mrzyk dziewannowiec zwalczanie

Zwalczanie szubaka Smirnowa

Różne gatunki chrząszczy dość często zapuszczają się do naszych domów oraz mieszkań. Przede wszystkim szukają w nich pożywienia.

Jednym z przedstawicieli tego rzędu owadów, którego można spotkać w domowych czterech kątach, jest szubak Smirnowa.

W tym tekście odpowiadamy na pytania: w jaki sposób rozpoznać szubaka, jakie stwarza zagrożenie i w jaki sposób go skutecznie zwalczyć, jeśli pojawi się w pobliżu.

co na szubaka

Co jedzą chrząszcze?

Zasadniczo możemy wyróżnić chrząszcze żywiące się roślinnością, zjadające inne żywe owady, pochłaniające rozkładającą się materię organiczną, padlinę oraz odchody. Chrząszcze pojawiające się w domach i mieszkaniach żerują na żywności, na żywności oraz ubraniach, a także na drewnie.

Najczęściej do domowych wnętrz przedostają się osobniki należące do rodzin: czarnuchowatych, skórnikowatych, kózkowatych, kołatkowatych, miazgowcowatych oraz zgniotkowatych.

Czy powinniśmy bać się chrząszczy, jeżeli się na nie natkniemy?

Choć chrząszcze posiadają dobrze rozwinięty aparat gębowy, to raczej nie używają go do gryzienia człowieka. Poza tym ich żuwaczki nie są aż tak silne, żeby przeciąć ludzką skórę.

Nie stwierdzono, by występujące na terenie Polski gatunki chrząszczy były transmiterami chorób, niemniej jednak kontakt z tymi owadami może u niektórych osób spowodować reakcję alergiczną.

Inaczej mają się sprawy, jeśli chodzi o ogólne szkody, jakie mogą wyrządzić chrząszcze pojawiające się w domach i mieszkaniach. Mogą one poważnie uszkadzać drewno techniczne, meble, tekstylia, a także zanieczyszczać żywność.


Sprawdź 

Jakie chrząszcze najczęściej występują w domach i mieszkaniach?


Jak wygląda szubak Smirnowa?

Mały brązowy chrząszcz lub pasiasta larwa pod dywanem, za meblami, pomiędzy deskami parkietu lub przy listwach przypodłogowych? To najprawdopodobnie szubak Smirnowa (Attagenus smirnovi) - powszechnie spotykany w pobliżu człowieka chrząszcze (rodzina skórnikowatych).

To niewielki chrząszcz sięgający długości do ok. 2,5 mm w przypadku samców i 4 mm w przypadku samic, którego larwy w mieszkaniach i magazynach żerują na żywności oraz tkaninach.


Do Europy przybył z terytoriów wschodniej oraz środkowej Afryki. Szubak w Polsce pojawił się około 2000 roku, najprawdopodobniej przedostając się na obszar kraju w przesyłce pocztowej. 

szubak

Jeśli chodzi o larwy (prążkowane, koloru brązowego), to ich rozmiar dochodzi do 8 mm. Pokrywy skrzydeł dorosłego osobnika są włoskowate i mają odcień jasnobrunatny. Samica szubaka składa w ciągu roku do 50 jaj.

Po wykluciu się larwy szubaka osiągają dorosłość w przeciągu 6-18 miesięcy – długość okresu rozwojowego uzależniona jest od temperatury (im wyższa, tym rozwój jest szybszy) oraz od poziomu wilgotności (im jest większy, tym czas rozwoju szubaka jest krótszy). Dorosłe osobniki szubaka Smirnowa dożywają kilku tygodni.

szubak smirnowa

Czy szubak Smirnowa stwarza zagrożenie?

Szkody wyrządza jedynie larwa szubaka – dorosłe osobniki żywią się wyłącznie nektarem z kwiatów. Aktywność larw najbardziej zagraża ubraniom wykonanym z tkanin pochodzenia odzwierzęcego oraz produktom spożywczym (głównie chodzi o suchą żywność jak np. mąka, kasza, otręby itd.).

Podstawową cechą zachowania samic szubaka, jest to, że do składania jaj wybierają miejsca z bezpośrednim dostępem do pożywienia. Dlatego stworzenia te zagnieżdżają się na przykład w wewnętrznych częściach ubrań (wełnianych, skórzanych itd.) oraz w otwartych opakowaniach z żywnością.

Poza ryzykiem ewentualnej reakcji alergicznej u osób uczulonych szubaki nie stwarzają zagrożenia dla życia i zdrowia człowieka.

zwalczanie szubaków

Sposoby zwalczania szubaka Smirnowa

Podobnie jak w przypadku innych domowych szkodników, najważniejsza jest profilaktyka. W jaki sposób możemy zapobiec pojawieniu się szubaka w naszym codziennym otoczeniu? Przede wszystkim należy dbać o to, by dłużej nieużywane ubrania wykonane z tkanin pochodzenia odzwierzęcego były przechowywane w próżniowych pokrowcach, które uniemożliwiają insektom, przedostanie się do wnętrza.

Oprócz tego warto mieć na uwadze, aby sypka, sucha żywność była przechowywana w szczelnych pojemnikach. Zwabiać szubaka mogą pozostawiane na dywanie włosy/sierść, czy złuszczony naskórek, dlatego dbanie o ogólną czystość zmniejsza ryzyko pojawienia się tego stworzenia w pobliżu.

Dobrym rozwiązaniem, które pomaga ustrzec się również przed innymi owadzimi szkodnikami, jest zamontowanie moskitier w oknach oraz drzwiach balkonowych. Jeżeli szubak Smirnowa już pojawi się w naszym domu lub mieszkaniu, to rozwiązaniem jest skorzystanie z uniwersalnych środków na owady czy środków na owady biegające.

Bomba na owady No Pest

 

Spray mikrokapsułkowany No Pest® najlepszy przy zwalczaniu chrząszczy


W zależności od skali problemu można wybrać środki w sprayu lub do rozrobienia do formy oprysku (jeżeli zauważyliśmy pojedyncze sztuki szubaka) albo foggery (bomby zamgławiające pomieszczenia) w przypadku, gdy wspomniane chrząszcze dokonały zmasowanej inwazji. Obecnie nie są dostępne w sprzedaży preparaty, które byłyby przeznaczone do zwalczania konkretnych gatunków chrząszczy.

pułapka na chrząszcze, lep na chrząszcze, pułapka lepowa na chrząszcze, pułapka na chrząszcze lepowa, klej na chrząszcze, pułapka na chrząszcze monitorująca
Pułapka na chrząszcze spożywcze mrzyki, trojszyki, szubaki, żywiaki, wołki, kołatki, spichrzele, skórniki, świdrzyki cygarowce, tułacz przybysz, wymiecinek drobnyCo do chemicznego zwalczania szubaków, to obecnie nie ma preparatów, które byłyby dedykowane temu celowi. Rozwiązanie przynoszą uniwersalne środki służące odstraszaniu oraz eliminowaniu nieproszonych, kłopotliwych owadzich gości.

Oprysk mikrokapsułkowany Effect Microtech CS

 

Oprysk mikrokapsułkowany Effect Microtech CS sprawdza się przy zwalczaniu chrząszczyNajbardziej adekwatną bronią w starciu z szubakami są uniwersalne preparaty w sprayu tudzież w koncentracie do samodzielnego rozrobienia. W przypadku dużej skali problemu z mrzykami, konieczne może okazać się użycie fumigatora (bomby gazowej na owady).Bomba na owady No Pest

 

Bomba na owady No Pest® 

Źródła: ekologia.pl, abc-owadow.pl, aniaradzi.pl, tedan.pl, bios.net.pl, iop.krakow.pl, urzadzamy.pl, medianauka.pl, corneco.pl, swiatmakro.com, insektarium.net, castorama.pl, leroymerlin.pl.

Pozostałe wpisy

 • Naturalne sposoby zwalczania ślimaków

  Naturalne sposoby zwalczania ślimaków

  Ślimaki potrafią zajść za skórę każdej osobie, która uprawia swój ogródek.

  W poniższym tekście radzimy, w jaki sposób poradzić sobie ze ślimakowym kłopotem przy użyciu naturalnych metod.

 • Jak przygotować i wykonać oprysk owadobójczy w ogrodzie, domu

  Jak przygotować i wykonać oprysk owadobójczy w ogrodzie, domu

  Przygotowanie skutecznego roztworu oprysku owadobójczego może być kluczowe dla ochrony pomieszczeń i ogrodu przed szkodliwymi owadami. W tym przewodniku przedstawimy krok po kroku, jak sporządzić roztwór oprysku owadobójczego, aby osiągnąć najlepsze rezultaty.

 • Jak chronić się przed komarami?

  Jak chronić się przed komarami?

  Przedstawiamy skuteczne środki pozwalające chronić się przed komarami. Dowiesz się jak chronić się przed ugryzieniami komarów i co użyć gdy swędzi. Poznasz skuteczne preparaty na komary chroniące dorosłych, dzieci i niemowlęta.

 • Zwalczanie much i komarów w pomieszczeniach

  Zwalczanie much i komarów w pomieszczeniach

  Nie wiesz jak skutecznie i najbezpieczniej pozbyć się latających much i komarów w pomieszczeniach? Przedstawiamy rozwiązania jak zwalczyć muchy i komary w kuchni, sypialni, garażu i innych pomieszczeniach domu czy mieszkania.

 • Zwalczanie owadów w koszach, zbiornikach na śmieci

  Zwalczanie owadów w koszach, zbiornikach na śmieci

  Pozbądź się natrętnych owadów przy śmietniku. Poznaj przyczyny, metody zwalczania owadów w koszach na śmieci oraz sposoby zapobiegania problemu.

 • Jak chronić się przed kleszczami

  Jak chronić się przed kleszczami

  Jak chronić się przed kleszczami? Nie daj się ukąsić kleszczom. Poznaj skuteczne sposoby na odstraszanie kleszczy.

 • Jak pozbyć się mrzyków z mieszkania, domu? Skuteczny sposób na mrzyki.

  Jak pozbyć się mrzyków z mieszkania, domu? Skuteczny sposób na mrzyki.

  Mrzyk dziewannowiec - jak go rozpoznać, jakie stwarza zagrożenie i jak się go pozbyć? Poznaj sprawdzone sposoby na mrzyki i ich larwy w pomieszczeniach.

 • Jak pozbyć się szkodników drewna?

  Jak pozbyć się szkodników drewna?

  Jak rozpoznać, że drewno zostało zaatakowane przez szkodnika? Jakie szkody mogą wyrządzić szkodniki drewna? Dowiedz się jak chronić się przed szkodnikami drewna? Poznaj skuteczne sposoby zwalczania szkodników drewna.

 • Jakie owady niszczą drewno?

  Jakie owady niszczą drewno?

  Potocznie szkodniki drewna bywają utożsamiane z jednym konkretnym insektem – kornikiem. Tymczasem jest to bardzo liczna grupa owadów, a paradoksalnie sam kornik w odniesieniu do drewna technicznego (martwego i przetworzonego) nie stwarza dużego zagrożenia. Zobacz zdjęcia szkodników drewna i dowiedz się jaki owad niszczy Twoje drewno, meble i inne drewniane przedmioty.  Sprawdź jakie owady uszkadzają drewno

 • Użądlenie osy, szerszenia, pszczoły, trzmiela - czy może zabić?

  Użądlenie osy, szerszenia, pszczoły, trzmiela - czy może zabić?

  Kompendium dotyczące tego: jakie ryzyko stwarzają  ich użądlenia, jak się skutecznie chronić przed tymi insektami i bezpiecznie je odstraszać oraz postępować, kiedy niestety dojdzie do ataku.

 • Strzyżak sarni (jeleni). Jak chronić się przed strzyżakiem?

  Strzyżak sarni (jeleni). Jak chronić się przed strzyżakiem?

  Strzyżak sarni (jeleni) bywa nazywany przez media „latającym kleszczem”, co może wprowadzać w błąd i wywoływać niepotrzebną panikę. 
  Z tego tekstu dowiesz się: czym właściwie jest strzyżak, jakie w rzeczywistości stwarza zagrożenie, jak go odstraszyć (w jaki sposób się przed nim chronić). 

 • Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Skuteczne sposoby na ślimaki.

  Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Skuteczne sposoby na ślimaki.

  Inwazja ślimaków to coś, czego chciałby uniknąć każdy właściciel ogrodu. Co robić, aby zminimalizować ryzyko zmasowanego ataku mięczaków na kwiaty czy warzywa? Jakie działania podejmować, aby skutecznie sobie z nimi poradzić, kiedy już się pojawią?
  O tym dowiesz się z poniższego tekstu.
   

 • Profesjonalna deratyzacja i dezynsekcja. Kiedy wezwać pomoc do problemu ze szkodnikami?

  Profesjonalna deratyzacja i dezynsekcja. Kiedy wezwać pomoc do problemu ze szkodnikami?

  Czasami sytuacja ze szkodnikami staje się na tyle trudna, że konieczne staje się skorzystanie z usług profesjonalnej firmy DDD (dezynsekcja, dezynfekcja, deratyzacja). Dowiedz się nieco o tajnikach pracy takich ekip – np. kiedy trzeba ich wezwać i jak przygotować się na ich przyjazd!

 • Chrząszcze w domu

  Chrząszcze w domu

  Czarne chrząszcze w domu? Spotkałeś chrząszcza na podłodze w domu, piwnicy, garażu lub na strychu i nie wiesz co to może być? Sprawdź najczęściej występujące chrząszcze będące szkodnikami w gospodarstwach domowych.

 • Wtyk amerykański<br>Tajemnicza amerykańska pluskwa.

  Wtyk amerykański
  Tajemnicza amerykańska pluskwa.

  Wtyk amerykański zwany również amerykańską pluskwą, to nowy, inwazyjny gatunek pluskwiaka. Czy gryzie ludzi? Czy przenosi choroby? Jak wygląda? Jak pozbyć się wtyka amerykańskiego? Sprawdź!

Popularne kategorie