mrzyk dziewannowiec zwalczanie

Jak pozbyć się mrzyków z mieszkania, domu? Skuteczny sposób na mrzyki.

 

Chrząszcze należą do tych insektów, które dość często pojawiają się w naszych domach oraz mieszkaniach. Jednym z takich nieproszonych gości jest mrzyk dziewannowiec.

W poniższym tekście charakteryzujemy tego owada, wskazujemy też ryzyko, jakie wiąże się z jego obecnością w mieszkaniu, a także przedstawiamy sposoby na to, by się go pozbyć.

Małe chrząszcze w domu?

Na terenie Polski występuje ich 7 tysięcy. Najczęściej dzikimi lokatorami w naszych domach czy mieszkaniach są przedstawiciele chrząszczy z rodzin: kózkowatych, skórnikowatych, czarnuchowatych, zgniotkowatych, miazgowcowatych, kołatkowatych.

Jeśli chodzi o preferencje żywieniowe chrząszczy, to można wskazać gatunki, które dokonują żeru wyłącznie na żywności, na żywności i tekstyliach, a także na drewnie.

W przypadku bezpośredniej konfrontacji mało prawdopodobne jest, by chrząszcz był w stanie wyrządzić człowiekowi jakąś krzywdę – jego żuwaczki, choć w owadzim świecie imponują siłą, są zbyt słabe, żeby przegryźć lub rozciąć ludzką skórę.

Chrząszcze nie przenoszą chorób, choć kontakt z przedstawicielami niektórych gatunków może wywołać reakcję alergiczną.

Natomiast wiele gatunków tych owadów jest szkodnikami, które dokonują zniszczeń, uszkadzając rośliny uprawne, drzewa w lasach, drewno wykorzystywane jako materiał budowlany, materiały tekstylne, czy też zanieczyszczając żywność.

separator

Sprawdź 

Jakie chrząszcze najczęściej występują w domach i mieszkaniach?

separator
 

Gdzie można spotkać mrzyka dziewannowca i jak go rozpoznać?

Mrzyk dziewannowiec (łacińska nazwa: Anthrenus verbasci , inna polska nazwa: mrzyk gabinetowy) jest chrząszczem należącym do rodziny skórnikowatych. Z racji tego, że jest stworzeniem synantropijnym, to można go napotkać wszędzie tam, gdzie żyje człowiek. Składa wizyty w naszych domach lub mieszkaniach praktycznie przez cały rok. W jaki sposób może się do nich dostać? Jedną z możliwości jest przylatywanie dorosłych osobników z pobliskich ptasich gniazd, w których insekty te w naturalnych warunkach się skrywają. Mrzyki przede wszystkim poszukują pożywienia oraz ciepła, które umożliwiają im rozmnażanie się i szybki rozwój.mrzyk a szubak porównanie


Jeśli chodzi o wygląd, to ciało mrzyka ma długość od 2 do 4 mm. Jest owalne. Ma brązowawe ubarwienie, na którym pojawiają się plamy koloru białego i czarnego. Niewielkie larwy są kremowe (podobnie jak w przypadku innych chrząszczy) i mają dość gęste "owłosienie".mrzyk a szubak porównanie


Mrzyki cechują się dość sporymi możliwościami prokreacyjnymi. Samica w ciągu 2 tygodni może złożyć nawet 100 jaj, które ze względu na swoje bardzo małe rozmiary (zaledwie 0,5 mm długości) są trudno dostrzegalne gołym okiem. Długość procesu przeobrażania się larw do postaci dorosłej jest dość zróżnicowana, w dużej mierze zależy od dostępu do pożywienia oraz temperatury – przyjmuje się, że ów proces trwa od kilku miesięcy do 2 lat. Dojrzałe mrzyki umierają po upływie kilku tygodni od przyjęcia postaci dorosłej.mrzyk a szubak porównanie


Jakie zagrożenie stwarza mrzyk dziewannowiec?

Mrzyka dziewannowca uważa się za szkodnika. Jakie szkody wyrządza? Przede wszystkim jest utrapieniem wszelkich kolekcjonerów, którzy gromadzą w swoich zbiorach martwe owady oraz/lub wypchane zwierzęta. Innym celem mrzyka, który dostanie się do domu albo mieszkania są materiały tekstylne – mowa tutaj np. o ubraniach wykonanych z jedwabiu, wełny, czy skóry. Opisywane chrząszcze mogą się również zainteresować futrami, a także wypełniaczami z pierza. Do szerokiego jadłospisu tych stworzeń należy ponadto sucha żywność zawierająca składniki pochodzące od zwierząt. Wspomniane zagrożenia ze strony mrzyków dotyczą jedynie ich larw, ponieważ dorosłe osobniki pobierają pokarm wyłącznie w postaci pyłku z kwiatów.

Jak już zostało wspomniane w pierwszej części tego tekstu, mrzyki nie stanowią zagrożenia dla człowieka w kontekście możliwości pogryzienia go czy zarażenia jakąś chorobą. Należy jednak pamiętać, że owłosione larwy mogą wywoływać u niektórych osób reakcję alergiczną.

Jak zwalczać mrzyka dziewannowca?

Analogicznie do innych owadów pojawiających się w domach oraz mieszkaniach najważniejsza jest profilaktyka. Te działania zapobiegające dotyczą utrzymywania ogólnej czystości w obrębie lokalu mieszkalnego - dbanie o porządek (regularne usuwanie okruszków, resztel pokarmu, kurzu, włosów, złuszczonego naskórka)

Inną ogólną wskazówką prewencyjną, odnoszącą się do wielu różnych owadów, które próbują dostawać się do naszych czterech ścian, jest zamontowanie gęstych moskitier w oknach oraz w drzwiach balkonowych.

Dobrym pomysłem jest przechowywanie tkanin o pochodzeniu odzwierzęcym w szczelnych foliowych pokrowcach. Podobna uwaga tyczy się suchej żywności, która powinna się znajdować w odpowiednich pojemnikach. Jeśli zauważymy, że została ona zajęta przez mrzyka, to czym prędzej trzeba ją wyrzucić.

Entomolodzy oraz kolekcjonerzy wypchanych zwierząt powinni regularnie sprawdzać swoje gabloty pod kątem tego, czy nie pojawiły się w nich jakieś szpary, szczelny, które mogłyby zostać wykorzystanie przez mrzyka w celu dostania się do wewnątrz.pułapka na chrząszcze, lep na chrząszcze, pułapka lepowa na chrząszcze, pułapka na chrząszcze lepowa, klej na chrząszcze, pułapka na chrząszcze monitorująca
Pułapka na chrząszcze spożywcze mrzyki, trojszyki, szubaki, żywiaki, wołki, kołatki, spichrzele, skórniki, świdrzyki cygarowce, tułacz przybysz, wymiecinek drobny


Co do chemicznego zwalczania mrzyków, to obecnie nie ma preparatów, które byłyby dedykowane temu celowi. Rozwiązanie przynoszą uniwersalne środki służące odstraszaniu oraz eliminowaniu nieproszonych, kłopotliwych owadzich gości.

Oprysk mikrokapsułkowany Effect Microtech CS

 

Oprysk mikrokapsułkowany Effect Microtech CS sprawdza się przy zwalczaniu chrząszczyNajbardziej adekwatną bronią w starciu z mrzykami są uniwersalne preparaty w sprayu  tudzież w koncentracie do samodzielnego rozrobienia. W przypadku dużej skali problemu z mrzykami, konieczne może okazać się użycie fumigatora (bomby gazowej na owady).

>

bomba na owady szubaki no pest
Bomba na owady No Pest®

Źródła: ekologia.pl, abc-owadow.pl, aniaradzi.pl, tedan.pl, bios.net.pl, iop.krakow.pl, urzadzamy.pl, medianauka.pl, corneco.pl, swiatmakro.com, insektarium.net, castorama.pl, leroymerlin.pl, corneco.pl.

 

 

 

 

Pozostałe wpisy

Popularne kategorie