jak pozbyć się ćmianek, sposób na ćmianki

Ćmianki – małe muszki w łazience. Jak pozbyć się ćmianek z domu?

Ten artykuł jest kompleksowym poradnikiem opisującym zwalczanie ćmianek w domach i mieszkaniach. Korzystając z sugerowanych produktów i metod z pewnością pozbędziesz się problemu z ćmiankami samodzielnie. Postępuj zgodnie z naszymi poradami i korzystaj z zalecanych produktów, a gwarantujemy 100% sukces w pozbyciu się ćmianek z łazienki, kuchni oraz innych pomieszczeń.

Małe muszki w łazience/kuchni, małe ćmy w łazience, muchy kanalizacyjne...

To tylko kilka potocznych nazw określających ćmianki. Ćmianki (Psychoda) to szybko latające muchówki przypominające małe ćmy. Zanim jednak zaczniesz je zwalczać, musisz najpierw upewnić się, że rzeczywiście masz z nimi do czynienia. 

jak wygląda ćmianka

Jak wyglądają ćmianki?

Ćmianki to małe muchy o krępej budowie ciała w kolorze szarobrązowym lub jasnobrązowym. Najłatwiej porównać je do małej ćmy lub „włochatej muszki”. Bardzo charakterystyczną cechą są skrzydła – zaokrąglone, dość „owłosione”, zwłaszcza na brzegach. Również obszar za głową tzw. przedplecze pokryte jest gęstymi szczecinkami. Ćmianki posiadają również stosunkowo długie prążkowane czułki.

Osiągają rozmiary od 2 do 5 mm.  Jeśli dostrzegłeś czarne larwy wychodzące z odpływu umywalki lub zlewu o długości około 5 mm, to najprawdopodobniej są to właśnie larwy ćmianki poszukujące miejsca do przepoczwarczenia się w dorosłego owada. 

Pamiętaj!

Jeśli potrzebujesz pomocy w identyfikacji, zawsze możesz skontaktować się z nami, a jeden z naszych specjalistów pomoże Ci w prawidłowym rozpoznaniu szkodnika i przedstawi zalecenia dotyczące jego zwalczania.

Skąd biorą się ćmianki w łazience, kuchni?

Ćmianki są owadami synantropijnymi, co oznacza, że dobrze przystosowały się do życia w pobliżu człowieka. Z reguły wlatują do mieszkania przez okno wabione wieczornym światłem. Przyciąga je materia organiczna gromadząca się w ściekach, którą się żywią i w której składają jaja.

W domach ćmianki są zwabiane przez zwykłe odpady organiczne tj. resztki pokarmu, które gromadzą się w odpływach, zwłaszcza w kuchniach i łazienkach. Ta materia organiczna jest wykorzystywana zarówno jako źródło pożywienia dla dorosłych ćmianek, jak i miejsce dla rozwoju ich larw. To wyjaśnia, dlaczego najczęściej ćmianki spotykamy w kuchni lub łazience wokół odpływów i zlewów.

ćmianka jak wygląda

Czy ćmianki gryzą?

Nie, ćmianki nie gryzą. Swojego ssąco-liżącego aparatu nie używają do przekłuwania skóry, lecz do pobierania płynnego pokarmu. 

Czy ćmianki roznoszą choroby?

Ćmianki mają zdolność do przenoszenia patogenów, które mogą powodować szereg chorób. Z uwagi na przebywanie ćmianek na i w pobliżu rozkładającej się materii organicznej często przenoszą one bakterie E.coli. W obszarach pustynnych oraz śródziemnomorskich występują gatunki ćmianek odpowiedzialne za roznoszenie narządowej i skórnej leiszmaniozy, a także wirusa tzw. gorączki trzydniowej – papatasi.


Ćmianki zwalczanie. Jak pozbyć się ćmianek?

Po prawidłowym zidentyfikowaniu i potwierdzeniu obecności ćmianek możesz przystąpić do inspekcji, aby znaleźć miejsce, z którego się wzięły. 

sposoby na ćmianki

Uwaga!

Ćmianki zwykle przebywają w pobliżu odpływów kanalizacyjnych. Sprawdź swoją kuchnię, łazienki lub pomieszczenie gospodarcze i przeszukaj wszystkie odpływy. Odpływy prysznicowe, odpływy umywalkowe, odpływy podłogowe i wszelkie inne odpływy w Twoim domu to najlepsze miejsca na „gniazdo ćmianek”. Dorosłe ćmianki są aktywne nocą. Jeśli spotkasz je wtedy w toalecie lub kuchni, znaczy, że zlokalizowałeś problematyczne pomieszczenie. Jeśli zauważyłeś ćmianki w domu, ale nie wiesz, z którego odpływu pochodzą, najlepiej oczyść każdy odpływ w budynku.

Zwalczanie ćmianek

Zwalczanie ćmianek zazwyczaj nie jest trudnym zadaniem. Jeśli będziesz postępował zgodnie z naszymi poradami, pozbędziesz się ćmianek samodzielnie. Domowe sposoby na ćmianki ograniczają się do zadbania o odpowiednią higienę odpływów w domu w celu usunięcia miejsc ich rozrodu. Dla całkowitego pozbycia się problemu z ćmiankami zalecamy jednak stosowanie właściwych środków na ćmianki


Ważne!

Pamiętaj, aby przeczytać etykiety produktów i postępować zgodnie z instrukcjami aplikacji zawartymi na tych etykietach oraz podczas stosowania środków używać środków ochrony osobistej.

 

Aby skutecznie zwalczyć ćmianki, wystarczy użyć trzech produktów:

Sanitolux

Sanitolux preparat do szamb zawiera specjalnie dobrane, skoncentrowane kultury bakterii i enzymy. To połączenie działa jak degradator tłuszczu, który rozkłada materiał organiczny i odpady w odpływach rur, co eliminuje źródła pożywienia i miejsca rozrodu ćmianek. Eliminuje przy okazji przykre zapachy.


Sanitolux

Sanitolux udrażniając odpływy wspomaga zwalczanie ćmianek


Oprysk na ćmianki

Oprysk na ćmianki przygotujesz z koncentratu owadobójczego. Wystarczy rozcieńczyć koncentrat według przepisu podanego na etykiecie produktu i rozprowadzić go na ścianach w pomieszczeniach, gdzie zaobserwowałeś dorosłe ćmianki. Polecamy szczególnie koncentrat owadobójczy Effect Microtech CS. Pozostaje on dłużej w miejscu użycia dzięki mikrokapsułkom. Gdybyś przeoczył jakiś odpływ dorosłe ćmianki, które rozwiną się z larw, siadając na powierzchni pokrytej Effect Microtech CS pobiorą śmiertelną dawkę preparatu. 

Polecane preparaty:
Cimex out


Spray na ćmianki lub fogger

Larwy ćmianki z odpływu wyeliminujesz aerozolem Duracid Spray. Specjalna dysza z rurką pozwala dokładnie zaaplikować preparat w odpływie oczyszczonym wcześniej z resztek pokarmu. Zaaplikowany preparat ma formę pianki, dzięki czemu nie spływa, szybko i dłużej utrzymuje się na powierzchni rur w odpływie. 

duracid spray

Duracid spray - doskonale sprawdza się zwalczając larwy ćmianek
Dorosłych, latających ćmianek pozbędziesz się, zamgławiając pomieszczenia środkiem owadobójczym w aerozolu. Zrobisz to przy pomocy aerozoli na muchy oraz foggerów.

Foggery mają tę przewagę, że przebywanie w pomieszczeniu objętym zamgławianiem ograniczasz tylko do naciśnięcia spustu. Środek na ćmianki sam zostanie uwolniony, podczas gdy Ty możesz opuścić pomieszczenie na czas jego działania.

spray na muchy no pest, muchozol

Bomba na ćmianki No Pest® 4Insect Bomb


Polecane środki zwalczające ćmianki:

Duracid uniwersalny spray  
Effect uniwersalny aerozol na owady latające 400ml  
No Pest® Shot Gun Spray na muchy 750ml  
Fogger 4Insect Bomb


Zapobieganie pojawianiu się ćmianek – profilaktyka

Po wyeliminowaniu ćmianek będziesz musiał podjąć środki zapobiegawcze, aby w przyszłości owady te ponownie nie pojawiły się w Twoim domu. Stosuj się do poniższych zasad prawidłowej profilaktyki, by problem z ćmiankami nie wrócił:

  1. Zastosuj Sanitolux lub inny preparat do odpływów (np. kret do rur), gdy tylko zauważysz, że czas odpływu wody trwa dłużej. Zwykle oznacza to ponowne nagromadzenie się odpadów organicznych, które prędzej czy później przyciągną ćmianki.
  2. Usuwaj śmieci regularnie, a kosz na śmieci utrzymuj w czystości.
  3. Dbaj o kuchenny zlewozmywak, by nie zalegały w nim resztki pokarmów i brudne talerze.
  4. Usuń pęknięcia i szpary w fudze, zadbaj o wylewki rur wannowych i zlewowych, ponieważ ćmianki lubią w takich miejscach składać jaja.

Podsumowanie:


Co to są ćmianki?

Ćmianki to gatunki synantropijnych much przypominające wyglądem małe ćmy. Pojawiają się w domach o zaniedbanych odpływach i zlewach kuchennych z nagromadzoną materią organiczną, którą wykorzystują jako pokarm i do rozmnażania.


Jak pozbyć się ćmianek w domu?

Użyj środka czyszczącego odpływy, tj. Sanitolux lub Kret do rur. Użyj oprysku na ćmianki, by pozbyć się dorosłych owadów.
Użyj sprayu, by pozbyć się larw i osobników latających w kuchni czy łazience.


Zapobieganie ponownej inwazji ćmianek

Zapobiegaj przyszłym inwazjom ćmianek regularnie czyszcząc odpływy za pomocą preparatów typu Sanitolux.
Utrzymuj swoją kuchnię w czystości i postaraj się, aby żywność i odpady nie gromadziły się w kanalizacji, a także regularnie opróżniaj kosz na śmieci.


Szukasz sposobu na ćmianki?

Jeśli chcesz skutecznie pozbyć się ćmianek z domu lub mieszkania, to u nas znajdziesz rekomendowane preparaty. Pomożemy Ci dobrać właściwy środek na ćmianki oraz podpowiemy, jak go zastosować, abyś szybko pozbył się problemu. 


Odwiedź nasz  sklep

Sprawdź polecane środki na ćmianki

Twój sukces to nasz sukces!

© odstraszanie.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.

 

Pozostałe wpisy

Popularne kategorie