jak pozbyć się ćmianek, sposób na ćmianki

Ćmianki – małe muszki w łazience. Jak pozbyć się ćmianek z domu?

Ten artykuł jest kompleksowym poradnikiem opisującym zwalczanie ćmianek w domach i mieszkaniach. Korzystając z sugerowanych produktów i metod z pewnością pozbędziesz się problemu z ćmiankami samodzielnie. Postępuj zgodnie z naszymi poradami i korzystaj z zalecanych produktów, a gwarantujemy 100% sukces w pozbyciu się ćmianek z łazienki, kuchni oraz innych pomieszczeń.

Małe muszki w łazience/kuchni, małe ćmy w łazience, muchy kanalizacyjne...

To tylko kilka potocznych nazw określających ćmianki. Ćmianki (Psychoda) to szybko latające muchówki przypominające małe ćmy. Zanim jednak zaczniesz je zwalczać, musisz najpierw upewnić się, że rzeczywiście masz z nimi do czynienia. 

jak wygląda ćmianka

Jak wyglądają ćmianki?

Ćmianki to małe muchy o krępej budowie ciała w kolorze szarobrązowym lub jasnobrązowym. Najłatwiej porównać je do małej ćmy lub „włochatej muszki”. Bardzo charakterystyczną cechą są skrzydła – zaokrąglone, dość „owłosione”, zwłaszcza na brzegach. Również obszar za głową tzw. przedplecze pokryte jest gęstymi szczecinkami. Ćmianki posiadają również stosunkowo długie prążkowane czułki.

Osiągają rozmiary od 2 do 5 mm.  Jeśli dostrzegłeś czarne larwy wychodzące z odpływu umywalki lub zlewu o długości około 5 mm, to najprawdopodobniej są to właśnie larwy ćmianki poszukujące miejsca do przepoczwarczenia się w dorosłego owada. 

Pamiętaj!

Jeśli potrzebujesz pomocy w identyfikacji, zawsze możesz skontaktować się z nami, a jeden z naszych specjalistów pomoże Ci w prawidłowym rozpoznaniu szkodnika i przedstawi zalecenia dotyczące jego zwalczania.

Skąd biorą się ćmianki w łazience, kuchni?

Ćmianki są owadami synantropijnymi, co oznacza, że dobrze przystosowały się do życia w pobliżu człowieka. Z reguły wlatują do mieszkania przez okno wabione wieczornym światłem. Przyciąga je materia organiczna gromadząca się w ściekach, którą się żywią i w której składają jaja.

W domach ćmianki są zwabiane przez zwykłe odpady organiczne tj. resztki pokarmu, które gromadzą się w odpływach, zwłaszcza w kuchniach i łazienkach. Ta materia organiczna jest wykorzystywana zarówno jako źródło pożywienia dla dorosłych ćmianek, jak i miejsce dla rozwoju ich larw. To wyjaśnia, dlaczego najczęściej ćmianki spotykamy w kuchni lub łazience wokół odpływów i zlewów.

ćmianka jak wygląda

Czy ćmianki gryzą?

Nie, ćmianki nie gryzą. Swojego ssąco-liżącego aparatu nie używają do przekłuwania skóry, lecz do pobierania płynnego pokarmu. 

Czy ćmianki roznoszą choroby?

Ćmianki mają zdolność do przenoszenia patogenów, które mogą powodować szereg chorób. Z uwagi na przebywanie ćmianek na i w pobliżu rozkładającej się materii organicznej często przenoszą one bakterie E.coli. W obszarach pustynnych oraz śródziemnomorskich występują gatunki ćmianek odpowiedzialne za roznoszenie narządowej i skórnej leiszmaniozy, a także wirusa tzw. gorączki trzydniowej – papatasi.


Ćmianki zwalczanie. Jak pozbyć się ćmianek?

Po prawidłowym zidentyfikowaniu i potwierdzeniu obecności ćmianek możesz przystąpić do inspekcji, aby znaleźć miejsce, z którego się wzięły. 

sposoby na ćmianki

Uwaga!

Ćmianki zwykle przebywają w pobliżu odpływów kanalizacyjnych. Sprawdź swoją kuchnię, łazienki lub pomieszczenie gospodarcze i przeszukaj wszystkie odpływy. Odpływy prysznicowe, odpływy umywalkowe, odpływy podłogowe i wszelkie inne odpływy w Twoim domu to najlepsze miejsca na „gniazdo ćmianek”. Dorosłe ćmianki są aktywne nocą. Jeśli spotkasz je wtedy w toalecie lub kuchni, znaczy, że zlokalizowałeś problematyczne pomieszczenie. Jeśli zauważyłeś ćmianki w domu, ale nie wiesz, z którego odpływu pochodzą, najlepiej oczyść każdy odpływ w budynku.

Zwalczanie ćmianek

Zwalczanie ćmianek zazwyczaj nie jest trudnym zadaniem. Jeśli będziesz postępował zgodnie z naszymi poradami, pozbędziesz się ćmianek samodzielnie. Domowe sposoby na ćmianki ograniczają się do zadbania o odpowiednią higienę odpływów w domu w celu usunięcia miejsc ich rozrodu. Dla całkowitego pozbycia się problemu z ćmiankami zalecamy jednak stosowanie właściwych środków na ćmianki


Ważne!

Pamiętaj, aby przeczytać etykiety produktów i postępować zgodnie z instrukcjami aplikacji zawartymi na tych etykietach oraz podczas stosowania środków używać środków ochrony osobistej.

 

Aby skutecznie zwalczyć ćmianki, wystarczy użyć trzech produktów:

Sanitolux

Sanitolux preparat do szamb zawiera specjalnie dobrane, skoncentrowane kultury bakterii i enzymy. To połączenie działa jak degradator tłuszczu, który rozkłada materiał organiczny i odpady w odpływach rur, co eliminuje źródła pożywienia i miejsca rozrodu ćmianek. Eliminuje przy okazji przykre zapachy.


Sanitolux

Sanitolux udrażniając odpływy wspomaga zwalczanie ćmianek


Oprysk na ćmianki

Oprysk na ćmianki przygotujesz z koncentratu owadobójczego. Wystarczy rozcieńczyć koncentrat według przepisu podanego na etykiecie produktu i rozprowadzić go na ścianach w pomieszczeniach, gdzie zaobserwowałeś dorosłe ćmianki. Polecamy szczególnie koncentrat owadobójczy Effect Microtech CS. Pozostaje on dłużej w miejscu użycia dzięki mikrokapsułkom. Gdybyś przeoczył jakiś odpływ dorosłe ćmianki, które rozwiną się z larw, siadając na powierzchni pokrytej Effect Microtech CS pobiorą śmiertelną dawkę preparatu. 

Polecane preparaty:
Cimex out


Spray na ćmianki lub fogger

Larwy ćmianki z odpływu wyeliminujesz aerozolem Duracid Spray. Specjalna dysza z rurką pozwala dokładnie zaaplikować preparat w odpływie oczyszczonym wcześniej z resztek pokarmu. Zaaplikowany preparat ma formę pianki, dzięki czemu nie spływa, szybko i dłużej utrzymuje się na powierzchni rur w odpływie. 

duracid spray

Duracid spray - doskonale sprawdza się zwalczając larwy ćmianek
Dorosłych, latających ćmianek pozbędziesz się, zamgławiając pomieszczenia środkiem owadobójczym w aerozolu. Zrobisz to przy pomocy aerozoli na muchy oraz foggerów.

Foggery mają tę przewagę, że przebywanie w pomieszczeniu objętym zamgławianiem ograniczasz tylko do naciśnięcia spustu. Środek na ćmianki sam zostanie uwolniony, podczas gdy Ty możesz opuścić pomieszczenie na czas jego działania.

spray na muchy no pest, muchozol

Bomba na ćmianki No Pest® 4Insect Bomb


Polecane środki zwalczające ćmianki:

Duracid uniwersalny spray  
Effect uniwersalny aerozol na owady latające 400ml  
No Pest® Shot Gun Spray na muchy 750ml  
Fogger 4Insect Bomb


Zapobieganie pojawianiu się ćmianek – profilaktyka

Po wyeliminowaniu ćmianek będziesz musiał podjąć środki zapobiegawcze, aby w przyszłości owady te ponownie nie pojawiły się w Twoim domu. Stosuj się do poniższych zasad prawidłowej profilaktyki, by problem z ćmiankami nie wrócił:

 1. Zastosuj Sanitolux lub inny preparat do odpływów (np. kret do rur), gdy tylko zauważysz, że czas odpływu wody trwa dłużej. Zwykle oznacza to ponowne nagromadzenie się odpadów organicznych, które prędzej czy później przyciągną ćmianki.
 2. Usuwaj śmieci regularnie, a kosz na śmieci utrzymuj w czystości.
 3. Dbaj o kuchenny zlewozmywak, by nie zalegały w nim resztki pokarmów i brudne talerze.
 4. Usuń pęknięcia i szpary w fudze, zadbaj o wylewki rur wannowych i zlewowych, ponieważ ćmianki lubią w takich miejscach składać jaja.

Podsumowanie:


Co to są ćmianki?

Ćmianki to gatunki synantropijnych much przypominające wyglądem małe ćmy. Pojawiają się w domach o zaniedbanych odpływach i zlewach kuchennych z nagromadzoną materią organiczną, którą wykorzystują jako pokarm i do rozmnażania.


Jak pozbyć się ćmianek w domu?

Użyj środka czyszczącego odpływy, tj. Sanitolux lub Kret do rur. Użyj oprysku na ćmianki, by pozbyć się dorosłych owadów.
Użyj sprayu, by pozbyć się larw i osobników latających w kuchni czy łazience.


Zapobieganie ponownej inwazji ćmianek

Zapobiegaj przyszłym inwazjom ćmianek regularnie czyszcząc odpływy za pomocą preparatów typu Sanitolux.
Utrzymuj swoją kuchnię w czystości i postaraj się, aby żywność i odpady nie gromadziły się w kanalizacji, a także regularnie opróżniaj kosz na śmieci.


Szukasz sposobu na ćmianki?

Jeśli chcesz skutecznie pozbyć się ćmianek z domu lub mieszkania, to u nas znajdziesz rekomendowane preparaty. Pomożemy Ci dobrać właściwy środek na ćmianki oraz podpowiemy, jak go zastosować, abyś szybko pozbył się problemu. 


Odwiedź nasz  sklep

Sprawdź polecane środki na ćmianki

Twój sukces to nasz sukces!

© odstraszanie.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.

 

Pozostałe wpisy

 • Jak dokarmiać ptaki

  Jak dokarmiać ptaki

  Dowiedz się z tego artykułu: Jak dokarmiać ptaki w zimie? Dlaczego ptaki zostają na zimę? Kiedy zacząć dokarmianie? Jaki pokarm dla ptaków na zimę wybrać? Gdzie powiesić karmnik?

 • biedronka azjatycka, jak zwalczać

  Zwalczanie biedronek azjatyckich - jak je rozpoznać i ich się pozbyć?

  Biedronki azjatyckie coraz częściej stanowią zagrożenie w domach i ogrodach lub są po prostu uporczywymi owadami. W poniższym artykule omówimy jak je rozpoznać, zwalczać i zabezpieczać się przed iwnazją.

 • Ochrona paneli fotowoltaicznych przed ptakami

  Ochrona paneli fotowoltaicznych przed ptakami

  Ogromnym zagrożeniem dla paneli fotowoltaicznych są szkody spowodowane przez ptaki, wpływające bezpośrednio na wydajność i trwałość ogniw. W tym artykule omówimy różne strategie ochrony i zabezpieczania paneli fotowoltaicznych przed ptakami.

 • zwalczanie ślimaków

  Naturalne sposoby zwalczania ślimaków

  Ślimaki potrafią zajść za skórę każdej osobie, która uprawia swój ogródek.

  W poniższym tekście radzimy, w jaki sposób poradzić sobie ze ślimakowym kłopotem przy użyciu naturalnych metod.

 • oprysk owadobójczy w ogrodzie domu

  Jak przygotować i wykonać oprysk owadobójczy w ogrodzie, domu

  Przygotowanie skutecznego roztworu oprysku owadobójczego może być kluczowe dla ochrony pomieszczeń i ogrodu przed szkodliwymi owadami. W tym przewodniku przedstawimy krok po kroku, jak sporządzić roztwór oprysku owadobójczego, aby osiągnąć najlepsze rezultaty.

 • komary ugryzienie

  Jak chronić się przed komarami?

  Przedstawiamy skuteczne środki pozwalające chronić się przed komarami. Dowiesz się jak chronić się przed ugryzieniami komarów i co użyć gdy swędzi. Poznasz skuteczne preparaty na komary chroniące dorosłych, dzieci i niemowlęta.

 • muchy zwalczanie

  Zwalczanie much i komarów w pomieszczeniach

  Nie wiesz jak skutecznie i najbezpieczniej pozbyć się latających much i komarów w pomieszczeniach? Przedstawiamy rozwiązania jak zwalczyć muchy i komary w kuchni, sypialni, garażu i innych pomieszczeniach domu czy mieszkania.

 • Zwalczanie owadów w koszach, zbiornikach na śmieci

  Zwalczanie owadów w koszach, zbiornikach na śmieci

  Pozbądź się natrętnych owadów przy śmietniku. Poznaj przyczyny, metody zwalczania owadów w koszach na śmieci oraz sposoby zapobiegania problemu.

 • kleszcze jak się chronić

  Jak chronić się przed kleszczami

  Jak chronić się przed kleszczami? Nie daj się ukąsić kleszczom. Poznaj skuteczne sposoby na odstraszanie kleszczy.

 • szubaki zwalczanie

  Szubaki zwalczanie

  Mały brązowy chrząszcz lub pasiasta larwa pod dywanem, za meblami, pomiędzy deskami parkietu lub przy listwach przypodłogowych? Szubak Smirnowa. Poznaj sprawdzone sposoby na szubaki i ich larwy w pomieszczeniach.

 • mrzyki jak się pozbyć

  Jak pozbyć się mrzyków z mieszkania, domu? Skuteczny sposób na mrzyki.

  Mrzyk dziewannowiec - jak go rozpoznać, jakie stwarza zagrożenie i jak się go pozbyć? Poznaj sprawdzone sposoby na mrzyki i ich larwy w pomieszczeniach.

 • szkodnicy drewna jak się pozbyć

  Jak pozbyć się szkodników drewna?

  Jak rozpoznać, że drewno zostało zaatakowane przez szkodnika? Jakie szkody mogą wyrządzić szkodniki drewna? Dowiedz się jak chronić się przed szkodnikami drewna? Poznaj skuteczne sposoby zwalczania szkodników drewna.

 • szkodniki, jakie owady niszczą drewno

  Jakie owady niszczą drewno?

  Potocznie szkodniki drewna bywają utożsamiane z jednym konkretnym insektem – kornikiem. Tymczasem jest to bardzo liczna grupa owadów, a paradoksalnie sam kornik w odniesieniu do drewna technicznego (martwego i przetworzonego) nie stwarza dużego zagrożenia. Zobacz zdjęcia szkodników drewna i dowiedz się jaki owad niszczy Twoje drewno, meble i inne drewniane przedmioty.  Sprawdź jakie owady uszkadzają drewno

 • użądlenie osy, szerszenia, pszczoły, trzmiela

  Użądlenie osy, szerszenia, pszczoły, trzmiela - czy może zabić?

  Kompendium dotyczące tego: jakie ryzyko stwarzają  ich użądlenia, jak się skutecznie chronić przed tymi insektami i bezpiecznie je odstraszać oraz postępować, kiedy niestety dojdzie do ataku.

 • strzyżak sarni jak się chronić przed

  Strzyżak sarni (jeleni). Jak chronić się przed strzyżakiem?

  Strzyżak sarni (jeleni) bywa nazywany przez media „latającym kleszczem”, co może wprowadzać w błąd i wywoływać niepotrzebną panikę. 
  Z tego tekstu dowiesz się: czym właściwie jest strzyżak, jakie w rzeczywistości stwarza zagrożenie, jak go odstraszyć (w jaki sposób się przed nim chronić). 

Popularne kategorie