jak pozbyć się much, sposób na muchy

Jak pozbyć się muszek owocówek?

Poznaj sposób na muszki owocówki. Dowiedz się jakie są sprawdzone preparaty, pułapki na muszki owocówki posiadające pozytywne opinie oraz nasze porady na zwalczanie muszek w kuchni.

To potrafi doprowadzić do szaleństwa, gdy pewnego dnia wracasz do domu wolnego od szkodników, a w kuchni roi się od małych muszek. Skąd się biorą muszki owocówki? Dlaczego nagle się pojawiają? Aby zrozumieć skąd biorą się małe muszki w kuchni, ważne jest, aby poznać cykl życiowy muszki owocowej.

muszki na owocach

Skąd biorą się muszki owocówki? Jak długo żyje muszka owocówka?

Cykl życia muszki owocowej wynosi około 40 dni. Samica składa jaja na owocach (lub innym słodkim, organicznym materiale) - kilkaset w ciągu kilku dni. Z jaj wylęgają się mikroskopijne białe larwy, które od razu zaczynają żerować na owocach na których się wylęgły. Po około czterech dniach larwy znajdują ciemne miejsce, aby przemienić się w stadium poczwarki, które jest ostatnim etapem rozwoju muszki owocowej. Przepoczwarczenie trwa około 6 dni. W tym czasie poczwarka wykształca 6 odnóży i skrzydła. Dorosłe muszki owocowe natychmiast po przepoczwarzeniu poszukują owoców na których mogą złożyć jajka.

muszka owocówka jak wygląda, muszka owocówka zdjęcie

Jak długo muszki owocówki mogą żyć bez jedzenia?

To jest właśnie klucz do skutecznego zwalczania muszek owocówek. Muszki owocowe muszą stale się pożywiać aby przetrwać i rozwijać się. Przekształcają węglowodany z soków owocowych w energię. Jeśli nie ma źródła pokarmu (na przykład: chowasz owoce i warzywa w lodówce, a nie na otwartej przestrzeni), muszki owocowe umrą dość szybko.

Jednak ze względu na szybkie tempo rozmnażania, istnieje prawdopodobieństwo, że przyniesiesz kolejne z następnymi zakupami. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przechowywanie żywności i umycie jej zaraz po zakupach.

muszka owocówka wygląd

Czy muszki owocowe są szkodliwe dla ludzi?

Muszki owocowe nie gryzą. Jednak te szkodniki odżywiają się na miąższu przejrzałych owoców. Lecą z jednej rozkładającej się żywności na drugą, karmiąc się materią organiczną, która się rozkłada. Oznacza to, że mogą przenosić choroby i bakterie.

Sposób na muszki owocówki

 1. Zaraz po zakupach umyj dokładnie owoce przyniesione do domu.
 2. Trzymaj żywność w lodówce lub pod przykryciem.
 3. W przypadku obecności muszek owocówek w kuchni użyj sprawdzonych preparatów i pułapek na muszki owocówki.
 4. Bądź konsekwentny - wystarczy jeden przyniesiony ze sklepu banan na którym będą mikroskopijne jajeczka muszki owocowej i zafundujesz sobie inwazję.

Jak pozbyć się muszek owocówek?

Poniżej znajdziesz najlepsze sposoby by zwalczyć muszki owocówki. Wiele z nich używane jest przez profesjonalne firmy zajmujące się dezynsekcją oraz rolników i przemysł spożywczy i przetwórczy.

Pułapka na muszki owocówki

To najbardziej powszechny sposób na zwalczanie muszki owocówki. Pułapka na muszki owocowe ma specjalnie zaprojektowaną budowę. Zwabiony wabikiem małe muszki zostają uwięzione wewnątrz tak by nie mogły się z niej uwolnić. Wabik na muszki owocówki to specjalnie przygotowana formuła, która pozwala wabić owocówki znajdujące się w kuchni bez ściągania do naszego mieszkania innych owadów.

pułapka na muszki owocówki, Bros na muszki owocówki, wabik na muszki owocówki, łapka na muszki owocówki

Pułapka na muszki owocówki No Pest® Fruit Fly Trap


Niedoceniane a skuteczne w zwalczaniu muszki owocowej w dalszym ciągu są lepy na muszki owocowe. Dla lepszego efektu możesz na powierzchni klejącej lepu nakleić mały kawałek wacika lub gąbki nasączony czerwonym winem lub sfermentowanym sokiem. Zwabione muszki przykleją się do lepu.

Środki na muszki owocówki

Bardziej inwazyjnym sposobem na małe muszki w kuchni są środki owadobójcze. W przypadku dużej inwazji skutecznym sposobem jest spray na muchy. Należy jednak wcześniej usunąć żywność z obszaru działania insektycydu oraz zabezpieczyć sztućce i naczynia. Po opryskiwaniu umyj detergentem powierzchnie mające kontakt z żywnością.

preparat na muchy, środek na muchy, preparat NO PEST, spray na muchy, preparat na komary, środek na komary, preparat na muchy i komary

Pułapka na muszki owocówki No Pest® Fruit Fly Trap

Mieszając środek owadobójczy w koncentracie z lekko sfermentowanym sokiem owocowym otrzymasz truciznę na muszki owocowe. Postaw niewielki słoiczek z trutką w trudno dostępnym dla dzieci i zwierząt domowych miejscu tak by muszki swobodnie mogły ją pobierać.

Lampy na muszki owocówki

Prawie wszystkie owady latające są przyciągane do światła UV, a lampa owadobójcza to wykorzystuje. Zwabione do źródła światła muszki spalają się na elektrycznej siatce.

lampa owadobójcza bros, lampa na owady bros

Lampa owadobójcza na muchy, komary, meszki i osy Bros

Domowe sposoby na muszki owocówki.
Co odstrasza muszki owocówki?

Domowe sposoby na muszki owocówki ograniczają się raczej do prewencji czyli zapobiegania pojawiania się muszek tj. dbałość o higienę w kuchni, odpowiednie przechowywanie produktów spożywczych i naturalne repelenty.

Jednym z takich naturalnych odstraszaczy owadów jest olejek miętowy. Muszki owocówki również nie lubią jego zapachu. Zapach mięty pieprzowej jest niesamowicie nieprzyjemny dla prawie wszystkich szkodników, więc kiedy go wyczuwają, chcą po prostu uciec. Tak więc, jeśli masz skoncentrowany olejek z mięty pieprzowej wymieszaj kilka kropel z gorącą wodą i przechowuj w małej butelce z rozpylaczem. Zastosuj mieszankę w kuchni na początku lata, aby stworzyć nieprzyjemne środowisko dla muszek owocowych na samym początku sezonu.


Pamiętaj!

Zwalczanie muszek owocówek bez prewencji może się okazać jednorazowym rozwiązaniem, które da jedynie chwilową ulgę. Żaden nawet najbardziej wymyślny sposób na muszki owocowe nie zda egzaminu jeśli nie będziesz dbać o odpowiednie przechowywanie żywności i ograniczanie dostępu owadom do twojego domu np. siatkami na owady i moskitierami.

© odstraszanie.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.

Pozostałe wpisy

 • Jak dokarmiać ptaki

  Jak dokarmiać ptaki

  Dowiedz się z tego artykułu: Jak dokarmiać ptaki w zimie? Dlaczego ptaki zostają na zimę? Kiedy zacząć dokarmianie? Jaki pokarm dla ptaków na zimę wybrać? Gdzie powiesić karmnik?

 • biedronka azjatycka, jak zwalczać

  Zwalczanie biedronek azjatyckich - jak je rozpoznać i ich się pozbyć?

  Biedronki azjatyckie coraz częściej stanowią zagrożenie w domach i ogrodach lub są po prostu uporczywymi owadami. W poniższym artykule omówimy jak je rozpoznać, zwalczać i zabezpieczać się przed iwnazją.

 • Ochrona paneli fotowoltaicznych przed ptakami

  Ochrona paneli fotowoltaicznych przed ptakami

  Ogromnym zagrożeniem dla paneli fotowoltaicznych są szkody spowodowane przez ptaki, wpływające bezpośrednio na wydajność i trwałość ogniw. W tym artykule omówimy różne strategie ochrony i zabezpieczania paneli fotowoltaicznych przed ptakami.

 • zwalczanie ślimaków

  Naturalne sposoby zwalczania ślimaków

  Ślimaki potrafią zajść za skórę każdej osobie, która uprawia swój ogródek.

  W poniższym tekście radzimy, w jaki sposób poradzić sobie ze ślimakowym kłopotem przy użyciu naturalnych metod.

 • oprysk owadobójczy w ogrodzie domu

  Jak przygotować i wykonać oprysk owadobójczy w ogrodzie, domu

  Przygotowanie skutecznego roztworu oprysku owadobójczego może być kluczowe dla ochrony pomieszczeń i ogrodu przed szkodliwymi owadami. W tym przewodniku przedstawimy krok po kroku, jak sporządzić roztwór oprysku owadobójczego, aby osiągnąć najlepsze rezultaty.

 • komary ugryzienie

  Jak chronić się przed komarami?

  Przedstawiamy skuteczne środki pozwalające chronić się przed komarami. Dowiesz się jak chronić się przed ugryzieniami komarów i co użyć gdy swędzi. Poznasz skuteczne preparaty na komary chroniące dorosłych, dzieci i niemowlęta.

 • muchy zwalczanie

  Zwalczanie much i komarów w pomieszczeniach

  Nie wiesz jak skutecznie i najbezpieczniej pozbyć się latających much i komarów w pomieszczeniach? Przedstawiamy rozwiązania jak zwalczyć muchy i komary w kuchni, sypialni, garażu i innych pomieszczeniach domu czy mieszkania.

 • Zwalczanie owadów w koszach, zbiornikach na śmieci

  Zwalczanie owadów w koszach, zbiornikach na śmieci

  Pozbądź się natrętnych owadów przy śmietniku. Poznaj przyczyny, metody zwalczania owadów w koszach na śmieci oraz sposoby zapobiegania problemu.

 • kleszcze jak się chronić

  Jak chronić się przed kleszczami

  Jak chronić się przed kleszczami? Nie daj się ukąsić kleszczom. Poznaj skuteczne sposoby na odstraszanie kleszczy.

 • szubaki zwalczanie

  Szubaki zwalczanie

  Mały brązowy chrząszcz lub pasiasta larwa pod dywanem, za meblami, pomiędzy deskami parkietu lub przy listwach przypodłogowych? Szubak Smirnowa. Poznaj sprawdzone sposoby na szubaki i ich larwy w pomieszczeniach.

 • mrzyki jak się pozbyć

  Jak pozbyć się mrzyków z mieszkania, domu? Skuteczny sposób na mrzyki.

  Mrzyk dziewannowiec - jak go rozpoznać, jakie stwarza zagrożenie i jak się go pozbyć? Poznaj sprawdzone sposoby na mrzyki i ich larwy w pomieszczeniach.

 • szkodnicy drewna jak się pozbyć

  Jak pozbyć się szkodników drewna?

  Jak rozpoznać, że drewno zostało zaatakowane przez szkodnika? Jakie szkody mogą wyrządzić szkodniki drewna? Dowiedz się jak chronić się przed szkodnikami drewna? Poznaj skuteczne sposoby zwalczania szkodników drewna.

 • szkodniki, jakie owady niszczą drewno

  Jakie owady niszczą drewno?

  Potocznie szkodniki drewna bywają utożsamiane z jednym konkretnym insektem – kornikiem. Tymczasem jest to bardzo liczna grupa owadów, a paradoksalnie sam kornik w odniesieniu do drewna technicznego (martwego i przetworzonego) nie stwarza dużego zagrożenia. Zobacz zdjęcia szkodników drewna i dowiedz się jaki owad niszczy Twoje drewno, meble i inne drewniane przedmioty.  Sprawdź jakie owady uszkadzają drewno

 • użądlenie osy, szerszenia, pszczoły, trzmiela

  Użądlenie osy, szerszenia, pszczoły, trzmiela - czy może zabić?

  Kompendium dotyczące tego: jakie ryzyko stwarzają  ich użądlenia, jak się skutecznie chronić przed tymi insektami i bezpiecznie je odstraszać oraz postępować, kiedy niestety dojdzie do ataku.

 • strzyżak sarni jak się chronić przed

  Strzyżak sarni (jeleni). Jak chronić się przed strzyżakiem?

  Strzyżak sarni (jeleni) bywa nazywany przez media „latającym kleszczem”, co może wprowadzać w błąd i wywoływać niepotrzebną panikę. 
  Z tego tekstu dowiesz się: czym właściwie jest strzyżak, jakie w rzeczywistości stwarza zagrożenie, jak go odstraszyć (w jaki sposób się przed nim chronić). 

Popularne kategorie