pchła zwalczanie


Pluskwy zwalczanie. Jak pozbyć się pluskwy domowej?Poznaj najlepszy sposób na pluskwy i pozbądź się problemu.

 

Pluskwa domowa (łóżkowa) jeszcze kilkadziesiąt lat temu została prawie całkowicie wytępiona. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat jednak znów się pojawiła nękając ludzi i zwierzęta domowe. Możemy ją najczęściej spotkać w mieszkaniach, motelach, środkach transportu publicznego i tym podobnych miejscach. Stare materace, wiekowe tapczany, leciwe obrazy stanowią ulubioną lokalizację tych insektów. 

Pluskwa - wstydliwy problem.

Krąży mit o tym, że pluskwy pojawiają się tylko w domach i mieszkaniach zaniedbanych. Ludzie, których dotyka problem pluskiew zazwyczaj odczuwają wstyd i zażenowanie w obawie przed przyklejeniem łatki osoby nie dbającej dostatecznie o czystość i higienę. To tabu prowadzi do sytuacji, że człowiek dotknięty tym problemem poszukuje samodzielnie rozwiazań na własną rękę w obawie przed negatywną oceną w towarzystwie. Często samodzielne działania bez odpowiedniej wiedzy jak zwalczać pluskwy i jak używać preparatów kończą się fiaskiem. Domowe sposoby na pluskwy zazwyczaj są nieskuteczne a część z nich zakrawa o przekazy ludowe bez poparcia o fakty. 

Jak się przenosi pluskwa?

Skąd biorą się pluskwy w mieszkaniu? Problem z pluskwami najczęściej dotyczy blokowisk. W dużych skupiskach o wysokim zaludnieniu dość łatwo dochodzi do eskalacji problemu z pluskwą. Owad bardzo łatwo przechodzi między mieszkaniami np. wentylacją czy po rurach c.o.. Często zdarza się również zawlekanie pojedynczych osobników z wyjazdu.

Jak wygląda pluskwa? Identyfikacja.

Pluskwa domowa (Cimex lectularius) to spłaszczony, brązowo-czerwony owad o długości około 5 milimetrów, owalnym kształcie ciała, należący do rzędu pluskwiaków różnoskrzydłych często mylony z kleszczem. Pluskwa domowa nie posiada skrzydeł, nie umie też skakać. Doskonale potrafi wspinać się po ścianach, murach i innych tego typu powierzchniach.

Pluskwa potrafi przeżyć bez pożywienia przez 80 do 140 dni (larwy) a dorosłe osobniki w przypadku dalszego braku pokarmu może wprowadzić swoje ciało w stan hibernacji trwającej nawet do 550 dni. Warunkiem tak długiego okresu stagnacji jest niska temperatura otoczenia sprzyjająca znacznemu obniżeniu funkcji życiowych. Dorosła samica składa 200-500 jaj (w partiach od 10-50), które są wielkości ziarnka piasku. Czas potrzebny do wylęgu jaj to około 1 tydzień przy temperaturze pokojowej. Cały cykl życia od jajka do osobnika dorosłego (imago) wymaga od 5 tygodni do 4 miesięcy, w zależności od temperatury.   


zwalczanie pluskwy effect

Ugryzienie pluskwy

Pluskwy domowe żerują głównie w nocy, mogą one wtedy niepostrzeżenie wysysać krew z głęboko śpiących ofiar. Ugryzienie pluskwy jest bezbolesne, ślina tych insektów zawiera specjalne enzymy znieczulające. Przeciętny czas pobierania krwi to około 10 minut po tym czasie pasożyt opuszcza swojego żywiciela. Ofiara dowiaduję się o ukąszeniu dopiero po samym fakcie.

Poranne zaczerwienione oraz swędzące miejsce na naszym ciele może świadczyć o obecności pluskwy w naszym otoczeniu. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż część ludzi nie reaguje na pogryzienie przez pluskwy, ich ciało nie zdradza żadnych oznak po ugryzieniu. 


Jak wygląda ugryzienie pluskwy?

Ukąszenia pluskwy wyglądają podobnie do ugryzienia komara lub pchły. Występują zawsze na odsłoniętych częściach skóry. Ugryzienia rzadko są pojedyncze - najczęściej występują w grupach. Po ugryzieniu pluskwy powstaje swędzące zaczerwienienie oraz wypukłe obrzęki. U niektórych osób miejsca ugryzienia mogą przybrać postać rozległego rumienia. 

jak wygląda ugryzienie pluskwy domowej, ugryzienia po pluskwiePluskwa choroby

Mogłoby się wydawać więc że pluskwy przenoszą dużo chorób, jest jednak inaczej, posiadają one zazwyczaj tylko jednego żywiciela w ciągu życia z którego czerpią krew. W większości przypadków więc nie przenoszą chorób w przeciwieństwie do komarów, które posiadają więcej niż jednego żywiciela. Nocne ugryzienia wywołują jednak pojawienie się uczucia dyskomfortu psychicznego u poszkodowanego, mogą również prowadzić do bezsenności, bowiem trudno jest zasnąć z myślą o nocnym ataku. U niektórych osób może dochodzić do gwałtownych reakcji alergicznych.


skupisko pluskiew, gdzie chowają się pluskwy

Gdzie chowają się pluskwy?

Pluskwy chowają się w miejscach trudno dostępnych. Często trudno sobie wyobrazić, że owad mógłby się schować np. w załamaniu tapety, czy gniazdku elektrycznym. Pluskwy domowe dobrze jako kryjówki wykorzystują wszelkie szpary, szczeliny, meble, firany, żaluzje, tył lustra, obrazów itp.. Pluskwy domowe w dużej koncentracji wydzielają charakterystyczny zapach przypominający w zapachu gnijące maliny lub wegetującą kolendrę, może nas to naprowadzić na źródło problemu w naszym mieszkaniu.


pluskwa zwalczanie, pluskwa jak się pozbyć

Pluskwy znajdziesz najczęściej na przedmiotach na których ludzie i zwierzęta spędzają najwięcej czasu. Jeżeli podejrzewasz obecność pluskiew w domu w pierwszej kolejności sprawdź łóżka, materace, sofy oraz fotele i krzesła. Miejsca te należy przeglądać bardzo uważnie i szczegółowo wzdłuż szwów, zszyć i marszczeń. Obecność pluskwy zdradzają brunatne, drobne plamki odnajdywane w miejscu koncentracji owadów (jak na powyższym zdęciu). 

Sprawdź dokladnie miejsca gdzie najczęściej chowają się pluskwy:

 

 • - Meble, w szczególności meble do sypialni, muszą być dokładnie sprawdzone, nawet gdy wymaga tego demontaż łóżka, aby ułatwić kontrolę i ewentualne zwalczanie pluskiew.

 

 • - Sprawdź pod i za innymi meblami, takimi jak krzesła, kanapy, kredensy itp.

 

 • - Może być konieczne zdjęcie osłon tapicerskich na spodniej stronie krzeseł i kanap.

 

 • - Wyciągnij szuflady z komody, dokładnie je obejrzyj i obejrzyj wnętrze komody.

 

 • - Sprawdź obiekty takie jak obrazy, lustra, zasłony itp., Zawieszone lub zamontowane na ścianach.

 

 • - Sprawdź oczywiste pęknięcia i szczeliny wzdłuż listew przypodłogowych.

 

 • - Sprawdź podarte lub luźne tapety i dekoracyjne obramowania.

 

 • - Sprawdź odzież i inne przedmioty przechowywane w miejscach, gdzie znaleziono pluskwy.

 

 • - Jeśli podróżowałeś w ciągu ostatnich kilku miesięcy, sprawdź bagaż, a także szafę / schowek.gdzie chowa się pluskwa, gdzie chowają się pluskwy, gdzie szukać pluskwy


Pluskwy jak się pozbyć?

Sposobów na walkę z tymi szkodnikami jest tak naprawdę kilka. Można się ich pozbyć między innymi za pomocą firm które specjalizują się w tego typu usługach. Zamówienie takiego serwisu jednak z dodatkowymi kosztami oczyszczenia naszego lokum, musimy wziąć pod uwagę również stan naszego mieszkania po zakończeniu dezynsekcji. Aby wytępić pluskwy i pozbyć się problemu, należy użyć preparatów profesjonalnych. Zwalczanie pluskiew jest procesem długotrwałym i wymaga odpowiednich preparatów. Do zabiegu odpluskwiania należy się wcześniej odpowiednio przygotować przez inspekcję pomieszczenia i zlokalizowanie miejsc występowania pluskiew, tak by głównie tam użyć środków owadobójczych.

Pluskwy zwalczanie w mieszkaniu

Pierwszym zadaniem powinna być dokładna inspekcja pomieszczenia w poszukiwaniu zgromadzeń pluskwy. Pluskwy domowe występują często w dużych skupiskach. W przypadku łóżek pluskwy występują w załamaniach i szwach materacy, łączeniach ramy łóżka, elementach łączeń tapicerskich, pod guzikami, wzdłuż zamków błyskawicznych itp.. Warto w pierwszej kolejności punktowo spryskać te oczywiste miejsca. Pomoże w tym spray na pluskwy. Należy przy tym pamiętać by unikać stosowania preparatów na pluskwy powierzchni mających bezpośredni kontakt z ludzkim ciałem.

Usuwanie pluskiew wysoką temperaturą. Dezynfekcja pluskwy.

Pluskwy, ich larwy oraz jaja likwiduje wysoka temperatura. W miejscach gdzie nie powinno się używać środka owadobójczego możesz wytępić pluskwy parą. Z pomocą przychodzi myjka parowa na pluskwy lub inaczej parownica czy steamer. Wszelkie materiały tj. pościel, dywaniki, zasłony należy wyprać w najwyższej temperaturze. Wysoka temperatura pozwala dezynfekować i oczyścić powierzchnię zabrudzoną odchodami i wydalinami pluskiew.

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed dezynsekcją, odpluskwianiem? 

 

1. Zlokalizuj miejsca koncentracji pluskwy.

2. Odsuń meble w miarę możliwości na około 30cm od ściany. Ściągnij obrazy, lustra i inne wiszące na ścianie ozdoby, ale pozostaw je w pomieszczeniu dezynsekowanym.

3. Zdemontuj osłony listew przypodłogowych 

4. Zabezpiecz produkty spożywcze (pojemniki próżniowe, szklane słoje itp.), karmę dla zwierząt oraz naczynia i sztućce i wynieś je z pomieszczenia dezynsekowango.

5. W łazience zapakuj szczelnie szczoteczki do zębów, ręczniki i inne przedmioty higieny osobistej. Zwróć szczególną uwagę na odzież i dziecięce zabawki.

6. Po przeprowadzonej dezynsekcji i wywietrzeniu mieszkania umyj (np. zwykłym płynem do naczyń, podłóg) wszystkie miejsca, które będą miały kontakt z żywnością i podłogi.

7. Z uwagi na cykl rozwojowy pluskwy i możliwość przetrwania jaj powtórz zabieg po około 2-3 tygodniach.Polecane preparaty do zwalczania pluskiew posiadające pozytywne opinie

Skutecznymi preparatami są foggery na pluskwy czyli preparaty do zadymiania(fumigacji) pomieszczeń. Preparat na pluskwy jest wygodny w użyciu, gdyż sam się uwalnia podczas naszej nieobecności. Pomieszczenie należy później koniecznie wywietrzyć po zabiegu. Wadą tych rozwiązań jest, że nie docierają one w trudnodostępne zakamarki tj. np. załamania mebli. Dlatego zaleca się użycie jeszcze w tych miejscach wykonia oprysku. Oprysk na pluskwy to preparat w koncentracie do roztworzenia z wodą. Otrzymany w ten sposób preparat na pluskwy przy pomocy opryskiwacza ciśnieniowego nanosimy na ściany, listwy przypodłogowe, miejsca łączenia ścian i wszystkie szpary i szczeliny. Zwróć również uwagę na szuflady zwłaszcza szafek nocnych oraz ramy obrazów jeśli wiszą w pomieszczeniu zapluskwionym. Miejsca gdzie nie powinno używać się preparatów płynnych (gniazdka elektryczne i wiązki kabli często są skupiskiem pluskiew) należy zabezpieczyć proszkiem na pluskwy. 


Bomba na pluskwy 4Insect Bomb

Zabójczo skuteczny środek na pluskwy - silna bomba na pluskwy do zamgławiania pomieszczeń. Fogger 4Insect Bomb to środek na pluskwy w samoopróżniającym się kartuszu do zwalczania pluskiew i przeprowadzania profesjonalnej dezynsekcji. 
Środek na pluskwy wystarczy postawić na środku pomieszczenia, wcisnąć do końca spust i opuścić pomieszczenie. W ciągu 10 minut pomieszczenie wypełni mgła insektycydu, która skutecznie pozbędzie się pluskiew w mieszkaniu. Występuje w największej na rynku pojemności aż 400ml dzięki czemu jedna puszka zabezpiecza powyżej 200m3! Silne działanie aż 3 substancji czynnych pozwoli pozbyć się każdego owada znajdującego się w pomieszczeniu gdzie użyto preparatu. Pluskwy nie mają szans. Zwalcza również pająki, rybiki, karaluchy oraz pchły w domu.


fogger na pluskwy, bomba na pluskwy, 4insect bomb

Spray na pluskwy NO PEST 4INSECT ALŚrodek na pluskwy w sprayu NO PEST 4Insect AL. Natychmiastowe i długotrwałe działanie preparatu pozwala skutecznie zwalczyć pluskwy domowe w sypialni i innych pomieszczeniach. Wyjątkowo wydajny - 500ml wystarcza na 50m2 powierzchni opryskiwanej.

spray na pluskwy, spray na pluskwy no pest, spray na pluskwy 4insect

Ostateczny preparat na pluskwy Effect Microtech CS, którego zaawansowana formuła składa się ze specjalnych mikrokapsułek membranowych. Zamknięty w nich insektycyd uwalnia się podczas kontaktu pluskwy z opryskaną powierzchnią zapewniając długotrwały efekt działania nawet do 6 miesięcy od jednorazowego użycia.  

najlepszy preparat na pluskwy

Bomba na pluskwy DOBOL 

do zadymiania, zamgławiania pomieszczeń. Dobol fumigator to łatwy w użyciu preparat na pluskwy do dezynsekcji mieszkań. Fumigacja (odymianie) pozwala by drobne cząsteczki środka owadobójczego spenetrowały każdy zakamarek, w którym mogą ukrywać się pluskwy. Skuteczność natychmiastowa!

dobol na pluskwy

Pułapki na pluskwy

Pułapka na pluskwy NO PEST™ to pułapka lepowa z bardzo silnym klejem oraz wabikiem przeznaczona do wyłapywania pluskiew i ich larw. Załączony do zestawu specjalnie opracowany atraktant wabi pluskwy z dużej odległości, odciągając ich uwagę od człowieka. Pluskwy pełzną wprost do pułapki gdzie czeka je koniec na mocnym lepie. To bardzo dobre rozwiązanie sprawdzające się w zwalczaniu pluskiew w mieszkaniach jak również produkt, który można wziąć ze sobą w podróż do hotelu jeśli nie chcesz wrócić pogryzionym. Złapana pluskwa, może być dowodem w sprawie o odszkodowanie za pobyt w zapluskwionym hotelu. Pułapki na pluskwy służą również do monitoringu - pozwalają ocenić poziom zapluskwienia mieszkania oraz skuteczność dezynsekcji. Stanowią bardzo dobrą wskazówkę kiedy należy powtórzyć zabieg odpluskwiania. Należy pamiętać jednak, że nie mogą stanowić jedynego sposobu na pluskwy. Pułapki na pluskwy stanowią doskonałe uzupełnienie dezynsekcji z użyciem preparatów owadobójczych.

zwalczanie pluskiew w mieszkaniu

Zestaw pozwalający na zwalczanie pluskiew w mieszkaniu

Zestaw najlepszych preparatów by wytępić pluskwy. Proszek na pluskwy, spray owadobójczy oraz silny koncentrat Effect preparat - oprysk na pluskwy. 


zwalczanie pluskiew, preparaty na pluskwy

 

Myjka parowa 

Parownica na pluskwy to najlepszy sposób by pozbyć się pluskiew i ich jaj w miejscach gdzie nie powinno używać się środków zwalczających pluskwy (np. dziecięce łóżeczka, część materaca przylegająca do ciała). Myjka parowa na pluskwy pozwoli pozbyć się pluskiew dzięki wysokiej temperaturze pary (105°C) wyrzucanej pod wysokim ciśnieniem (3,2 bar). 10 akcesoriów! Wyparza, dezynfekuje, czyści.


Wymrażanie pluskiew  i ich jaj

Do wymrażania pluskiew oraz niszczenia jaj polecamy spray zamrażający pluskwy BROS. Niska temperatura -45°C zwalcza skutecznie dorosłe owady ale również eliminuje wszystkie stadia rozwojowe również jaja pluskwy. Nie zawiera substancji czynnych i szkodliwych chemikaliów, dlatego można go bezpiecznie stosować do wymrażania pluskiew na materacach, elementach tapicerskich i dziecięcych zabawkach. 

wymrażanie pluskiewZiemia okrzemkowa na pluskwy

Ziemia okrzemkowa (diatomit) to bardzo dobrze znany naturalny sposób na pluskwy. Diatomit to drobny puder, który składa się z mikroskopijnych pancerzyków okrzemek. Wielkość ziaren 5-100 mikronów sprawia, że ziemia okrzemkowa dostaje się w każdy zakamarek ciała insekta. Drobne granulki posiadają ostre jak brzytwa brzegi uszkadzają powłokę pancerzyka owada. Dzięki temu owad traci wilgoć i się odwadnia, co doprowadza do jego śmierci. Diotomite Powder działa również wspomagając dezynsekcję środkami owadobójczymi. Uszkodzone pancerzyki owadów w znacznie większym stopniu wchłaniają insektycydy, przez co efekt dezynsekcji pluskiew jest natychmiastowy lub znacznie szybszy niż bez użycia diatomitu.

ziemia okrzemkowa na pluskwy

Szukasz sposobu na pluskwy?

Odwiedź nasz  sklep

Wybierz najlepsze preparaty na pluskwy posiadających najlepsze opinie i przystępne ceny. 

Dowiedz się więcej z naszego artykułu

JAK NIE PRZYWIEŹĆ PLUSKWY Z WAKACJI?

JAK POZBYĆ SIĘ PCHEŁ Z DOMU?

ZWALCZANIE MRÓWEK W DOMU 


 © odstraszanie.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved. 

Pozostałe wpisy

 • Jak pozbyć się mrzyków z mieszkania, domu? Skuteczny sposób na mrzyki.

  Jak pozbyć się mrzyków z mieszkania, domu? Skuteczny sposób na mrzyki.

  Mrzyk dziewannowiec - jak go rozpoznać, jakie stwarza zagrożenie i jak się go pozbyć? Poznaj sprawdzone sposoby na mrzyki i ich larwy w pomieszczeniach.

 • Jak pozbyć się szkodników drewna?

  Jak pozbyć się szkodników drewna?

  Jak rozpoznać, że drewno zostało zaatakowane przez szkodnika? Jakie szkody mogą wyrządzić szkodniki drewna? Dowiedz się jak chronić się przed szkodnikami drewna? Poznaj skuteczne sposoby zwalczania szkodników drewna.

 • Jakie owady niszczą drewno?

  Jakie owady niszczą drewno?

  Potocznie szkodniki drewna bywają utożsamiane z jednym konkretnym insektem – kornikiem. Tymczasem jest to bardzo liczna grupa owadów, a paradoksalnie sam kornik w odniesieniu do drewna technicznego (martwego i przetworzonego) nie stwarza dużego zagrożenia. Zobacz zdjęcia szkodników drewna i dowiedz się jaki owad niszczy Twoje drewno, meble i inne drewniane przedmioty.  Sprawdź jakie owady uszkadzają drewno

 • Użądlenie osy, szerszenia, pszczoły, trzmiela - czy może zabić?

  Użądlenie osy, szerszenia, pszczoły, trzmiela - czy może zabić?

  Kompendium dotyczące tego: jakie ryzyko stwarzają  ich użądlenia, jak się skutecznie chronić przed tymi insektami i bezpiecznie je odstraszać oraz postępować, kiedy niestety dojdzie do ataku.

 • Strzyżak sarni (jeleni). Jak chronić się przed strzyżakiem?

  Strzyżak sarni (jeleni). Jak chronić się przed strzyżakiem?

  Strzyżak sarni (jeleni) bywa nazywany przez media „latającym kleszczem”, co może wprowadzać w błąd i wywoływać niepotrzebną panikę. 
  Z tego tekstu dowiesz się: czym właściwie jest strzyżak, jakie w rzeczywistości stwarza zagrożenie, jak go odstraszyć (w jaki sposób się przed nim chronić). 

 • Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Skuteczne sposoby na ślimaki.

  Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Skuteczne sposoby na ślimaki.

  Inwazja ślimaków to coś, czego chciałby uniknąć każdy właściciel ogrodu. Co robić, aby zminimalizować ryzyko zmasowanego ataku mięczaków na kwiaty czy warzywa? Jakie działania podejmować, aby skutecznie sobie z nimi poradzić, kiedy już się pojawią?
  O tym dowiesz się z poniższego tekstu.
   

 • Profesjonalna deratyzacja i dezynsekcja. Kiedy wezwać pomoc do problemu ze szkodnikami?

  Profesjonalna deratyzacja i dezynsekcja. Kiedy wezwać pomoc do problemu ze szkodnikami?

  Czasami sytuacja ze szkodnikami staje się na tyle trudna, że konieczne staje się skorzystanie z usług profesjonalnej firmy DDD (dezynsekcja, dezynfekcja, deratyzacja). Dowiedz się nieco o tajnikach pracy takich ekip – np. kiedy trzeba ich wezwać i jak przygotować się na ich przyjazd!

 • Chrząszcze w domu

  Chrząszcze w domu

  Czarne chrząszcze w domu? Spotkałeś chrząszcza na podłodze w domu, piwnicy, garażu lub na strychu i nie wiesz co to może być? Sprawdź najczęściej występujące chrząszcze będące szkodnikami w gospodarstwach domowych.

 • Wtyk amerykański<br>Tajemnicza amerykańska pluskwa.

  Wtyk amerykański
  Tajemnicza amerykańska pluskwa.

  Wtyk amerykański zwany również amerykańską pluskwą, to nowy, inwazyjny gatunek pluskwiaka. Czy gryzie ludzi? Czy przenosi choroby? Jak wygląda? Jak pozbyć się wtyka amerykańskiego? Sprawdź!

 • Myszy za ścianą?

  Myszy za ścianą?

  Sprawdź nasze porady jak pozbyć się myszy i szczurów z regipsów, ścianek działowych, sufitu.

 • Gryzki w domu. Jak pozbyć się tych psotników?

  Gryzki w domu. Jak pozbyć się tych psotników?

  Gryzki zwane również psotnikami są bardzo częstymi gośćmi w naszych domach. Czy gryzki gryzą? Jak pozbyć się gryzków, psotników z domu? Co na gryzki? Sprawdź skuteczne sposoby i sprawdzone środki.

 • Ćmianki – małe muszki w łazience

  Ćmianki – małe muszki w łazience

  Małe muszki w łazience/kuchni, małe ćmy w łazience, muchy kanalizacyjne..Jak pozbyć się ćmianek? Poznaj sprawdzone sposoby na zwalczanie ćmianek

 • Wszoły - jak się pozbyć? Co na wszoły?

  Wszoły - jak się pozbyć? Co na wszoły?

  Co na wszoły? Jak zwalczyć wszoły? Porady oraz rekomendacje. Sprawdzone środki, preparaty posiadające pozytywne opinie.

 • Jak pozbyć się pająków z domu?

  Jak pozbyć się pająków z domu?

  Czy pająki gryzą? Czy pająki przenoszą choroby? Skąd biorą się pająki w domu? Co na pająki? Jak zwalczyć pająki? Sprawdź!

 • Co na mrówki w samochodzie?

  Co na mrówki w samochodzie?

  Sprawdź, jak pozbyć się mrówek z samochodu. Czego użyć na mrówki w aucie?

Popularne kategorie