mole ubraniowe zwalczanie

Mole ubraniowe zwalczanie.

 
Mole ubraniowe to niewielkie motyle należące do rodziny molowatych (Tineidae). Często wydaje się nam, że znamy tylko 2 rodzaje moli - spożywcze i ubraniowe. Rodzina molowatych liczy jednak ponad 3000 gatunków i jej przedstawiciele rozpowszechnieni są na całym świecie. Znanym szkodnikiem występującym blisko ludzi w ich szafach jest mól włosienniczek (Tineola bisselliella).


Jak wyglądają mole ubraniowe?

 
Osobniki dorosłe

Mole ubraniowe to małe lub średniej wielkości ćmy, z charakterystycznie dachówkowato ułożonymi podczas spoczynku skrzydłami. Posiadają smukłe, pokryte “włoskami” ciało o słomkowym lub żółtobrązowym kolorze. Długość ciała wynosi 6-11mm. Co ciekawe, nie posiadają wykształconego otworu gębowego więc nie są zdolne do pobierania pokarmu. Żyją około miesiąca. Po kopulacji i złożeniu jaj zazwyczaj giną. 
 
Larwy moli ubraniowych

Larwa mola ubraniowego ma typową dla motyli postać gąsienicy. Posiada białawy kolor. W zależności od stadium rozwoju ich wielkość może wahać się od kilku do kilkudziesięciu milimetrów. Larwy mola ubraniowego żywią się tkaninami wełnianymi, bawełnianymi, futrami, dywanami. W naturze często zamieszkują gniazda ptaków i ssaków gdzie żywią się piórami lub sierścią, jak również zjadają keratyne z rogów i kopyt martwych ssaków kopytnych i żółwich skorup. 

jak wygląda mól odzieżowy, mole ubraniowe wygląd
 


Mole ubraniowe - mole w szafie

 
Tineola bisselliella znany potocznie jako mól ubraniowy należy do motyli nocnych rozpowszechnionych na całym świecie. Znany jest głównie ze swojego zamiłowania do żerowania na ubraniach wełnianych, jedwabnych oraz futrach. Nie zwalczane mole odzieżowe w szafie są w stanie skonsumować nawet 30kg wełny w ciągu roku dokonując istnego spustoszenia. Mole tekstylne potrafią się wyjątkowo szybko rozmnażać, rozprzestrzeniając się po okolicznych szafach. Preferują ciemne, odosobnione miejsca takie jak schowki, szafy, strychy, piwnice. Mole ubraniowe najczęściej zawlekane są do domów w formie larw znajdujących się na ubraniach oraz meblach. Warto nakreślić również że tylko i wyłącznie larwy mola ubraniowego niszczą gryząc i przeżuwając tekstylia na których żerują. Dorosłe osobniki nie posiadają odpowiednio wykształconego aparatu gębowego. Mole ubraniowe potrafią być naprawdę uciążliwe w zwalczaniu, ich niepohamowany apetyt i wyjątkowo szybki rozwój mogą zrujnować niejedną garderobę lub zbiory muzealne.

mole w szafie, mole ubraniowe, mole co zjadają wełnę


Jak pozbyć się moli odzieżowych? Mole odzieżowe zwalczanie.

 
Zwalczanie larw moli odzieżowych
 
Powinniśmy przynajmniej raz w roku pamiętać o dokładnym i gruntownym przeglądzie naszej garderoby uwzględniając wszystkie miejsca w których przechowujemy odzież. Warto zwłaszcza nowe ubrania wyprać w możliwie wysokiej temperaturze. Pamiętaj również o tych elementach garderoby których od dawna nie używasz. Mogą one skrywać ukryte larwy moli ubraniowych. Podczas kupowania nowych ubrań zwracajmy szczególną uwagę na materiał z którego wykonana jest odzież. Jeżeli mole doskwierały nam na przestrzeni ostatnich lat warto zaopatrzyć się w ubrania z domieszką syntetycznych tkanin na których żerują mniej chętnie.
spray na mole, środek na larwy moli

Środek na larwy moli z mikrokapsułkami No Pest®


Regularne mycie i odkurzanie pomieszczeń utrudnia szkodnikom funkcjonowanie i zaburza ich naturalny cykl życiowy. Po każdorazowym użyciu odkurzacza należy wymienić worek ze śmieciami, gdyż może on zawierać młode larwy. W przypadku występowania na zewnątrz temperatury poniżej zera można wystawić odzież na jej działanie, wystarczy kilka godzin mrozu aby wszystkie larwy zostały wytępione. 

zawieszka na mole ubraniowe, zawieszka na mole odzieżowe, lawenda na mole, środek na mole w szafie

Lawendowa zawieszka No Pest® eliminuje mole z szafy i odstrasza.


Najlepszy sposób na mole ubraniowe? Co zrobić by pozbyć się moli z ubrań? Skuteczne pułapki na mole odzieżowe to kartonik pokryty silnym klejem z feromonami wabiącymi. Samce mola zmieniają się z larwy w dorosłego owada wcześniej niż samice. Pułapka feromonowa wabi je do lepca na mole i ten przykleja się do powierzchni klejącej. Uniemożliwia to dalsze rozmnażanie się moli. Samiczki, które pojawią się później nie mogą znaleźć partnera. Taką pułapkę na mole ubraniowe możesz powiesić w szafie lub postawić w jej pobliżu.

pułapka na mole ubraniowe, pułapka na mole odzieżowe, na mole w szafie

Pułapka na mole No Pest® z feromonami i silnym klejem

 
Sposób na mole w ubraniach to również preparaty na mole w aerozolu oraz spray na mole odzieżowe. Sprawdzonym sposobem na dorosłe osobniki są również lampy owadobójcze na mole. W przypadku zabezpieczania szafy skutecznym sposobem mogą być domowe sposoby na mole tj. wieszanie tekstylnych woreczków z lawendą oraz dysków na mole.

Woreczek lawendowy zwalczający mole Dysk na mole do szafy

woreczek na mole do szafydysk na mole

Jak wytępić mole odzieżowe? Podsumowanie.

 
1. Po kupieniu nowego ubrania (zwłaszcza ze sklepu z odzieżą używaną) wypierz je w możliwie wysokiej temperaturze. Te których nie możesz potraktować wysoką temperaturą wsadź do zamrażarki - niska temperatura zabija jaja moli ubraniowych.

2. Stosuj pułapki feromonowe na mole ubraniowe. Pamiętaj, że należy je wymieniać co ok. 3 miesiące.

3. Przeglądaj co jakiś czas garderobę w poszukiwaniu moli.

4. Wietrz często szafę.

5. Wspomagaj się metodami naturalnymi i domowymi sposobami na mole tj. lawenda. 

6. Nie dopuszczaj do powstawania gniazd gołębi na balkonie - bardzo często mole przylatują najpierw odżywiać się na piórach ptaków, a potem zabierają się za naszą szafę.


Jak samodzielnie zrobić domowy środek na mole ubraniowe?

 
1. Wlej do spryskiwacza szklaneczkę ciepłego octu.

2. Do octu wlej 5-10 kropel olejku lawendowego. Możesz dodać również olejek cynamonowy i/lub miętowy.

3. Dodaj do spryskiwacza z wcześniej przygotowanym płynem również świeżą gałązkę tymianku.

4. Zakręć spryskiwacz, zamieszaj i powstałym roztworem opryskaj zakamarki szafy.
 
Tak przygotowany środek nie zabije moli ubraniowych - to środek odstraszający mole tzw. repelent. Skutecznie wspomaga on działanie pułapek feromonowych. W przypadku jednak nasilonej inwazji, warto sięgnąć po sprawdzone środki owadobójcze na mole. 
 
 
Szukasz sposobu na mole?
 
Jeśli chcesz skutecznie zwalczyć mole ubraniowe Odwiedź nasz sklep Odstraszanie.pl.

Wybierz sprawdzone środki na mole ubraniowe i pułapki posiadających najlepsze opinie.

Dowiedz się więcej...

Sprawdź jak pozbyć się moli spożywczych.
 


© odstraszanie.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.

 

Pozostałe wpisy

 • Naturalne sposoby zwalczania ślimaków

  Naturalne sposoby zwalczania ślimaków

  Ślimaki potrafią zajść za skórę każdej osobie, która uprawia swój ogródek.

  W poniższym tekście radzimy, w jaki sposób poradzić sobie ze ślimakowym kłopotem przy użyciu naturalnych metod.

 • Jak przygotować i wykonać oprysk owadobójczy w ogrodzie, domu

  Jak przygotować i wykonać oprysk owadobójczy w ogrodzie, domu

  Przygotowanie skutecznego roztworu oprysku owadobójczego może być kluczowe dla ochrony pomieszczeń i ogrodu przed szkodliwymi owadami. W tym przewodniku przedstawimy krok po kroku, jak sporządzić roztwór oprysku owadobójczego, aby osiągnąć najlepsze rezultaty.

 • Jak chronić się przed komarami?

  Jak chronić się przed komarami?

  Przedstawiamy skuteczne środki pozwalające chronić się przed komarami. Dowiesz się jak chronić się przed ugryzieniami komarów i co użyć gdy swędzi. Poznasz skuteczne preparaty na komary chroniące dorosłych, dzieci i niemowlęta.

 • Zwalczanie much i komarów w pomieszczeniach

  Zwalczanie much i komarów w pomieszczeniach

  Nie wiesz jak skutecznie i najbezpieczniej pozbyć się latających much i komarów w pomieszczeniach? Przedstawiamy rozwiązania jak zwalczyć muchy i komary w kuchni, sypialni, garażu i innych pomieszczeniach domu czy mieszkania.

 • Zwalczanie owadów w koszach, zbiornikach na śmieci

  Zwalczanie owadów w koszach, zbiornikach na śmieci

  Pozbądź się natrętnych owadów przy śmietniku. Poznaj przyczyny, metody zwalczania owadów w koszach na śmieci oraz sposoby zapobiegania problemu.

 • Jak chronić się przed kleszczami

  Jak chronić się przed kleszczami

  Jak chronić się przed kleszczami? Nie daj się ukąsić kleszczom. Poznaj skuteczne sposoby na odstraszanie kleszczy.

 • Szubaki zwalczanie

  Szubaki zwalczanie

  Mały brązowy chrząszcz lub pasiasta larwa pod dywanem, za meblami, pomiędzy deskami parkietu lub przy listwach przypodłogowych? Szubak Smirnowa. Poznaj sprawdzone sposoby na szubaki i ich larwy w pomieszczeniach.

 • Jak pozbyć się mrzyków z mieszkania, domu? Skuteczny sposób na mrzyki.

  Jak pozbyć się mrzyków z mieszkania, domu? Skuteczny sposób na mrzyki.

  Mrzyk dziewannowiec - jak go rozpoznać, jakie stwarza zagrożenie i jak się go pozbyć? Poznaj sprawdzone sposoby na mrzyki i ich larwy w pomieszczeniach.

 • Jak pozbyć się szkodników drewna?

  Jak pozbyć się szkodników drewna?

  Jak rozpoznać, że drewno zostało zaatakowane przez szkodnika? Jakie szkody mogą wyrządzić szkodniki drewna? Dowiedz się jak chronić się przed szkodnikami drewna? Poznaj skuteczne sposoby zwalczania szkodników drewna.

 • Jakie owady niszczą drewno?

  Jakie owady niszczą drewno?

  Potocznie szkodniki drewna bywają utożsamiane z jednym konkretnym insektem – kornikiem. Tymczasem jest to bardzo liczna grupa owadów, a paradoksalnie sam kornik w odniesieniu do drewna technicznego (martwego i przetworzonego) nie stwarza dużego zagrożenia. Zobacz zdjęcia szkodników drewna i dowiedz się jaki owad niszczy Twoje drewno, meble i inne drewniane przedmioty.  Sprawdź jakie owady uszkadzają drewno

 • Użądlenie osy, szerszenia, pszczoły, trzmiela - czy może zabić?

  Użądlenie osy, szerszenia, pszczoły, trzmiela - czy może zabić?

  Kompendium dotyczące tego: jakie ryzyko stwarzają  ich użądlenia, jak się skutecznie chronić przed tymi insektami i bezpiecznie je odstraszać oraz postępować, kiedy niestety dojdzie do ataku.

 • Strzyżak sarni (jeleni). Jak chronić się przed strzyżakiem?

  Strzyżak sarni (jeleni). Jak chronić się przed strzyżakiem?

  Strzyżak sarni (jeleni) bywa nazywany przez media „latającym kleszczem”, co może wprowadzać w błąd i wywoływać niepotrzebną panikę. 
  Z tego tekstu dowiesz się: czym właściwie jest strzyżak, jakie w rzeczywistości stwarza zagrożenie, jak go odstraszyć (w jaki sposób się przed nim chronić). 

 • Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Skuteczne sposoby na ślimaki.

  Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Skuteczne sposoby na ślimaki.

  Inwazja ślimaków to coś, czego chciałby uniknąć każdy właściciel ogrodu. Co robić, aby zminimalizować ryzyko zmasowanego ataku mięczaków na kwiaty czy warzywa? Jakie działania podejmować, aby skutecznie sobie z nimi poradzić, kiedy już się pojawią?
  O tym dowiesz się z poniższego tekstu.
   

 • Profesjonalna deratyzacja i dezynsekcja. Kiedy wezwać pomoc do problemu ze szkodnikami?

  Profesjonalna deratyzacja i dezynsekcja. Kiedy wezwać pomoc do problemu ze szkodnikami?

  Czasami sytuacja ze szkodnikami staje się na tyle trudna, że konieczne staje się skorzystanie z usług profesjonalnej firmy DDD (dezynsekcja, dezynfekcja, deratyzacja). Dowiedz się nieco o tajnikach pracy takich ekip – np. kiedy trzeba ich wezwać i jak przygotować się na ich przyjazd!

 • Chrząszcze w domu

  Chrząszcze w domu

  Czarne chrząszcze w domu? Spotkałeś chrząszcza na podłodze w domu, piwnicy, garażu lub na strychu i nie wiesz co to może być? Sprawdź najczęściej występujące chrząszcze będące szkodnikami w gospodarstwach domowych.

Popularne kategorie