Placeholder


Jak złapać mysz i pozbyć się szczura.Jak postępować by skutecznie pozbyć się gryzoni?  Poniższych 11 punktów stanowi porady dotyczące skutecznej deratyzacji z wykorzystaniem trutki na szczury i stacji deratyzacyjnych. Poniższe wskazówki pochodzą z wieloletniej praktyki deratyzacyjnej w zwalczaniu gryzoni. Dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem, żebyś mógł cieszyć się w 100% skutecznością naszych produktów. 1. Sukces deratyzacji należy rozpocząć od szczegółowej inspekcji. Przed założeniem jakiegokolwiek karmnika deratyzacyjnego, pułapki na myszy lub lepu na szczury najlepiej jest przeanalizować sytuację. Zapytaj samego siebie: “gdzie gryzonie zdobywają jedzenie i wodę?”, “gdzie gryzonie mają swoje schronienia?”. Pomyśl o dostępnych w okolicy źródłach ciepła, zacisznych miejscach (zacienione, trudno dostępne wąskie ścieżki).

2. Gryzonie są aktywne nocą. W poruszaniu pomaga im węch, słuch oraz dotyk odbierany włoskami czuciowymi (wibrysami) umieszczonymi na pyszczku. Nocą chętnie poruszają się wzdłuż ścian. Wyobraź to sobie! Bodźce dotykowe odbierane przez długie wąsy pozwalają im poruszać się wzdłuż nich jakby trzymały się poręczy.

pułapka na myszy z alarmem
Pułapka na myszy z alarmem SX-5052


3. Gdy już wybadasz sytuację znajdź miejsca z widocznymi śladami aktywności gryzoni. Wskazywać będą na to odchody, pozostawiona sierść, poniszczone materiały wykorzystywane do budowy gniazda, widoczne ślady moczu, intensywny ”mysi zapach”. Takie miejsca powinny być dla Ciebie jak czerwone baloniki na mapie Google oznaczające miejsce docelowe. Tu zastawisz pułapkę na myszy lub szczury, umieścisz karmnik deratyzacyjny etc.. Zrób to w rękawiczkach lateksowych, by nie pozostawić po sobie zapachu na pułapce.

4. Jeśli to możliwe, zlokalizuj swoje stanowisko deratyzacyjne zaraz obok aktywnych ścieżek poruszania się gryzoni. Ominięcie ulubionej ścieżki kolonii gryzoni może zmniejszyć efektywność deratyzacji. Poniżej przykładowy schemat ustawienia pułapek na przykładzie lepów na gryzonie.

lep na szczury, lep na myszy


5. Po ustawieniu stacji deratyzacyjnej lup łapki na myszy w wyznaczonym stanowisku deratyzacyjnym nie powinno się zmieniać lokalizacji karmnika, pułapki. Gryzonie to neofoby - nie lubią nowych przedmiotów i zmian w otoczeniu. Pozwól przyzwyczaić się gryzoniom. Najlepiej pozostaw na 2 dni pułapkę/karmnik z wabikiem tak by nie wyrządziła krzywdy gryzoniom. Pułapka stanie się wówczas dla myszy czy szczura czymś normalnym i łatwiej będzie Ci złapać gryzonia gdy przyzwyczai się do obecności nowego przedmiotu.

6. Jeśli tradycyjne karmniki deratyzacyjne nie zdają egzaminu możesz wykorzystać inne rodzaje stacji deratyzacyjnej. Może w Twoim przypadku sprawdzi się stacja w kształcie kamienia.

7. Rozpocznij przyzwyczajanie gryzoni umieszczając w karmniku deratyzacyjnym przynętę sporządzoną z pożywienia, które znają - dostępnego w otoczeniu. Następnie gdy zauważysz ubywanie zanęty umieść w karmniku zanętę przypominającą w swej postaci trutkę. Dostępne są na rynku wabiki na szczury i myszy w postaci woskowych bloczków lub saszetek przypominających trutkę na szczury. Przykładem może być tutaj bardzo skuteczna pasta wabiąca Ratimor lub kostki Wabiwax. Zanętę podawaj w rękawiczkach, by nie pozostawić swojego zapachu. W przypadku pułapek zabijających pozostaw je z wabikiem ze zwolnionym mechanizmem zatrzaskowym. Daj gryzoniom chwilę na przyzwyczajenie się do pułapki. Gdy mysz lub szczur nabierze zaufania i zauważysz że zanęta znika nastaw pułapkę. 

 wabik na myszy, szczury ratimor

8. Poszukuj nowych obszarów zapewniających gryzoniom schronienie. Jeśli znajdziesz jakiekolwiek ślady aktywności umieść tam karmnik deratyzacyjny lub pułapkę postępując jak w punkcie 7.

 elektryczna pułapka na szczury
Elektryczna pułapka na szczury rażąca prądem SX-5045


9. Zebranie (tylko w rękawiczkach) odchodów gryzoni i umieszczenie ich przy wejściu stacji  może zmniejszyć podejrzliwość szczurów i myszy co zachęci je do zapoznania się z karmnikiem deratyzacyjnym lub myszołapką.

 

10. W przypadku szczurów norweskich możesz zebrać trochę ziemi sprzed wejścia do zlokalizowanej norki - jest silnie nasączona moczem szczura. Taka ziemia może posłużyć jako zachęta do odwiedzenia karmnika deratyzacyjnego.

pułapka na myszy

11. Szczury często jeśli znają pochodzenie pożywienia stołują się grupowo pozostawiając przy tym ślady zapachowe. Wykorzystaj to i zachęć jak największą ilość gryzoni do jednoczesnego pożywienia się w karmniku deratyzacyjnym. Im więcej gryzoni jednorazowo pobierze trutkę tym lepiej! Jeśli w okolicy dostępne są opakowania po żywności, kartony, kawałki drewna z widocznymi śladami aktywności gryzoni wykorzystaj je. Umieść je wewnątrz i w pobliżu karmnika deratyzacyjnego. Dla szczurów istotne jest rozpoznanie terenu - musisz im to ułatwić.

Podsumowanie

Często nawet zastosowanie najlepszych stacji deratyzacyjnych i rekomendowanych trutek w walce z tak inteligentnymi gryzoniami jak szczury nie dają pożądanego efektu bez odpowiedniej strategii działania. Jak w każdej wojnie - najpierw trzeba poznać wroga. Potem rozpoznać gdzie stacjonuje i poznać jego zwyczaje. To pomaga stworzyć efektywną strategię zwalczania gryzoni. Mam nadzieję że ta synteza praktyk deratyzacyjnych pozwoli Ci skutecznie pozbyć się szczura z domu, piwnicy, garażu czy każdego innego miejsca, w którym wystąpił problem ze szczurami.


Sprawdź jakich trutek użyć by wytępić gryzonie:

Najlepsza trutka na szczury - ranking

Zobacz ofertę najlepszych środków deratyzacyjnych:

Trutki na szczury

Stacje deratyzacyjne

Pozostałe wpisy

 • Naturalne sposoby zwalczania ślimaków

  Naturalne sposoby zwalczania ślimaków

  Ślimaki potrafią zajść za skórę każdej osobie, która uprawia swój ogródek.

  W poniższym tekście radzimy, w jaki sposób poradzić sobie ze ślimakowym kłopotem przy użyciu naturalnych metod.

 • Jak przygotować i wykonać oprysk owadobójczy w ogrodzie, domu

  Jak przygotować i wykonać oprysk owadobójczy w ogrodzie, domu

  Przygotowanie skutecznego roztworu oprysku owadobójczego może być kluczowe dla ochrony pomieszczeń i ogrodu przed szkodliwymi owadami. W tym przewodniku przedstawimy krok po kroku, jak sporządzić roztwór oprysku owadobójczego, aby osiągnąć najlepsze rezultaty.

 • Jak chronić się przed komarami?

  Jak chronić się przed komarami?

  Przedstawiamy skuteczne środki pozwalające chronić się przed komarami. Dowiesz się jak chronić się przed ugryzieniami komarów i co użyć gdy swędzi. Poznasz skuteczne preparaty na komary chroniące dorosłych, dzieci i niemowlęta.

 • Zwalczanie much i komarów w pomieszczeniach

  Zwalczanie much i komarów w pomieszczeniach

  Nie wiesz jak skutecznie i najbezpieczniej pozbyć się latających much i komarów w pomieszczeniach? Przedstawiamy rozwiązania jak zwalczyć muchy i komary w kuchni, sypialni, garażu i innych pomieszczeniach domu czy mieszkania.

 • Zwalczanie owadów w koszach, zbiornikach na śmieci

  Zwalczanie owadów w koszach, zbiornikach na śmieci

  Pozbądź się natrętnych owadów przy śmietniku. Poznaj przyczyny, metody zwalczania owadów w koszach na śmieci oraz sposoby zapobiegania problemu.

 • Jak chronić się przed kleszczami

  Jak chronić się przed kleszczami

  Jak chronić się przed kleszczami? Nie daj się ukąsić kleszczom. Poznaj skuteczne sposoby na odstraszanie kleszczy.

 • Szubaki zwalczanie

  Szubaki zwalczanie

  Mały brązowy chrząszcz lub pasiasta larwa pod dywanem, za meblami, pomiędzy deskami parkietu lub przy listwach przypodłogowych? Szubak Smirnowa. Poznaj sprawdzone sposoby na szubaki i ich larwy w pomieszczeniach.

 • Jak pozbyć się mrzyków z mieszkania, domu? Skuteczny sposób na mrzyki.

  Jak pozbyć się mrzyków z mieszkania, domu? Skuteczny sposób na mrzyki.

  Mrzyk dziewannowiec - jak go rozpoznać, jakie stwarza zagrożenie i jak się go pozbyć? Poznaj sprawdzone sposoby na mrzyki i ich larwy w pomieszczeniach.

 • Jak pozbyć się szkodników drewna?

  Jak pozbyć się szkodników drewna?

  Jak rozpoznać, że drewno zostało zaatakowane przez szkodnika? Jakie szkody mogą wyrządzić szkodniki drewna? Dowiedz się jak chronić się przed szkodnikami drewna? Poznaj skuteczne sposoby zwalczania szkodników drewna.

 • Jakie owady niszczą drewno?

  Jakie owady niszczą drewno?

  Potocznie szkodniki drewna bywają utożsamiane z jednym konkretnym insektem – kornikiem. Tymczasem jest to bardzo liczna grupa owadów, a paradoksalnie sam kornik w odniesieniu do drewna technicznego (martwego i przetworzonego) nie stwarza dużego zagrożenia. Zobacz zdjęcia szkodników drewna i dowiedz się jaki owad niszczy Twoje drewno, meble i inne drewniane przedmioty.  Sprawdź jakie owady uszkadzają drewno

 • Użądlenie osy, szerszenia, pszczoły, trzmiela - czy może zabić?

  Użądlenie osy, szerszenia, pszczoły, trzmiela - czy może zabić?

  Kompendium dotyczące tego: jakie ryzyko stwarzają  ich użądlenia, jak się skutecznie chronić przed tymi insektami i bezpiecznie je odstraszać oraz postępować, kiedy niestety dojdzie do ataku.

 • Strzyżak sarni (jeleni). Jak chronić się przed strzyżakiem?

  Strzyżak sarni (jeleni). Jak chronić się przed strzyżakiem?

  Strzyżak sarni (jeleni) bywa nazywany przez media „latającym kleszczem”, co może wprowadzać w błąd i wywoływać niepotrzebną panikę. 
  Z tego tekstu dowiesz się: czym właściwie jest strzyżak, jakie w rzeczywistości stwarza zagrożenie, jak go odstraszyć (w jaki sposób się przed nim chronić). 

 • Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Skuteczne sposoby na ślimaki.

  Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Skuteczne sposoby na ślimaki.

  Inwazja ślimaków to coś, czego chciałby uniknąć każdy właściciel ogrodu. Co robić, aby zminimalizować ryzyko zmasowanego ataku mięczaków na kwiaty czy warzywa? Jakie działania podejmować, aby skutecznie sobie z nimi poradzić, kiedy już się pojawią?
  O tym dowiesz się z poniższego tekstu.
   

 • Profesjonalna deratyzacja i dezynsekcja. Kiedy wezwać pomoc do problemu ze szkodnikami?

  Profesjonalna deratyzacja i dezynsekcja. Kiedy wezwać pomoc do problemu ze szkodnikami?

  Czasami sytuacja ze szkodnikami staje się na tyle trudna, że konieczne staje się skorzystanie z usług profesjonalnej firmy DDD (dezynsekcja, dezynfekcja, deratyzacja). Dowiedz się nieco o tajnikach pracy takich ekip – np. kiedy trzeba ich wezwać i jak przygotować się na ich przyjazd!

 • Chrząszcze w domu

  Chrząszcze w domu

  Czarne chrząszcze w domu? Spotkałeś chrząszcza na podłodze w domu, piwnicy, garażu lub na strychu i nie wiesz co to może być? Sprawdź najczęściej występujące chrząszcze będące szkodnikami w gospodarstwach domowych.

Popularne kategorie