wszoły

Wszoły - jak się pozbyć? Co na wszoły? Jak zwalczyć wszoły?

Wszoły potrafią być uciążliwym problemem dla zwierząt domowych oraz hodowlanych (kury, bydło, gołębie ozdobne itp.). Czym są, jakie stwarzają zagrożenie i jak sobie z nimi radzić?

Jak wyglądają wszoły (piórojady, sierściojady)?

Wszoły są stawonogami należącymi do gromady owadów. Można wyróżnić ponad 3000 gatunków tych stworzeń. Długość ich ciała wynosi od 0,3 mm do 11 mm. Odwłok mają płaski i obły, głowę szerszą od tułowia. 

Prowadzą pasożytniczy tryb życia – żerują na ssakach (sierściojady) oraz ptakach (piórojady). Ich pożywienie stanowią włosy, pióra, fragmenty naskórka, wydzieliny skórne, a także krew sącząca się z mikroran.

wszoły jak wyglądają, wszoły wygląd, jak wyglądają wszoły

Składają jaja blisko skóry – od 10 do 30 dziennie.  Po wykluciu się larwy osiągają dojrzałą postać po upływie 3-4 tygodni. Wszoły żyją do kilku miesięcy. W przypadku braku żywiciela są w stanie przetrwać od 2 do 4 tygodni. Zasadniczo nie zmieniają żywiciela w trakcie swojego życia.

Wszoły (piórojady, sierściojady) a inne pasożyty

Wszoły należą do tego samego rzędu, co wszy, które pasożytują na ludziach. Aby nie popadać w panikę, warto umieć je rozróżnić. 

Przede wszystkim wszoły i wszy różni wygląd. Najłatwiej zorientować się, z którym pasożytem mamy do czynienia, uważnie przyglądając się jego głowie oraz tułowiu. W przypadku wszoła głowa jest szersza od tułowia, sam odwłok jest górnie spłaszczony. Wesz ma głowę wydłużoną, znacznie węższą od tułowia, odwłok spłaszczony od strony brzucha i grzbietu. Z kolei pchły, które co prawda należą do osobnego rzędu owadów, ale na pierwszy rzut oka są podobne do wszoł, mają drobniejszą budowę, głowę praktycznie zespoloną z tułowiem, odwłok spłaszczony bocznie oraz bardzo rozwinięte tylne kończyny, które służą im do skakania. 

wszoły wszy ptaszyniec porównanie różnice

W odniesieniu do ptaków, wszoł (piórojad) często bywa mylony z ptaszyńcem. Ten drugi jest roztoczem (gromada pajęczaków) – ma 4 pary odnóży, a nie 3, jak przedstawiciel owadów, którym jest wszoł. Dodatkowo ptaszyńce cechują się bardziej obłym tułowiem i rozwiniętą parą szczękoczułków, która służy im do rozcinania skóry. Są w stanie przeżyć bez pożywienia zdecydowanie dłużej niż wszoły, bo aż 10 miesięcy. 

Wszoły objawy (piórojady, sierściojady). Jakie choroby przenoszą?

Wszoły nie stanowią zagrożenia dla człowieka, gdyż nie jest on ich potencjalnym żywicielem. W przypadku zwierząt wszoły wywołują wszołowicę, która może powodować zapalenie skóry, a w konsekwencji utratę sierści (sierściojady) lub piór (piórojady). Aktywność pasożyta sprawia, że jego żywiciele stają się niespokojni, tracą wagę. Oprócz tego wszoły przenoszą niebezpieczne patogeny – np. jaja tasiemca psiego. Zarażenie psim tasiemcem może powodować u szczeniaków lub kociąt zahamowanie normalnego rozwoju.   

sposób na wszoły

Największe zagrożenie atakiem ze strony wszoł istnieje w okresie zimowym oraz wczesną wiosną – wzrost temperatur powoduje śmierć larw.

Skuteczne metody zwalczania wszoł (piórojadów, sierściojadów)

Najważniejszym sposobem zapobiegania problemowi z wszołami u zwierząt domowych i hodowlanych (sierściojady) oraz u ptactwa hodowlanego np. u kur (piórojady) jest odpowiednia profilaktyka. Należy dbać o czystość sierści/piór zwierząt, a także miejsc, w których przebywają. Warto stale obserwować zachowanie zwierzęcia. Jeżeli zauważymy, że jest ono niespokojne, ociera się o przedmioty, drapie się i gryzie, skubie pióra to jest to sygnał, że mogło stać się celem ataku ze strony wszoł.

Jeśli stwierdzimy, że nasze zwierzę zostało zaatakowane przez wszoły, np. zauważając je na sierści/piórach, to pierwszą czynnością będzie poddanie go kwarantannie – należy oddzielić go od innych zwierząt, a także miejsc, w których przebywał. Wtedy można przystąpić do zwalczania wszoł w otoczeniu zwierzęcia poprzez rozprowadzenie środków owadobójczych w przestrzeniach, w których na co dzień przebywa.

Afanisep 25WP środek owadobójczy z permetryną w proszku

 

Afanisep 25WP środek owadobójczy z permetryną w proszkuW przypadku zwierząt domowych kluczowa będzie dezynsekcja legowisk oraz klatek. W przypadku zwierząt hodowlanych istotne są zabiegi wymiany ścioły, dezynfekcja klatek lub zagród oraz dezynsekcja z użyciem oprysków owadobójczych zawierających pyretroidy np. permetrynę

aspermet na wszoły, ptaszyńce

 

Aspermet 5l na wszoły, ptaszyńceSprawdzonym sposobem na piórojady w pomieszczeniach hodowlanych jest również ziemia okrzemkowa. Ziemia okrzemkowa w postaci pudru pozwala na prewencyjne zabezpieczenie pomieszczeń hodowlanych przeciwko insektom takim jak wszoły, ptaszyńce, pleśniakowce, pchły, piórojady itp. Ziemia orzemkowa w postaci drobnego pudru (5-100mikonów) stosowana jest do malowania ścian, oprysku zawiesiną lub jako sucha kąpiel np. w kurnikacj. Diatomit dzięki charakterystycznej budowie bardzo drobnych granulek o ostrych jak brzytwa brzegach dostaje się w każdy zakamarek ciała insekta powodując uszkadzenie powłoki pancerzyka co w konsekwencji prowadzi do utraty wilgoci, odwodnienia i śmierci insekta.

Ziemia okrzemkowa na wszoły, ptaszyńce

 

Ziemia okrzemkowa na wszoły, ptaszyńceW stosunku do zwierzęcia należy użyć środków owadobójczych, których specyfikacja zezwala na ich bezpośrednią aplikację na sierść/pióra. Warto w zakresie wyboru odpowiedniego środka skonsultować się z lekarzem weterynarii. 

 

Źródła: medianauka.pl, poradnikzdrowie.pl, materiały Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, weterynarianews.pl.

 

Pozostałe wpisy

 • Szubaki zwalczanie

  Szubaki zwalczanie

  Mały brązowy chrząszcz lub pasiasta larwa pod dywanem, za meblami, pomiędzy deskami parkietu lub przy listwach przypodłogowych? Szubak Smirnowa. Poznaj sprawdzone sposoby na szubaki i ich larwy w pomieszczeniach.

 • Jak pozbyć się mrzyków z mieszkania, domu? Skuteczny sposób na mrzyki.

  Jak pozbyć się mrzyków z mieszkania, domu? Skuteczny sposób na mrzyki.

  Mrzyk dziewannowiec - jak go rozpoznać, jakie stwarza zagrożenie i jak się go pozbyć? Poznaj sprawdzone sposoby na mrzyki i ich larwy w pomieszczeniach.

 • Jak pozbyć się szkodników drewna?

  Jak pozbyć się szkodników drewna?

  Jak rozpoznać, że drewno zostało zaatakowane przez szkodnika? Jakie szkody mogą wyrządzić szkodniki drewna? Dowiedz się jak chronić się przed szkodnikami drewna? Poznaj skuteczne sposoby zwalczania szkodników drewna.

 • Jakie owady niszczą drewno?

  Jakie owady niszczą drewno?

  Potocznie szkodniki drewna bywają utożsamiane z jednym konkretnym insektem – kornikiem. Tymczasem jest to bardzo liczna grupa owadów, a paradoksalnie sam kornik w odniesieniu do drewna technicznego (martwego i przetworzonego) nie stwarza dużego zagrożenia. Zobacz zdjęcia szkodników drewna i dowiedz się jaki owad niszczy Twoje drewno, meble i inne drewniane przedmioty.  Sprawdź jakie owady uszkadzają drewno

 • Użądlenie osy, szerszenia, pszczoły, trzmiela - czy może zabić?

  Użądlenie osy, szerszenia, pszczoły, trzmiela - czy może zabić?

  Kompendium dotyczące tego: jakie ryzyko stwarzają  ich użądlenia, jak się skutecznie chronić przed tymi insektami i bezpiecznie je odstraszać oraz postępować, kiedy niestety dojdzie do ataku.

 • Strzyżak sarni (jeleni). Jak chronić się przed strzyżakiem?

  Strzyżak sarni (jeleni). Jak chronić się przed strzyżakiem?

  Strzyżak sarni (jeleni) bywa nazywany przez media „latającym kleszczem”, co może wprowadzać w błąd i wywoływać niepotrzebną panikę. 
  Z tego tekstu dowiesz się: czym właściwie jest strzyżak, jakie w rzeczywistości stwarza zagrożenie, jak go odstraszyć (w jaki sposób się przed nim chronić). 

 • Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Skuteczne sposoby na ślimaki.

  Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Skuteczne sposoby na ślimaki.

  Inwazja ślimaków to coś, czego chciałby uniknąć każdy właściciel ogrodu. Co robić, aby zminimalizować ryzyko zmasowanego ataku mięczaków na kwiaty czy warzywa? Jakie działania podejmować, aby skutecznie sobie z nimi poradzić, kiedy już się pojawią?
  O tym dowiesz się z poniższego tekstu.
   

 • Profesjonalna deratyzacja i dezynsekcja. Kiedy wezwać pomoc do problemu ze szkodnikami?

  Profesjonalna deratyzacja i dezynsekcja. Kiedy wezwać pomoc do problemu ze szkodnikami?

  Czasami sytuacja ze szkodnikami staje się na tyle trudna, że konieczne staje się skorzystanie z usług profesjonalnej firmy DDD (dezynsekcja, dezynfekcja, deratyzacja). Dowiedz się nieco o tajnikach pracy takich ekip – np. kiedy trzeba ich wezwać i jak przygotować się na ich przyjazd!

 • Chrząszcze w domu

  Chrząszcze w domu

  Czarne chrząszcze w domu? Spotkałeś chrząszcza na podłodze w domu, piwnicy, garażu lub na strychu i nie wiesz co to może być? Sprawdź najczęściej występujące chrząszcze będące szkodnikami w gospodarstwach domowych.

 • Wtyk amerykański<br>Tajemnicza amerykańska pluskwa.

  Wtyk amerykański
  Tajemnicza amerykańska pluskwa.

  Wtyk amerykański zwany również amerykańską pluskwą, to nowy, inwazyjny gatunek pluskwiaka. Czy gryzie ludzi? Czy przenosi choroby? Jak wygląda? Jak pozbyć się wtyka amerykańskiego? Sprawdź!

 • Myszy za ścianą?

  Myszy za ścianą?

  Sprawdź nasze porady jak pozbyć się myszy i szczurów z regipsów, ścianek działowych, sufitu.

 • Gryzki w domu. Jak pozbyć się tych psotników?

  Gryzki w domu. Jak pozbyć się tych psotników?

  Gryzki zwane również psotnikami są bardzo częstymi gośćmi w naszych domach. Czy gryzki gryzą? Jak pozbyć się gryzków, psotników z domu? Co na gryzki? Sprawdź skuteczne sposoby i sprawdzone środki.

 • Ćmianki – małe muszki w łazience

  Ćmianki – małe muszki w łazience

  Małe muszki w łazience/kuchni, małe ćmy w łazience, muchy kanalizacyjne..Jak pozbyć się ćmianek? Poznaj sprawdzone sposoby na zwalczanie ćmianek

 • Jak pozbyć się pająków z domu?

  Jak pozbyć się pająków z domu?

  Czy pająki gryzą? Czy pająki przenoszą choroby? Skąd biorą się pająki w domu? Co na pająki? Jak zwalczyć pająki? Sprawdź!

 • Co na mrówki w samochodzie?

  Co na mrówki w samochodzie?

  Sprawdź, jak pozbyć się mrówek z samochodu. Czego użyć na mrówki w aucie?

Popularne kategorie