Jak się pozbyć mszyc? Sposoby na mszyce w ogrodzie.

Mszyce to jedne z najczęściej spotykanych i uciążliwych szkodników, które mogą zaatakować Twoje rośliny zarówno w ogrodzie, jak i w domu. W szybkim tempie potrafią nie tylko niszczyć bezpośrednio rośliny, ale także przenosić i przekazywać wiele chorób roślin. Coraz częściej stajemy zatem przed wyzwaniem jak zwalczyć mszyce, jakich środków ochrony roślin użyć czy jak poprawić warunki hodowli roślin i uchronić je od chorób i szkodników roślin doniczkowych lub ogrodowych. Wiedza o tym jak rozpoznać i pozbyć się mszyc nie tylko uchroni Twój ogród przed inwazją, ale też pozwoli cieszyć się zdrowymi i pięknymi roślinami i naturą.

Jak rozpoznać mszyce?

Pierwszym krokiem w walce z mszycami  jest rozpoznanie ich obecności na roślinach oraz świadomość, jakie szkody mogą wyrządzić krótszej i długiej perspektywie. Mszyca to roślinożerny szkodnik ogrodowy, posiadający już tylko w Polsce 700 gatunków, a na świecie około 5 tysięcy. Jest to mały owad, którego pojedyncze osobniki często trudno dostrzec na roślinie. Jednak mszyce żerują w bardzo mnogich populacjach, co wiąże się z koniecznością szybkiej reakcji, jeśli chcemy uchronić nasze rośliny. Najczęściej występują one na pąkach, pędach lub liściach roślin, a ich kolory np. czarny, szary, zielony lub biały, okazują się pomocne, aby zlokalizować je na roślinach.


Jakie są skutki inwazji mszyc na rośliny?

Żerowanie mszyc na roślinach najczęściej prowadzi do osłabienia, deformacji i żółknięcia liści, a nawet do obumierania całych roślin. Ponadto, mszyce mogą przenosić choroby roślin powodując długotrwałe i trudniejsze do wyeliminowania szkody. Warto również wspomnieć, że wydzielają one tzw. substancję spadzią, która przyciąga grzyby sadzakowe, powodując czarną pleśń na liściach i owocach. Odpowiednie warunki, higiena i prowadzenie roślin, zapobieganie inwazji i późniejsza walka z mszycami są kluczowe dla utrzymania zdrowia i piękna roślin w Twoim ogródku i domu. Przed nami rodzi się zatem pytanie dotyczące najbardziej skutecznych metod zwalczania mszyc, zarówno naturalnymi sposobami, jak i z wykorzystaniem środków chemicznych.

co na mszyce, zwalczanie mszyc, jak sie pozbyc mszyc

Mszyce na roślinach: Jakie gatunki są najbardziej narażone na inwazję?

Warto pamiętać, że mszyce atakują wiele gatunków roślin, jednak wyróżniamy wśród nich takie, które są bardziej podatne na inwazję mszyc. Istotne jest wtedy regularne kontrolowanie, czy nie nastąpiła inwazja mszyc, ponieważ potrafią się one rozmnażać w wyjątkowo krótkim czasie nie dając roślinom szans. Wśród gatunków szczególnie narażonych na mszyce wyróżniamy: 
 • ● rośliny ozdobne, takie jak róże, pelargonie czy fiołki
 • ● warzywa, np. kapusta, pomidory, ogórki, fasola
 • ● drzewa owocowe, takie jak jabłonie, grusze, śliwy, wiśnie
 • ● krzewy owocowe, np. porzeczki, agrest, maliny

Naturalne metody zwalczania mszyc

W walce z mszycami warto dobrać metody zwalczania w zależności od potrzeb, warunków hodowli roślin oraz populacji mszyc. Jednym z nich są naturalne metody zwalczania mszyc. Jest to alternatywa dla chemicznych środków ochrony roślin, która w większości zawiera domowe sposoby oparte na składnikach powszechnego użytku. Wśród nich pojawiają się opryski z oleju, octu, pomidorów czy miodu lub wywary z pokrzyw, cebuli czy stosowanie mydła potasowego.

środek na mszyce, preparat na mszyce, płyn na mszyce, naturalny środek na mszyce, ekologiczny środek na mszyce, bezpieczny środek na mszyce, środek na mszyce do warzywniaka, środek na mszyce na warzywa, na owoce, płyn na mszycę bukszpanową, sprawy na mszycę bukszpanową

Preparatem w 100% naturalnym, który zawiera powyższe mydło potasowe i tymianek to Mydło potasowe i tymianek na mszycę, ćmę bukszpanową Thyme Shield No Pest® 500ml. Zawiera nie tylko mydło potasowe cenione od lat przez ogrodników, dzięki swoim właściwościom czyszczącym ślady po obecności szkodników roślin tj. mszyce, ćmy bukszpanowe, ale też botaniczny olejek tymiankowy. Działa on również prewencyjnie wobec chorób grzybowych, np. fuzariozy, szarej pleśni, rdzy, plamistości roślin. Użyj produktu przed pojawieniem się objawów chorobowych, w okresie największego zagrożenia chorobami (głównie wiosną i latem). Preparat on No Pest® nie tylko zabezpiecza rośliny, ale też ogranicza ich ryzyko zachorowania.

Kolejna propozycja naturalnego środka nie tylko do wzmocnienia ochrony przed szkonikami, ale też do poprawy kondycji roślin to Naturalny koncentrat wyciągu z pokrzywy, środek do poprawy rozwoju roślin Urtica Shield No Pest®. 30 ml koncentratu wystarczy nawet do 15 litrów oprysku do ochrony roślin. Pokrzywa jest znaną i cenioną rośliną pod kątem właściwości wzmacniających rozwój roślin, co stawia ją częstym wyborem w dziedzinie pielęgnacji i dbałości roślin.

koncentrat z pokrzywy, koncentrat z pokrzywy do podlewania, nawóz z pokrzyw, nawóz z pokrzywy, pokrzywa do podlewania, wyciąg z pokrzywy, płyn na mszyce, co na mszyce, środek do roślin, środek na mszyce, preparat na mszyce, płyn na mszyce, naturalny środek na mszyce, ekologiczny środek na mszyce, bezpieczny środek na mszyce
 

Wykorzystanie pożytecznych owadów w walce z mszycami

W walce z mszycami można również wykorzystać naturalnych wrogów mszyc, takich jak pożyteczne owady i naturalnych drapieżników mszyc. Wśród nich wyróżniamy biedronki, bzygowate, zielonice czy modliszki. Wprowadzenie tych owadów do ogrodu może pomóc w utrzymaniu populacji mszyc na niskim poziomie, jednocześnie wspierając bioróżnorodność.

Aby skutecznie pozbyć się mszyc warto również zadbać o zwalczenie mrówek. Najgorszą dla ogrodu aktywnością mrówek jest to, że wiele ich gatunków pielęgnuje mszyce oraz inne owady wydzielające spadź. Odstraszają naturalnych wrogów mszyc i innych szkodników roślin ozdobnych ogrodowych np. biedronki. Co gorsza mrówki również dbają o to by mszycom nie było za ciasno i gdy kolonia mszycy się rozrasta przenoszą mszyce na inne rośliny doprowadzając do ich rozprzestrzeniania się po ogrodzie. Użyj proszku na mrówki No Pest® i pożegnaj je na dobre!

bros, mrówkofon, granulat na mrówki, granulat na gniazda, trutka na mrówki, likwiduje gniazda

Rośliny odstraszające mszyce: Jakie gatunki posadzić w ogrodzie?

Warto również zastosować rośliny odstraszające mszyce w swoim ogrodzie. Niektóre rośliny odstraszające mszyce, takie jak czosnek, cebula, mięta czy lawenda, wydzielają substancje, które skutecznie zniechęcają mszyce do dalszej gościny na Twoich roślinach. Sadzenie tych roślin w pobliżu tych narażonych na ataki mszyc może pomóc w ochronie przed szkodnikami, a Ty zadbasz jednocześnie o estetykę ogrodu.

Jakie preparaty na mszyce stosować?

Oprócz naturalnych preparatów opartych ma mydle potasowym lub sposobów domowych równie spotykanym rozwiązaniem są opryski. Opryski na mszyce często stosowane nie tylko w celu zwalczania ich samych, ale też takich szkodników jak roztocza, przędziorki czy miodówki i wciorniastki. Dodatkowo nie zawierają one substancji biobójczych, co czyni je bezpiecznymi w przypadku użycia na rożlinach jadalnych. Jednym z nich jest Oprysk na mszyce, roztocza, przędziorki, wciornastki i larwy miseczników STRANGLER PRO EC No Pest®, a wśród jego właściwości należy wskazać, że charakteryzuje go:
 • ✔️ Wysoka skuteczność i szybkość działania
 • ✔️ Brak substancji biobójczej i brak okresu karencji
 • ✔️ Nowoczesna i innowacyjna formuła
 • ✔️ Do użytku wielokrotnego, owady nie uodparniają się na działanie środka
 • ✔️ Doskonale chroni rośliny i krzewy ozdobne, drzewa i krzewy owocowe oraz warzywa
oprysk na mszyce

Innym rozwiązaniem, tym razem  o działaniu mechaniczno-fizycznym, jest Olej Rydzowy na mszyce, choroby grzybowe roślin No Pest®. Zawiera substancje naturalnego pochodzenia – olej tłoczony z nasion lnicznika, stosowany również w przemyśle spożywczym jako suplement diety. Stosować go można nie tylko w ogrodach, ale również w  uprawach sadowniczych, warzywnych czy w uprawie roślin ozdobnych. Skutecznie zwalcza nie tylko mszyce, ale też: ćmę bukszpanową, przędziorki, mączliki, wciornastki, czerwce, miodówki, szpeciele, miseczniki, czy tarczniki.

olej rydzowy na mszyce, olej rydzowy oprysk, olej rydzowy rośliny, co na mszyce, preparat na mszyce, preparat na choroby grzybowe roślin, preparat na choroby grzybowe roślin doniczkowych,co na choroby grzybowe roślin

Zapobieganie inwazji mszyc

Aby nie dopuścić do konieczności stosowania preparatów na zwalczanie mszyc ważne jest, aby wiedzieć, w jaki sposób zapobiec inwazji mszyc. Dodatkowo istotnym aspektem dla długotrwałej ochrony roślin jest zapobieganie ich inwazji. Sposoby które pomogą w ochronie roślin przed mszycami to np.:
 • ● Utrzymuj rośliny w dobrej kondycji, dbając o odpowiednie nawodnienie, nawożenie i przycinanie.
 • ● Monitoruj regularnie rośliny, aby szybko wykryć pojawienie się mszyc i podjąć odpowiednie działania.
 • ● Stosuj naturalne metody zwalczania mszyc, takie jak wprowadzenie pożytecznych owadów do ogrodu.
 • ● Posadź rośliny odstraszające mszyce, takie jak mięta.

Jak dodatkowo ochronić rośliny przed mszycami?

Dodatkową ochroną roślin jest też stosowanie odpowiednich środków profilaktycznych, które pomagają w ochronie roślin przed mszycami. Aby zachować zdrowy i wolny od szkodników ogród zapobiegnij już dziś inwazji mszyc, a tym samym:
 • ● Stosuj naturalne środki odstraszające mszyce, takie jak mydło potasowe.
 • ● Używaj barier fizycznych, takich jak siatki ochronne, aby utrudnić mszycom dostęp do roślin.
 • ● Regularnie przeglądaj rośliny i usuwaj ręcznie mszyce, gdy tylko się pojawią.
 • ● W przypadku dużych inwazji mszyc, rozważ stosowanie chemicznych środków ochrony roślin, zgodnie z zaleceniami producenta.

Inwazja mszyc może spotkać każdą roślinę. Ważna zatem jest odpowiednia wiedza do rozpoznania ich inwazji oraz podjęcia odpowiednich kroków, aby zwalczyć mszyce szybko i skutecznie. Dodatkowo stosując odpowiednią profilaktykę oraz preparaty na mszyce zachowasz zdrowy ogród, a Twoje rośliny będą upiększały Twoje najbliższe otoczenie.


Sprawdź, jak pozbyć się mszyc!
 
Odwiedź nasz sklep
 

 © odstraszanie.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.

Pozostałe wpisy

Popularne kategorie