szkodniki drewna jak się pozbyć

Jak pozbyć się szkodników drewna? Skuteczne sposoby na "robaki" w drewnie.

Jak rozpoznać, że drewno zostało zaatakowane przez szkodnika? Jakie szkody mogą wyrządzić owady w drewnie? Dowiedz się jak chronić się przed szkodnikami drewna. Poznaj skuteczne sposoby zwalczania drewnojadów.

Jak rozpoznać, że drewno zostało zaatakowane przez szkodnika?

Ogółem rozpoznanie, że drewno zostało porażone przez ksylofagi nie jest prostym zadaniem, szczególnie w początkowych fazach ich aktywności. Zauważenie larw jest trudne, bo znajdują się wewnątrz drewna. Dopiero gdy drewno jest już poważnie zainfekowane pojawiają się zewnętrzne oznaki wizualne w postaci otworów wylotowych, z których wysypuje się mączka drzewna.

Na wcześniejszym etapie obecność drewnojadów można stwierdzić po usłyszeniu odgłosów, jakie powstają podczas drążenia przez nie korytarzy w zajętym materiale. Innym sygnałem jest odnalezienie martwych dorosłych osobników w pobliżu drewnianych konstrukcji.

Identyfikację konkretnego gatunku drewnojada można przeprowadzić właśnie przyglądając się jego dorosłej postaci (w przypadku larw jest to trudne, bo są do siebie podobne). Inna możliwość to oględziny żerowiska, a dokładnie otworów wylotowych – ich kształt oraz wielkość może zdradzić, z jakim ksylofagiem mamy do czynienia.

Pewien kłopot może sprawiać również odróżnienie siedlisk aktywnych od nieaktywnych. Zazwyczaj nieaktywne żerowiska wyróżniają się tym, że okolice otworów wylotowych są trochę ciemniejsze od reszty drewna.

środek na korniki, preparat na korniki, środek na korniki w belkach, , impregnat do drewna, środek na kołatki, preparat na kołatki, środek na spuszczele, zwalczanie korników, jak pozbyć się korników, sposób na korniki, impregnat owadobójczy,


Sprawdź:

Jakie owady niszczą drewno?


Jakie szkody mogą wyrządzić szkodniki drewna?

Ksylofagi doprowadzają do zanikania wartości użytkowej drewna technicznego, czyli tego, które służy do wznoszenia wszelkiego rodzaju konstrukcji budowlanych. Często atakują na przykład części więźby dachowej (krokwie, murłaty itd.). Żerowanie szkodników przez długi czas (np. 10 lat) może doprowadzić do tego, że drewniane belki oraz słupy staną się mniej wytrzymałe (stracą swoją nośność), co może nawet doprowadzić do zawalenia się budynku.

Ksylofagi mogą również niszczyć części wystroju wnętrz, takie jak parkiety, boazerie, meble, degradując ich wartość estetyczną.

Jeśli chodzi o inne negatywne skutki aktywności drewnojadów, to zalicza się do nich uszkadzanie domków letniskowych, drewnianych konstrukcji ogrodowych oraz tarasów, wiat, altan, słupów ogrodzeniowych.
Środek na szkodniki w drewnie Wood Barrier®

Jak chronić się przed szkodnikami drewna?

Przede wszystkim należy używać drewna budowlanego dobrej jakości, pochodzącego ze sprawdzonych źródeł. Warto unikać materiałów pochodzących z rozbiórek budynków, gdyż istnieje duże ryzyko, że mogą być zainfekowane. Jeżeli jednak jest to konieczne, to należy dokonać ich szczegółowej, wnikliwej inspekcji.

Do wznoszenia konstrukcji warto używać drewna pozyskanego z starszych drzew (jest mniej podatne na atak ksylofagów, gdyż jest twardsze).

Czynnością zmniejszającą ryzyko ataku ze strony drewnojadów jest dbanie o to, by nie doszło do zawilgocenia drewna (w tej prewencji pomaga częste wietrzenie pomieszczeń). Jednak dotyczy to tylko ksylofagów żerujących na wilgotnym materiale. Utrzymywanie niskiej wilgotności nie daje ochrony np. przed często występującymi spuszczelem pospolitym oraz kołatkiem domowym.

W przypadku niedopuszczania do pojawienia się szkodników drewna we wnętrzach, ważną kwestią jest dokładne obejrzenie starych mebli (antyków) przed ich umieszczeniem w środku budynku. Warto też pamiętać o sprawdzaniu drewna kominkowego, gdyż z nim również mogą zostać przywleczone szkodniki.

Poczucie bezpieczeństwa daje odpowiednie zabezpieczenie drewna impregnatem. Takie preparaty nie tylko unieszkodliwiają jaja, larwy oraz dorosłe osobniki ksylofagów, ale również tworzą skuteczną i trwałą warstwę ochronną, która odstrasza szkodniki.

Takim sprawdzonym środkiem jest impregnat zwalczający owady w drewnie NO PEST WOOD BARRIER. Zapewnia on natychmiastowy efekt – zwalcza istniejące szkodniki i przeciwdziała pojawieniu się nowych. Środek ten głęboko wnika w strukturę drewna, dzięki czemu ochrona jest bardzo dokładna. Ma uniwersalne działanie – unicestwia i odstrasza wszystkie rodzaje ksylofagów. Może być stosowany zarówno na zewnątrz obiektów, jak i we wnętrzach budynków. Jest bezbarwny, co sprawia, że można nim zabezpieczyć każdy gatunek drewna.

środek na korniki, preparat na korniki, środek na korniki w belkach, , impregnat do drewna, środek na kołatki, preparat na kołatki, środek na spuszczele, zwalczanie korników, jak pozbyć się korników, sposób na korniki, impregnat owadobójczy,

Środek na szkodniki w drewnie Wood Barrier®


Warto również zwrócić uwagę na środek na szkodniki drewna Bochemit. Oprócz działania zwalczającego i odstraszającego ksylofagi przeciwdziała on także powstawaniu grzybów oraz pleśni na drewnianych konstrukcjach.

środek na korniki, preparat na korniki, środek na korniki w belkach, impregnat do drewna, środek na kołatki, preparat na kołatki, środek na spuszczele, zwalczanie korników, jak pozbyć się korników, sposób na korniki, impregnat owadobójczy,

Środek na szkodniki w drewnie Bochemit®

Sposoby zwalczania szkodników drewna

Istnieją różne profesjonalne metody zwalczania szkodników drewna. Jedną z nich jest metoda termiczna. Polega ona na nagrzewaniu drewna promieniowaniem mikrofalowym (fale elektromagnetyczne) albo gorącym powietrzem.
Temperatura powyżej 50°C uśmierca ksylofagi. Jest to sposób bezpieczny dla materiału, a także, jeśli stosowany jest wewnątrz budynku, dla jego mieszkańców (nie muszą oni opuszczać pomieszczenia ani wykonywać żadnych czynności zabezpieczających).
Jednak metoda ta w swoich efektach jest doraźna – szkodniki mogą szybko powrócić. Podobnie jest z wymrażaniem ksylofagów, czyli wystawianiem zaatakowanych przez nie drewnianych przedmiotów na działanie niskiej temperatury (poniżej -16°C stopni) na czas kilku godzin.

Chemiczna metoda zwalczania szkodników drewna polega na fumigacji (zadymianiu specjalnym preparatem, najczęściej zawierającym fosforowodór PH3) pomieszczeń, w których znajdują się zainfekowane konstrukcje drewniane. Jest to skuteczny sposób, pozwalający na zlikwidowanie ksylofagów w trudno dostępnych miejscach.
Zastosowane środki owadobójcze do zadymiania działają na wszelkie gatunki szkodników we wszystkich stadiach rozwojowych. Fumigacja jest jednak dość kosztowną metodą, która ponadto wymaga opuszczenia budynku na jakiś czas oraz wykonania dodatkowych czynności zabezpieczających.
Ze względu na te kwestie stosuje się ją w sytuacjach, gdy problem ze szkodnikami drewna jest rozległy i stworzenia te realnie zagrażają drewnianej konstrukcji budynku.

Jeśli problem z drewnojadami nie jest bardzo rozległy walkę ze szkodnikami drewna da się również wygrać, samodzielnie stosując specjalne środki na owady w drewnie, które cechują się długim czasem działania. Profesjonalne insektycydy można zaaplikować poprzez otwory wylotowe albo te specjalnie w tym celu wywiercone.

Preparat można wprowadzić do drewna za pomocą strzykawki z grubą igłą – należy wtłaczać go do momentu całkowitego wypełnienia otworu. Następnie wypełniony otwór można owinąć folią stretch na kilkadziesiąt godzin albo zatkać go parafiną czy specjalnym kitem do drewna.

Przykładem insektycydu, który sprawdzi się w takim „obstrzykiwaniu” jest wspomniany już impregnat zwalczający owady w drewnie NO PEST WOOD BARRIER lub np. preparat w koncentracie Vigonez Neptune. Można tych insektycydów również użyć do spryskania zainfekowanego materiału drzewnego.

Wygodnym sposobem na szkodniki drewna są preparaty w aerozolu. Spray na owady w drewnie NO PEST WOOD BARRIER jest nie tylko komfortowy w użyciu, ale również gwarantuje kompleksowe działanie – zwalcza wszystkie rodzaje drewnojadów (zarówno larwy, jak i dorosłe osobniki) oraz tworzy barierę, która przez długi czas chroni drewno przed kolejnymi atakami.

Warty polecenia jest również preparat w sprayu Vigonez Neptune, a także spray Propal Herkules S.

 

Podsumowanie

Jak zapobiegać szkodnikom drewna?

1. Używać drewna budowlanego dobrej jakości

2. Używać drewna pozyskanego z starszych drzew

3. Dbać by nie doszło do zawilgocenia drewna

4. Zabezpieczać drewno impregnatem

5. Sprawdzać drewno kominkowe

 

Źródła: encyklopedialesna.pl, insektarium.net, szkodnikidrewna.com, szkodnikidrewna.eu, drewnolandia.pl, muratordom.pl, castorama.pl, korniki.net, drevpol.eu, corneco.pl, morizon.pl.

Pozostałe wpisy

Popularne kategorie