Placeholder

Największe mity na temat szczurów

Szczury cieszą się wyjątkowo złą sławą. Obwiniane są przede wszystkim za spowodowanie historycznych epidemii groźnych chorób zakaźnych jak na przykład dżuma. Jednak w przypadku „czarnej śmierci” nie do końca jest to słuszny zarzut, o czym świadczą przeprowadzone dwa lata temu badania epidemiologów wykorzystujące modelowanie komputerowe.

Wokół szczurów narosło jeszcze wiele innych nieuprawnionych przekonań, które warto obalić. Oto 10 mitów na temat tych bardzo inteligentnych zwierząt.

1.  Szczury przenoszą choroby i stanowią zapalniki epidemii 

Wbrew stereotypom szczury wcale nie są podstawowym czynnikiem, który powoduje rozprzestrzenianie się groźnych chorób zakaźnych. Przez wiele lat były obwiniane za wybuch pierwszej epidemii dżumy w XIV wieku. Jak już zostało wspomniane, po latach doczekały się rehabilitacji – badania naukowców z Uniwersytetu w Oslo dowodzą, że większą odpowiedzialność za transport zarazków „czarnej śmierci” ponosiły wszy i pchły kąsające ludzi, a nie te pasożytujące na szczurach. Prawdą jest natomiast to, że szczury mogą przenosić wszy, pchły, kleszcze i wiele innych pasożytów na większe obszary.

czy szczury śmierdzą?

Dzieło streetartowe przedstawiające szczura. Źródło zdjęcia: Unplash.com

 

2. Szczury należą do najbrudniejszych zwierząt świata

Szczury wcale nie są na bakier z higieną. A na pewno nie bardziej niż inne zwierzęta, w tym te całkowicie udomowione jak psy lub koty. Szczury pielęgnują swoje ciała nawet kilka razy dziennie. W dużej mierze postrzeganie ich jako „brudasów” wiąże się z niegrzeszącymi czystością miejscami, w których bywają (np. śmietniki) niejako z konieczności (muszą w końcu coś jeść). 

3. Szczury śmierdzą

Nieprawdą jest również to, że szczury w sposób naturalny wydzielają niemiłe dla nosa zapachy. Tutaj znów pokutuje kwestia miejsc, w których żyją. W normalnych warunkach (np. domowych) sierść szczura ma zapach przypominający perfumy. 

szczur w klatce

4. Szczury jedzą wszystko

Szczury nie są żywymi śmietnikami. Nie pochłaniają do swojego żołądka wszystkiego, co napotkają na swojej drodze. W rzeczywistości podobnie jak inne zwierzęta mają swoje żywieniowe preferencje. Ba, są całkiem wybredne – na początku konsumpcji oddzielają od reszty te części posiłku, których nie lubią. Podobnie jak koty i psy mogą cierpieć na cukrzycę oraz otyłość. Przebywając na wolności, jedzą zboża, nasiona, orzechy, owoce i warzywa, a także mniejsze zwierzęta oraz owady.

co jedzą szczury?

5.  Szczury stanowią duże zagrożenie dla dzieci i zwierząt domowych

Panuje przekonanie, że szczury mają podły charakter i są wyjątkowo agresywne. Często przedstawiane są jako kreatury, które mogą stanowić niebezpieczeństwo dla zwierząt domowych, a nawet niemowlaków. Tymczasem rzadko bywają agresywne. Jak wszystkie inne stworzenia bronią się, kiedy zostaną sprowokowane. 

6. Szczury nie okazują uczuć

Szczury są bardzo empatycznymi stworzeniami. W jednym z badań zdecydowana większość testowanych szczurów zdecydowała się pomóc innemu szczurowi, który był zmuszany do brodzenia w przykrywającej go wodzie, nawet jeśli zamiast tego proponowano im czekoladę. Szczury są również zwierzętami wysoce towarzyskimi. Przywiązują się do siebie nawzajem i łatwo nawiązują więź ze swoimi ludzkimi opiekunami. Do tego stopnia, że jeśli zostaną nagle porzucone albo oddane komuś innemu, mogą zdechnąć z tęsknoty.

najlepsza trutka na szczury, skuteczna trutka na szczury

 

7. Koty kontrolują populację szczurów

Czy koty polują na szczury? Podczas gdy kot raczej nie powinien mieć problemu z zapanowaniem nad myszami wkraczającymi na jego rewir, to ze szczurami nie idzie mu już tak łatwo. Dodatkowy problem sprawia to, że szczury często chowają się w miejsca niedostępne dla kotów – np. wślizgują się do kanałów ściekowych albo ciasnych przestrzeni pod werandą. Dlatego w przypadku występowania problemów ze szczurami warto uskuteczniać ich profesjonalne odstraszanie. Sprawniej niż kot może sobie z nimi poradzić wykorzystujący ultradźwięki odstraszacz gryzoni.

kot łapie szczura, kot poluje na szczura

8.  W dużych miastach jeden szczur przypada na jednego mieszkańca

Tak naprawdę nikt nie wie, jaka jest średnia liczba szczurów przypadających na jednego mieszkańca dużego miasta. Nie istnieje tutaj żadna sztywna zasada. Wszystko zależy od klimatu, zabudowy czy warunków środowiskowych. Źródłem mitu mówiącego, że w dużym mieście jeden szczur przypada na jednego mieszkańca, są archaiczne badania, które zostały przeprowadzone w 1909 roku w Anglii. W 1949 roku zbadano populację szczurów w Nowym Jorku i okazało się, że liczebny stosunek tych gryzoni do nowojorczyków wynosi 36-1.

9. Woda gazowana może zabić szczury

Jedna z legend dotyczących szczurów mówi, że może je uśmiercić napoje z bombelkami. Historia ta wiąże się z faktem, że szczury nie potrafią bekać. Jednak gazy gromadzące się w ich układzie pokarmowym nie sprawiają im poważnych problemów. Zamiast przeprowadzać takie niehumanitarne eksperymenty w celu poradzenia sobie z niechcianymi szczurami, lepiej zainwestować w  nieszkodliwy i profesjonalny odstraszacz szczurów.


10. Matki szczurów uczą swoje dzieci jak unikać pułapek 

Okazuje się, że nie jest to kwestia edukacji, lecz prostych reakcji. Młode szczury podążają za swoją matką w poszukiwaniu pożywienia. Kiedy natrafiają na przeszkody, np. pułapki, to starają się je omijać. Nie wiąże się z tym żadna głębsza historia. 

szczur w pułapce

Podsumowanie

Mimo że szczury nie są tak okrutne i obrzydliwe, jakimi chcemy je widzieć, to nie da się jednak ukryć, że nikt nie przepada za tym, kiedy jego posesję nawiedzają nieproszeni goście.

Jak pozbyć się szczura, gdy nie życzymy sobie jego obecności? Jeśli nie chcesz używać metod ostatecznych w zwalczaniu szczurów tj. trutki na szczury, to najlepszą, bo nieinwazyjną i zarazem humanitarną metodą jest odstraszanie. Jeżeli masz problem ze szczurami, to może Cię zainteresować działający na podstawie ultradźwięków odstraszacz gryzoni. Innym wyjściem jest żywołapka na szczura. Gdy ją zamontujesz i szczur zostanie uwięziony, to później możesz go z niej wypuścić, ale już z dala od swojego gospodarstwa domowego.

Źródła: peta.org, familyhandyman.com, victorpest.com, independent.co.uk.

Pozostałe wpisy

 • Szubaki zwalczanie

  Szubaki zwalczanie

  Mały brązowy chrząszcz lub pasiasta larwa pod dywanem, za meblami, pomiędzy deskami parkietu lub przy listwach przypodłogowych? Szubak Smirnowa. Poznaj sprawdzone sposoby na szubaki i ich larwy w pomieszczeniach.

 • Jak pozbyć się mrzyków z mieszkania, domu? Skuteczny sposób na mrzyki.

  Jak pozbyć się mrzyków z mieszkania, domu? Skuteczny sposób na mrzyki.

  Mrzyk dziewannowiec - jak go rozpoznać, jakie stwarza zagrożenie i jak się go pozbyć? Poznaj sprawdzone sposoby na mrzyki i ich larwy w pomieszczeniach.

 • Jak pozbyć się szkodników drewna?

  Jak pozbyć się szkodników drewna?

  Jak rozpoznać, że drewno zostało zaatakowane przez szkodnika? Jakie szkody mogą wyrządzić szkodniki drewna? Dowiedz się jak chronić się przed szkodnikami drewna? Poznaj skuteczne sposoby zwalczania szkodników drewna.

 • Jakie owady niszczą drewno?

  Jakie owady niszczą drewno?

  Potocznie szkodniki drewna bywają utożsamiane z jednym konkretnym insektem – kornikiem. Tymczasem jest to bardzo liczna grupa owadów, a paradoksalnie sam kornik w odniesieniu do drewna technicznego (martwego i przetworzonego) nie stwarza dużego zagrożenia. Zobacz zdjęcia szkodników drewna i dowiedz się jaki owad niszczy Twoje drewno, meble i inne drewniane przedmioty.  Sprawdź jakie owady uszkadzają drewno

 • Użądlenie osy, szerszenia, pszczoły, trzmiela - czy może zabić?

  Użądlenie osy, szerszenia, pszczoły, trzmiela - czy może zabić?

  Kompendium dotyczące tego: jakie ryzyko stwarzają  ich użądlenia, jak się skutecznie chronić przed tymi insektami i bezpiecznie je odstraszać oraz postępować, kiedy niestety dojdzie do ataku.

 • Strzyżak sarni (jeleni). Jak chronić się przed strzyżakiem?

  Strzyżak sarni (jeleni). Jak chronić się przed strzyżakiem?

  Strzyżak sarni (jeleni) bywa nazywany przez media „latającym kleszczem”, co może wprowadzać w błąd i wywoływać niepotrzebną panikę. 
  Z tego tekstu dowiesz się: czym właściwie jest strzyżak, jakie w rzeczywistości stwarza zagrożenie, jak go odstraszyć (w jaki sposób się przed nim chronić). 

 • Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Skuteczne sposoby na ślimaki.

  Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Skuteczne sposoby na ślimaki.

  Inwazja ślimaków to coś, czego chciałby uniknąć każdy właściciel ogrodu. Co robić, aby zminimalizować ryzyko zmasowanego ataku mięczaków na kwiaty czy warzywa? Jakie działania podejmować, aby skutecznie sobie z nimi poradzić, kiedy już się pojawią?
  O tym dowiesz się z poniższego tekstu.
   

 • Profesjonalna deratyzacja i dezynsekcja. Kiedy wezwać pomoc do problemu ze szkodnikami?

  Profesjonalna deratyzacja i dezynsekcja. Kiedy wezwać pomoc do problemu ze szkodnikami?

  Czasami sytuacja ze szkodnikami staje się na tyle trudna, że konieczne staje się skorzystanie z usług profesjonalnej firmy DDD (dezynsekcja, dezynfekcja, deratyzacja). Dowiedz się nieco o tajnikach pracy takich ekip – np. kiedy trzeba ich wezwać i jak przygotować się na ich przyjazd!

 • Chrząszcze w domu

  Chrząszcze w domu

  Czarne chrząszcze w domu? Spotkałeś chrząszcza na podłodze w domu, piwnicy, garażu lub na strychu i nie wiesz co to może być? Sprawdź najczęściej występujące chrząszcze będące szkodnikami w gospodarstwach domowych.

 • Wtyk amerykański<br>Tajemnicza amerykańska pluskwa.

  Wtyk amerykański
  Tajemnicza amerykańska pluskwa.

  Wtyk amerykański zwany również amerykańską pluskwą, to nowy, inwazyjny gatunek pluskwiaka. Czy gryzie ludzi? Czy przenosi choroby? Jak wygląda? Jak pozbyć się wtyka amerykańskiego? Sprawdź!

 • Myszy za ścianą?

  Myszy za ścianą?

  Sprawdź nasze porady jak pozbyć się myszy i szczurów z regipsów, ścianek działowych, sufitu.

 • Gryzki w domu. Jak pozbyć się tych psotników?

  Gryzki w domu. Jak pozbyć się tych psotników?

  Gryzki zwane również psotnikami są bardzo częstymi gośćmi w naszych domach. Czy gryzki gryzą? Jak pozbyć się gryzków, psotników z domu? Co na gryzki? Sprawdź skuteczne sposoby i sprawdzone środki.

 • Ćmianki – małe muszki w łazience

  Ćmianki – małe muszki w łazience

  Małe muszki w łazience/kuchni, małe ćmy w łazience, muchy kanalizacyjne..Jak pozbyć się ćmianek? Poznaj sprawdzone sposoby na zwalczanie ćmianek

 • Wszoły - jak się pozbyć? Co na wszoły?

  Wszoły - jak się pozbyć? Co na wszoły?

  Co na wszoły? Jak zwalczyć wszoły? Porady oraz rekomendacje. Sprawdzone środki, preparaty posiadające pozytywne opinie.

 • Jak pozbyć się pająków z domu?

  Jak pozbyć się pająków z domu?

  Czy pająki gryzą? Czy pająki przenoszą choroby? Skąd biorą się pająki w domu? Co na pająki? Jak zwalczyć pająki? Sprawdź!

Popularne kategorie