Ochrona przed komarami

 
Chyba nie ma istot bardziej uprzykrzających wypoczynek na świeżym powietrzu niż komary. Insekty te nie tylko pozostawiają po sobie swędzące ślady, ale też bzycząc w nocy nad uchem, mogą utrudniać zaśnięcie.
W poniższym tekście przedstawiamy skuteczne środki pozwalające chronić się przed tymi utrudniającymi życie owadami.

ile gatunków komarów w Polsce

Rodzaje komarów

Komary są insektami należącymi do rzędu dwuskrzydłych (Diptera) i rodziny komarowatych (Culicidae). Na świecie istnieje około 3500 gatunków komarów, w tym blisko 50 w Polsce.
Średnia długość dość cienkiego ciała komara wynosi mniej więcej od 3 do 6 milimetrów. Insekty te mają podłużne i smukłe odnóża oraz czułki, a także aparat gębowy przeznaczony do pozyskiwania pokarmu. W przypadku samców służy on do wysysania soków roślinnych, natomiast u samic jego zadaniem jest przekłuwanie skóry i pobierania krwi ssaków. 

ile gatunków komarów w Polsce

Ogółem większość komarów występujących na świecie żywi się właśnie nektarem kwiatowym czy sokiem z owoców. Jednak wiele samic z różnych gatunków potrzebuje zawartego w krwi białka do rozwoju swoich jaj.

W Polsce najczęściej można spotkać takie gatunki komarów jak: Culex pipiens (komar kłujący, najpospolitszy na obszarze kraju), Anopheles maculipennis, Anopheles hyrcanus, Aedes vexans, Aedes cinereus, Culiseta annulata (występuje w szczególności na terenach podmokłych).

Skąd biorą się komary?

Komary, podobnie jak inne owady, przechodzą cykl rozwojowy zwany metamorfozą zupełną. Trwa on od kilku tygodni do kilku miesięcy – jego długość zależy od warunków środowiskowych, przede wszystkim od temperatury, poziomu wilgotności oraz dostępu do pożywienia.
Pierwszą fazą cyklu rozwojowego jest złożenie jaj przez samicę. Robi to na powierzchni wody w zbiornikach naturalnych (stawach, kałużach, bagnach) oraz sztucznych (np. w beczkach z deszczówką). Jednorazowo samica może złożyć kilkaset jaj, które tworzą skupiska.

komary, jak się chronić przed komarami
Druga faza to etap larwalny. Larwy komarów wykluwają się z jaj i dorastają w wodzie, odżywiając się różnymi mikroorganizmami.
Następną fazą cyklu jest stadium poczwarki, w którym dochodzi do wykształcenia się narządów. Poczwarki, podobnie jak larwy, rozwijają się na powierzchni wody.
W końcu poczwarka przekształca się w dorosłego komara i cykl rozwojowy dobiega końca.

komary, jak się chronić przed komarami

Ślad po ukłuciu komara

Jak wiadomo, komary nie mają monopolu na kłucie i wysysanie krwi z człowieka oraz z innych ssaków. W jaki więc sposób możemy rozpoznać, że to właśnie komar nas ukłuł?
Pierwszym sygnałem jest przeważnie umiarkowanie swędzenie w miejscu ukłucia, spowodowane reakcją organizmu na ślinę komara, którą wstrzykuje podczas ataku.

Ponadto w miejscu ukłucia pojawia się ślad, który może przybrać postać czerwonych krostek otoczonych lekkim rumieniem.
Oczywiście to tylko najczęściej występujące dowody ukłucia przez komara – specyficzne oznaki są uzależnione od indywidualnej reakcji danego organizmu. 

Sposoby na swędzenie po ukłuciu komara

Przede wszystkim należy powstrzymać się od drapania miejsca, w które ukłuł nas komar. Drapanie zwiększa świąd oraz prowadzi do podrażnienia skóry, co może skończyć się powstaniem ranki, a następnie blizny.
W celu złagodzenia swędzenia oraz zmniejszania obrzęku miejsce ukłucia można obłożyć zimnym okładem.
 
detter na komary i kleszcze

Preparaty na swędzenie po ukłuciu komara

Największą ulgę przyniesie jednak zastosowanie specjalnych środków na swędzenie po ugryzieniu komara
W zależności od preferencji względem sposobu aplikacji można wybrać preparaty w formie m.in. żelu, sprayu czy do rozprowadzania za pomocą kulki roll-on. 
Jednym z żelowych preparatów, który skutecznie złagodzi swędzenie jest balsam Mugga mający uniwersalne właściwości – dobrze się sprawdza również w przypadku poparzeń słonecznych czy powstałych w wyniku kontaktu z roślinami (np. pokrzywą). 

Dla dzieci dedykowany jest żel po ukąszeniach Vaco Kids, który łagodzi podrażnienia oraz wyróżnia się bardzo delikatnym zapachem.
Ciekawą opcją jest też preparat Detter Roll-On z kulką, który skutecznie wspomaga gojenie się ran i regenerację tkanki, a sposób jego aplikacji jest bardzo wygodny. 

komary, jak się chronić przed komarami

Jak uniknąć pokłucia przez komary?

Podstawową zasadą w zapobieganiu problemowi z komarami jest odpowiedni ubiór. Przebywając na zewnątrz, w miejscu, gdzie komary są aktywne, trzeba pamiętać o koszulach z długim rękawem i długich spodniach.
 
Aby nie przyciągać komarów w pobliże ogrodu, istotną sprawą jest usunięcie skupisk stojącej wody: pustych donic gromadzących deszczówkę, beczek, starych opon, sadzawek, kałuż itd. W takich miejscach wspomniane insekty mogą składać swojej jaja.
W przypadku chęci zapobiegnięcia wlatywania komarów do pomieszczeń niezbędną czynnością jest zainstalowanie w oknach i drzwiach moskitiery.

Środki odstraszające komary

Gdy kontakt z komarami okazuje się nieunikniony, to wówczas z pomocą przychodzą specjalne środki, które pozwalają je odstraszać.

Odstraszacze komarów

Na rynku możemy znaleźć wiele środków pozwalających na uwolnienie się od problemu z komarami. Mowa tutaj na przykład o odstraszaczach, których działanie sprowadza się do emitowania określonych zapachów (np. elektrofumigatory).

Skutecznym rozwiązaniem antykomarowym jest elektrofumigator No Pest® E-Shield. Po podłączeniu do kontaktu wspomniane urządzenie wytwarza rodzaj niewidzialnej, bezzapachowej moskitiery uniemożliwiającej komarom wlatywanie do pomieszczenia (działanie po 20 minutach od podłączenia).  

na komary do gniazdka
Klasyczną propozycją są spirale na komary i meszki No Pest®. Owadobójcze i jednocześnie odstraszające działanie spiral utrzymuje się aż przez 9 godzin. Tym, co wyróżnia spirale No Pest spośród innych tego typu produktów, jest to, że są bardzo wytrzymałe – nie łamią się i nie kruszą. 

spirale na komary
 
Osobistym orężem w walce z kłującymi owadami jest przenośny fumigator Thermacell MR450. Zapewnia on elastyczną ochronę w podróży: nie wymaga podpięcia do zewnętrznych źródeł zasilania, działa na zasadzie nabojów z propan-butanem, które podgrzewają wymienne maty nasączone preparatem odstraszającym komary (jeden wkład wystarcza na 12 godzin ochrony w promieniu do 20 m2). 

thermacell na komary


Repelenty na komary 

Inną kategorią środków służących ochronie przed kłującymi insektami są repelenty, czyli preparaty przeznaczone do zastosowania na skórze. 
Jednym z najpopularniejszych repelentów przeznaczonych do stosowania przeciw komarom jest spray Detter Ultra. Środek ten zawiera potrójną formułę odstraszającą – w jego składzie znajdują się DEET, IR3535 oraz naturalna permetryna, których kombinacja zapewnia do 6 godzin ochrony. 

Wartym uwagi repelentami są również preparaty marki Mugga, dostępne w różnych wersjach, które różnią się siłą działania. Podstawową wersją jest spray Mugga ze stężeniem DEET wynoszącym 9,5%, skutecznie blokującym receptory węchowe komarów oraz innych uciążliwych owadów.
Militarną wręcz skuteczność zapewnia repelent Ultrathon 3M (25% DEET), którego formuła została opracowana na potrzeby amerykańskiego wojska. Spray ten łączy w sobie wysoką skuteczność, długi czas ochrony (do 8 godzin), przyjemny zapach z odpornością na wodę i pot. 

Repelenty na komary dla niemowląt, dzieci i kobiet w ciąży

Jeśli chodzi o kwestię repelentów dla niemowląt, dzieci i kobiet w ciąży, to zasadniczo można dokonać podziału na preparaty odpowiednie dla niemowląt, dzieci do 2 lat oraz kobiet w ciąży, a także środki przeznaczone dla dzieci powyżej 2 lat. Do tej pierwszej grupy zaliczają się repelenty, które w swoim składzie nie zawierają DEET. Można tutaj wymienić np. dedykowany preparat Detter Kids (rekomendowany dla dzieci powyżej 6 miesięcy) oraz spray Vaco (zalecany dla dzieci powyżej roku). 

Z kolei w przypadku nieco większych dzieci (powyżej 2 lat) dopuszczalne jest używanie repelentów zawierających DEET, ale w stężeniu nieprzekraczającym 30%. Tutaj odpowiednim środkiem może być np. wspomniany spray Mugga, który zawiera stężenie DEET w wysokości 9,5%. 

detter kids


Repelenty na komary tropikalne

Skuteczne środki na komary tropikalne to te, które zawierają w swoim składzie wysoką zawartość substancji czynnych. W przypadku podróży do krajów tropikalnych warto zaopatrzyć się w takie środki jak: wymienione już wcześniej Detter Ultra (30% DEET), Ultrathon 3M (25% DEET), a także najsilniejszą wersję sprayu marki Mugga, czyli Mugga Extra Strong (50% DEET) czy preparat Foresta (30% DEET, 20% IR3535).
W przypadku wątpliwości co do wyboru odpowiedniego środka ochrony przed komarami zachęcamy do kontaktu z nami – odpowiemy na każde pytanie i zarekomendujemy właściwy produkt.

środki na komary


© odstraszanie.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.

Pozostałe wpisy

Popularne kategorie