pająki w domu zwalczanie

Jak pozbyć się pająków z domu? Co na pająki?

Widok pająka nie należy do najprzyjemniejszych. U osób cierpiących na arachnofobię może wywołać silny lęk uniemożliwiający normalne funkcjonowanie. Dlatego warto wiedzieć, jak skutecznie poradzić sobie z pająkami, które zakłócają domowy spokój.

Jakie pająki pojawiają się w domach?

W Polsce występuje ponad 800 gatunków pająków. W domach najczęściej można spotkać kosarza pospolitego (formalnie nie jest pająkiem, ale go ze wszech miar przypomina), który jest niewielkich rozmiarów, a jego wygląd nie powinien wzbudzać strachu nawet u osób wrażliwych na kontakt z tego rodzaju stworzeniami.

jakie pająki występują w domu?

Nieco inaczej jest w przypadku popularnego kątnika domowego, który potrafi osiągnąć już dość pokaźne rozmiary – długość tułowia dorosłej samicy może mieć nawet 2 centymetry. 

Oprócz korsarza oraz kątnika w domach często pojawia się nasosznik trzęś. W piwnicach lub na strychach królują sidlisz piwniczny oraz zyzuś tłuścioch.

jakie pająki w domu, mieszkaniu
Na elewacjach i oknach często spotkamy również pająki krzyżaki. Rzadszymi, ale za to zdaniem wielu urokliwymi okazami są skakuny.  Ich "maskotkowy" wygląd oraz często zaskakujące ubarwienie i intrygujące wzory na odwłoku pozwoliły wielu osobom oswoić się z tą grupą stawonogów. 

pająki na balkonie, tarasie, oknie

Po co pająki wchodzą do domów?

Pająki uwidaczniają się w domach, poszukując pożywienia, które stanowią resztki jedzenia oraz insekty. Wbrew obiegowym opiniom spora część pająków przebywa w naszych czterech kątach przez cały rok, a nie dostaje się do nich dopiero wtedy, kiedy chce schronić się przed zimnem. Niektórzy szacują, że zaledwie 5 procent wszystkich domowych pająków kiedykolwiek przebywało na zewnątrz.

Skąd zatem pająki biorą się w naszym domu i dlaczego w pewnych okresach jest ich więcej?

Najczęściej woreczki z jajami pająków przedostają się do domu na materiałach budowlanych, meblach albo innych przedmiotach. Później już dorosłe osobniki łączą się w pary – to właśnie w trakcie okresu godowego (w przypadku większości gatunków przypada on na późne lato) pająki stają się bardziej aktywne i tym samym dla nas bardziej widoczne. Stąd właśnie bierze się mylne wrażenie, że jest ich coraz więcej. 

Domowe pająki budują swoje sieci w zaciemnionych kątach. Są płochliwe i unikają kontaktu z człowiekiem. W stwierdzeniu, że są one aktywne głównie w domach lub mieszkaniach, w których na bakier jest z czystością, jest tylko część prawdy. Obecność insektów, które mogą żerować na resztkach pożywienia, może przyciągać pająki. I na tym kończy się rola „brudu” w wabieniu pająków. Obecność kurzu raczej niekorzystnie wpływa na pająki – przede wszystkim na kondycję tworzonych przez nie pajęczyn.

Czy pająki w domu stwarzają zagrożenie?

"Szczęśliwy ten dom, w którym pająki są" - stare przesądy mówią, że obecność pająków w domu oznacza dobrobyt, natomiast ich zabijanie może sprowadzić na domowników nieszczęście. Takie twierdzenia mają jednak to do siebie, że są irracjonalne, natomiast dyskomfort powodowany przez biegające stworzenia jest rzeczywisty.

Oczywiście obecność pająków w domu ma też swoje dobre strony – zjadają one uciążliwe i wywołujące szkody insekty. W menu pająków znajdują się m.in. komary, muchy, muszki, mole czy nawet karaczany.

Czy pająki gryzą?

Naturalnie występujące na terytorium Polski pająki nie stanowią zagrożenia dla fizycznego zdrowia człowieka. Ogółem tylko kilka obecnych na terytorium naszego kraju gatunków ma na tyle silne szczęki, że są one w stanie przebić ludzką skórę. Jednak poza bólem, miejscowym zaczerwienieniem, obrzękiem, nic poważniejszego ukąszonemu nie grozi. Najbardziej problematyczny może być atak kolczaka zbrojnego – istnieje ryzyko wystąpienia stanu zapalnego, zawrotów głowy oraz nudności. 

Czy pająki przenoszą choroby?

Pająki raczej nie transmitują groźnych bakterii oraz wirusów. Ich ukąszenia mogą wywołać reakcję alergiczną, ale do tej pory w Polsce nie wystąpił przypadek poważniejszych powikłań po konfrontacji z pająkiem.

Niebezpiecznie zaczyna się robić wtedy, gdy np. natrafimy w sklepie na egzotyczny gatunek pająka chowający się między importowanym z Ameryki Południowej owocami. Są to jednak sytuacje niezmiernie rzadkie.

Pająki są również przedmiotem poważnego zaburzenia lękowego, czyli arachnofobii. Ten rodzaj fobii, jeżeli jest ona bardzo silna, może poważnie utrudnić normalne funkcjonowanie człowieka, a także stwarza zagrożenie wystąpienia panicznych, a więc potencjalnie niebezpiecznych zachowań.

sposób na pająki

Jak poradzić sobie z problemem pająków w domu?

Kiedy obecność pająków w domu lub mieszkaniu staje się uciążliwa, w pierwszej kolejności warto wypróbować domowe sposoby na poradzenie sobie z nimi.

Punktem wyjścia jest bieżące usuwanie wszelkich resztek pożywienia, które mogą przyciągać owady, a tym samym także pająki. Warto również zatroszczyć się o odpowiednie zabezpieczenie karmy dla domowych zwierząt. Miejscami, w których pająki czują się wyjątkowo dobrze, są np. stare kartony – jeżeli przetrzymujesz takowe, to lepiej się ich pozbądź. Z kolei zainstalowanie moskitiery z gęstą siatką ograniczy liczbę owadów wlatujących do pomieszczeń np. w nocy, kiedy zapalone jest światło – pająków nie będzie tam, gdzie nie znajdą pożywienia.

ile gatunków pająków na świecie

Domowe sposoby na pająki

Pająki nie lubią określonych zapachów. Ich użycie pozwoli je odstraszyć. Mowa tutaj na przykład o woni mięty. Wystarczy zmieszać wodę z miętowym olejkiem i rozpylić taką miksturę w newralgicznych miejscach – na framugach drzwi, okien, parapecie, w rogach pomieszczeń, w przestrzeniach między meblami a ścianą. Zabieg ten należy powtarzać minimum co tydzień. Jeżeli lubisz rośliny, a zapach mięty nie sprawia Ci problemu, to trwałym rozwiązaniem przyczyniającym się do odstraszania pająków będzie uprawa mięty na parapecie. Innymi zapachami, których podobno pająki nie znoszą, to zapachy cytryny, octu, kasztanów, żołędzi, cynamonu, eukaliptusa czy cedru. 

Warto wspomnieć, że naturalnym sprzymierzeńcem w walce z pająkami są koty, które najpierw się nimi bawią, a później je zjadają.

Co na pająki? Jakich preparatów użyć?

Co jeśli domowe sposoby odstraszania pająków nie skutkują, a chcemy się ich szybko pozbyć?

Jeśli problem z pająkami jest duży i zwyczajowe wynoszenie ich w słoiku poza dom nie wchodzi w grę, wtedy warto zainteresować się specjalnymi preparatami. Natychmiastowe efekty w przypadku pojedynczych osobników przynosi użycie sprayu na pająki. Wystarczy opryskać nim miejsca, gdzie zauważyliśmy pająka.

Spray na pająki No Pest

 

Spray na pająki No Pest®



Trwalszym rozwiązaniem problemu jest użycie oprysku na pająki, który rozrabia się z wodą. Doskonałym przykładem preparatu, który będzie działał dłużej (do 6 miesięcy!) jest oprysk owadobójczy Effect Microtech CS na pająki. Tym środkiem z powodzeniem można opryskać również elewację budynku oraz balkon lub taras.

Effect Microtech CS - mikrokapsułkowany środek owadobójczy oprysk na pająki

 

Mikrokapsułkowany środek owadobójczy Effect Microtech CS


Uniwersalną metodą zwalczania pająków jest zastosowanie foggera na pająki, który zamgławia pomieszczenie insekcydem niepozostawiającym tym stworzeniom żadnych szans na przetrwanie. Używając foggera zwalczysz również inne stawonogi występujące w domu, które mogą wabić do niego pająki.

Bomba na owady No Pest


Bomba na pająki No Pest®



Źródła: gazeta.pl, abczdrowie.pl, interia.pl, experthometips.com, independent.co.uk.

Szukasz sposobu na pająki?

Jeśli chcesz skutecznie pozbyć się pająków z domu lub mieszkania

Odwiedź nasz  sklep

Wybierz skuteczne preparaty na pająki posiadające najlepsze opinie.

Pozostałe wpisy

  • Naturalne sposoby zwalczania ślimaków

    Naturalne sposoby zwalczania ślimaków

    Ślimaki potrafią zajść za skórę każdej osobie, która uprawia swój ogródek.

    W poniższym tekście radzimy, w jaki sposób poradzić sobie ze ślimakowym kłopotem przy użyciu naturalnych metod.

  • Jak przygotować i wykonać oprysk owadobójczy w ogrodzie, domu

    Jak przygotować i wykonać oprysk owadobójczy w ogrodzie, domu

    Przygotowanie skutecznego roztworu oprysku owadobójczego może być kluczowe dla ochrony pomieszczeń i ogrodu przed szkodliwymi owadami. W tym przewodniku przedstawimy krok po kroku, jak sporządzić roztwór oprysku owadobójczego, aby osiągnąć najlepsze rezultaty.

  • Jak chronić się przed komarami?

    Jak chronić się przed komarami?

    Przedstawiamy skuteczne środki pozwalające chronić się przed komarami. Dowiesz się jak chronić się przed ugryzieniami komarów i co użyć gdy swędzi. Poznasz skuteczne preparaty na komary chroniące dorosłych, dzieci i niemowlęta.

  • Zwalczanie much i komarów w pomieszczeniach

    Zwalczanie much i komarów w pomieszczeniach

    Nie wiesz jak skutecznie i najbezpieczniej pozbyć się latających much i komarów w pomieszczeniach? Przedstawiamy rozwiązania jak zwalczyć muchy i komary w kuchni, sypialni, garażu i innych pomieszczeniach domu czy mieszkania.

  • Zwalczanie owadów w koszach, zbiornikach na śmieci

    Zwalczanie owadów w koszach, zbiornikach na śmieci

    Pozbądź się natrętnych owadów przy śmietniku. Poznaj przyczyny, metody zwalczania owadów w koszach na śmieci oraz sposoby zapobiegania problemu.

  • Jak chronić się przed kleszczami

    Jak chronić się przed kleszczami

    Jak chronić się przed kleszczami? Nie daj się ukąsić kleszczom. Poznaj skuteczne sposoby na odstraszanie kleszczy.

  • Szubaki zwalczanie

    Szubaki zwalczanie

    Mały brązowy chrząszcz lub pasiasta larwa pod dywanem, za meblami, pomiędzy deskami parkietu lub przy listwach przypodłogowych? Szubak Smirnowa. Poznaj sprawdzone sposoby na szubaki i ich larwy w pomieszczeniach.

  • Jak pozbyć się mrzyków z mieszkania, domu? Skuteczny sposób na mrzyki.

    Jak pozbyć się mrzyków z mieszkania, domu? Skuteczny sposób na mrzyki.

    Mrzyk dziewannowiec - jak go rozpoznać, jakie stwarza zagrożenie i jak się go pozbyć? Poznaj sprawdzone sposoby na mrzyki i ich larwy w pomieszczeniach.

  • Jak pozbyć się szkodników drewna?

    Jak pozbyć się szkodników drewna?

    Jak rozpoznać, że drewno zostało zaatakowane przez szkodnika? Jakie szkody mogą wyrządzić szkodniki drewna? Dowiedz się jak chronić się przed szkodnikami drewna? Poznaj skuteczne sposoby zwalczania szkodników drewna.

  • Jakie owady niszczą drewno?

    Jakie owady niszczą drewno?

    Potocznie szkodniki drewna bywają utożsamiane z jednym konkretnym insektem – kornikiem. Tymczasem jest to bardzo liczna grupa owadów, a paradoksalnie sam kornik w odniesieniu do drewna technicznego (martwego i przetworzonego) nie stwarza dużego zagrożenia. Zobacz zdjęcia szkodników drewna i dowiedz się jaki owad niszczy Twoje drewno, meble i inne drewniane przedmioty.  Sprawdź jakie owady uszkadzają drewno

  • Użądlenie osy, szerszenia, pszczoły, trzmiela - czy może zabić?

    Użądlenie osy, szerszenia, pszczoły, trzmiela - czy może zabić?

    Kompendium dotyczące tego: jakie ryzyko stwarzają  ich użądlenia, jak się skutecznie chronić przed tymi insektami i bezpiecznie je odstraszać oraz postępować, kiedy niestety dojdzie do ataku.

  • Strzyżak sarni (jeleni). Jak chronić się przed strzyżakiem?

    Strzyżak sarni (jeleni). Jak chronić się przed strzyżakiem?

    Strzyżak sarni (jeleni) bywa nazywany przez media „latającym kleszczem”, co może wprowadzać w błąd i wywoływać niepotrzebną panikę. 
    Z tego tekstu dowiesz się: czym właściwie jest strzyżak, jakie w rzeczywistości stwarza zagrożenie, jak go odstraszyć (w jaki sposób się przed nim chronić). 

  • Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Skuteczne sposoby na ślimaki.

    Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Skuteczne sposoby na ślimaki.

    Inwazja ślimaków to coś, czego chciałby uniknąć każdy właściciel ogrodu. Co robić, aby zminimalizować ryzyko zmasowanego ataku mięczaków na kwiaty czy warzywa? Jakie działania podejmować, aby skutecznie sobie z nimi poradzić, kiedy już się pojawią?
    O tym dowiesz się z poniższego tekstu.
     

  • Profesjonalna deratyzacja i dezynsekcja. Kiedy wezwać pomoc do problemu ze szkodnikami?

    Profesjonalna deratyzacja i dezynsekcja. Kiedy wezwać pomoc do problemu ze szkodnikami?

    Czasami sytuacja ze szkodnikami staje się na tyle trudna, że konieczne staje się skorzystanie z usług profesjonalnej firmy DDD (dezynsekcja, dezynfekcja, deratyzacja). Dowiedz się nieco o tajnikach pracy takich ekip – np. kiedy trzeba ich wezwać i jak przygotować się na ich przyjazd!

  • Chrząszcze w domu

    Chrząszcze w domu

    Czarne chrząszcze w domu? Spotkałeś chrząszcza na podłodze w domu, piwnicy, garażu lub na strychu i nie wiesz co to może być? Sprawdź najczęściej występujące chrząszcze będące szkodnikami w gospodarstwach domowych.

Popularne kategorie