mrzyk dziewannowiec zwalczanie

Jak pozbyć się mrzyków z mieszkania, domu? Skuteczny sposób na mrzyki.

 

Chrząszcze należą do tych insektów, które dość często pojawiają się w naszych domach oraz mieszkaniach. Jednym z takich nieproszonych gości jest mrzyk dziewannowiec.

W poniższym tekście charakteryzujemy tego owada, wskazujemy też ryzyko, jakie wiąże się z jego obecnością w mieszkaniu, a także przedstawiamy sposoby na to, by się go pozbyć.

Małe chrząszcze w domu?

Na terenie Polski występuje ich 7 tysięcy. Najczęściej dzikimi lokatorami w naszych domach czy mieszkaniach są przedstawiciele chrząszczy z rodzin: kózkowatych, skórnikowatych, czarnuchowatych, zgniotkowatych, miazgowcowatych, kołatkowatych.

Jeśli chodzi o preferencje żywieniowe chrząszczy, to można wskazać gatunki, które dokonują żeru wyłącznie na żywności, na żywności i tekstyliach, a także na drewnie.

W przypadku bezpośredniej konfrontacji mało prawdopodobne jest, by chrząszcz był w stanie wyrządzić człowiekowi jakąś krzywdę – jego żuwaczki, choć w owadzim świecie imponują siłą, są zbyt słabe, żeby przegryźć lub rozciąć ludzką skórę.

Chrząszcze nie przenoszą chorób, choć kontakt z przedstawicielami niektórych gatunków może wywołać reakcję alergiczną.

Natomiast wiele gatunków tych owadów jest szkodnikami, które dokonują zniszczeń, uszkadzając rośliny uprawne, drzewa w lasach, drewno wykorzystywane jako materiał budowlany, materiały tekstylne, czy też zanieczyszczając żywność.


Sprawdź 

Jakie chrząszcze najczęściej występują w domach i mieszkaniach?

 

Gdzie można spotkać mrzyka dziewannowca i jak go rozpoznać?

Mrzyk dziewannowiec (łacińska nazwa: Anthrenus verbasci , inna polska nazwa: mrzyk gabinetowy) jest chrząszczem należącym do rodziny skórnikowatych. Z racji tego, że jest stworzeniem synantropijnym, to można go napotkać wszędzie tam, gdzie żyje człowiek. Składa wizyty w naszych domach lub mieszkaniach praktycznie przez cały rok. W jaki sposób może się do nich dostać? Jedną z możliwości jest przylatywanie dorosłych osobników z pobliskich ptasich gniazd, w których insekty te w naturalnych warunkach się skrywają. Mrzyki przede wszystkim poszukują pożywienia oraz ciepła, które umożliwiają im rozmnażanie się i szybki rozwój.



mrzyk a szubak porównanie


Jeśli chodzi o wygląd, to ciało mrzyka ma długość od 2 do 4 mm. Jest owalne. Ma brązowawe ubarwienie, na którym pojawiają się plamy koloru białego i czarnego. Niewielkie larwy są kremowe (podobnie jak w przypadku innych chrząszczy) i mają dość gęste "owłosienie".



mrzyk a szubak porównanie


Mrzyki cechują się dość sporymi możliwościami prokreacyjnymi. Samica w ciągu 2 tygodni może złożyć nawet 100 jaj, które ze względu na swoje bardzo małe rozmiary (zaledwie 0,5 mm długości) są trudno dostrzegalne gołym okiem. Długość procesu przeobrażania się larw do postaci dorosłej jest dość zróżnicowana, w dużej mierze zależy od dostępu do pożywienia oraz temperatury – przyjmuje się, że ów proces trwa od kilku miesięcy do 2 lat. Dojrzałe mrzyki umierają po upływie kilku tygodni od przyjęcia postaci dorosłej.



mrzyk a szubak porównanie


Jakie zagrożenie stwarza mrzyk dziewannowiec?

Mrzyka dziewannowca uważa się za szkodnika. Jakie szkody wyrządza? Przede wszystkim jest utrapieniem wszelkich kolekcjonerów, którzy gromadzą w swoich zbiorach martwe owady oraz/lub wypchane zwierzęta. Innym celem mrzyka, który dostanie się do domu albo mieszkania są materiały tekstylne – mowa tutaj np. o ubraniach wykonanych z jedwabiu, wełny, czy skóry. Opisywane chrząszcze mogą się również zainteresować futrami, a także wypełniaczami z pierza. Do szerokiego jadłospisu tych stworzeń należy ponadto sucha żywność zawierająca składniki pochodzące od zwierząt. Wspomniane zagrożenia ze strony mrzyków dotyczą jedynie ich larw, ponieważ dorosłe osobniki pobierają pokarm wyłącznie w postaci pyłku z kwiatów.

Jak już zostało wspomniane w pierwszej części tego tekstu, mrzyki nie stanowią zagrożenia dla człowieka w kontekście możliwości pogryzienia go czy zarażenia jakąś chorobą. Należy jednak pamiętać, że owłosione larwy mogą wywoływać u niektórych osób reakcję alergiczną.

Jak zwalczać mrzyka dziewannowca?

Analogicznie do innych owadów pojawiających się w domach oraz mieszkaniach najważniejsza jest profilaktyka. Te działania zapobiegające dotyczą utrzymywania ogólnej czystości w obrębie lokalu mieszkalnego - dbanie o porządek (regularne usuwanie okruszków, resztel pokarmu, kurzu, włosów, złuszczonego naskórka)

Inną ogólną wskazówką prewencyjną, odnoszącą się do wielu różnych owadów, które próbują dostawać się do naszych czterech ścian, jest zamontowanie gęstych moskitier w oknach oraz w drzwiach balkonowych.

Dobrym pomysłem jest przechowywanie tkanin o pochodzeniu odzwierzęcym w szczelnych foliowych pokrowcach. Podobna uwaga tyczy się suchej żywności, która powinna się znajdować w odpowiednich pojemnikach. Jeśli zauważymy, że została ona zajęta przez mrzyka, to czym prędzej trzeba ją wyrzucić.

Entomolodzy oraz kolekcjonerzy wypchanych zwierząt powinni regularnie sprawdzać swoje gabloty pod kątem tego, czy nie pojawiły się w nich jakieś szpary, szczelny, które mogłyby zostać wykorzystanie przez mrzyka w celu dostania się do wewnątrz.



pułapka na chrząszcze, lep na chrząszcze, pułapka lepowa na chrząszcze, pułapka na chrząszcze lepowa, klej na chrząszcze, pułapka na chrząszcze monitorująca
Pułapka na chrząszcze spożywcze mrzyki, trojszyki, szubaki, żywiaki, wołki, kołatki, spichrzele, skórniki, świdrzyki cygarowce, tułacz przybysz, wymiecinek drobny


Co do chemicznego zwalczania mrzyków, to obecnie nie ma preparatów, które byłyby dedykowane temu celowi. Rozwiązanie przynoszą uniwersalne środki służące odstraszaniu oraz eliminowaniu nieproszonych, kłopotliwych owadzich gości.

Oprysk mikrokapsułkowany Effect Microtech CS

 

Oprysk mikrokapsułkowany Effect Microtech CS sprawdza się przy zwalczaniu chrząszczy



Najbardziej adekwatną bronią w starciu z mrzykami są uniwersalne preparaty w sprayu  tudzież w koncentracie do samodzielnego rozrobienia. W przypadku dużej skali problemu z mrzykami, konieczne może okazać się użycie fumigatora (bomby gazowej na owady).



Bomba na owady No Pest

 

Bomba na owady No Pest®



Źródła: ekologia.pl, abc-owadow.pl, aniaradzi.pl, tedan.pl, bios.net.pl, iop.krakow.pl, urzadzamy.pl, medianauka.pl, corneco.pl, swiatmakro.com, insektarium.net, castorama.pl, leroymerlin.pl, corneco.pl.

 

 

 

 

Pozostałe wpisy

  • Naturalne sposoby zwalczania ślimaków

    Naturalne sposoby zwalczania ślimaków

    Ślimaki potrafią zajść za skórę każdej osobie, która uprawia swój ogródek.

    W poniższym tekście radzimy, w jaki sposób poradzić sobie ze ślimakowym kłopotem przy użyciu naturalnych metod.

  • Jak przygotować i wykonać oprysk owadobójczy w ogrodzie, domu

    Jak przygotować i wykonać oprysk owadobójczy w ogrodzie, domu

    Przygotowanie skutecznego roztworu oprysku owadobójczego może być kluczowe dla ochrony pomieszczeń i ogrodu przed szkodliwymi owadami. W tym przewodniku przedstawimy krok po kroku, jak sporządzić roztwór oprysku owadobójczego, aby osiągnąć najlepsze rezultaty.

  • Jak chronić się przed komarami?

    Jak chronić się przed komarami?

    Przedstawiamy skuteczne środki pozwalające chronić się przed komarami. Dowiesz się jak chronić się przed ugryzieniami komarów i co użyć gdy swędzi. Poznasz skuteczne preparaty na komary chroniące dorosłych, dzieci i niemowlęta.

  • Zwalczanie much i komarów w pomieszczeniach

    Zwalczanie much i komarów w pomieszczeniach

    Nie wiesz jak skutecznie i najbezpieczniej pozbyć się latających much i komarów w pomieszczeniach? Przedstawiamy rozwiązania jak zwalczyć muchy i komary w kuchni, sypialni, garażu i innych pomieszczeniach domu czy mieszkania.

  • Zwalczanie owadów w koszach, zbiornikach na śmieci

    Zwalczanie owadów w koszach, zbiornikach na śmieci

    Pozbądź się natrętnych owadów przy śmietniku. Poznaj przyczyny, metody zwalczania owadów w koszach na śmieci oraz sposoby zapobiegania problemu.

  • Jak chronić się przed kleszczami

    Jak chronić się przed kleszczami

    Jak chronić się przed kleszczami? Nie daj się ukąsić kleszczom. Poznaj skuteczne sposoby na odstraszanie kleszczy.

  • Szubaki zwalczanie

    Szubaki zwalczanie

    Mały brązowy chrząszcz lub pasiasta larwa pod dywanem, za meblami, pomiędzy deskami parkietu lub przy listwach przypodłogowych? Szubak Smirnowa. Poznaj sprawdzone sposoby na szubaki i ich larwy w pomieszczeniach.

  • Jak pozbyć się szkodników drewna?

    Jak pozbyć się szkodników drewna?

    Jak rozpoznać, że drewno zostało zaatakowane przez szkodnika? Jakie szkody mogą wyrządzić szkodniki drewna? Dowiedz się jak chronić się przed szkodnikami drewna? Poznaj skuteczne sposoby zwalczania szkodników drewna.

  • Jakie owady niszczą drewno?

    Jakie owady niszczą drewno?

    Potocznie szkodniki drewna bywają utożsamiane z jednym konkretnym insektem – kornikiem. Tymczasem jest to bardzo liczna grupa owadów, a paradoksalnie sam kornik w odniesieniu do drewna technicznego (martwego i przetworzonego) nie stwarza dużego zagrożenia. Zobacz zdjęcia szkodników drewna i dowiedz się jaki owad niszczy Twoje drewno, meble i inne drewniane przedmioty.  Sprawdź jakie owady uszkadzają drewno

  • Użądlenie osy, szerszenia, pszczoły, trzmiela - czy może zabić?

    Użądlenie osy, szerszenia, pszczoły, trzmiela - czy może zabić?

    Kompendium dotyczące tego: jakie ryzyko stwarzają  ich użądlenia, jak się skutecznie chronić przed tymi insektami i bezpiecznie je odstraszać oraz postępować, kiedy niestety dojdzie do ataku.

  • Strzyżak sarni (jeleni). Jak chronić się przed strzyżakiem?

    Strzyżak sarni (jeleni). Jak chronić się przed strzyżakiem?

    Strzyżak sarni (jeleni) bywa nazywany przez media „latającym kleszczem”, co może wprowadzać w błąd i wywoływać niepotrzebną panikę. 
    Z tego tekstu dowiesz się: czym właściwie jest strzyżak, jakie w rzeczywistości stwarza zagrożenie, jak go odstraszyć (w jaki sposób się przed nim chronić). 

  • Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Skuteczne sposoby na ślimaki.

    Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Skuteczne sposoby na ślimaki.

    Inwazja ślimaków to coś, czego chciałby uniknąć każdy właściciel ogrodu. Co robić, aby zminimalizować ryzyko zmasowanego ataku mięczaków na kwiaty czy warzywa? Jakie działania podejmować, aby skutecznie sobie z nimi poradzić, kiedy już się pojawią?
    O tym dowiesz się z poniższego tekstu.
     

  • Profesjonalna deratyzacja i dezynsekcja. Kiedy wezwać pomoc do problemu ze szkodnikami?

    Profesjonalna deratyzacja i dezynsekcja. Kiedy wezwać pomoc do problemu ze szkodnikami?

    Czasami sytuacja ze szkodnikami staje się na tyle trudna, że konieczne staje się skorzystanie z usług profesjonalnej firmy DDD (dezynsekcja, dezynfekcja, deratyzacja). Dowiedz się nieco o tajnikach pracy takich ekip – np. kiedy trzeba ich wezwać i jak przygotować się na ich przyjazd!

  • Chrząszcze w domu

    Chrząszcze w domu

    Czarne chrząszcze w domu? Spotkałeś chrząszcza na podłodze w domu, piwnicy, garażu lub na strychu i nie wiesz co to może być? Sprawdź najczęściej występujące chrząszcze będące szkodnikami w gospodarstwach domowych.

  • Wtyk amerykański<br>Tajemnicza amerykańska pluskwa.

    Wtyk amerykański
    Tajemnicza amerykańska pluskwa.

    Wtyk amerykański zwany również amerykańską pluskwą, to nowy, inwazyjny gatunek pluskwiaka. Czy gryzie ludzi? Czy przenosi choroby? Jak wygląda? Jak pozbyć się wtyka amerykańskiego? Sprawdź!

Popularne kategorie