kuna w samochodzie

Kuna w samochodzie? Znajdź skuteczny sposób. Dowiedz się co odstrasza kuny od samochodu?

Dowiedz się jak odstraszyć kuny od samochodu. Poznaj skuteczne sposoby na kunę w aucie, co je odstrasza i czego nie lubią.

 
Kuny domowe wyrządzają szkody przez cały rok. Problem nasila się jesienią, gdy kuny szukają schronienia przed mrozem. Ilość szkód ponownie wzrasta w okresie godowym, który trwa od końca marca do późnego lata. Kuny są wówczas szczególnie agresywne i w tym czasie najbardziej dotkliwe dla kierowców.
 
Nic dziwnego, że kuny wchodzą do komór silnikowych zaparkowanych samochodów. Często jest tam przyjemnie i ciepło a przestrzeń pod maską zapewnia również bezpieczną kryjówkę, w której kuny mogą naprawdę poczuć się jak w domu i w spokoju posilać się zdobytym podczas nocnych łowów pokarmem.


kuna w samochodzie, kuna w aucie, kuna pod maską

Dlaczego kuny gryzą i niszczą kable w samochodzie?

Ponieważ kuny mają zwyczaj oznaczania swojego terytorium to tymczasowe siedlisko zwykle nie jest spokojnym schronieniem. Gdy inna kuna chce się wprowadzić, zazwyczaj staje się to kosztowne dla właściciela samochodu. Zapach kuny pozostawiony na elementach silnika wcale nie słabnie. Tak więc wszystko, co nowemu lokatorowi pachnie rywalem, zostaje przeżute: węże, sondy lambda, przewody zapłonowe itp.


Uszkodzenia samochodu przez kuny - koszt naprawy

Polscy ubezpieczyciele nie prowadzą statystyk mówiących ile aut rocznie niszczonych jest przez kuny na terenie naszego kraju lub nie są one upubliczniane. Z pomocą by nakreślić skalę problemu przychodzą dane od naszych zachodnich sąsiadów. Według statystyk Niemieckiego Towarzystwa Ubezpieczeniowego (GDV) kuny były odpowiedzialne za 216 000 ataków na ubezpieczone pojazdy w 2014 roku, a koszty napraw wyrządzonych przez kuny szkód wyniosły 64 miliony euro. To dane pochodzące ze szkód zgłaszanych jedynie w ramach polis AC (autocasco). Rzeczywista wartość musi być kilkukrotnie wyższa. W 2016 r. Niemiecki Automobile Club ADAC został wezwany do pomocy przy 11 192 awariach spowodowanych przez kuny. Ile z nich nie zostały jako takie rozpoznane?


Po czym poznać że kuna odwiedziła Twój samochód?

Kuny atakują auto w dość specyficzny sposób. Poniżej znajduje się kilka przesłanek, dzięki którym możesz mieć pewność, że Twój samochód odwiedziła kuna:
 
  • Wyciek płynu chłodniczego - kałuża pod autem
  • Brak rozruchu silnika, lub jego nierówna praca z powodu uszkodzenia przewodu zapłonowego
  • Trójkątne ślady zgryzu
  • Rozdarcia poszycia wygłuszającego
  • Odciski łap lub kawałki futra na masce lub w komorze silnika
  • Zapach kału pod maską
Koszty napraw zazwyczaj to od kilkuset do kilku tysięcy złotych w zależności od modelu samochodu. Kuny są terytorialne i bardzo lubią wracać w to samo miejsce. Jeśli sytuacja się powtórzy, czeka Cię kolejna wizyta u mechanika. Sytuacja może być groźniejsza, gdy w wyniku uszkodzeń kabli dochodzi do pożaru silnika.


kuna domowa w samochodzie

Domowy sposób na kuny? Nie tędy droga Panie kierowco!

Każde forum motoryzacyjne pełne jest wątków, gdzie użytkownicy aut prześcigają się w pomysłowości na domowe sposoby jak się pozbyć kuny z samochodu. Kierowcy mają wiele środków i domowych sposobów na kuny w aucie: kostki wc, domestos, ząbki czosnku, mocz. Innym pomysłem jest stosowanie worków z sierścią psów lub kotów, aby trzymać kuny z dala od pojazdów.
Ale wszystkie te sposoby mają jedną wspólną cechę: prawie nigdy nie działają, lub działają na krótko. Kostki wc na kunę generują dodatkowo nieprzyjemny zapach miejskiego szaletu w kabinie pasażerskiej.


Co odstrasza kuny od samochodu?

Zalecamy użycie skutecznych i sprawdzonych metod :


Rażące płytki na kuny

To odstraszacz kun, który składa się z metalowych płytek montowanych w kilku miejscach komory silnika. Działa jak pastuch na kuny do samochodu. Płytki połączone są przewodami podłączonymi do akumulatora. Kontakt kuny z płytkami powoduje porażenie zwierzęcia prądem i wywołuje ból. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest brak możliwości przyzwyczajenia się do rażenia prądem oraz to że taki kontakt zwierze zapamięta na pewno na długo.

rażące płytki na kuny, pastuch na kuny do samochodu


Odstraszacze ultradźwiękowe

Samochodowy odstraszacz kun to urządzenie, które pozwoli na skuteczne odstraszanie kun od samochodu ultradźwiękami. Znaczenie ma wybór właściwego urządzenia oraz odpowiedni montaż. Przy wyborze urządzenia należy sugerować się sposobem działania. Najlepsze odstraszacze kun charakteryzuje nieprzerwana praca i zmienny charakter ultradźwięków.

Ile kosztuje odstraszacz kun? Te najlepsze urządzenia cenowo zaczynają się od około 90zł. Polecamy szczególnie rodzimej produkcji odstraszacze Antykuna  - posiadają wszystkie cechy porządnego odstraszacza i są sprawdzone na Polskich kunach. Są nieco bardziej słyszalne dla ludzi, jednak dzięki temu odstraszają również koty i szczury.

spray na kuny, środek na kuny do auta, środki na kuny do auta

Odstraszacz na kuny do auta


Preparaty odstraszające

Spray na kuny to chętnie wybierany produkt przez osoby dotknięte atakiem kuny. Należy pamiętać, że preparat by był skuteczny musi być poprzedzony oczyszczeniem komory silnika z zapachu kuny. Nanoszenie preparatu należy powtarzać, gdyż jak każdy zapach, z czasem wietrzeje. Środek na kuny do auta należy aplikować na przewody, obudowy i materiał wygłuszający.

spray na kuny, środek na kuny do auta, środki na kuny do auta

Skuteczne środki na kuny No Pest®


Ochrona kabli samochodowych

Innym sposobem na powstrzymanie niszczycielskich działań kuny jest wyposażenie wszystkich łatwo dostępnych kabli w peszle. To nieduży koszt, a samego montażu możemy dokonać samodzielnie.


Ochrona garaży, wiat, parkingów

Ochronę aut garażowanych rozwiązuje montaż domowych odstraszaczy kun, jednakże ataki tych zwierząt dotyczą nie tylko samochodów indywidualnych. Coraz częściej zdarzają się ataki na auta flotowe parkowane na wspólnym parkingu. Rozwiązaniem jest uzbrojenie obszaru w odstraszacze kun na parking, które zbiorowo chronią kilka aut. Jeśli to nie wystarcza warto rozważyć uzbrojenie każdego auta osobno w urządzenie ultradźwiękowej ochrony indywidualnej.

Odstraszacz na kuny na parking, podjazd, do garażu

Odstraszacz na kuny na parking, podjazd, do garażu


Niezależnie od tego, którą metodę odstraszania wybierzesz, jeśli Twój samochód odwiedziła kuna powinieneś natychmiast wyczyścić komorę silnika, by pozbyć się jej zapachu. Możesz skorzystać z usługi profesjonalnego mycia silnika. To rozwiązanie jest na pewno skuteczne ale kosztowne, i może okazać się, że będzie je trzeba powtórzyć. Z pomocą przychodzą specjalne preparaty czyszczące tj. No-Marten Smell, które usuwają zapach bez obawy o uszkodzenie elementów silnika i mogą być użyte wielokrotnie. Dzięki temu pozbędziesz się zapachu kuny, zanim wprowadzi się następna.

Doradzamy zawsze łączenie różnych metod odstraszania. Montaż ultradźwiękowego odstraszacza kun, użycie preparatu i założenie peszli na przewody to bardzo rozsądne posunięcie. Rozważ również parkowanie samochodu w innym miejscu - postawienie auta pod latarnią przy źródle światła, z dala od drzew, krzewów i śmietników, może onieśmielić zwierzę, które wybierze jako kryjówkę inne auto.


Szukasz sposobu na kuny w aucie?

Odwiedź nasz  sklep

Wybierz najlepsze urządzenia odstraszające kuny od samochodu posiadających najlepsze opinie. 

Dowiedz się więcej z naszego artykułu

CZY ULTRADŹWIĘKOWY ODSTRASZACZ KUN DZIAŁA?

JAK ZŁAPAĆ KUNĘ

 © odstraszanie.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.

Pozostałe wpisy

 • Szubaki zwalczanie

  Szubaki zwalczanie

  Mały brązowy chrząszcz lub pasiasta larwa pod dywanem, za meblami, pomiędzy deskami parkietu lub przy listwach przypodłogowych? Szubak Smirnowa. Poznaj sprawdzone sposoby na szubaki i ich larwy w pomieszczeniach.

 • Jak pozbyć się mrzyków z mieszkania, domu? Skuteczny sposób na mrzyki.

  Jak pozbyć się mrzyków z mieszkania, domu? Skuteczny sposób na mrzyki.

  Mrzyk dziewannowiec - jak go rozpoznać, jakie stwarza zagrożenie i jak się go pozbyć? Poznaj sprawdzone sposoby na mrzyki i ich larwy w pomieszczeniach.

 • Jak pozbyć się szkodników drewna?

  Jak pozbyć się szkodników drewna?

  Jak rozpoznać, że drewno zostało zaatakowane przez szkodnika? Jakie szkody mogą wyrządzić szkodniki drewna? Dowiedz się jak chronić się przed szkodnikami drewna? Poznaj skuteczne sposoby zwalczania szkodników drewna.

 • Jakie owady niszczą drewno?

  Jakie owady niszczą drewno?

  Potocznie szkodniki drewna bywają utożsamiane z jednym konkretnym insektem – kornikiem. Tymczasem jest to bardzo liczna grupa owadów, a paradoksalnie sam kornik w odniesieniu do drewna technicznego (martwego i przetworzonego) nie stwarza dużego zagrożenia. Zobacz zdjęcia szkodników drewna i dowiedz się jaki owad niszczy Twoje drewno, meble i inne drewniane przedmioty.  Sprawdź jakie owady uszkadzają drewno

 • Użądlenie osy, szerszenia, pszczoły, trzmiela - czy może zabić?

  Użądlenie osy, szerszenia, pszczoły, trzmiela - czy może zabić?

  Kompendium dotyczące tego: jakie ryzyko stwarzają  ich użądlenia, jak się skutecznie chronić przed tymi insektami i bezpiecznie je odstraszać oraz postępować, kiedy niestety dojdzie do ataku.

 • Strzyżak sarni (jeleni). Jak chronić się przed strzyżakiem?

  Strzyżak sarni (jeleni). Jak chronić się przed strzyżakiem?

  Strzyżak sarni (jeleni) bywa nazywany przez media „latającym kleszczem”, co może wprowadzać w błąd i wywoływać niepotrzebną panikę. 
  Z tego tekstu dowiesz się: czym właściwie jest strzyżak, jakie w rzeczywistości stwarza zagrożenie, jak go odstraszyć (w jaki sposób się przed nim chronić). 

 • Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Skuteczne sposoby na ślimaki.

  Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Skuteczne sposoby na ślimaki.

  Inwazja ślimaków to coś, czego chciałby uniknąć każdy właściciel ogrodu. Co robić, aby zminimalizować ryzyko zmasowanego ataku mięczaków na kwiaty czy warzywa? Jakie działania podejmować, aby skutecznie sobie z nimi poradzić, kiedy już się pojawią?
  O tym dowiesz się z poniższego tekstu.
   

 • Profesjonalna deratyzacja i dezynsekcja. Kiedy wezwać pomoc do problemu ze szkodnikami?

  Profesjonalna deratyzacja i dezynsekcja. Kiedy wezwać pomoc do problemu ze szkodnikami?

  Czasami sytuacja ze szkodnikami staje się na tyle trudna, że konieczne staje się skorzystanie z usług profesjonalnej firmy DDD (dezynsekcja, dezynfekcja, deratyzacja). Dowiedz się nieco o tajnikach pracy takich ekip – np. kiedy trzeba ich wezwać i jak przygotować się na ich przyjazd!

 • Chrząszcze w domu

  Chrząszcze w domu

  Czarne chrząszcze w domu? Spotkałeś chrząszcza na podłodze w domu, piwnicy, garażu lub na strychu i nie wiesz co to może być? Sprawdź najczęściej występujące chrząszcze będące szkodnikami w gospodarstwach domowych.

 • Wtyk amerykański<br>Tajemnicza amerykańska pluskwa.

  Wtyk amerykański
  Tajemnicza amerykańska pluskwa.

  Wtyk amerykański zwany również amerykańską pluskwą, to nowy, inwazyjny gatunek pluskwiaka. Czy gryzie ludzi? Czy przenosi choroby? Jak wygląda? Jak pozbyć się wtyka amerykańskiego? Sprawdź!

 • Myszy za ścianą?

  Myszy za ścianą?

  Sprawdź nasze porady jak pozbyć się myszy i szczurów z regipsów, ścianek działowych, sufitu.

 • Gryzki w domu. Jak pozbyć się tych psotników?

  Gryzki w domu. Jak pozbyć się tych psotników?

  Gryzki zwane również psotnikami są bardzo częstymi gośćmi w naszych domach. Czy gryzki gryzą? Jak pozbyć się gryzków, psotników z domu? Co na gryzki? Sprawdź skuteczne sposoby i sprawdzone środki.

 • Ćmianki – małe muszki w łazience

  Ćmianki – małe muszki w łazience

  Małe muszki w łazience/kuchni, małe ćmy w łazience, muchy kanalizacyjne..Jak pozbyć się ćmianek? Poznaj sprawdzone sposoby na zwalczanie ćmianek

 • Wszoły - jak się pozbyć? Co na wszoły?

  Wszoły - jak się pozbyć? Co na wszoły?

  Co na wszoły? Jak zwalczyć wszoły? Porady oraz rekomendacje. Sprawdzone środki, preparaty posiadające pozytywne opinie.

 • Jak pozbyć się pająków z domu?

  Jak pozbyć się pająków z domu?

  Czy pająki gryzą? Czy pająki przenoszą choroby? Skąd biorą się pająki w domu? Co na pająki? Jak zwalczyć pająki? Sprawdź!

Popularne kategorie