kleszcze zwalczanie

Jak pozbyć się kleszczy z ogrodu? Zwalczanie kleszczy w ogrodzie.


Nie ulega wątpliwości, że kleszcze są groźne. Przenoszą masę chorób, którymi mogą zarazić nie tylko zwierząte domowe, ale również ludzi. Wiele z tych chorób jak borelioza czy kleszczowe zapalenie opon mózgowych kończy się ciężkimi powikłaniami prowadzącymi do trwałej utraty zdrowia i obniżenia komfortu życia. Szacuje się że obecnie na terenie Polski co trzeci kleszcz jest nosicielem przynajmniej jednej choroby (często kilku na raz).

jak wygląda kleszcz

Jak można złapać kleszcza? Jak kleszcze atakują?

Kleszcze nie latają ani nie skaczą - nie mają specjalnych odnóży skocznych jak pchła czy pasikonik. Polują na ofiarę. Uczepione wysokiej trawy lub krzewu, wyciągają przednie odnóża wyposażone w narządy czuciowe (narząd Hallera) i haczykowate pazurki, oczekują na okazję by złapać i już nie puścić. Czepiają się futra, ubrania lub skóry. Szkodniki te często jadą autostopem do domu na zwierzętach domowych lub szkodnikach domowych, takich jak szczury i myszy. Zakażenie kleszczami może również wskazywać, że bezpańskie zwierzę mieszka w pobliżu domu. 

jak wygląda ugryzienie kleszcza zdjęcie

Jak poważny problem stanowią kleszcze?

Roznoszenie kleszczy nie jest większym problemem dla domów dobrze zabezpieczonych przed wnikaniem szkodników (gryzonie, bezpańskie koty, wiewiórki, kuny). Jednak w starych, słabo skonstruowanych i źle utrzymywanych domach z wieloma źródłami wejścia, szkodniki roznoszące kleszcze wnikają swobodnie. Według szacunków liczba chorób spowodowanych ukąszeniami kleszczy potroiła się w latach 2004–2016 i stale rośnie.

kleszcze na trawniku

Jak pozbyć się kleszczy w ogrodzie?

Kleszcze lubią wilgoć i obszary zacienione. Ograniczanie takich siedlisk na terenie ogrodu i jego większa ekspozycja na nasłonecznienie zmniejsza ilość siedlisk dogodnych do przetrwania dla kleszczy. Zlikwiduj niepotrzebne, zalegające pryzmy liści i ściółki. Drewno opałowe dobrze składować w nasłonecznionym miejscu kilka metrów od domu. Drewno powinno być również składowane tak, by nie przylegało bezpośrednio do podłoża (np. na paletach). Modyfikacje siedlisk powinny obejmować głównie obszary odwiedzane przez zwierzęta domowe i członków rodziny, niekoniecznie całą posiadłość.

oprysk na kleszcze jak się pozbyć

Oprysk mikrokapsułkowany No Pest® gotowy do użycia


Oprysk na kleszcze do ogrodu

Stosowane zgodnie z instrukcjami na etykiecie produktu środki owadobójcze pomagają wytępić kleszcze. Służą do tego preparaty na kleszcze w ogrodzie. Oprysk na kleszcze przygotowuje się ze środka owadobójczego w koncentracie. Przygotowany według instrukcji roztwór rozprowadza się po ogrodzie opryskiwaczem ciśnieniowym.
 
Skuteczne działanie cypermetryny i innych pyretroidów tj. permetryny, alfa-cypermetryny, tetrametryny, deltametryny czy etofenproksu na zwalczanie kleszczy zostało dowiedzione wieloma badaniami*. Oprysk na kleszcze przy użyciu tych substancji czynnych pozwala znacząco ograniczyć liczebność kleszczy. Środki te co najważniejsze działają na kleszcze na każdym etapie rozwoju. Powodują wysoką śmiertelność u larw kleszczy (nimf), dorosłych kleszczy jak również niszczą jaja uniemożliwiając wylęg nowych osobników. Dla uzyskania wzmocnionego efektu mogą występować w połączeniu ze sobą.

oprysk na komary, oprysk na kleszcze, cipex, last blood, oprysk przeciw komarom, oprysk przeciwko komarom, oprysk na komary w ogrodzie, oprysk na komary do ogrodu, oprysk na muchy, oprysk na meszki,oprysk na mrówki, oprysk na rybiki, cypermetryna
Koncentrat na komary i kleszcze No Pest®z 10% cypermetryny

Naturalny oprysk na kleszcze - jak działa i czy warto?

Na rynku ostatnio pojawia się coraz więcej naturalnych środków do zwalczania kleszczy w ogrodzie. Preparaty te wykorzystują zjawisko mechanicznego zwalczania kleszczy. Mogą to być opryski oparte o sylikony lub subctancje pochodzenia organicznego. Dość powszechnym produktem jest olej rydzowy na kleszcze. Nie jest to zwyczajny olej spożywczy. Olej rydzowy znany w kuchni nie nadaje się do oprysków. 
Inną grupą są środki silnie odstraszające kleszcze. Zawierają one wyciągi z roślin i olejki, których kleszcze nie znoszą. Mogą służyć jako osobny środek do zwalczania kleszczy w ogrodzie lub jako preparat wspomagający tradycyjne opryski owadobójcze. Wówczas stosuje się je pomiędzy opryskami owadobójczymi. 

naturalny oprysk na komary, naturalny oprysk na kleszcze, ekologiczny oprysk na komary, ekologiczny oprysk na kleszcze oprysk przeciw komarom, oprysk przeciw kleszczom, oprysk przeciwko komarom, oprysk na komary w ogrodzie, oprysk na komary do ogrodu


Naturalny oprysk na kleszcze Natural Shield Green Pest®


Oprysk na kleszcze - kiedy wykonać zabieg?

Należy pamiętać że większość preparatów na kleszcze z uwagi na niską odporność na wysokie temperatury i zmywanie przez wodę ma działanie doraźne. Oznacza to, że preparat zabija kleszcze, które znajdują się na danym obszarze w momencie wykonywaniu oprysku. Ma to jednak tę niewątpliwą zaletę że już po kilku godzinach z ogrodu mogą korzystać młodsi członkowie rodziny i zwierzęta domowe. Wydłużony efekt owadobójczy można osiągnąć stosując środki w mikrokapsułkach - szczególnie w miejscach rzadko uczęszczanych przez ludzi i domowe czworonogi. Są bardziej trwałe i odporne na działanie wysokich temperatur.

utrwalacz oprysku No Pest
Utrwalacz oprysku No Pest® Improver


By wydłużyć działanie oprysków owadobójczych zaleca się ich stosowanie w połączeniu z adiuwantami. Nie tylko ułatwią rozchodzenie się preparatu na powierchni roślin, ale również ochronią substancję czynną przed promieniowaniem UV i temperaturą, co przekłada się na znacznie dłuższe działanie. 

Effect Microtech CS - mikrokapsułkowany środek owadobójczy
Mikrokapsułkowany środek owadobójczy Effect Microtech CS 


Pamiętaj, że większość preparatów owadobójczych nie ma wybiórczego działania na konkretne grupy owadów, więc może zaszkodzić również tym pożytecznym. Z tego powodu na porę oprysku wybierz wczesny ranek lub wieczór, gdy owady pożyteczne jak pszczoły czy trzmiele wykazują niską aktywność. Z tego powodu również unikaj stosowania oprysku na kleszcze na kwiatach


Jak często pryskać przeciw kleszczom? 

Nie częściej niż raz w miesiącu w okresie od końca marca do sierpnia. Jeśli nie masz podejrzeń, że odwiedzają Cię nieproszeni goście tacy jak gryzonie czy wiewiórki, które mogłyby zawlec nowe kleszcze oprysk na kleszcze można wykonywać nawet rzadziej.

Gdzie użyć oprysk na kleszcze w ogrodzie?

Obszary, na których powinieneś się skupić wykonując oprysk ogrodu przeciw kleszczom obejmują miejsca, w których trawnik spotyka się z drzewami, krzewami, tujami lub inną wysoką roślinnością czy ozdobnymi nasadzeniami a w szczególności miejsca wilgotne i zacienione. Stworzenie dodatkowych barier ze żwiru lub kory drzew iglastych w tych miejscach może również zapobiec roznoszeniu się kleszczy po ogrodzie. Zadbaj również o trawnik. Częste koszenie i utrzymywanie niskiego poziomu trawnika ułatwia zwalczanie kleszczy w ogrodzie. 

Ograniczenie dostępu gryzoniom oraz regularna deratyzacja zapobiega wnikaniu szkodników roznoszących kolejne kleszcze. Nie pozostawiaj też karmy dla psów czy kotów w ogrodzie. Sprowadza to do ogrodu jeże, które również są nosicielami kleszczy. Działając w ten sposób zabiegi będzie można powtarzać rzadziej, co przekłada się na znaczną oszczędność dla portfela i dla środowiska.


Co odstrasza kleszcze? Rośliny odstraszające kleszcze.

Naturalne sposoby na kleszcze w ogrodzie stanowiące uzupełnienie sprawdzonych i skutecznych działań profesjonalnych to rośliny odstraszające kleszcze. Do roślin zaliczanych do tych o właściwościach odstraszających kleszcze należą:
 
1. Wrotycz pospolity
2. Kocimiętka Faassena
3. Lawenda wąskolistna
4. Rozmaryn lekarski
5. Złocień dalmatyński
 
 

Szukasz sposobu kleszcze w ogrodzie?
 
Jeśli chcesz skutecznie wtępić kleszcze z trawnika
 
Odwiedź nasz  sklep Odstraszanie.pl.

Wybierz sprawdzone preparaty na kleszcze do ogrodu posiadające najlepsze opinie.


*
S. Muenstermann,F. G. R. Rinkanya &N. R. Tome. Tick control in small ruminants with a Cypermethrin ‘pour‐on’ in Kenya. Original Articles. 13 Nov 2008. Pages 399-401.
 
Buczek A1, Bartosik K1, Kuczyński P2. Evaluation of the effect of various concentrations of selected pyrethroids on the development of Dermacentor reticulatus eggs and larvae. Ann Agric Environ Med. 2013;20(3):447–451
 
Buczek A1, Bartosik K1, Kuczyński P1.Comparison of the toxic effect of pyrethroids on Ixodes ricinus and Dermacentor reticulatus females. Ann Agric Environ Med. 2014;21(2):263-6.
 
Buczek A1, Bartosik K1, Kuczyński P2 The toxic effect of permethrin and cypermethrin on engorged Ixodes ricinus females. Ann Agric Environ Med. 2014;21(2):259-62.
 
Buczek A1, Lachowska-Kotowska P2, Bartosik K3. The effect of synthetic pyrethroids on the attachment and host-feeding behaviour in Dermacentor reticulatus females (Ixodida: Amblyommidae). Parasit Vectors. 2015 Jul 11;8:366. 
 
Buczek A1, Bartosik K2, Buczek W2, Buczek AM2, Kuczyński P2,3. The effect of sublethal concentrations of deltamethrin and alphacypermethrin on the fecundity and development of Ixodes ricinus (Acari: Ixodidae) eggs and larvae. Exp Appl Acarol. 2019 Jun;78(2):203-221.
 

© odstraszanie.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.

 

Pozostałe wpisy

Popularne kategorie