ochrona przed kleszczem artykuł

Ochrona przed komarami

 
Chyba nie ma istot bardziej uprzykrzających wypoczynek na świeżym powietrzu niż komary. Insekty te nie tylko pozostawiają po sobie swędzące ślady, ale też bzycząc w nocy nad uchem, mogą utrudniać zaśnięcie.
W poniższym tekście przedstawiamy skuteczne środki pozwalające chronić się przed tymi utrudniającymi życie owadami.

ile gatunków komarów w Polsce

Rodzaje komarów

Komary są insektami należącymi do rzędu dwuskrzydłych (Diptera) i rodziny komarowatych (Culicidae). Na świecie istnieje około 3500 gatunków komarów, w tym blisko 50 w Polsce.
Średnia długość dość cienkiego ciała komara wynosi mniej więcej od 3 do 6 milimetrów. Insekty te mają podłużne i smukłe odnóża oraz czułki, a także aparat gębowy przeznaczony do pozyskiwania pokarmu. W przypadku samców służy on do wysysania soków roślinnych, natomiast u samic jego zadaniem jest przekłuwanie skóry i pobierania krwi ssaków. 


Ogółem większość komarów występujących na świecie żywi się właśnie nektarem kwiatowym czy sokiem z owoców. Jednak wiele samic z różnych gatunków potrzebuje zawartego w krwi białka do rozwoju swoich jaj.

W Polsce najczęściej można spotkać takie gatunki komarów jak: Culex pipiens (komar kłujący, najpospolitszy na obszarze kraju), Anopheles maculipennis, Anopheles hyrcanus, Aedes vexans, Aedes cinereus, Culiseta annulata (występuje w szczególności na terenach podmokłych).

Skąd biorą się komary?

Komary, podobnie jak inne owady, przechodzą cykl rozwojowy zwany metamorfozą zupełną. Trwa on od kilku tygodni do kilku miesięcy – jego długość zależy od warunków środowiskowych, przede wszystkim od temperatury, poziomu wilgotności oraz dostępu do pożywienia.
Pierwszą fazą cyklu rozwojowego jest złożenie jaj przez samicę. Robi to na powierzchni wody w zbiornikach naturalnych (stawach, kałużach, bagnach) oraz sztucznych (np. w beczkach z deszczówką). Jednorazowo samica może złożyć kilkaset jaj, które tworzą skupiska.

Druga faza to etap larwalny. Larwy komarów wykluwają się z jaj i dorastają w wodzie, odżywiając się różnymi mikroorganizmami.
Następną fazą cyklu jest stadium poczwarki, w którym dochodzi do wykształcenia się narządów. Poczwarki, podobnie jak larwy, rozwijają się na powierzchni wody.
W końcu poczwarka przekształca się w dorosłego komara i cykl rozwojowy dobiega końca.

Ślad po ukłuciu komara

Jak wiadomo, komary nie mają monopolu na kłucie i wysysanie krwi z człowieka oraz z innych ssaków. W jaki więc sposób możemy rozpoznać, że to właśnie komar nas ukłuł?
Pierwszym sygnałem jest przeważnie umiarkowanie swędzenie w miejscu ukłucia, spowodowane reakcją organizmu na ślinę komara, którą wstrzykuje podczas ataku.

Ponadto w miejscu ukłucia pojawia się ślad, który może przybrać postać czerwonych krostek otoczonych lekkim rumieniem.
Oczywiście to tylko najczęściej występujące dowody ukłucia przez komara – specyficzne oznaki są uzależnione od indywidualnej reakcji danego organizmu. 

Sposoby na swędzenie po ukłuciu komara

Przede wszystkim należy powstrzymać się od drapania miejsca, w które ukłuł nas komar. Drapanie zwiększa świąd oraz prowadzi do podrażnienia skóry, co może skończyć się powstaniem ranki, a następnie blizny.
W celu złagodzenia swędzenia oraz zmniejszania obrzęku miejsce ukłucia można obłożyć zimnym okładem.
 
detter na komary i kleszcze

Preparaty na swędzenie po ukłuciu komara

Największą ulgę przyniesie jednak zastosowanie specjalnych środków na swędzenie po ugryzieniu komara
W zależności od preferencji względem sposobu aplikacji można wybrać preparaty w formie m.in. żelu, sprayu czy do rozprowadzania za pomocą kulki roll-on. 
Jednym z żelowych preparatów, który skutecznie złagodzi swędzenie jest balsam Mugga mający uniwersalne właściwości – dobrze się sprawdza również w przypadku poparzeń słonecznych czy powstałych w wyniku kontaktu z roślinami (np. pokrzywą). 

Dla dzieci dedykowany jest żel po ukąszeniach Vaco Kids, który łagodzi podrażnienia oraz wyróżnia się bardzo delikatnym zapachem.
Ciekawą opcją jest też preparat Detter Roll-On z kulką, który skutecznie wspomaga gojenie się ran i regenerację tkanki, a sposób jego aplikacji jest bardzo wygodny. 

Jak uniknąć pokłucia przez komary?

Podstawową zasadą w zapobieganiu problemowi z komarami jest odpowiedni ubiór. Przebywając na zewnątrz, w miejscu, gdzie komary są aktywne, trzeba pamiętać o koszulach z długim rękawem i długich spodniach.
 
Aby nie przyciągać komarów w pobliże ogrodu, istotną sprawą jest usunięcie skupisk stojącej wody: pustych donic gromadzących deszczówkę, beczek, starych opon, sadzawek, kałuż itd. W takich miejscach wspomniane insekty mogą składać swojej jaja.
W przypadku chęci zapobiegnięcia wlatywania komarów do pomieszczeń niezbędną czynnością jest zainstalowanie w oknach i drzwiach moskitiery.

Środki odstraszające komary

Gdy kontakt z komarami okazuje się nieunikniony, to wówczas z pomocą przychodzą specjalne środki, które pozwalają je odstraszać.

Odstraszacze komarów

Na rynku możemy znaleźć wiele środków pozwalających na uwolnienie się od problemu z komarami. Mowa tutaj na przykład o odstraszaczach, których działanie sprowadza się do emitowania określonych zapachów (np. elektrofumigatory).

Skutecznym rozwiązaniem antykomarowym jest elektrofumigator No Pest® E-Shield. Po podłączeniu do kontaktu wspomniane urządzenie wytwarza rodzaj niewidzialnej, bezzapachowej moskitiery uniemożliwiającej komarom wlatywanie do pomieszczenia (działanie po 20 minutach od podłączenia).  

na komary do gniazdka
Klasyczną propozycją są spirale na komary i meszki No Pest®. Owadobójcze i jednocześnie odstraszające działanie spiral utrzymuje się aż przez 9 godzin. Tym, co wyróżnia spirale No Pest spośród innych tego typu produktów, jest to, że są bardzo wytrzymałe – nie łamią się i nie kruszą. 

spirale na koamry
 
Osobistym orężem w walce z kłującymi owadami jest przenośny fumigator Thermacell MR450. Zapewnia on elastyczną ochronę w podróży: nie wymaga podpięcia do zewnętrznych źródeł zasilania, działa na zasadzie nabojów z propan-butanem, które podgrzewają wymienne maty nasączone preparatem odstraszającym komary (jeden wkład wystarcza na 12 godzin ochrony w promieniu do 20 m2). 

thermacell na komary

Repelenty na komary 

Inną kategorią środków służących ochronie przed kłującymi insektami są repelenty, czyli preparaty przeznaczone do zastosowania na skórze. 
Jednym z najpopularniejszych repelentów przeznaczonych do stosowania przeciw komarom jest spray Detter Ultra. Środek ten zawiera potrójną formułę odstraszającą – w jego składzie znajdują się DEET, IR3535 oraz naturalna permetryna, których kombinacja zapewnia do 6 godzin ochrony. 

Wartym uwagi repelentami są również preparaty marki Mugga, dostępne w różnych wersjach, które różnią się siłą działania. Podstawową wersją jest spray Mugga ze stężeniem DEET wynoszącym 9,5%, skutecznie blokującym receptory węchowe komarów oraz innych uciążliwych owadów.
Militarną wręcz skuteczność zapewnia repelent Ultrathon 3M (25% DEET), którego formuła została opracowana na potrzeby amerykańskiego wojska. Spray ten łączy w sobie wysoką skuteczność, długi czas ochrony (do 8 godzin), przyjemny zapach z odpornością na wodę i pot. 

Repelenty na komary dla niemowląt, dzieci i kobiet w ciąży

Jeśli chodzi o kwestię repelentów dla niemowląt, dzieci i kobiet w ciąży, to zasadniczo można dokonać podziału na preparaty odpowiednie dla niemowląt, dzieci do 2 lat oraz kobiet w ciąży, a także środki przeznaczone dla dzieci powyżej 2 lat. Do tej pierwszej grupy zaliczają się repelenty, które w swoim składzie nie zawierają DEET. Można tutaj wymienić np. dedykowany preparat Detter Kids (rekomendowany dla dzieci powyżej 6 miesięcy) oraz spray Vaco (zalecany dla dzieci powyżej roku). 

Z kolei w przypadku nieco większych dzieci (powyżej 2 lat) dopuszczalne jest używanie repelentów zawierających DEET, ale w stężeniu nieprzekraczającym 30%. Tutaj odpowiednim środkiem może być np. wspomniany spray Mugga, który zawiera stężenie DEET w wysokości 9,5%. 

detter kids

Repelenty na komary tropikalne

Skuteczne środki na komary tropikalne to te, które zawierają w swoim składzie wysoką zawartość substancji czynnych. W przypadku podróży do krajów tropikalnych warto zaopatrzyć się w takie środki jak: wymienione już wcześniej Detter Ultra (30% DEET), Ultrathon 3M (25% DEET), a także najsilniejszą wersję sprayu marki Mugga, czyli Mugga Extra Strong (50% DEET) czy preparat Foresta (30% DEET, 20% IR3535).
W przypadku wątpliwości co do wyboru odpowiedniego środka ochrony przed komarami zachęcamy do kontaktu z nami – odpowiemy na każde pytanie i zarekomendujemy właściwy produkt.

środki na komary


© odstraszanie.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.

Pozostałe wpisy

 • Naturalne sposoby zwalczania ślimaków

  Naturalne sposoby zwalczania ślimaków

  Ślimaki potrafią zajść za skórę każdej osobie, która uprawia swój ogródek.

  W poniższym tekście radzimy, w jaki sposób poradzić sobie ze ślimakowym kłopotem przy użyciu naturalnych metod.

 • Jak przygotować i wykonać oprysk owadobójczy w ogrodzie, domu

  Jak przygotować i wykonać oprysk owadobójczy w ogrodzie, domu

  Przygotowanie skutecznego roztworu oprysku owadobójczego może być kluczowe dla ochrony pomieszczeń i ogrodu przed szkodliwymi owadami. W tym przewodniku przedstawimy krok po kroku, jak sporządzić roztwór oprysku owadobójczego, aby osiągnąć najlepsze rezultaty.

 • Zwalczanie much i komarów w pomieszczeniach

  Zwalczanie much i komarów w pomieszczeniach

  Nie wiesz jak skutecznie i najbezpieczniej pozbyć się latających much i komarów w pomieszczeniach? Przedstawiamy rozwiązania jak zwalczyć muchy i komary w kuchni, sypialni, garażu i innych pomieszczeniach domu czy mieszkania.

 • Zwalczanie owadów w koszach, zbiornikach na śmieci

  Zwalczanie owadów w koszach, zbiornikach na śmieci

  Pozbądź się natrętnych owadów przy śmietniku. Poznaj przyczyny, metody zwalczania owadów w koszach na śmieci oraz sposoby zapobiegania problemu.

 • Jak chronić się przed kleszczami

  Jak chronić się przed kleszczami

  Jak chronić się przed kleszczami? Nie daj się ukąsić kleszczom. Poznaj skuteczne sposoby na odstraszanie kleszczy.

 • Szubaki zwalczanie

  Szubaki zwalczanie

  Mały brązowy chrząszcz lub pasiasta larwa pod dywanem, za meblami, pomiędzy deskami parkietu lub przy listwach przypodłogowych? Szubak Smirnowa. Poznaj sprawdzone sposoby na szubaki i ich larwy w pomieszczeniach.

 • Jak pozbyć się mrzyków z mieszkania, domu? Skuteczny sposób na mrzyki.

  Jak pozbyć się mrzyków z mieszkania, domu? Skuteczny sposób na mrzyki.

  Mrzyk dziewannowiec - jak go rozpoznać, jakie stwarza zagrożenie i jak się go pozbyć? Poznaj sprawdzone sposoby na mrzyki i ich larwy w pomieszczeniach.

 • Jak pozbyć się szkodników drewna?

  Jak pozbyć się szkodników drewna?

  Jak rozpoznać, że drewno zostało zaatakowane przez szkodnika? Jakie szkody mogą wyrządzić szkodniki drewna? Dowiedz się jak chronić się przed szkodnikami drewna? Poznaj skuteczne sposoby zwalczania szkodników drewna.

 • Jakie owady niszczą drewno?

  Jakie owady niszczą drewno?

  Potocznie szkodniki drewna bywają utożsamiane z jednym konkretnym insektem – kornikiem. Tymczasem jest to bardzo liczna grupa owadów, a paradoksalnie sam kornik w odniesieniu do drewna technicznego (martwego i przetworzonego) nie stwarza dużego zagrożenia. Zobacz zdjęcia szkodników drewna i dowiedz się jaki owad niszczy Twoje drewno, meble i inne drewniane przedmioty.  Sprawdź jakie owady uszkadzają drewno

 • Użądlenie osy, szerszenia, pszczoły, trzmiela - czy może zabić?

  Użądlenie osy, szerszenia, pszczoły, trzmiela - czy może zabić?

  Kompendium dotyczące tego: jakie ryzyko stwarzają  ich użądlenia, jak się skutecznie chronić przed tymi insektami i bezpiecznie je odstraszać oraz postępować, kiedy niestety dojdzie do ataku.

 • Strzyżak sarni (jeleni). Jak chronić się przed strzyżakiem?

  Strzyżak sarni (jeleni). Jak chronić się przed strzyżakiem?

  Strzyżak sarni (jeleni) bywa nazywany przez media „latającym kleszczem”, co może wprowadzać w błąd i wywoływać niepotrzebną panikę. 
  Z tego tekstu dowiesz się: czym właściwie jest strzyżak, jakie w rzeczywistości stwarza zagrożenie, jak go odstraszyć (w jaki sposób się przed nim chronić). 

 • Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Skuteczne sposoby na ślimaki.

  Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Skuteczne sposoby na ślimaki.

  Inwazja ślimaków to coś, czego chciałby uniknąć każdy właściciel ogrodu. Co robić, aby zminimalizować ryzyko zmasowanego ataku mięczaków na kwiaty czy warzywa? Jakie działania podejmować, aby skutecznie sobie z nimi poradzić, kiedy już się pojawią?
  O tym dowiesz się z poniższego tekstu.
   

 • Profesjonalna deratyzacja i dezynsekcja. Kiedy wezwać pomoc do problemu ze szkodnikami?

  Profesjonalna deratyzacja i dezynsekcja. Kiedy wezwać pomoc do problemu ze szkodnikami?

  Czasami sytuacja ze szkodnikami staje się na tyle trudna, że konieczne staje się skorzystanie z usług profesjonalnej firmy DDD (dezynsekcja, dezynfekcja, deratyzacja). Dowiedz się nieco o tajnikach pracy takich ekip – np. kiedy trzeba ich wezwać i jak przygotować się na ich przyjazd!

 • Chrząszcze w domu

  Chrząszcze w domu

  Czarne chrząszcze w domu? Spotkałeś chrząszcza na podłodze w domu, piwnicy, garażu lub na strychu i nie wiesz co to może być? Sprawdź najczęściej występujące chrząszcze będące szkodnikami w gospodarstwach domowych.

 • Wtyk amerykański<br>Tajemnicza amerykańska pluskwa.

  Wtyk amerykański
  Tajemnicza amerykańska pluskwa.

  Wtyk amerykański zwany również amerykańską pluskwą, to nowy, inwazyjny gatunek pluskwiaka. Czy gryzie ludzi? Czy przenosi choroby? Jak wygląda? Jak pozbyć się wtyka amerykańskiego? Sprawdź!

Popularne kategorie