wszoły

Wszoły - jak się pozbyć? Co na wszoły? Jak zwalczyć wszoły?

Wszoły potrafią być uciążliwym problemem dla zwierząt domowych oraz hodowlanych (kury, bydło, gołębie ozdobne itp.). Czym są, jakie stwarzają zagrożenie i jak sobie z nimi radzić?

Jak wyglądają wszoły (piórojady, sierściojady)?

Wszoły są stawonogami należącymi do gromady owadów. Można wyróżnić ponad 3000 gatunków tych stworzeń. Długość ich ciała wynosi od 0,3 mm do 11 mm. Odwłok mają płaski i obły, głowę szerszą od tułowia. 

Prowadzą pasożytniczy tryb życia – żerują na ssakach (sierściojady) oraz ptakach (piórojady). Ich pożywienie stanowią włosy, pióra, fragmenty naskórka, wydzieliny skórne, a także krew sącząca się z mikroran.

wszoły jak wyglądają, wszoły wygląd, jak wyglądają wszoły

Składają jaja blisko skóry – od 10 do 30 dziennie.  Po wykluciu się larwy osiągają dojrzałą postać po upływie 3-4 tygodni. Wszoły żyją do kilku miesięcy. W przypadku braku żywiciela są w stanie przetrwać od 2 do 4 tygodni. Zasadniczo nie zmieniają żywiciela w trakcie swojego życia.

Wszoły (piórojady, sierściojady) a inne pasożyty

Wszoły należą do tego samego rzędu, co wszy, które pasożytują na ludziach. Aby nie popadać w panikę, warto umieć je rozróżnić. 

Przede wszystkim wszoły i wszy różni wygląd. Najłatwiej zorientować się, z którym pasożytem mamy do czynienia, uważnie przyglądając się jego głowie oraz tułowiu. W przypadku wszoła głowa jest szersza od tułowia, sam odwłok jest górnie spłaszczony. Wesz ma głowę wydłużoną, znacznie węższą od tułowia, odwłok spłaszczony od strony brzucha i grzbietu. Z kolei pchły, które co prawda należą do osobnego rzędu owadów, ale na pierwszy rzut oka są podobne do wszoł, mają drobniejszą budowę, głowę praktycznie zespoloną z tułowiem, odwłok spłaszczony bocznie oraz bardzo rozwinięte tylne kończyny, które służą im do skakania. 

wszoły wszy ptaszyniec porównanie różnice

W odniesieniu do ptaków, wszoł (piórojad) często bywa mylony z ptaszyńcem. Ten drugi jest roztoczem (gromada pajęczaków) – ma 4 pary odnóży, a nie 3, jak przedstawiciel owadów, którym jest wszoł. Dodatkowo ptaszyńce cechują się bardziej obłym tułowiem i rozwiniętą parą szczękoczułków, która służy im do rozcinania skóry. Są w stanie przeżyć bez pożywienia zdecydowanie dłużej niż wszoły, bo aż 10 miesięcy. 

Wszoły objawy (piórojady, sierściojady). Jakie choroby przenoszą?

Wszoły nie stanowią zagrożenia dla człowieka, gdyż nie jest on ich potencjalnym żywicielem. W przypadku zwierząt wszoły wywołują wszołowicę, która może powodować zapalenie skóry, a w konsekwencji utratę sierści (sierściojady) lub piór (piórojady). Aktywność pasożyta sprawia, że jego żywiciele stają się niespokojni, tracą wagę. Oprócz tego wszoły przenoszą niebezpieczne patogeny – np. jaja tasiemca psiego. Zarażenie psim tasiemcem może powodować u szczeniaków lub kociąt zahamowanie normalnego rozwoju.   

sposób na wszoły

Największe zagrożenie atakiem ze strony wszoł istnieje w okresie zimowym oraz wczesną wiosną – wzrost temperatur powoduje śmierć larw.

Skuteczne metody zwalczania wszoł (piórojadów, sierściojadów)

Najważniejszym sposobem zapobiegania problemowi z wszołami u zwierząt domowych i hodowlanych (sierściojady) oraz u ptactwa hodowlanego np. u kur (piórojady) jest odpowiednia profilaktyka. Należy dbać o czystość sierści/piór zwierząt, a także miejsc, w których przebywają. Warto stale obserwować zachowanie zwierzęcia. Jeżeli zauważymy, że jest ono niespokojne, ociera się o przedmioty, drapie się i gryzie, skubie pióra to jest to sygnał, że mogło stać się celem ataku ze strony wszoł.

Jeśli stwierdzimy, że nasze zwierzę zostało zaatakowane przez wszoły, np. zauważając je na sierści/piórach, to pierwszą czynnością będzie poddanie go kwarantannie – należy oddzielić go od innych zwierząt, a także miejsc, w których przebywał. Wtedy można przystąpić do zwalczania wszoł w otoczeniu zwierzęcia poprzez rozprowadzenie środków owadobójczych w przestrzeniach, w których na co dzień przebywa.

Afanisep 25WP środek owadobójczy z permetryną w proszku

 

Afanisep 25WP środek owadobójczy z permetryną w proszku



W przypadku zwierząt domowych kluczowa będzie dezynsekcja legowisk oraz klatek. W przypadku zwierząt hodowlanych istotne są zabiegi wymiany ścioły, dezynfekcja klatek lub zagród oraz dezynsekcja z użyciem oprysków owadobójczych zawierających pyretroidy np. permetrynę

aspermet na wszoły, ptaszyńce

 

Aspermet 5l na wszoły, ptaszyńce



Sprawdzonym sposobem na piórojady w pomieszczeniach hodowlanych jest również ziemia okrzemkowa. Ziemia okrzemkowa w postaci pudru pozwala na prewencyjne zabezpieczenie pomieszczeń hodowlanych przeciwko insektom takim jak wszoły, ptaszyńce, pleśniakowce, pchły, piórojady itp. Ziemia orzemkowa w postaci drobnego pudru (5-100mikonów) stosowana jest do malowania ścian, oprysku zawiesiną lub jako sucha kąpiel np. w kurnikacj. Diatomit dzięki charakterystycznej budowie bardzo drobnych granulek o ostrych jak brzytwa brzegach dostaje się w każdy zakamarek ciała insekta powodując uszkadzenie powłoki pancerzyka co w konsekwencji prowadzi do utraty wilgoci, odwodnienia i śmierci insekta.

Ziemia okrzemkowa na wszoły, ptaszyńce



Ziemia okrzemkowa na wszoły, ptaszyńce



W stosunku do zwierzęcia należy użyć środków owadobójczych, których specyfikacja zezwala na ich bezpośrednią aplikację na sierść/pióra. Warto w zakresie wyboru odpowiedniego środka skonsultować się z lekarzem weterynarii. 

 

Źródła: medianauka.pl, poradnikzdrowie.pl, materiały Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, weterynarianews.pl.

 

Pozostałe wpisy

  • Jak dokarmiać ptaki

    Jak dokarmiać ptaki

    Dowiedz się z tego artykułu: Jak dokarmiać ptaki w zimie? Dlaczego ptaki zostają na zimę? Kiedy zacząć dokarmianie? Jaki pokarm dla ptaków na zimę wybrać? Gdzie powiesić karmnik?

  • biedronka azjatycka, jak zwalczać

    Zwalczanie biedronek azjatyckich - jak je rozpoznać i ich się pozbyć?

    Biedronki azjatyckie coraz częściej stanowią zagrożenie w domach i ogrodach lub są po prostu uporczywymi owadami. W poniższym artykule omówimy jak je rozpoznać, zwalczać i zabezpieczać się przed iwnazją.

  • Ochrona paneli fotowoltaicznych przed ptakami

    Ochrona paneli fotowoltaicznych przed ptakami

    Ogromnym zagrożeniem dla paneli fotowoltaicznych są szkody spowodowane przez ptaki, wpływające bezpośrednio na wydajność i trwałość ogniw. W tym artykule omówimy różne strategie ochrony i zabezpieczania paneli fotowoltaicznych przed ptakami.

  • zwalczanie ślimaków

    Naturalne sposoby zwalczania ślimaków

    Ślimaki potrafią zajść za skórę każdej osobie, która uprawia swój ogródek.

    W poniższym tekście radzimy, w jaki sposób poradzić sobie ze ślimakowym kłopotem przy użyciu naturalnych metod.

  • oprysk owadobójczy w ogrodzie domu

    Jak przygotować i wykonać oprysk owadobójczy w ogrodzie, domu

    Przygotowanie skutecznego roztworu oprysku owadobójczego może być kluczowe dla ochrony pomieszczeń i ogrodu przed szkodliwymi owadami. W tym przewodniku przedstawimy krok po kroku, jak sporządzić roztwór oprysku owadobójczego, aby osiągnąć najlepsze rezultaty.

  • komary ugryzienie

    Jak chronić się przed komarami?

    Przedstawiamy skuteczne środki pozwalające chronić się przed komarami. Dowiesz się jak chronić się przed ugryzieniami komarów i co użyć gdy swędzi. Poznasz skuteczne preparaty na komary chroniące dorosłych, dzieci i niemowlęta.

  • muchy zwalczanie

    Zwalczanie much i komarów w pomieszczeniach

    Nie wiesz jak skutecznie i najbezpieczniej pozbyć się latających much i komarów w pomieszczeniach? Przedstawiamy rozwiązania jak zwalczyć muchy i komary w kuchni, sypialni, garażu i innych pomieszczeniach domu czy mieszkania.

  • Zwalczanie owadów w koszach, zbiornikach na śmieci

    Zwalczanie owadów w koszach, zbiornikach na śmieci

    Pozbądź się natrętnych owadów przy śmietniku. Poznaj przyczyny, metody zwalczania owadów w koszach na śmieci oraz sposoby zapobiegania problemu.

  • kleszcze jak się chronić

    Jak chronić się przed kleszczami

    Jak chronić się przed kleszczami? Nie daj się ukąsić kleszczom. Poznaj skuteczne sposoby na odstraszanie kleszczy.

  • szubaki zwalczanie

    Szubaki zwalczanie

    Mały brązowy chrząszcz lub pasiasta larwa pod dywanem, za meblami, pomiędzy deskami parkietu lub przy listwach przypodłogowych? Szubak Smirnowa. Poznaj sprawdzone sposoby na szubaki i ich larwy w pomieszczeniach.

  • mrzyki jak się pozbyć

    Jak pozbyć się mrzyków z mieszkania, domu? Skuteczny sposób na mrzyki.

    Mrzyk dziewannowiec - jak go rozpoznać, jakie stwarza zagrożenie i jak się go pozbyć? Poznaj sprawdzone sposoby na mrzyki i ich larwy w pomieszczeniach.

  • szkodnicy drewna jak się pozbyć

    Jak pozbyć się szkodników drewna?

    Jak rozpoznać, że drewno zostało zaatakowane przez szkodnika? Jakie szkody mogą wyrządzić szkodniki drewna? Dowiedz się jak chronić się przed szkodnikami drewna? Poznaj skuteczne sposoby zwalczania szkodników drewna.

  • szkodniki, jakie owady niszczą drewno

    Jakie owady niszczą drewno?

    Potocznie szkodniki drewna bywają utożsamiane z jednym konkretnym insektem – kornikiem. Tymczasem jest to bardzo liczna grupa owadów, a paradoksalnie sam kornik w odniesieniu do drewna technicznego (martwego i przetworzonego) nie stwarza dużego zagrożenia. Zobacz zdjęcia szkodników drewna i dowiedz się jaki owad niszczy Twoje drewno, meble i inne drewniane przedmioty.  Sprawdź jakie owady uszkadzają drewno

  • użądlenie osy, szerszenia, pszczoły, trzmiela

    Użądlenie osy, szerszenia, pszczoły, trzmiela - czy może zabić?

    Kompendium dotyczące tego: jakie ryzyko stwarzają  ich użądlenia, jak się skutecznie chronić przed tymi insektami i bezpiecznie je odstraszać oraz postępować, kiedy niestety dojdzie do ataku.

  • strzyżak sarni jak się chronić przed

    Strzyżak sarni (jeleni). Jak chronić się przed strzyżakiem?

    Strzyżak sarni (jeleni) bywa nazywany przez media „latającym kleszczem”, co może wprowadzać w błąd i wywoływać niepotrzebną panikę. 
    Z tego tekstu dowiesz się: czym właściwie jest strzyżak, jakie w rzeczywistości stwarza zagrożenie, jak go odstraszyć (w jaki sposób się przed nim chronić). 

Popularne kategorie