odstraszanie gołębi

Choroby przenoszone przez gołębie. Jakie choroby można złapać od gołębi?

Gołębie miejskie podobnie jak inne dzikie ptaki przenoszą wiele groźnych dla człowieka chorób. Szacuje się, że ogółem liczba ta może sięgać ponad 60 różnych przypadłości. 
Tym, co czyni gołębie miejskie szczególnymi przenosicielami wirusów oraz bakterii, jest to, że należą do gatunku cechującego się silną synantropijnością, czyli przystosowaniem do funkcjonowania w warunkach, na które duży wpływ ma działalność człowieka. Gołębie miejskie żyją wyjątkowo blisko nas, czego trudno nie zauważyć przechadzając się ulicami miast. Właśnie ta bliskość sprzyja transmisji różnych patogenów.

dokarmianie gołębi

W Polsce populacja tego ptaka żywiącego się w głównej mierze nasionami oraz odpadkami spożywczymi liczy od 100 do 250 tysięcy par. Niewiele osób ma świadomość, że gołębie mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i że z tego względu warto zachować rozsądek w kwestii ich dokarmiania. W przypadku, gdy stają się one natrętne, nawiedzając np. Twój balkon, warto rozważyć ich odstraszanie. 


Jakimi chorobami możesz się zarazić od gołębia?

Choroby, które najczęściej przenoszą gołębie:


Aspergiloza

Źródłem tej przypadłości jest grzyb Aspergillus (kropidlak), który rośnie na powierzchni gleby, liściach spadłych z drzew czy innej roślinności podlegającej procesowi rozkładu. Ze względu na tę charakterystykę występowania bardzo często jego transmiterem są gołębie miejskie. Kropidlak może wywołać silną reakcję alergiczną, a także namnażać się np. w płucach. Najczęstszym objawem zakażenia jest uporczywy kaszel i świszczący oddech. Aspergiloza jest szczególnie groźna u osób z osłabioną odpornością. W skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci.


Obrzeżek gołębi (gołębień)

Obrzeżek gołębi (Argas reflexus) to pasożyt należący do tzw. kleszczy miękkich bardzo często żerujący na gołębiach. Ze względu na swoją szkodliwość nazywany jest „gołębim kleszczem”. Zazwyczaj żeruje na ptakach posilając się ich krwią. Nie przytwierdza się jak kleszcze, które spotkać można na łąkach. Jego sposób odżywiania przypomina pluskwy. Największe zagrożenie obrzeżek stanowi w przypadku, gdy zabraknie jego naturalnego żywiciela. Dzieje się tak często, gdy gołebie, które zamieszkały na balkonie lub założyły gniazdo na parapecie opuszczą swoje dotychczasowe siedlisko. Obrzeżek przedostaje się do domu i w poszukiwaniu alternatywnego żywiciela kąsa ludzi. W przypadku, gdy przeniesie się na człowieka, jego ugryzienie może spowodować reakcję alergiczną (sam ślad potrafi utrzymywać się na skórze nawet ponad rok), a także stanowić źródło zakażenia groźnymi chorobami – np. boreliozą, odkleszczowym zapaleniem mózgu czy salmonellozą. 


Borelioza

Bakterią wywołującą boreliozę możesz zarazić się nie tylko poprzez złapanie kleszcza występującego w lasach czy na łąkach, ale pośrednio również przez ptaki, w tym gołębie miejskie. Dzieje się to za sprawą pogryzienia przez wspomnianego obrzeżka gołębiego. Kiedy na skórze zauważysz niepokojący rumień, to znaczy, że mogło dojść do zarażenia i czym prędzej powinieneś udać się do specjalisty. Nierozpoznana borelioza może prowadzić do wyjątkowo niebezpiecznych powikłań jak np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy zapalenie mięśnia sercowego. 

choroby gołębi

Salmonelloza

Chorobę, którą zarażenie się jest kojarzone przede wszystkim ze spożywaniem surowych jajek, można złapać również od gołębia, głównie w wyniku kontaktu z jego odchodami, a także za sprawą pogryzienia przez pasożyta (np. obrzeżka), który przeniósł się z tego ptaka na człowieka. Objawy zarażenia bakterią Salmonelli pojawiają się po ok. 12-24 godzinach. Należą do nich biegunka, wymioty, ból brzucha czy podwyższona temperatura ciała. Przebieg choroby prowadzi do bardzo dużego odwodnienia organizmu, co jest groźne dla zdrowia. 


Ornitoza

Przyczyną tej groźnej choroby jest bakteria Chlamydia psittaci. Zakażenie przebiega drogą kropelkową – poprzez wdychanie aerozoli zanieczyszczonych drobinkami ptasich odchodów. Później do zakażeń może dochodzić pomiędzy ludźmi. Pierwszym etapem rozwoju ornitozy jest wystąpienie objawów charakterystycznych dla zakażenia górnych dróg oddechowych (ogólne osłabienie, dreszcze, podwyższona temperatura). Następnie choroba może zaatakować narządy wewnętrzne, najczęściej płuca, co stwarza bezpośrednie zagrożenie dla życia człowieka.


Ptaszyniec

Kolejny pasożyt, którego wektorem są gołębie miejskie. Nocą przekłuwa skórę i pożywia się krwią. Oznakami jego wystąpienia są zaczerwienienia i opuchlizna wokół miejsca ugryzienia. Towarzyszy temu uczucie swędzenia. Następnie pojawia się pęcherz wypełniony ropną wydzieliną. W końcu dochodzi do wytworzenia się stanu zapalnego objawiającego się m.in. powiększonymi węzłami chłonnymi. Oprócz tego odchody i wydzieliny ptaszyńca mogą wywoływać astmę. 


Robaczyce

Dzikie ptaki jak gołębie przenoszą także inne pasożyty, również te znane z bezpośredniego występowania u ludzi. Mowa tutaj chociażby o glistach, tasiemcach czy nicieniach. Obecność każdego z pasożytów wywołuje nieco inne objawy. Do najczęstszych należą osłabienie, ból brzucha oraz biegunka. Na komplikacje spowodowane zarażeniem się pasożytem w szczególności narażone są dzieci, osoby starsze, a także te cierpiące na poważne choroby. 

gołębie dokarmianie


Jak ustrzec się przed chorobami przenoszonymi przez gołębie?

Chorobotwórcze drobnoustroje możesz wpuścić do swojego organizmu, wdychając powietrze zanieczyszczone drobinkami wysuszonych ptasich odchodów. Inną drogę zakażenia stanowi spożycie pokarmu oraz napojów, w których znalazły się patogeny przenoszone przez ptaki. W końcu zarazić się możesz także w wyniku bezpośredniego kontaktu z ptakiem albo poprzez ugryzienie insekta, który wcześniej na nim żerował.
 
Podstawową zasadą, której warto przestrzegać, aby się nie zarazić, jest utrzymywanie bezpiecznego dystansu w stosunku do gołębi. Warto również zabezpieczyć posesję przed możliwością zakładania przez te ptaki gniazd oraz dbać o regularne sprzątanie ich piór, które mogą być składowiskiem patogenów. 

jak nie zarazić się chorobami od gołębi infografika
 
W przypadku, gdy gołębie nie dają za wygraną i dokonują regularnych inwazji np. na Twój balkon, jedynym wyjściem może okazać się odpowiednio dobrana metoda odstraszania ptaków.


Metody odstraszania gołębi:

jak odstraszyć gołębie, ptaki infografika


Kolce na gołębie

Kolce przeciw gołębiom nadają się idealnie do zabezpieczenia budynku przed regularnym przesiadywaniem ptaków i zakładaniem przez nie gniazd w miejscach takich jak: parapety, wąskie gzymsy, pasy podrynnowe, belki, występy, niewielkie elementy architektoniczne, neony, tablice i kasetony reklamowe. Alternatywą dla kolców na ptaki są spirale przeciw ptakom


Siatki na ptaki na balkon

Siatki przeciw ptakom to najlepszy sposób zabezpieczenia balkonu przed gołębiami. Tworzą skuteczną barierę przed tymi ptakami, całkowicie uniemożliwiając im lądowanie na balkonie czy tarasie.


Odstraszacze gołębi i wizualne odstraszacze ptaków

Gołębie podobnie jak inne ptaki są bardzo wrażliwe na wszelkie sygnały dźwiękowe lub ultradźwiękowe. Dlatego rozwiązaniem Twojego problemu z tymi natarczywymi skrzydlatymi gośćmi może okazać się dźwiękowy odstraszacz ptaków albo bezinwazyjny ultradźwiękowy odstraszacz ptaków.  Gołębie reagują także na bodźce wizualne. Przede wszystkim chodzi o latawiec na ptaki oraz makiety, atrapy ptaków do odstraszania imitujące przedstawicieli gatunków drapieżnych stanowiących dla gołębi naturalne zagrożenie. Wizualną metodą jest też hologramowa taśma odstraszająca ptaki działająca na zasadzie odbijania światła słonecznego. W przypadku chęci uchronienia ptaków przed zderzeniami ze szybą możesz zastosować naklejki przeciwkolizyjne na ptaki, które również zawierają wizerunki drapieżników.
 
 
Źródła: medicalnewstoday.com, encyklopedialesna.pl, psse.czest.pl, rentokil.ie.
Źródła zdjęć: unplash.com, rawpixel.com.

 

Potrzebny Ci sposób na gołębie na balkonie?

 
Odwiedź nasz sklep

Wybierz najlepsze kolce na ptaki posiadające pozytywne opinie zadowolonych klientów. 

 

Jeśli interesuje Cię montaż siatki na ptaki wybierz profesjonalistów

montaż siatki na balkon

 © odstraszanie.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.

Pozostałe wpisy

Popularne kategorie