mrówki w domu zwalczanie

Mrówki w ogrodzie - pożyteczne czy szkodniki. Jak pozbyć się mrówek z ogrodu?

Kiedy wzrasta temperatura, zaczynam widzieć coraz więcej mrówek w moim ogrodzie - nie w moim domu (na szczęście!). Niemniej jednak obwiniam już gniazdo mrówek za zniszczenie mojego krzewu trzmieliny. Pewnego dnia z lekkim niepokojem obserwowałem mrówki na różach i jak pełzają po moich piwoniach, na których dopiero pojawiły się pączki.
 
Większość mrówek jest w rzeczywistości pożyteczna co oznacza, że ich obecność jest korzystna dla ogrodu. Roznoszą nasiona, a przez to ułatwiają wysiewanie niektórych gatunków roślin. Mrówki to czyściciele, przyczyniają się do 'czyszczenia' ściółki z organicznych odpadów i wpływają pozytywnie na właściwości fizyczne i chemiczne gleb. Mogą pomóc w napowietrzeniu gleby poprzez tworzenie tuneli, a mrówki ogrodowe zabijają gąsienice i larwy owadów wywołujące uszkodzenia roślin.

Czy mrówki niszczą ogród jak krety?

Krety tworzą znacznie większe tunele i kopce, potencjalnie powodując większy bałagan na trawnikach i klombach. Żywią się także dżdżownicami, o których każdy zapalony ogrodnik wie, że są bardzo dobre dla gleby. Kreta również trudniej jest się pozbyć niż mrówek.

Często obecność mrówek w ogrodzie ogranicza się jedynie do pełzania po roślinach - wtedy jeszcze nie są dla nas problemem.  Z drugiej strony, jeśli mrówki zniszczą kosztowną roślinę, którą właśnie przywieźliście z centrum ogrodniczego, to stwierdzicie na pewno, że mrówki w ogrodzie to szkodniki. Mrówki uszkadzają rośliny, jeśli ich kolonia znajdzie się bezpośrednio przy systemie korzeniowym. Mogą również powodować nieestetyczne łysiny na trawniku zapobiegając prawidłowemu wzrostowi trawy.
Kopce wybudowane przez mrówki potrafią całkowicie pokryć ziemią sadzonki przez co utrudniają ich ukorzenienie.

no pest na mrówki

Mrówki w ogrodzie jak hodowcy bydła

Najgorszą dla ogrodu aktywnością mrówek jest jednak to, że wiele ich gatunków pielęgnuje mszyce oraz inne owady wydzielające spadź. Odstraszają naturalnych wrogów mszyc i innych szkodników roślin ozdobnych ogrodowych np. biedronki. Co gorsza mrówki również dbają o to by mszycom nie było za ciasno i gdy kolonia mszycy się rozrasta przenoszą mszyce na inne rośliny doprowadzając do ich rozprzestrzeniania się po ogrodzie.

mrówka w ogrodzie


Domowe sposoby na mrówki w ogrodzie

Domowe sposoby na mrówki w ogrodzie to często wyszukiwane w internecie hasło. Istnieje kilka naturalnych sposobów radzenia sobie z mrówkami w ogrodach i na działce. Pomaga również zwalczanie mszyc tak by wydzielana przez nie spadź nie wabiła mrówek do ogrodu. Można wykorzystać rośliny odstraszające mrówki, wydzielające zapachy, których mrówki bardzo nie lubią. Takimi roślinami są między innymi:

 • - Bazylia
 • - Tymianek
 • - Dalia
 • - Mięta
Mrówki nie lubią również mielonej kawy i cynamonu. Powszechna w stosowaniu jest również soda na mrówki czy proszek do pieczenia.  Ale bądźmy szczerzy, jeśli masz do czynienia z inwazją mrówek w ogrodzie to ilość naturalnych środków by działała skutecznie musiałaby być tak duża, że nie byłoby to opłacalne. Gdy mrówki stają się poważnym szkodnikiem może być konieczne zastosowanie bardziej profesjonalnych preparatów na mrówki. Dziś dostępność środków do zwalczania mrówek jest wysoka a ceny preparatów są bardzo przystępne. Jest tyle różnych środków do zwalczania mrówek, że w zasadzie większym problemem jest wybór skutecznego środka na mrówki spośród dostępnej oferty.

spray na mrówki no pest

Mikrokapsułkowany spray na mrówki No Pest®


Jak pozbyć się mrówek z ogrodu? 

Najbardziej istotne to odnaleźć centrum występowania całego problemu z mrówkami, czyli gniazdo gdzie przebywa cała kolonia wraz z królową. To na kolonii musimy się skupić a nie na pojedynczych owadach. Dobrze jest w tym celu zabawić się trochę w detektywa i śledzić trasę mrówek aż odkryjemy gniazdo.


najlepszy proszek na mrówki, proszek na mrówki no pest, niebieski proszek na mrówki

Co na mrówki w ogrodzie?

W przypadku odkrycia kopców lub ziemnych wejść do gniazd mrówek skuteczne będzie zalanie ich wrzątkiem i posypanie proszkiem na mrówki o działaniu kontaktowym np. Effect proszek na mrówki. Z proszku na mrówki można sporządzić również trutkę na mrówki, mieszając proszek z sokiem lub miodem i umieszczając w pobliżu gniazda.

najlepszy proszek na mrówki, proszek na mrówki no pest, niebieski proszek na mrówki

Proszek na mrówki No Pest®


Możesz wybrać również innowacyjny proszek na mrówki marki NO PEST. Granulat na mrówki posiada niebieski kolor by łatwiej odróżnić insektycyd od rozsypanej soli czy cukru stosowanych w domach. Posiada również dodatek najbardziej gorzkiej substancji na świecie co dodatkowo sprawia, że jest bardziej bezpieczny w stosowaniu niż inne prepraraty gdy masz dzieci lub zwierzęta domowe, które mogłyby przypadkiem spożyć preparat. Poręczne opakowanie w formie butelki z rączką mieści 1kg proszku. Taka ilość pozwala zwalczyć nawet do 100 gniazd!

najlepszy proszek na mrówki, proszek na mrówki no pest, niebieski proszek na mrówki

Oprysk na mrówki w ogrodzie

Mrówki wytępisz również przy pomocy oprysku. Wybranym środkiem w koncentracie po rozrobieniu z wodą należy opryskać gniazdo, jego okolicę oraz znane ścieżki po których przemieszczają się mrówki. W tym celu sprawdzą się najlepiej preparaty mikrokapsułkowane, które dłużej pozostają na powierzchni zastosowania i są bardziej odporne na wysokie temperatury niż pozostałe preparaty. Przykładem środka na mrówki w mikrokapsułkach może być koncentrat Effect Microtech CS, ale również Draker 10.2 oraz gotowy do użycia spray na mrówki Stop Owadom firmy Asplant.

mrówki w domu zwalczanie

Trutka na mrówki - najlepszy sposób na mrówki w ogrodzie.

Najdroższym, ale jednocześnie najskuteczniejszy sposób na mrówki w ogrodzie to użycie trutki na mrówki w żelu. Żel na mrówki ma tę zaletę, że nie wymaga wielu zabiegów i przygotowań ze strony użytkownika. Właśnie dlatego osoby zajmujące się profesjonalnie zwalczaniem owadów domowych tak lubią tę metodę. Żel na mrówki nie brudzi, nie trzeba go rozcieńczać, specjalnie odmierzać by przygotować roztwór insektycydu.Wystarczy kilka niewielkich kropel żelu rozmieszczonych zgodnie z instrukcją z opakowania w strategicznych miejscach na ścieżce mrówek, by mrówki najadły się do syta i zaniosły pokarm do gniazda. Mrówki robotnice dzieląc się z innymi mrówkami pokarmem niejako zatruwają pozostałych mieszkańców kolonii.
żel na mrówki z wabikiem

Trutka na mrówki z wabikiem w stacji No Pest®


Wystarczy kilka dni, by ruch w kolonii zamarł całkowicie. Bardzo popularne są żele na mrówki Fourmidor i Advion na mrówki. Polecamy również bardzo skuteczny żel na mrówki NO PEST, zawierający silny wabik na bazie cukrów i masła orzechowego, który uwielbiają mrówki.

żel na mrówki z wabikiem

Żel na mrówki z wabikiem No Pest®


Szukasz sposobu na mrówki w ogrodzie?

 
Jeśli chcesz skutecznie zwalczyć mrówki w ogrodzie 

Odwiedź nasz  sklep Odstraszanie.pl.

Wybierz sprawdzone środki na mrówki posiadających najlepsze opinie.

© odstraszanie.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.

Pozostałe wpisy

 • Jak chronić się przed kleszczami

  Jak chronić się przed kleszczami

  Jak chronić się przed kleszczami? Nie daj się ukąsić kleszczom. Poznaj skuteczne sposoby na odstraszanie kleszczy.

 • Szubaki zwalczanie

  Szubaki zwalczanie

  Mały brązowy chrząszcz lub pasiasta larwa pod dywanem, za meblami, pomiędzy deskami parkietu lub przy listwach przypodłogowych? Szubak Smirnowa. Poznaj sprawdzone sposoby na szubaki i ich larwy w pomieszczeniach.

 • Jak pozbyć się mrzyków z mieszkania, domu? Skuteczny sposób na mrzyki.

  Jak pozbyć się mrzyków z mieszkania, domu? Skuteczny sposób na mrzyki.

  Mrzyk dziewannowiec - jak go rozpoznać, jakie stwarza zagrożenie i jak się go pozbyć? Poznaj sprawdzone sposoby na mrzyki i ich larwy w pomieszczeniach.

 • Jak pozbyć się szkodników drewna?

  Jak pozbyć się szkodników drewna?

  Jak rozpoznać, że drewno zostało zaatakowane przez szkodnika? Jakie szkody mogą wyrządzić szkodniki drewna? Dowiedz się jak chronić się przed szkodnikami drewna? Poznaj skuteczne sposoby zwalczania szkodników drewna.

 • Jakie owady niszczą drewno?

  Jakie owady niszczą drewno?

  Potocznie szkodniki drewna bywają utożsamiane z jednym konkretnym insektem – kornikiem. Tymczasem jest to bardzo liczna grupa owadów, a paradoksalnie sam kornik w odniesieniu do drewna technicznego (martwego i przetworzonego) nie stwarza dużego zagrożenia. Zobacz zdjęcia szkodników drewna i dowiedz się jaki owad niszczy Twoje drewno, meble i inne drewniane przedmioty.  Sprawdź jakie owady uszkadzają drewno

 • Użądlenie osy, szerszenia, pszczoły, trzmiela - czy może zabić?

  Użądlenie osy, szerszenia, pszczoły, trzmiela - czy może zabić?

  Kompendium dotyczące tego: jakie ryzyko stwarzają  ich użądlenia, jak się skutecznie chronić przed tymi insektami i bezpiecznie je odstraszać oraz postępować, kiedy niestety dojdzie do ataku.

 • Strzyżak sarni (jeleni). Jak chronić się przed strzyżakiem?

  Strzyżak sarni (jeleni). Jak chronić się przed strzyżakiem?

  Strzyżak sarni (jeleni) bywa nazywany przez media „latającym kleszczem”, co może wprowadzać w błąd i wywoływać niepotrzebną panikę. 
  Z tego tekstu dowiesz się: czym właściwie jest strzyżak, jakie w rzeczywistości stwarza zagrożenie, jak go odstraszyć (w jaki sposób się przed nim chronić). 

 • Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Skuteczne sposoby na ślimaki.

  Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Skuteczne sposoby na ślimaki.

  Inwazja ślimaków to coś, czego chciałby uniknąć każdy właściciel ogrodu. Co robić, aby zminimalizować ryzyko zmasowanego ataku mięczaków na kwiaty czy warzywa? Jakie działania podejmować, aby skutecznie sobie z nimi poradzić, kiedy już się pojawią?
  O tym dowiesz się z poniższego tekstu.
   

 • Profesjonalna deratyzacja i dezynsekcja. Kiedy wezwać pomoc do problemu ze szkodnikami?

  Profesjonalna deratyzacja i dezynsekcja. Kiedy wezwać pomoc do problemu ze szkodnikami?

  Czasami sytuacja ze szkodnikami staje się na tyle trudna, że konieczne staje się skorzystanie z usług profesjonalnej firmy DDD (dezynsekcja, dezynfekcja, deratyzacja). Dowiedz się nieco o tajnikach pracy takich ekip – np. kiedy trzeba ich wezwać i jak przygotować się na ich przyjazd!

 • Chrząszcze w domu

  Chrząszcze w domu

  Czarne chrząszcze w domu? Spotkałeś chrząszcza na podłodze w domu, piwnicy, garażu lub na strychu i nie wiesz co to może być? Sprawdź najczęściej występujące chrząszcze będące szkodnikami w gospodarstwach domowych.

 • Wtyk amerykański<br>Tajemnicza amerykańska pluskwa.

  Wtyk amerykański
  Tajemnicza amerykańska pluskwa.

  Wtyk amerykański zwany również amerykańską pluskwą, to nowy, inwazyjny gatunek pluskwiaka. Czy gryzie ludzi? Czy przenosi choroby? Jak wygląda? Jak pozbyć się wtyka amerykańskiego? Sprawdź!

 • Myszy za ścianą?

  Myszy za ścianą?

  Sprawdź nasze porady jak pozbyć się myszy i szczurów z regipsów, ścianek działowych, sufitu.

 • Gryzki w domu. Jak pozbyć się tych psotników?

  Gryzki w domu. Jak pozbyć się tych psotników?

  Gryzki zwane również psotnikami są bardzo częstymi gośćmi w naszych domach. Czy gryzki gryzą? Jak pozbyć się gryzków, psotników z domu? Co na gryzki? Sprawdź skuteczne sposoby i sprawdzone środki.

 • Ćmianki – małe muszki w łazience

  Ćmianki – małe muszki w łazience

  Małe muszki w łazience/kuchni, małe ćmy w łazience, muchy kanalizacyjne..Jak pozbyć się ćmianek? Poznaj sprawdzone sposoby na zwalczanie ćmianek

 • Wszoły - jak się pozbyć? Co na wszoły?

  Wszoły - jak się pozbyć? Co na wszoły?

  Co na wszoły? Jak zwalczyć wszoły? Porady oraz rekomendacje. Sprawdzone środki, preparaty posiadające pozytywne opinie.

Popularne kategorie