćmianek

 • Wszoły - jak się pozbyć? Co na wszoły?

  Wszoły - jak się pozbyć? Co na wszoły?

  Co na wszoły? Jak zwalczyć wszoły? Porady oraz rekomendacje. Sprawdzone środki, preparaty posiadające pozytywne opinie.

Popularne kategorie