kuna w samochodzie

Kuna w samochodzie? Znajdź skuteczny sposób. Dowiedz się co odstrasza kuny od samochodu?

Dowiedz się jak odstraszyć kuny od samochodu. Poznaj skuteczne sposoby na kunę w aucie, co je odstrasza i czego nie lubią.

 
Kuny domowe wyrządzają szkody przez cały rok. Problem nasila się jesienią, gdy kuny szukają schronienia przed mrozem. Ilość szkód ponownie wzrasta w okresie godowym, który trwa od końca marca do późnego lata. Kuny są wówczas szczególnie agresywne i w tym czasie najbardziej dotkliwe dla kierowców.
 
Nic dziwnego, że kuny wchodzą do komór silnikowych zaparkowanych samochodów. Często jest tam przyjemnie i ciepło a przestrzeń pod maską zapewnia również bezpieczną kryjówkę, w której kuny mogą naprawdę poczuć się jak w domu i w spokoju posilać się zdobytym podczas nocnych łowów pokarmem.


kuna w samochodzie, kuna w aucie, kuna pod maską

Dlaczego kuny gryzą i niszczą kable w samochodzie?

Ponieważ kuny mają zwyczaj oznaczania swojego terytorium to tymczasowe siedlisko zwykle nie jest spokojnym schronieniem. Gdy inna kuna chce się wprowadzić, zazwyczaj staje się to kosztowne dla właściciela samochodu. Zapach kuny pozostawiony na elementach silnika wcale nie słabnie. Tak więc wszystko, co nowemu lokatorowi pachnie rywalem, zostaje przeżute: węże, sondy lambda, przewody zapłonowe itp.


Uszkodzenia samochodu przez kuny - koszt naprawy

Polscy ubezpieczyciele nie prowadzą statystyk mówiących ile aut rocznie niszczonych jest przez kuny na terenie naszego kraju lub nie są one upubliczniane. Z pomocą by nakreślić skalę problemu przychodzą dane od naszych zachodnich sąsiadów. Według statystyk Niemieckiego Towarzystwa Ubezpieczeniowego (GDV) kuny były odpowiedzialne za 216 000 ataków na ubezpieczone pojazdy w 2014 roku, a koszty napraw wyrządzonych przez kuny szkód wyniosły 64 miliony euro. To dane pochodzące ze szkód zgłaszanych jedynie w ramach polis AC (autocasco). Rzeczywista wartość musi być kilkukrotnie wyższa. W 2016 r. Niemiecki Automobile Club ADAC został wezwany do pomocy przy 11 192 awariach spowodowanych przez kuny. Ile z nich nie zostały jako takie rozpoznane?


Po czym poznać że kuna odwiedziła Twój samochód?

Kuny atakują auto w dość specyficzny sposób. Poniżej znajduje się kilka przesłanek, dzięki którym możesz mieć pewność, że Twój samochód odwiedziła kuna:
 
  • Wyciek płynu chłodniczego - kałuża pod autem
  • Brak rozruchu silnika, lub jego nierówna praca z powodu uszkodzenia przewodu zapłonowego
  • Trójkątne ślady zgryzu
  • Rozdarcia poszycia wygłuszającego
  • Odciski łap lub kawałki futra na masce lub w komorze silnika
  • Zapach kału pod maską
Koszty napraw zazwyczaj to od kilkuset do kilku tysięcy złotych w zależności od modelu samochodu. Kuny są terytorialne i bardzo lubią wracać w to samo miejsce. Jeśli sytuacja się powtórzy, czeka Cię kolejna wizyta u mechanika. Sytuacja może być groźniejsza, gdy w wyniku uszkodzeń kabli dochodzi do pożaru silnika.


kuna domowa w samochodzie

Domowy sposób na kuny? Nie tędy droga Panie kierowco!

Każde forum motoryzacyjne pełne jest wątków, gdzie użytkownicy aut prześcigają się w pomysłowości na domowe sposoby jak się pozbyć kuny z samochodu. Kierowcy mają wiele środków i domowych sposobów na kuny w aucie: kostki wc, domestos, ząbki czosnku, mocz. Innym pomysłem jest stosowanie worków z sierścią psów lub kotów, aby trzymać kuny z dala od pojazdów.
Ale wszystkie te sposoby mają jedną wspólną cechę: prawie nigdy nie działają, lub działają na krótko. Kostki wc na kunę generują dodatkowo nieprzyjemny zapach miejskiego szaletu w kabinie pasażerskiej.


Co odstrasza kuny od samochodu?

Zalecamy użycie skutecznych i sprawdzonych metod:


Rażące płytki na kuny

To odstraszacz kun, który składa się z metalowych płytek montowanych w kilku miejscach komory silnika. Działa jak pastuch na kuny do samochodu. Płytki połączone są przewodami podłączonymi do akumulatora. Kontakt kuny z płytkami powoduje porażenie zwierzęcia prądem i wywołuje ból. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest brak możliwości przyzwyczajenia się do rażenia prądem oraz to że taki kontakt zwierze zapamięta na pewno na długo.

rażące płytki na kuny, pastuch na kuny do samochodu


Odstraszacze ultradźwiękowe

Samochodowy odstraszacz kun to urządzenie, które pozwoli na skuteczne odstraszanie kun od samochodu ultradźwiękami. Znaczenie ma wybór właściwego urządzenia oraz odpowiedni montaż. Przy wyborze urządzenia należy sugerować się sposobem działania. Najlepsze odstraszacze kun charakteryzuje nieprzerwana praca i zmienny charakter ultradźwięków.

Ile kosztuje odstraszacz kun? Te najlepsze urządzenia cenowo zaczynają się od około 90zł. Polecamy szczególnie rodzimej produkcji odstraszacze Antykuna  - posiadają wszystkie cechy porządnego odstraszacza i są sprawdzone na Polskich kunach. Są nieco bardziej słyszalne dla ludzi, jednak dzięki temu odstraszają również koty i szczury.

spray na kuny, środek na kuny do auta, środki na kuny do auta

Odstraszacz na kuny do auta


Preparaty odstraszające

Spray na kuny to chętnie wybierany produkt przez osoby dotknięte atakiem kuny. Należy pamiętać, że preparat by był skuteczny musi być poprzedzony oczyszczeniem komory silnika z zapachu kuny. Nanoszenie preparatu należy powtarzać, gdyż jak każdy zapach, z czasem wietrzeje. Środek na kuny do auta należy aplikować na przewody, obudowy i materiał wygłuszający.

spray na kuny, środek na kuny do auta, środki na kuny do auta

Skuteczne środki na kuny No Pest®


Ochrona kabli samochodowych

Innym sposobem na powstrzymanie niszczycielskich działań kuny jest wyposażenie wszystkich łatwo dostępnych kabli w peszle. To nieduży koszt, a samego montażu możemy dokonać samodzielnie.


Ochrona garaży, wiat, parkingów

Ochronę aut garażowanych rozwiązuje montaż domowych odstraszaczy kun, jednakże ataki tych zwierząt dotyczą nie tylko samochodów indywidualnych. Coraz częściej zdarzają się ataki na auta flotowe parkowane na wspólnym parkingu. Rozwiązaniem jest uzbrojenie obszaru w odstraszacze kun na parking, które zbiorowo chronią kilka aut. Jeśli to nie wystarcza warto rozważyć uzbrojenie każdego auta osobno w urządzenie ultradźwiękowej ochrony indywidualnej.

Odstraszacz na kuny na parking, podjazd, do garażu

Odstraszacz na kuny na parking, podjazd, do garażu


Niezależnie od tego, którą metodę odstraszania wybierzesz, jeśli Twój samochód odwiedziła kuna powinieneś natychmiast wyczyścić komorę silnika, by pozbyć się jej zapachu. Możesz skorzystać z usługi profesjonalnego mycia silnika. To rozwiązanie jest na pewno skuteczne ale kosztowne, i może okazać się, że będzie je trzeba powtórzyć. Z pomocą przychodzą specjalne preparaty czyszczące tj. No-Marten Smell, które usuwają zapach bez obawy o uszkodzenie elementów silnika i mogą być użyte wielokrotnie. Dzięki temu pozbędziesz się zapachu kuny, zanim wprowadzi się następna.

Doradzamy zawsze łączenie różnych metod odstraszania. Montaż ultradźwiękowego odstraszacza kun, użycie preparatu i założenie peszli na przewody to bardzo rozsądne posunięcie. Rozważ również parkowanie samochodu w innym miejscu - postawienie auta pod latarnią przy źródle światła, z dala od drzew, krzewów i śmietników, może onieśmielić zwierzę, które wybierze jako kryjówkę inne auto.


Szukasz sposobu na kuny w aucie?

Odwiedź nasz  sklep

Wybierz najlepsze urządzenia odstraszające kuny od samochodu posiadających najlepsze opinie. 

Dowiedz się więcej z naszego artykułu

CZY ULTRADŹWIĘKOWY ODSTRASZACZ KUN DZIAŁA?

JAK ZŁAPAĆ KUNĘ

 © odstraszanie.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.

Pozostałe wpisy

Popularne kategorie