najlepsze trutki na szczury


Ranking najlepszych trutek na szczury, myszy. Jaka jest najlepsza trutka na szczury? Które rodentycydy są najskuteczniejsze?

 

W przypadku deratyzacji istotne jest rozpoznanie gatunku gryzonia z jakim mamy do czynienia. Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem jest dobór odpowiednich preparatów gryzoniobójczych. Trutka na szczury dostępna jest pod różną postacią oraz w różnych odmianach substancji czynnych.

Popularne trutki występują w postaci:


najlepsza trutka na szczury, skuteczna trutka na szczury

Trutka na szczury działanie

Środki gryzoniobójcze na ogół oparte są o substancje będące pochodną kumaryny. W odpowiednim stężeniu ma działnie przeciwzakrzepowe. Zjedzona przez gryzonie trutka wywołuje po pewnym czasie  krwotok wewnętrzny. Szybkość działania trutki zależy od rodzaju substancji użytej w trutce.

 

Trutka na szczury skład

Formulacja opiera się o 3 najbardziej popularne związki - difenakum, bromadiolon i brodifakum. Każdy z nich ma inne właściwości i różni się siłą działania. Difenakum np. jest trutką bardzo skuteczną względem myszy, natomiast trudno się nią zwalcza szczury z uwagi na dużą ilość trutki, którą musiałby zjeść szczur. Bromadiolon z uwagi na atrakcyjną cenę i uniwersalne działanie to popularna substancja do zwalczania myszy i szczurów przeznaczona do wielokrotnego spożycia.

najmocniejsze trutki na szczury, skład trutki na szczury, trutka na szczury skład

Najskuteczniejszą substancją gryzoniobójczą względem szczurów i myszy jest brodifakum. Najlepsze trutki na szczury posiadają w swym składzie właśnie ten preparat i najczęściej występują w niebieskim kolorze. Brodifakum to trutka jednodawkowa - wystarcza pojedyncze pobranie.  Jego stosowanie jest zalecane kiedy inne substancje zwalczające gryzonie nie zadziały lub gdy zależy Ci na zminimalizowaniu kosztów na deratyzacje i natychmiastowym efekcie (większa skuteczność przy mniejszej ilości preparatu).najlepsze trutki na szczury


Dobieranie odpowiednich substancji czynnych zawartych w trutkach może stanowić o sukcesie lub fiasku deratyzacji. Nie sposób dobrać trutkę nie posiadając wiedzy na temat gatunku gryzonia z jakim mamy do czynienia. Szczur i mysz różnią się znacznie pod względem dobowego zapotrzebowania na pokarm i ilości posiłków.

Ile zjada szczur? Dorosłe szczury spożywają zazwyczaj około 30 g karmy dziennie podzielonych w średnio 10 porcjach. Oznacza to, że jeśli dobrze dobierze się substancję czynną to szczur powinien przyjąć śmiertelną dawkę trutki w czasie krótszym niż pół dnia.

Myszy odżywiają się znacznie częściej bo spożywają nawet aż 20 posiłków dziennie. Przyjmują w tym czasie około 2-3 g pokarmu. Śmiertelna dawka trutki może zatem zostać połknięta przez mysz w zaledwie kilka godzin.

ile zjada szczur, ile zjada mysz

Trutka na szczury - działanie na psy i koty?

 

W przypadku stosowania trutki na gryzonie w miejscach gdzie kontakt z preparatem mogą mieć inne zwierzęta należy znać siłę działania trutki wobec tzw. zwierząt niecelowych, czyli niebędących przedmiotem deratyzacji. W przypadku kontaktu zwierząt domowych z trutką najbezpieczniejsza (wywołująca mniejsze szkody w dłuższym czasie choć mniej skuteczna na szczury) jest trutka oparta o bromadiolon. Należy pamiętać o tym, że wykładanie trutki w miejscach gdzie z preparatem mogą mieć zwierzęta i osoby postronne należy wykonywać jedynie w przytwierdzonych do podłoża karmnikach deratyzacyjnych, a obszar deratyzacji powinien być odpowiednio oznaczony

trutka na szczury pies, trutka na szczury kot, pies zjadł trutkę na szczury, kot zje trutkę na szczury, pies zje trutkę na szczury

Co gdy kot, pies zjadł trutkę na szczury? Jeśli zorientujesz się, ze pies połknął trutkę na szczury należy niezwłocznie skontaktować się z weterynarzem. Poda on antidotum jakim jest witamina K2. W przypadku kotów sytuacja bezpośredniego spożycia trutki raczej się nie zdarza. Koty mogą za to zjeść mysz, która posiliła się preparatem gryzoniobójczym i być narażone pośrednio. Należy unikać wypuszczania kotów na obszar objęty deratyzacją, a martwe gryzonie usuwać niezwłocznie.

Sprawdź: Co zrobić jeśli pies lub kot zjadł trutkę?

naklejka ostrzegawcza trutka wyłożona

Trutka trutce nierówna - jaka trutka jest najlepsza?

Oprócz użycia skutecznej substancji czynnej istotne są równie mocno aromaty wabiące gryzonie użyte w produkcji danej trutki oraz sama struktura preparatu. Wiodącą w tej dziedzinie trutką jest pasta RATIMOR. To preparaty gryzoniobójcze, które najsilniej przyciągają gryzonie. W takiej postaci, w jakiej została przygotowana do spożycia, jest o 50% bardziej atrakcyjna w porównaniu z żywnością naturalną. Jest to szczególnie przydatne w sytuacjach, gdzie jest dostępna naturalna żywność gryzoni (przetwórstwo, gastronomia, sklepy, magazyny itp.).

jak rozłożyć trutkę na szczury

Ze względu na dodatkowe tłuszcze i oleje, miękka przynęta Ratimor długo utrzymuje wilgoć i soczystość w każdych warunkach. Gryzonie chętnie do niej powracają, w związku z czym, jest ona 100% skuteczna. Starannie dobrane składniki zapewniają, że przynęcie nie sposób się oprzeć, a stabilizatory zapobiegają jej utlenianiu. Miękka przynęta Ratimor jest skuteczna wobec wszystkich gryzoni.

trutka na szczury ratimor

Czy aromaty zastosowane w trutkach mają znaczenie?

Tak, bardzo spore. W zasadzie poza postacią trutki (pasta, kostka itp.) i samą substancją czynną kolejnym czynnikiem decydującym o skuteczności redentycydu jest zastosowany aromat. Większość preparatów gryzoniobójczych zawiera aromat orzechów czy wanilii. Są jednak i takie, których zapach i smak odbiega od standardowych. Taką trutką jest np. pasta RATMIX. Ratmix posiada aromat łososia a skład wzbogaca dodatkowo smalec. Dlaczego akurat łosoś i smalec? Łosoś i smalec dla gryzoni to coś nowego. Ich połączenie stanowi świetny wabik. Mimo różowego koloru substancją gryzoniobójczą zastosowaną w trutce jest brodifakum (taki jak w niebeskiej paście Ratimor) czyli najmocniejszy rodentycyd drugiej generacji. 

ratmix trutka na szczury łososiowa

Ratmix - łososiowa trutka ze smalcem na brodifakum

 

Jak prawidłowo rozmieścić trutkę by zadziałała?

Istotnym aspektem, o którym często się zapomina to odpowiednie rozmieszczenie trutki na gryzonie. Trutkę na szczury należy wykładać zawsze w specjalnych, oznaczonych karmnikach deratyzacyjnych co zmniejsza ryzyko i wpływ produktów biobójczych na zdrowie ludzi, zwierząt niecelowych i na środowisko. 

jak rozłożyć trutkę, trutka na szczury w karmniku


W przypadku szczurów trutkę należy rozmieścić, co 5-10 metrów. Gdy deratyzacja dotyczy myszy warto zagęścić punkty deratyzacyjne i umieścić je co 2-5 m. Przy rozmieszczaniu punktów deratyzacyjnych powinniśmy również brać pod uwagę charakterystyczny sposób poruszania się gryzoni (wzdłuż ścian) i odpowiednio ustawić stacje deratyzacyjne. 

 

Więcej na temat łapania gryzoni przeczytasz w naszym innym wpisie:

Jak złapać mysz i pozbyć się szczura

Jeśli interesuje Cię oferta najlepszych środków deratyzacyjnych:

Trutki na szczury

Stacje deratyzacyjne

Pułapki na szczury, myszy

Pozostałe wpisy

 • Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Skuteczne sposoby na ślimaki.

  Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Skuteczne sposoby na ślimaki.

  Inwazja ślimaków to coś, czego chciałby uniknąć każdy właściciel ogrodu. Co robić, aby zminimalizować ryzyko zmasowanego ataku mięczaków na kwiaty czy warzywa? Jakie działania podejmować, aby skutecznie sobie z nimi poradzić, kiedy już się pojawią?
  O tym dowiesz się z poniższego tekstu.
   

 • Profesjonalna deratyzacja i dezynsekcja. Kiedy wezwać pomoc do problemu ze szkodnikami?

  Profesjonalna deratyzacja i dezynsekcja. Kiedy wezwać pomoc do problemu ze szkodnikami?

  Czasami sytuacja ze szkodnikami staje się na tyle trudna, że konieczne staje się skorzystanie z usług profesjonalnej firmy DDD (dezynsekcja, dezynfekcja, deratyzacja). Dowiedz się nieco o tajnikach pracy takich ekip – np. kiedy trzeba ich wezwać i jak przygotować się na ich przyjazd!

 • Chrząszcze w domu

  Chrząszcze w domu

  Czarne chrząszcze w domu? Spotkałeś chrząszcza na podłodze w domu, piwnicy, garażu lub na strychu i nie wiesz co to może być? Sprawdź najczęściej występujące chrząszcze będące szkodnikami w gospodarstwach domowych.

 • Wtyk amerykański<br>Tajemnicza amerykańska pluskwa.

  Wtyk amerykański
  Tajemnicza amerykańska pluskwa.

  Wtyk amerykański zwany również amerykańską pluskwą, to nowy, inwazyjny gatunek pluskwiaka. Czy gryzie ludzi? Czy przenosi choroby? Jak wygląda? Jak pozbyć się wtyka amerykańskiego? Sprawdź!

 • Myszy za ścianą?

  Myszy za ścianą?

  Sprawdź nasze porady jak pozbyć się myszy i szczurów z regipsów, ścianek działowych, sufitu.

 • Gryzki w domu. Jak pozbyć się tych psotników?

  Gryzki w domu. Jak pozbyć się tych psotników?

  Gryzki zwane również psotnikami są bardzo częstymi gośćmi w naszych domach. Czy gryzki gryzą? Jak pozbyć się gryzków, psotników z domu? Co na gryzki? Sprawdź skuteczne sposoby i sprawdzone środki.

 • Ćmianki – małe muszki w łazience

  Ćmianki – małe muszki w łazience

  Małe muszki w łazience/kuchni, małe ćmy w łazience, muchy kanalizacyjne..Jak pozbyć się ćmianek? Poznaj sprawdzone sposoby na zwalczanie ćmianek

 • Wszoły - jak się pozbyć? Co na wszoły?

  Wszoły - jak się pozbyć? Co na wszoły?

  Co na wszoły? Jak zwalczyć wszoły? Porady oraz rekomendacje. Sprawdzone środki, preparaty posiadające pozytywne opinie.

 • Jak pozbyć się pająków z domu?

  Jak pozbyć się pająków z domu?

  Czy pająki gryzą? Czy pająki przenoszą choroby? Skąd biorą się pająki w domu? Co na pająki? Jak zwalczyć pająki? Sprawdź!

 • Co na mrówki w samochodzie?

  Co na mrówki w samochodzie?

  Sprawdź, jak pozbyć się mrówek z samochodu. Czego użyć na mrówki w aucie?

 • Owady domowe, czyli jakie?

  Owady domowe, czyli jakie?

  Jakie owady najczęściej występują w domu lub mieszkaniu? Jak rozpoznać „robaki domowe”? Metody i sposoby zwalczania.

 • Obrzeżek gołębi - groźny ptasi kleszcz, jak go zwalczyć?

  Obrzeżek gołębi - groźny ptasi kleszcz, jak go zwalczyć?

  Jak się pozbyć obrzeżka? Jak go zwalczyć? Sprawdzone sposoby, środki oraz porady, jak wytępić obrzeżki

 • Co zrobić, gdy pies, kot zjadł trutkę na szczury?

  Co zrobić, gdy pies, kot zjadł trutkę na szczury?

  Weterynarz odpowiada: Co robić, gdy kot lub pies połknie trutkę na szkodniki? Jakie są objawy zatrucia trutką na gryzonie? Jak pomóc zwierzętom domowym? Sprawdź nim będzie za późno!

 • Naturalne sposoby na szkodniki?

  Naturalne sposoby na szkodniki?

  Jakie są naturalne sposoby na owady i inne szkodniki? Poznaj naturalnych wrogów szkodników, których możesz zaprosić do siebie by ograniczyć występowanie wielu z nich.

 • Jakie choroby można złapać od gołębi?

  Jakie choroby można złapać od gołębi?

  Sprawdź jakie choroby mogą być przenoszone przez gołębie. Dowiedz się jak się ustrzec przed chorobami od gołębi i jak ograniczyć możliwość zarażenia.

Popularne kategorie