zz

Owady przy koszach na śmieci

 
Kosze na śmieci mogą być prawdziwym siedliskiem insektów. W jaki sposób nie dopuścić do ich zagnieżdżenia się w tych miejscach i co robić, gdy już do tego dojdzie? Między innymi na te pytania odpowiadamy w poniższym tekście. 
 

Jakie owady można spotkać przy koszach na śmieci?

Owady są przyciągane w pobliże koszów na śmieci przez znajdujące się w nich resztki jedzenia, szczątki organiczne oraz wydzielany przez nie odór.
W okolicach pojemników na odpady mogą pojawiać się muchy domowe (Musca domestica) o metalicznym, błyszczącym ciele, składające swoje jaja, z których następnie wykluwają się larwy żerujące na resztkach. 

bros, płyn do śmietników, preparat do śmietników na muchy, spray do śmietników na muchy, spray na muchy do śmietnika, płyn na muchy, środek neutralizujący brzydkie zapachy
Innymi insektami, które dość często pokazują się w pobliżu miejsc składowania odpadów, są karaczany (Blattodea), obdarzone wydłużonym, płaskim tułowiem. Karaluchy w koszach na śmieci poszukują pożywienia.
Podobnie jest w przypadku mrówek (Formicidae) często wędrujących wokół miejsc składowania odpadów. Te niewielkich rozmiarów owady z segmentowym ciałem po znalezieniu źródła pożywienia, czyli odpadów, transportują je do swojego gniazda. 

bros, płyn do śmietników, preparat do śmietników na muchy, spray do śmietników na muchy, spray na muchy do śmietnika, płyn na muchy, środek neutralizujący brzydkie zapachy
W okolicy koszy na śmieci można również spotkać latające osy (Vespidae) oraz owocówki (Drosophilidae). Owady te w szczególności są przyciągane przez rozkładające się owoce.

bros, płyn do śmietników, preparat do śmietników na muchy, spray do śmietników na muchy, spray na muchy do śmietnika, płyn na muchy, środek neutralizujący brzydkie zapachy

Dlaczego owady gromadzą się przy pojemnikach na odpady?

Głównym wabikiem insektów, w przypadku ich żerowania na odpadach, jest zapach, który sygnalizuje źródło pożywienia. Woń rozkładających się resztek organicznych może nieść się naprawdę daleko, a zmysł węchu u niektórych insektów (np. much, karaluchów czy mrówek) jest bardzo rozwinięty. 
Innym czynnikiem przyciągającym owady jest ciepło i towarzysząca mu wilgoć – kosz na śmieci zapewnia dogodne warunki termiczne do życia i rozmnażania się różnych gatunków insektów. Pojemniki na odpady są dla nich świetnym schronieniem i inkubatorem.

bros, płyn do śmietników, preparat do śmietników na muchy, spray do śmietników na muchy, spray na muchy do śmietnika, płyn na muchy, środek neutralizujący brzydkie zapachy

Istotnym aspektem jest również tzw. zasiedlenie populacyjne, czyli powstawanie owadzich kolonii, w tym przypadku w koszach na śmieci lub w ich pobliżu. Jeden osobnik, który zapędzi się w okolice pojemnika na odpady i znajdzie w nim pożywienie, przyciąga pozostałe i w ten sposób tworzy się cała populacja.  

Zapobieganie pojawianiu się owadów przy koszach na śmieci

Podstawą w przeciwdziałaniu pojawianiu się insektów w pobliżu miejsc składowania odpadów jest wybór odpowiedniego pojemnika – takiego, który ma pokrywę umożliwiającą szczelne zamknięcie. 

Wokół kosza należy utrzymywać czystość, aby nie zwabić insektów. Podobnie sprawa ma się w stosunku do samych pojemników, które powinny być na bieżąco opróżniane i skrupulatnie czyszczone.

Ryzyko zagnieżdżenia się owadów w koszu lub jego pobliżu zmniejsza się, jeżeli dokładnie segregujemy odpady (w szczególności należy mieć na uwadze to, by resztki organiczne nie znalazły się między odpadami innego rodzaju).

Używanie worków na śmieci o odpowiedniej wytrzymałości to kolejna z zasad pozwalających ustrzec się przed inwazją insektów, bowiem wszelkie nieszczelności to furtki dla owadzich szkodników. 

Sposoby zwalczania owadów w pobliżu pojemników na odpady

Czasami jednak, pomimo starań, dochodzi do zagnieżdżenia się insektów w koszach na śmieci albo niedaleko nich. 
Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać, gdy się to stanie, jest usunięcie przyczyny. Przede wszystkim chodzi tutaj o dokładne wyczyszczenie pojemnika i uprzątnięcie resztek z jego otoczenia.

W przypadku, gdy kosz jest uszkodzony (np. pęknięty albo z niedomykającą się pokrywą), konieczna jest jego wymiana. 

Jeżeli eliminacja przyczyn pojawienia się insektów nie wystarczy, to jedynym skutecznym wyjściem z sytuacji jest zastosowanie profesjonalnych preparatów do zwalczania owadów pojawiających się w pobliżu pojemników na owady.

Mowa tutaj na przykład o pułapkach na insekty, trutkach, środkach w sprayu oraz w oprysku, czy preparatach w proszku. Świetnie w tym celu sprawdzają się dedykowane, gotowe do użycia spraye zwalczające owady. Jednym z niewielu na Polskim rynków preparatów, który oferuje zarówno skuteczne działanie owadobójcze oraz zapobieganie powstawania odoru jest No Pest® Bin Buster. Dodatek różanego aromatu sprawia, że środek znakomicie neutralizuje przykre zapachy.

 
bros, płyn do śmietników, preparat do śmietników na muchy, spray do śmietników na muchy, spray na muchy do śmietnika, płyn na muchy, środek neutralizujący brzydkie zapachy
Środek do śmietników na muchy, larwy, mrówki No Pest® 500ml

W razie wszelkich pytań dotyczących zwalczania owadów żerujących w okolicach koszów na śmieci zachęcamy do kontaktu z nami – udzielimy fachowej porady oraz zarekomendujemy odpowiednie środki, których zastosowanie pozwoli uwolnić się od problemu ze szkodnikami. 

© odstraszanie.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved. 

Pozostałe wpisy

 • Naturalne sposoby zwalczania ślimaków

  Naturalne sposoby zwalczania ślimaków

  Ślimaki potrafią zajść za skórę każdej osobie, która uprawia swój ogródek.

  W poniższym tekście radzimy, w jaki sposób poradzić sobie ze ślimakowym kłopotem przy użyciu naturalnych metod.

 • Jak przygotować i wykonać oprysk owadobójczy w ogrodzie, domu

  Jak przygotować i wykonać oprysk owadobójczy w ogrodzie, domu

  Przygotowanie skutecznego roztworu oprysku owadobójczego może być kluczowe dla ochrony pomieszczeń i ogrodu przed szkodliwymi owadami. W tym przewodniku przedstawimy krok po kroku, jak sporządzić roztwór oprysku owadobójczego, aby osiągnąć najlepsze rezultaty.

 • Jak chronić się przed komarami?

  Jak chronić się przed komarami?

  Przedstawiamy skuteczne środki pozwalające chronić się przed komarami. Dowiesz się jak chronić się przed ugryzieniami komarów i co użyć gdy swędzi. Poznasz skuteczne preparaty na komary chroniące dorosłych, dzieci i niemowlęta.

 • Zwalczanie much i komarów w pomieszczeniach

  Zwalczanie much i komarów w pomieszczeniach

  Nie wiesz jak skutecznie i najbezpieczniej pozbyć się latających much i komarów w pomieszczeniach? Przedstawiamy rozwiązania jak zwalczyć muchy i komary w kuchni, sypialni, garażu i innych pomieszczeniach domu czy mieszkania.

 • Jak chronić się przed kleszczami

  Jak chronić się przed kleszczami

  Jak chronić się przed kleszczami? Nie daj się ukąsić kleszczom. Poznaj skuteczne sposoby na odstraszanie kleszczy.

 • Szubaki zwalczanie

  Szubaki zwalczanie

  Mały brązowy chrząszcz lub pasiasta larwa pod dywanem, za meblami, pomiędzy deskami parkietu lub przy listwach przypodłogowych? Szubak Smirnowa. Poznaj sprawdzone sposoby na szubaki i ich larwy w pomieszczeniach.

 • Jak pozbyć się mrzyków z mieszkania, domu? Skuteczny sposób na mrzyki.

  Jak pozbyć się mrzyków z mieszkania, domu? Skuteczny sposób na mrzyki.

  Mrzyk dziewannowiec - jak go rozpoznać, jakie stwarza zagrożenie i jak się go pozbyć? Poznaj sprawdzone sposoby na mrzyki i ich larwy w pomieszczeniach.

 • Jak pozbyć się szkodników drewna?

  Jak pozbyć się szkodników drewna?

  Jak rozpoznać, że drewno zostało zaatakowane przez szkodnika? Jakie szkody mogą wyrządzić szkodniki drewna? Dowiedz się jak chronić się przed szkodnikami drewna? Poznaj skuteczne sposoby zwalczania szkodników drewna.

 • Jakie owady niszczą drewno?

  Jakie owady niszczą drewno?

  Potocznie szkodniki drewna bywają utożsamiane z jednym konkretnym insektem – kornikiem. Tymczasem jest to bardzo liczna grupa owadów, a paradoksalnie sam kornik w odniesieniu do drewna technicznego (martwego i przetworzonego) nie stwarza dużego zagrożenia. Zobacz zdjęcia szkodników drewna i dowiedz się jaki owad niszczy Twoje drewno, meble i inne drewniane przedmioty.  Sprawdź jakie owady uszkadzają drewno

 • Użądlenie osy, szerszenia, pszczoły, trzmiela - czy może zabić?

  Użądlenie osy, szerszenia, pszczoły, trzmiela - czy może zabić?

  Kompendium dotyczące tego: jakie ryzyko stwarzają  ich użądlenia, jak się skutecznie chronić przed tymi insektami i bezpiecznie je odstraszać oraz postępować, kiedy niestety dojdzie do ataku.

 • Strzyżak sarni (jeleni). Jak chronić się przed strzyżakiem?

  Strzyżak sarni (jeleni). Jak chronić się przed strzyżakiem?

  Strzyżak sarni (jeleni) bywa nazywany przez media „latającym kleszczem”, co może wprowadzać w błąd i wywoływać niepotrzebną panikę. 
  Z tego tekstu dowiesz się: czym właściwie jest strzyżak, jakie w rzeczywistości stwarza zagrożenie, jak go odstraszyć (w jaki sposób się przed nim chronić). 

 • Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Skuteczne sposoby na ślimaki.

  Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Skuteczne sposoby na ślimaki.

  Inwazja ślimaków to coś, czego chciałby uniknąć każdy właściciel ogrodu. Co robić, aby zminimalizować ryzyko zmasowanego ataku mięczaków na kwiaty czy warzywa? Jakie działania podejmować, aby skutecznie sobie z nimi poradzić, kiedy już się pojawią?
  O tym dowiesz się z poniższego tekstu.
   

 • Profesjonalna deratyzacja i dezynsekcja. Kiedy wezwać pomoc do problemu ze szkodnikami?

  Profesjonalna deratyzacja i dezynsekcja. Kiedy wezwać pomoc do problemu ze szkodnikami?

  Czasami sytuacja ze szkodnikami staje się na tyle trudna, że konieczne staje się skorzystanie z usług profesjonalnej firmy DDD (dezynsekcja, dezynfekcja, deratyzacja). Dowiedz się nieco o tajnikach pracy takich ekip – np. kiedy trzeba ich wezwać i jak przygotować się na ich przyjazd!

 • Chrząszcze w domu

  Chrząszcze w domu

  Czarne chrząszcze w domu? Spotkałeś chrząszcza na podłodze w domu, piwnicy, garażu lub na strychu i nie wiesz co to może być? Sprawdź najczęściej występujące chrząszcze będące szkodnikami w gospodarstwach domowych.

 • Wtyk amerykański<br>Tajemnicza amerykańska pluskwa.

  Wtyk amerykański
  Tajemnicza amerykańska pluskwa.

  Wtyk amerykański zwany również amerykańską pluskwą, to nowy, inwazyjny gatunek pluskwiaka. Czy gryzie ludzi? Czy przenosi choroby? Jak wygląda? Jak pozbyć się wtyka amerykańskiego? Sprawdź!

Popularne kategorie