mrzyk dziewannowiec zwalczanie

Zwalczanie szubaka Smirnowa

Różne gatunki chrząszczy dość często zapuszczają się do naszych domów oraz mieszkań. Przede wszystkim szukają w nich pożywienia.

Jednym z przedstawicieli tego rzędu owadów, którego można spotkać w domowych czterech kątach, jest szubak Smirnowa.

W tym tekście odpowiadamy na pytania: w jaki sposób rozpoznać szubaka, jakie stwarza zagrożenie i w jaki sposób go skutecznie zwalczyć, jeśli pojawi się w pobliżu.

co na szubaka

Co jedzą chrząszcze?

Zasadniczo możemy wyróżnić chrząszcze żywiące się roślinnością, zjadające inne żywe owady, pochłaniające rozkładającą się materię organiczną, padlinę oraz odchody. Chrząszcze pojawiające się w domach i mieszkaniach żerują na żywności, na żywności oraz ubraniach, a także na drewnie.

Najczęściej do domowych wnętrz przedostają się osobniki należące do rodzin: czarnuchowatych, skórnikowatych, kózkowatych, kołatkowatych, miazgowcowatych oraz zgniotkowatych.

Czy powinniśmy bać się chrząszczy, jeżeli się na nie natkniemy?

Choć chrząszcze posiadają dobrze rozwinięty aparat gębowy, to raczej nie używają go do gryzienia człowieka. Poza tym ich żuwaczki nie są aż tak silne, żeby przeciąć ludzką skórę.

Nie stwierdzono, by występujące na terenie Polski gatunki chrząszczy były transmiterami chorób, niemniej jednak kontakt z tymi owadami może u niektórych osób spowodować reakcję alergiczną.

Inaczej mają się sprawy, jeśli chodzi o ogólne szkody, jakie mogą wyrządzić chrząszcze pojawiające się w domach i mieszkaniach. Mogą one poważnie uszkadzać drewno techniczne, meble, tekstylia, a także zanieczyszczać żywność.

separator

Sprawdź 

Jakie chrząszcze najczęściej występują w domach i mieszkaniach?

separator


Jak wygląda szubak Smirnowa?

Mały brązowy chrząszcz lub pasiasta larwa pod dywanem, za meblami, pomiędzy deskami parkietu lub przy listwach przypodłogowych? To najprawdopodobnie szubak Smirnowa (Attagenus smirnovi) - powszechnie spotykany w pobliżu człowieka chrząszcze (rodzina skórnikowatych).

To niewielki chrząszcz sięgający długości do ok. 2,5 mm w przypadku samców i 4 mm w przypadku samic, którego larwy w mieszkaniach i magazynach żerują na żywności oraz tkaninach.


Do Europy przybył z terytoriów wschodniej oraz środkowej Afryki. Szubak w Polsce pojawił się około 2000 roku, najprawdopodobniej przedostając się na obszar kraju w przesyłce pocztowej. 

szubakJeśli chodzi o larwy (prążkowane, koloru brązowego), to ich rozmiar dochodzi do 8 mm. Pokrywy skrzydeł dorosłego osobnika są włoskowate i mają odcień jasnobrunatny. Samica szubaka składa w ciągu roku do 50 jaj.

Po wykluciu się larwy szubaka osiągają dorosłość w przeciągu 6-18 miesięcy – długość okresu rozwojowego uzależniona jest od temperatury (im wyższa, tym rozwój jest szybszy) oraz od poziomu wilgotności (im jest większy, tym czas rozwoju szubaka jest krótszy). Dorosłe osobniki szubaka Smirnowa dożywają kilku tygodni.

szubak smirnowa

Czy szubak Smirnowa stwarza zagrożenie?

Szkody wyrządza jedynie larwa szubaka – dorosłe osobniki żywią się wyłącznie nektarem z kwiatów. Aktywność larw najbardziej zagraża ubraniom wykonanym z tkanin pochodzenia odzwierzęcego oraz produktom spożywczym (głównie chodzi o suchą żywność jak np. mąka, kasza, otręby itd.).

Podstawową cechą zachowania samic szubaka, jest to, że do składania jaj wybierają miejsca z bezpośrednim dostępem do pożywienia. Dlatego stworzenia te zagnieżdżają się na przykład w wewnętrznych częściach ubrań (wełnianych, skórzanych itd.) oraz w otwartych opakowaniach z żywnością.

Poza ryzykiem ewentualnej reakcji alergicznej u osób uczulonych szubaki nie stwarzają zagrożenia dla życia i zdrowia człowieka.

zwalczanie szubaków

Sposoby zwalczania szubaka Smirnowa

Podobnie jak w przypadku innych domowych szkodników, najważniejsza jest profilaktyka. W jaki sposób możemy zapobiec pojawieniu się szubaka w naszym codziennym otoczeniu? Przede wszystkim należy dbać o to, by dłużej nieużywane ubrania wykonane z tkanin pochodzenia odzwierzęcego były przechowywane w próżniowych pokrowcach, które uniemożliwiają insektom, przedostanie się do wnętrza.

Oprócz tego warto mieć na uwadze, aby sypka, sucha żywność była przechowywana w szczelnych pojemnikach. Zwabiać szubaka mogą pozostawiane na dywanie włosy/sierść, czy złuszczony naskórek, dlatego dbanie o ogólną czystość zmniejsza ryzyko pojawienia się tego stworzenia w pobliżu.

Dobrym rozwiązaniem, które pomaga ustrzec się również przed innymi owadzimi szkodnikami, jest zamontowanie moskitier w oknach oraz drzwiach balkonowych. Jeżeli szubak Smirnowa już pojawi się w naszym domu lub mieszkaniu, to rozwiązaniem jest skorzystanie z uniwersalnych środków na owady czy środków na owady biegające.

Bomba na owady No Pest

 

Spray mikrokapsułkowany No Pest® najlepszy przy zwalczaniu chrząszczy


W zależności od skali problemu można wybrać środki w sprayu lub do rozrobienia do formy oprysku (jeżeli zauważyliśmy pojedyncze sztuki szubaka) albo foggery (bomby zamgławiające pomieszczenia) w przypadku, gdy wspomniane chrząszcze dokonały zmasowanej inwazji. Obecnie nie są dostępne w sprzedaży preparaty, które byłyby przeznaczone do zwalczania konkretnych gatunków chrząszczy.

pułapka na chrząszcze, lep na chrząszcze, pułapka lepowa na chrząszcze, pułapka na chrząszcze lepowa, klej na chrząszcze, pułapka na chrząszcze monitorująca
Pułapka na chrząszcze spożywcze mrzyki, trojszyki, szubaki, żywiaki, wołki, kołatki, spichrzele, skórniki, świdrzyki cygarowce, tułacz przybysz, wymiecinek drobnyCo do chemicznego zwalczania szubaków, to obecnie nie ma preparatów, które byłyby dedykowane temu celowi. Rozwiązanie przynoszą uniwersalne środki służące odstraszaniu oraz eliminowaniu nieproszonych, kłopotliwych owadzich gości.

Oprysk mikrokapsułkowany Effect Microtech CS

 

Oprysk mikrokapsułkowany Effect Microtech CS sprawdza się przy zwalczaniu chrząszczyNajbardziej adekwatną bronią w starciu z szubakami są uniwersalne preparaty w sprayu tudzież w koncentracie do samodzielnego rozrobienia. W przypadku dużej skali problemu z mrzykami, konieczne może okazać się użycie fumigatora (bomby gazowej na owady).

 

bomba na owady szubaki no pestBomba na owady, szubaki No PEST

 

Źródła: ekologia.pl, abc-owadow.pl, aniaradzi.pl, tedan.pl, bios.net.pl, iop.krakow.pl, urzadzamy.pl, medianauka.pl, corneco.pl, swiatmakro.com, insektarium.net, castorama.pl, leroymerlin.pl.

Pozostałe wpisy

Popularne kategorie