nietoperze

Największe mity na temat nietoperzy


Naukowcy wysuwają hipotezę, że to właśnie nietoperz jest pierwszym zwierzęcym źródłem koronawirusa SARS-CoV-2. Z niego najprawdopodobniej patogen przeniósł się na inne zwierzę-pośrednika, a następnie na człowieka.

Jednak według rozpowszechnianych na dużą skalę nieprawdziwych informacji człowiek uległ zarażeniu bezpośrednio… w wyniku skonsumowania zupy z nietoperza owocowego Rudawki Wielkiej. „Zupa z wuhańskiego nietoperza” stała się już stałym elementem internetowego folkloru i koronamitologii. W sieci nastąpił wysyp memów dotyczących tej fałszywej teorii:

zupa z nietoperza
Źródło: Demotywatory.pl. Autor: Mudzina


Mniej więcej w tym samym czasie mainstreamowe media poinformowały o „zmasowanym ataku” nietoperzy na australijskie miasteczko Ingham.



Widok dziesiątek tysięcy skrzydlatych osobników na niebie może powodować niepokój, ale nie uprawnia do wysuwania stwierdzeń, że nietoperze mają wobec ludzi jakieś niecne zamiary – po prostu założyły swoją kolonię, a że jej liczebność, jak się okazało, wyniosła 300 tysięcy… 

To zresztą nie pierwszy raz w historii, kiedy nietoperze stają się obiektem negatywnych przekonań. W naszym kręgu kulturowym od wieków są silnie kojarzone z siłami zła – wampirami, czarownicami czy nawet diabłem. Jedna z tragicznych historii mówi, że w średniowieczu pewna kobieta została spalona na stosie tylko dlatego, że nietoperze krążyły wokół jej domostwa.

Tymczasem w rzeczywistości nietoperze to bardzo pożyteczne, nieszkodliwe zwierzęta. Potrafią być naprawdę słodkie (nie, nie chodzi tutaj o walory smakowe):



Przedstawiamy 10 mitów na temat nietoperzy. 

 

1. Nietoperze czyhają na ludzką krew

W Polsce występują wyłącznie gatunki nietoperzy, które żywią się owadami. W Ameryce południowej oraz środkowej istnieją trzy gatunki spożywające krew (wampiry), w tym tylko jeden tę pochodzącą od ssaków. Duża część tropikalnych gatunków nietoperzy jest wegetarianami. Tak więc strach przed tym, że nietoperz wyssie Twoją krew, jest raczej słabym argumentem, aby usprawiedliwiać nadgorliwe odstraszanie tych stworzeń. 

wiszące nietoperze, nietoperze zwisają

2. Nietoperze są niewidome

Dominującym zmysłem większości nietoperzy jest służący do echolokacji słuch, ale to nie znaczy, że nie posiadają one wzroku. Ba, u gatunków dużych nietoperzy tropikalnych to właśnie wzrok i węch odgrywają kluczową rolę w zdobywaniu pokarmu oraz w ogólnej nawigacji.

3. Nietoperze wlatują we włosy

Echolokacja nietoperzy jest na tyle dokładna, że potrafią dzięki niej łowić bardzo małe owady jak np. meszki. Trudno zatem, by miały one kłopot z „usłyszeniem” głowy człowieka. Nietoperze mogą krążyć blisko Ciebie, ale robią to w pogoni za pożywieniem, a nie po to, żeby wylądować w Twoich włosach. 

co jedzą nietoperze

Źródło: unsplash.com Autor: Zdanek Machacek



4. Wszystkie nietoperze przenoszą wściekliznę

Jest to spore nadużycie. Owszem, nietoperze przenoszą wirusy, ale niekoniecznie w większym stopniu niż robią to inne gatunki dzikich zwierząt. Według badań amerykańskiego Centers for Disease Control and Prevention (CDC) tylko 5-6 procent schwytanych do testów nietoperzy było nosicielami wścieklizny.

5. Nietoperze są gryzoniami

Nietoperze nie są myszami ze skrzydłami, jak wielu zwykło sądzić. Co prawda zarówno nietoperze, jak i myszy należą do grupy ssaków, to jednak wchodzą w skład zupełnie innych rzędów. Istnieją pewne podobieństwa, przede wszystkim wizualne – obecność futra czy podobny wygląd głowy. Jednak wystarczy przyjrzeć się im z bliska, żeby zauważyć zdecydowanie więcej różnic. 

6. Nietoperze atakują ludzi

Nietoperze nie są z natury agresywne. Człowiek nie stanowi celu ich ataku. Nawet w przypadku, gdy same zostaną zaatakowane, w pierwszej kolejności raczej zdecydują się na ucieczkę niż na rewanż. Pogryzienia zdarzają się stosunkowo rzadko i przeważnie wówczas, gdy człowiek wkroczy na terytorium nietoperza.

7. Nietoperze są brudne

Zwierzęta te dużą część swojego czasu przeznaczają na higienę osobistą. Podobnie jak koty regularnie i skrupulatnie przeczesują swoje futro, dlatego zachowuje ono puszystość oraz jest wolne od pasożytów. Nietoperze potrafią też pielęgnować siebie nawzajem.

jak pozbyć się nietoperzy z domu

Źródło: unsplash.com Autor: Riegel



8. Wszystkie nietoperze są takie same

Do rzędu nietoperzy należy ponad 1300 różnych gatunków. Potrafią się one znacząco różnić wyglądem, wielkością, a także nawykami żywieniowymi. W Polsce występuje 26 gatunków tych stworzeń, z których najpopularniejsze są gacki – brunatny oraz szary.

9. Nietoperze budują gniazda

Nieprawdą jest, że nietoperze wiją sobie gniazda. To przecież domena ptaków, a nie ssaków, którymi są nietoperze. Ten pogląd jest pokłosiem właśnie tego, że wiele osób zalicza je nie do tej gromady kręgowców, do której w rzeczywistości należą. Nietoperzom jako jedynym na świecie latającym ssakom bliżej jest jednak do człowieka niż na przykład do jaskółki.

10. Nietoperze są w przyrodzie zbędne

Niewiele jest skuteczniejszych od nietoperzy zwierzęcych regulatorów populacji owadów. Dorosły nietoperz potrafi w ciągu godziny złowić nawet kilkaset owadów wielkości komara. Sama tylko jego obecność znacznie ogranicza rozmnażanie się insektów. Ponadto niektóre gatunki nietoperzy zapylają rośliny, takie jak np. kakaowiec, bananowiec czy agawa, która wykorzystywana jest do produkcji tequili. 

latający nietoperz, nietoperz w locie

Źródło: unsplash.com Autor: James Wainscoat



Skuteczne sposoby na odstraszanie nietoperzy

Czasami jednak nietoperze mogą nam uprzykrzać życie. Jeżeli jakiś wleci nam do domu lub mieszkania, możemy mieć nie lada kłopot, aby się go pozbyć. Dlatego niekiedy odstraszanie jest scenariuszem koniecznym. Na naszym blogu poruszaliśmy już kwestię dostępnych metod odstraszania nietoperzy, które możesz rozważyć, jeśli problem nawiedzania przez te skrzydlate stworzenia jest również i Twoim problemem.

Warto jednak pokrótce przypomnieć metody odstraszania nietoperzy i w tym miejscu.

Przede wszystkim w pierwszej kolejności odstraszanie powinno wykorzystywać środki najmniej inwazyjne. Jednym z takich jest ultradźwiękowy odstraszacz nietoperzy. Urządzenie to emituje dźwięki o częstotliwościach nieuchwytnych dla ludzkiego ucha, za to skutecznie skłaniających nietoperze do zawracania. 

Innym bezpiecznym dla wszystkich sposobem na rozwiązanie problemu z niechcianymi nietoperzami są spirale na nietoperze, które można zamontować na strychu, poddaszu czy w piwnicy, czyli wszędzie tam, gdzie mogą one chcieć przesiadywać. 


Źródła:

pnbt.com.pl, nietoperze.pl, al.com, batcon.org, nationaltrust.org.uk, batworld.com, nationalgeographic.com. 



Potrzebny Ci sposób na nietoperze w domu?
 

 

Odwiedź nasz  sklep

 

Dowiedz się więcej na temat odstraszania nietoperzy:

Sprawdź nasz wpis na blogu: "Jak odstraszać nietoperze

© odstraszanie.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.

 

Pozostałe wpisy

Popularne kategorie