jak pozbyć się much, sposób na muchy

Sposób na muchy. Jak pozbyć się much z domu?


Gdy tylko wzrastają wiosną temperatury i pierwszy śnieg zaczyna topnieć, pojawiają się muchy - jeden z najbardziej irytujących owadów ze wszystkich. Pierwszą rzeczą, o której wtedy myślisz to jak pozbyć się much. Na pewno zastanawiasz się, skąd biorą się muchy po zimie? Dlaczego muchy domowe ciągle próbują dostać się do naszych domów? Czy muchy są niebezpieczne dla człowieka?

Muchy są tak uciążliwe, że dawniej nazywano je pszczołami diabła. Dlaczego więc są tak denerwujące, dlaczego wciąż nas dręczą i jak wytępić muchy? Aby odpowiedzieć na te pytania, musimy dowiedzieć się o nich więcej - jak żyją, co lubią, co wabi i co odstrasza muchy.

jak wygląda mucha domowa

Mucha domowa


Muchy to stawonogi z rzędu Diptera. Muchy domowe (Musca domestica) są jednym z najczęściej spotykanych szkodników na świecie, żyjących w ścisłym związku z ludźmi i zwierzętami. Muchy domowe żywią się gnijącą materią organiczną, taką jak śmieci, gnijące warzywa itp.. Ich cykl życiowy - jaja, larwy, poczwarki i osobniki dorosłe - w optymalnych warunkach może się zakończyć w mniej niż siedem dni. W miarę jak odległość między gospodarstwami a obszarami miejskimi kurczy się, największym zagrożeniem ze strony much jest ich zdolność do mechanicznego przenoszenia patogenów, takich jak np E. coli lub Salmonella wprost na niedzielny obiad u mamy.


Jak wygląda mucha domowa?


Ciało muchy domowej jest szaro-czarne, o rozmiarze ok. 7,5mm. Ich skrzydła są błoniaste i przezroczyste. Posiadają trzy pary odnóży na końcu których znajdują się stopy wyposażone w ostre pazurki i lepkie podkładki. Pozwala to muchom chodzić i wspinać się na każdej powierzchni, w tym na sufitach i gładkich pionowych ścianach i szkle.

Najbardziej niezwykłe są tzw. fasetkowe oczy muchy. Zajmują większość głowy i składają się z kilku tysięcy sześciokątnych soczewek zwanych ommatidiami, które zapewniają muchom pole widzenia 360° i pozwalają odróżnić kolory. Oczy muchy przetwarzają 300 klatek na sekundę podczas gdy ludzkie oko widzi tylko 24 klatki na sekundę. Muchy można znaleźć na wszystkich kontynentach.

oczy muchy

Najstarsza znana mucha została odkryta w Chinach i żyła około 145 milionów lat temu. Odkrycie to świadczy, że owady te istniały na Ziemi jeszcze dużo wcześniej. Mucha domowa jest rzadko spotykana poza ludzkimi zbiorowiskami. Żywi się produktami spożywczymi i odpadami. Muchy domowe nie podróżują na duże odległości i mieszkają nie dalej niż do 3 kilometrów od miejsca urodzenia. To owady, które uwielbiają ciepło i preferują temperatury w okolicach 20° C i wyższe, o wilgotności nie większej niż 80%. Gdy temperatury spadają znacznie poniżej tego punktu, muchy hibernują. Mogą spędzić w hibernacji od 5 do 6 miesięcy. Dlatego, gdy pogoda zacznie się nagrzewać wiosną, a czasem nawet zimą, kiedy ogrzewanie jest włączone w pomieszczeniu, można zobaczyć żywe muchy na zewnątrz. Ich jaja nie mogą przetrwać temperatur poniżej 7 ° C, podczas gdy owady dorosłe giną w temperaturach poniżej -15° C.


Jak długo żyje mucha domowa?


Długość życia muchy jest bardzo krótka. Mogą żyć do 2 miesięcy w sprzyjających warunkach i braku drapieżników. Jednak średnia długość życia much domowych wynosi 10-20 dni.

Jak rozmnażają się muchy? Cykl życiowy muchy.

Muchy domowe są gotowe do rozmnażania zaledwie 2-3 dni po przepoczwarzeniu. Każda samica składa jednorazowo około 150 jajek na zepsute resztki jedzenia, śmieci i odpady organiczne. Przez całe życie mucha może złożyć nawet do 3 tysięcy jaj. Jaja są maleńkie i niewidoczne gołym okiem. Larwy much wykluwają się już w pierwszy dzień. Nazywane przez wędkarzy pinki, zwiększają swój rozmiar nawet o 800 razy w tygodniu. Młode larwy w ciągu tygodnia zamieniają się w dorosłe muchy. Wszystkie etapy rozwoju od jaja do osobnika dorosłego trwają 12-14 dni.

co jedzą muchy

Co jedzą muchy domowe?


Muchy nie są wybredne. Mogą żerować na każdej żywności lub odpadach organicznych. Preferują słodką żywność płynną i potrafią wyczuć zapach pożywienia z odległości 700 metrów. Aby pożywić się pokarmem stałym używają swojej śliny aby najpierw go zmiękczyć a następnie zamienić w płyn.

Wiele osób zastanawia się, dlaczego muchy pocierają nogami? Muchy robią to, aby wyczyścić lepkie podkładki na stopach kurzu i brudu. Po oczyszczeniu przednich nóg muchy wycierają również oczy i głowę. Następnie używają tylnych nóg do czyszczenia skrzydeł.


Czy muchy są dla nas niebezpieczne?


Muchy bezpośrednio nie: nie gryzą i nie wywołują reakcji alergicznych. Jednak to ich zachowanie i nawyki powodują wiele problemów. Muchy mogą przenosić śmiertelne choroby, takie jak dur brzuszny, czerwonka, cholera, wąglik, trąd i gruźlica. Pełzając po pożywieniu powodują szybkie rozprzestrzenianie się patogenów.

muchy zwalczanie

Jak pozbyć się much


Istnieje wiele sposobów pozbycia się much domowych. Najprostszy sposób na muchy to packa na muchy lub zwinięta gazeta, za pomocą których możesz na nie polować. Dużą wadą tej metody są pozostałe po muchach brudne plamy na ścianach. Nie zbieraj zabitych much gołymi rękami, ale zamiast tego użyj miotły lub rękawiczek.


Lepy na muchy


Muchy domowe są przyciągane kolorem lub wabikiem zawartym w kleju. To bardzo proste i znane od lat rozwiązanie, które pozwala łatwo pozbyć się much domowych. Lep na muchy w rolce jest najtańszym sposobem na pozbycie się much domowych. Prawdopodobnie jest to najpopularniejszy domowy środek na muchy. Wadą niektórych lepów jest nieestetyczny wygląd pokoju z wiszącymi wstążkami z przyklejonymi do nich martwymi muchami. Taśma na muchy może przyklejać się do przedmiotów, pozostawiając plamy i lepkie ślady.

Nowo opracowane pułapki do zabijania much są bardziej oryginalne, wygodne i estetyczne. Firma Vaco produkuje narożne pułapki na okna, które wyglądają jak trójkątne pudełko - dobrze pasuje do wnętrza pomieszczenia i nie rzuca się w oczy.

Przyklej na oknie Powieś

lep na oknie lep wiszący


Elektrofumigatory na muchy


Dość powszechne urządzenie do kontaktu na muchy wykorzystujące wkłady lub płyn owadobójczy. Po podgrzaniu środek owadobójczy rozprzestrzenia się po pokoju i zabija muchy domowe. Tego typu urządzenia są skuteczne, ale muszą być używane z rozwagą i zgodnie z instrukcjami. Nie powinno się ich używać w pokoju dziecięcym. Najlepiej używać ich podczas nieobecności lokatorów w mieszkaniu.

Bomba na owady No Pest


Środek na muchy, komary do kontaktu E-Shield No Pest®Zamgławiacze, foggery na muchy


To spray na muchy uwalniający jednorazowo dużą ilość środka owadobójczego w postaci mgły. Środek owadobójczy dostaje się do wszystkich trudno dostępnych miejsc, pomagając pozbyć się much domowych. Zalety: szybki efekt (po 2 godzinach) w pozbywaniu się much; niszczy nawet larwy; Wady: Konieczność opuszczenia pomieszczenia na co najmniej 2h.


Spray na muchy, muchozol


Najbardziej rozpowszechniony środek owadobójczy do zabijania much, który zawiera takie trujące substancje jak permetryna i tetrametryna. Jest to spray na muchy domowe uwalniany z puszki pod wysokim ciśnieniem. Rozpylanie preparatu należy rozpocząć od najdalszego kąta pomieszczenia w kierunku wyjścia przez około 5-10s. Wady: w przypadku stosowania środka owadobójczego w sprayu na muchy ludzie i zwierzęta muszą opuścić mieszkanie i powrócić dopiero po pełnej wentylacji.

preparat na muchy, środek na muchy, preparat NO PEST, spray na muchy, preparat na komary, środek na komary, preparat na muchy i komary

Spray na muchy No Pest®


Proszek na muchy, trutka na muchy.


Proszki na muchy i granulaty tj. np. ASCYP 10 WP, AGITA czy POLCYP 5WP służą do sporządzania oprysku lub do malowania ścian, na których siadają muchy. Może być stosowany do parapetów, drzwi i balkonów. Substancja zabijająca muchy zachowuje swoją skuteczność nawet przez miesiąc od zastosowania. Z proszku można przygotować również skuteczną trutkę poprzez mieszanie go z wodą z cukrem. Tak sporządzony roztwór wabi muchy, które giną niedługo po jego spożyciu. Ten sposób zabijania much nie może być używany w pokojach dziecięcych; powierzchnie traktowane roztworem zabijających muchy nie powinny być przecierane ani czyszczone na czas zwalczania; przy stosowaniu roztworu należy używać rękawic.


Opryski na muchy


Środki owadobójcze w koncentracie do rozcieńczenia z wodą służące jako oprysk na muchy pozwalają stosunkowo szybko przy pomocy opryskiwacza pokryć insektycydem elewacje, ściany, framugi drzwi, tarasy itd. To bardzo skuteczna metoda pozwalająca wytępić muchy z pomieszczeń i ich okolicy. Przy wyborze preparatów należy poszukiwać najlepiej tych mikrokapsułkowanych, gdyż są znacznie bardziej odporne na wyższe temperatury i pozostają dłużej na powierzchni. Skoncentruj się zwłaszcza na miejscach gdzie dokładne i częste czyszczenie jest wyzwaniem takich jak pojemniki na śmieci.

Effect Microtech CS - mikrokapsułkowany środek owadobójczy

Oprysk na muchy EffectLampy na muchy UV


Lampa na owady do zabijania much emituje światło UV o określonej długości fali. Światło te przyciąga muchy domowe, które następnie zostają porażone prądem w kontakcie z zelektryfikowaną siatką. Najczęściej lampy zabijające muchy są dodatkowo wyposażone w specjalną tacę zbierającą ciała porażonych prądem much, które można łatwo czyścić 1-2 razy w tygodniu. Lampy na muchy są dostępne w różnych rozmiarach, z pojedynczą lub wieloma żarówkami, które określają skuteczny zasięg urządzenia. Zabijanie much pułapkami UV jest ciche, higieniczne i bezpieczne. Lampy owadobójcze mogą być montowane na ścianach, sufitach lub na podłodze. Aby zapobiec przypadkowemu dotknięciu zelektryfikowanej siatki przez kogokolwiek, jest ona otoczona kratką ochronną. W przypadku lamp lepowych elektryczna siatka zabijająca została zastąpiona lepem umieszczonym tuż za lampą UV, do którego przyklejają się zwabione światłem owady.

lampa owadobójcza na muchy, lampa rażąca na muchy


Zapobieganie inwazji much


Zawsze łatwiej jest zapobiec by problem z muchami się nie rozprzestrzeniał, niż później próbować pozbyć się muchy - powinieneś o tym pamiętać i starać się, by owady nie dostały się do Twojego domu. Muchy domowe nie atakują miejsc o niekorzystnych dla nich warunkach. Miejsca lęgowe większości much rzadko występują w czystych pomieszczeniach. Pamiętaj, że pojedyncza mucha może szybko złożyć do 3 tysięcy jaj. Opóźnione działanie sprawia, że wokół domu pojawią się roje much, rozprzestrzeniające infekcje i choroby. Środki zapobiegawcze by zwalczyć muchy w domu powinny być podejmowane łącznie: sprzątanie, utrzymywanie domu w czystości i porządku oraz odstraszanie i zabijanie much.

mucha w zupie

Aby zapobiec inwazji much domowych, chronić żywności i powstrzymać rozprzestrzenianiu się infekcji, należy ograniczyć możliwość wnikania much do wnętrza pomieszczeń. Przeprowadź inspekcję zewnętrzną budynku i dokonaj niezbędnych napraw, aby upewnić się, że muchy nie znajdą drogi do wnętrza. Obejmuje to naprawę okien i moskitier oraz sprawdzenie, czy nie brakuje kawałków podbitek.

 • Zainstaluj moskitiery w oknach.
 • Nie zostawiaj jedzenia, okruchów, owoców dostępnych dla owadów. 
 • Jedzenie ściągnij ze stołu lub przykryj pokrywkami, serwetkami lub gazą.
 • Utrzymuj odpływy zlewów w czystości i wolne od resztek jedzenia.
 • Utrzymuj pojemnik na śmieci w czystości, a pokrywę zawsze zamkniętą.
 • Utrzymuj kuchnię w czystości i porządku, umyj na czas naczynia.
 • Jeśli masz pojemnik na śmieci na zewnątrz, trzymaj go zamknięty i czysty.
 • Używaj środków chemicznych do szamba z chlorem przynajmniej raz w miesiącu.
 • Użyj pułapek na owady i lepów, aby pozbyć się much domowych.
 • Używaj repelentów i środków owadobójczych w przypadku dużych inwazji owadów.

8 faktów na temat much


 1. Muchy zostały znalezione na wszystkich siedmiu kontynentach.
 2. Istnieje ponad 120 000 gatunków much.
 3. Muchy przyciąga bardziej ruch niż kolor.
 4. Muchy mogą przenosić śmiertelne choroby, takie jak dur brzuszny, czerwonka, cholera, wąglik, trąd i gruźlica.
 5. Zasięg terytorialny muchy jest zwykle ograniczony do 3 kilometrów.
 6. Muchy wyczuwają pokarm na odległość około 700m.
 7. Pojedynczy pojemnik na śmieci, jeśli nie zostanie opróżniony, może służyć jako lęgowisko dla 30 000 much.
 8. Muchy są aktywne tylko w ciągu dnia. Nie widzą w nocy.


Szukasz sposobu na muchy?

 
Jeśli chcesz skutecznie pozbyć się much w domu 

Odwiedź nasz  sklep Odstraszanie.pl.

Wybierz sprawdzone środki na muchy domowe posiadające najlepsze opinie.

 

© odstraszanie.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.

muchy w domu zwalczanie

Pozostałe wpisy

 • Jak dokarmiać ptaki

  Jak dokarmiać ptaki

  Dowiedz się z tego artykułu: Jak dokarmiać ptaki w zimie? Dlaczego ptaki zostają na zimę? Kiedy zacząć dokarmianie? Jaki pokarm dla ptaków na zimę wybrać? Gdzie powiesić karmnik?

 • biedronka azjatycka, jak zwalczać

  Zwalczanie biedronek azjatyckich - jak je rozpoznać i ich się pozbyć?

  Biedronki azjatyckie coraz częściej stanowią zagrożenie w domach i ogrodach lub są po prostu uporczywymi owadami. W poniższym artykule omówimy jak je rozpoznać, zwalczać i zabezpieczać się przed iwnazją.

 • Ochrona paneli fotowoltaicznych przed ptakami

  Ochrona paneli fotowoltaicznych przed ptakami

  Ogromnym zagrożeniem dla paneli fotowoltaicznych są szkody spowodowane przez ptaki, wpływające bezpośrednio na wydajność i trwałość ogniw. W tym artykule omówimy różne strategie ochrony i zabezpieczania paneli fotowoltaicznych przed ptakami.

 • zwalczanie ślimaków

  Naturalne sposoby zwalczania ślimaków

  Ślimaki potrafią zajść za skórę każdej osobie, która uprawia swój ogródek.

  W poniższym tekście radzimy, w jaki sposób poradzić sobie ze ślimakowym kłopotem przy użyciu naturalnych metod.

 • oprysk owadobójczy w ogrodzie domu

  Jak przygotować i wykonać oprysk owadobójczy w ogrodzie, domu

  Przygotowanie skutecznego roztworu oprysku owadobójczego może być kluczowe dla ochrony pomieszczeń i ogrodu przed szkodliwymi owadami. W tym przewodniku przedstawimy krok po kroku, jak sporządzić roztwór oprysku owadobójczego, aby osiągnąć najlepsze rezultaty.

 • komary ugryzienie

  Jak chronić się przed komarami?

  Przedstawiamy skuteczne środki pozwalające chronić się przed komarami. Dowiesz się jak chronić się przed ugryzieniami komarów i co użyć gdy swędzi. Poznasz skuteczne preparaty na komary chroniące dorosłych, dzieci i niemowlęta.

 • muchy zwalczanie

  Zwalczanie much i komarów w pomieszczeniach

  Nie wiesz jak skutecznie i najbezpieczniej pozbyć się latających much i komarów w pomieszczeniach? Przedstawiamy rozwiązania jak zwalczyć muchy i komary w kuchni, sypialni, garażu i innych pomieszczeniach domu czy mieszkania.

 • Zwalczanie owadów w koszach, zbiornikach na śmieci

  Zwalczanie owadów w koszach, zbiornikach na śmieci

  Pozbądź się natrętnych owadów przy śmietniku. Poznaj przyczyny, metody zwalczania owadów w koszach na śmieci oraz sposoby zapobiegania problemu.

 • kleszcze jak się chronić

  Jak chronić się przed kleszczami

  Jak chronić się przed kleszczami? Nie daj się ukąsić kleszczom. Poznaj skuteczne sposoby na odstraszanie kleszczy.

 • szubaki zwalczanie

  Szubaki zwalczanie

  Mały brązowy chrząszcz lub pasiasta larwa pod dywanem, za meblami, pomiędzy deskami parkietu lub przy listwach przypodłogowych? Szubak Smirnowa. Poznaj sprawdzone sposoby na szubaki i ich larwy w pomieszczeniach.

 • mrzyki jak się pozbyć

  Jak pozbyć się mrzyków z mieszkania, domu? Skuteczny sposób na mrzyki.

  Mrzyk dziewannowiec - jak go rozpoznać, jakie stwarza zagrożenie i jak się go pozbyć? Poznaj sprawdzone sposoby na mrzyki i ich larwy w pomieszczeniach.

 • szkodnicy drewna jak się pozbyć

  Jak pozbyć się szkodników drewna?

  Jak rozpoznać, że drewno zostało zaatakowane przez szkodnika? Jakie szkody mogą wyrządzić szkodniki drewna? Dowiedz się jak chronić się przed szkodnikami drewna? Poznaj skuteczne sposoby zwalczania szkodników drewna.

 • szkodniki, jakie owady niszczą drewno

  Jakie owady niszczą drewno?

  Potocznie szkodniki drewna bywają utożsamiane z jednym konkretnym insektem – kornikiem. Tymczasem jest to bardzo liczna grupa owadów, a paradoksalnie sam kornik w odniesieniu do drewna technicznego (martwego i przetworzonego) nie stwarza dużego zagrożenia. Zobacz zdjęcia szkodników drewna i dowiedz się jaki owad niszczy Twoje drewno, meble i inne drewniane przedmioty.  Sprawdź jakie owady uszkadzają drewno

 • użądlenie osy, szerszenia, pszczoły, trzmiela

  Użądlenie osy, szerszenia, pszczoły, trzmiela - czy może zabić?

  Kompendium dotyczące tego: jakie ryzyko stwarzają  ich użądlenia, jak się skutecznie chronić przed tymi insektami i bezpiecznie je odstraszać oraz postępować, kiedy niestety dojdzie do ataku.

 • strzyżak sarni jak się chronić przed

  Strzyżak sarni (jeleni). Jak chronić się przed strzyżakiem?

  Strzyżak sarni (jeleni) bywa nazywany przez media „latającym kleszczem”, co może wprowadzać w błąd i wywoływać niepotrzebną panikę. 
  Z tego tekstu dowiesz się: czym właściwie jest strzyżak, jakie w rzeczywistości stwarza zagrożenie, jak go odstraszyć (w jaki sposób się przed nim chronić). 

Popularne kategorie