jak pozbyć się gryzków, sposób na psotniki

Gryzki w domu. Jak pozbyć się psotników z mieszkania?

Ten artykuł jest kompleksowym poradnikiem opisującym zwalczanie gryzków, psotników w domach i mieszkaniach. Korzystając z sugerowanych produktów i metod z pewnością pozbędziesz się problemu z gryzkami samodzielnie. Postępuj zgodnie z naszymi poradami i korzystaj z zalecanych produktów, a gwarantujemy 100% sukces w pozbyciu się psotnika zakamarnika!

Gryzki (Psocoptera) są bardzo częstymi gośćmi w naszych domach czy mieszkaniach. Czym właściwie są, jak je rozpoznać i skutecznie zwalczyć?

Czym są gryzki?

Gryzki zwane również psotnikami to rząd owadów, który liczy ponad 4 tysiące gatunków. W Polsce można spotkać przedstawicieli około 100 z nich.

Jak wyglądają gryzki?

Gryzki są niewielkich rozmiarów. Długość ich ciała osiąga rozmiary do 1 cm. Korpus gryzka jest podłużny i zaokrąglony. Owad ten ma sporych rozmiarów głowę oraz długie czułki. Może być koloru bladoszarego, żółtobiałego lub ciemnobrązowego.

Większość gatunków ma skrzydła położone wzdłuż ciała. Przeważnie jednak osobniki występujące w domach lub mieszkaniach nie latają, lecz biegają na rozwiniętych odnóżach. Ich bliskimi krewnymi są termity, natomiast wyglądem bardziej przypominają wszoły oraz wszy, z którymi często są mylone.

jak wyglądają gryzki, psotniki

Skąd się wzięły gryzki? Pochodzenie psotników.

Pochodzenie gryzka nie jest dokładnie znane, najpewniej w inne części świata przywędrował z Afryki. Rozprzestrzenia się wraz z produktami transportowanymi międzynarodowo.

Gryzki pojawiające się w pobliżu ludzkich siedlisk to jedynie niewielka cześć spośród wszystkich gatunków. Podstawowym środowiskiem tych stworzeń są lasy, gdzie bytują w ściółce lub na drzewnej korze.

Jak długo żyją gryzki?

Zazwyczaj długość ich życia wynosi od 6 miesięcy do roku. Gatunki żyjące w środowisku znacznie przekształconym przez człowieka mogą składać jaja nawet kilka razy w sezonie. Samica jednorazowo może złożyć 100-200 jaj.

Jakie gryzki występują w domach, mieszkaniach?

Gryzki należące do rodziny Trogidae są najczęściej widywane w domach oraz mieszkaniach. Można je napotkać na ścianach, w wilgotnych zakamarkach, spiżarkach i innych pomieszczeniach z żywnością.

Ze wspomnianej rodziny Trogidae najpopularniejszym gryzkiem jest psotnik zakamarnik, którego inna nazwa to psotnik pulsorz (Trogium pulsatorium). To drugie określenie wiąże się z rytuałem godowym – samica pulsorza wabi samca pulsującymi uderzeniami odwłoka o podłoże.

Co jedzą gryzki?

Gryzki żywią się pyłkiem kwiatowym, jajami innych owadów, a także szczątkami organicznymi. Bez pożywienia są w stanie przetrwać nawet 2 miesiące.

Czy gryzki przenoszą choroby?

Gryzki mają rozbudowane narządy gębowe, które, skąd pochodzi nazwa tych stworzeń, służą im do gryzienia (rozdrabniania) pokarmu. Nie wykorzystują jednak swojego aparatu gębowego do gryzienia człowieka.

Gryzki wbrew obawom nie przenoszą chorób w bezpośredni sposób. W pewnym stopniu jednak mogą być szkodliwe dla zdrowia, gdyż są w stanie przenosić alergeny.

Gryzki stają się problemem, kiedy zaczyna ich być więcej. Mogą doprowadzić do zanieczyszczenia żywności (np. nasion zbóż, ryżu, mąki) i roznoszenia zarodników grzybów.

psotnik zakamarnik zwalczanie

Psotniki w domu mogą zjadać klej znajdujący się pod tapetami, a także celulozę, dlatego stwarzają zagrożenie dla zbiorów książek, w szczególności tych archiwalnych.

Ogółem gryzki uważa się za szkodniki magazynowe, a także biblioteczne i muzealne. Innym problemem jest to, że obecność gryzków może zwabić do domu czy mieszkania inne, jeszcze szkodliwsze insekty, dla których będą pożywieniem.

Skuteczne zwalczanie gryzków

Populacja gryzków szybko się powiększa, dlatego zauważenie w domu lub mieszkaniu kilku osobników może oznaczać, że w rzeczywistości jest ich już znacznie więcej.


Wskazówka:

Gryzki uwielbiają wilgoć. Ich pojawienie się w dużej liczbie może zwiastować nadejście większych kłopotów – wystąpienie grzybów lub pleśni.Warto zadbać o odpowiednią profilaktykę, aby nie doprowadzić do pojawienia się problemu z gryzkami. Przede wszystkim trzeba likwidować źródła nadmiernej wilgoci: zadbać o szybkie usuwanie wszelkich nieszczelności w instalacji wodnej (krany, odpływy, rury doprowadzające i odprowadzające wodę), pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczeń (w razie potrzeby zainwestować w dodatkowy wentylator, pomyśleć nad innym układem mebli).

Dobrą praktyką w zapobieganiu pojawieniu się gryzków jest dbanie o ogólną czystość, w szczególności usuwanie kurzu, na którym mogą żerować te stworzenia. Istotną kwestią jest również usuwanie szczelin w ścianach i podłogach.

Największym problemem w zwalczaniu gryzków jest dostęp do nich. Owady te często chowają się właśnie w różnych zakamarkach i szczelinach. Dodatkowo są bardzo szybkie, więc ich mechaniczne likwidowanie jest bardzo trudne.

Nie istnieje żaden sposób (poza skrupulatną profilaktyką), który dawałby trwałą ochronę przed pojawieniem się gryzków. Kiedy już dojdzie do „inwazji”, trzeba reagować natychmiast i zwalczać je na bieżąco.

co na gryzki? co na psotniki

Domowe sposoby na gryzki, psotniki

Jeśli chodzi o typowo domowe sposoby na gryzki, to najpopularniejszą metodą jest sporządzenie preparatu z octu, soku z cytryny (ewentualnie grejpfruta), sody oczyszczonej. Taka mikstura nadaje się do przemywania blatów, płytek, mycia podłogi czy spryskiwania szpar. Dzięki temu można usunąć żerowiska gryzków oraz zdezynfekować powierzchnie, w których się pojawiły.

Takie działanie domowymi sposobami może być w pewnym stopniu skuteczne, jednak mając na uwadze jak szybko rozmnażają się gryzki, doradzamy działanie konwencjonalnymi środkami owadobójczymi tak by nie dać szans psotnikom do namnażania się.

Profesjonalne środki do zwalczania gryzków

W przypadku profesjonalnych preparatów na psotniki dobrze sprawdzą się uniwersalne środki do zwalczania owadów. Z uwagi na drogi proces rejestracji nie ma dedykowanych środków do zwalczania psotnika.

Z tego powodu niech nie zmyli Cię fakt, że nie ma psotnika na etykiecie - nie ma takich preparatów! Producenci z powodów ekonomicznych rejestrują insektycydy, które dostarczają rozwiązań bardziej powszechnych problemów z owadami.

My polecamy sprawdzone w działaniu produkty, używane przez profesjonalistów do zwalczania gryzków w domach i mieszkaniach. Masz pewność, że wybrane przez nas preparaty to najlepsze środki na gryzki dostępne na rynku, o których wiemy że działają w 100% i posiadają najlepsze opinie.


Podpowiadamy:

Przeszkodę związaną z trudnym dostępem do żerowisk gryzków pozwalają pokonać opryski owadobójcze, czyli preparaty w koncentracie do rozcieńczenia wodą
Opryski na gryzki są bardzo wydajne i skuteczne – substancje czynne uwalniane są powoli, co zapewnia dokładne pokrycie powierzchni.

Wybranie oprysku zawierającego mikrokapsułki
(np. Effect Microtech) sprawia, że zawarte w preparacie substancje owadobójcze przylegają do ciała owada, dzięki czemu środek może zostać przeniesiony przez jednego gryzka do całego żerowiska. Preparaty mikrokapsułkowe zostają dłużej na powierzchni chroniąc ją nawet do kilku miesięcy.

effect microtech

Kolejną grupą środków owadobójczych na psotniki to środki w sprayu (np. NO PEST 4Insect AL Spray) oraz bomby zamgławiająca, czyli foggery (np. NO PEST 4Insect Bomb). Spray działa natychmiastowo, zapewnia precyzję oraz jest bardzo wygodny w użytkowaniu, świetnie nadaje się do likwidowania niewielkich skupisk owadzich szkodników.

Foggery są bardzo skutecznym rozwiązaniem, mgła zawierająca insektycyd dociera w każdy zakamarek, ale ta metoda wymaga opuszczenia pomieszczenia na czas uwalniania preparatu.

bomba na owady no pest

Wydajnym i tanim sposobem na gryzki jest stosowanie żelowej trutki z wabikiem. Z doświadczenia wiemy, że doskonale w zwalczaniu psotników sprawdza się trutka na rybiki NO PEST.

trutka żelowa no pest
W przypadku pojedynczych osobników wystarczające może być stosowanie pułapki lepowej na gryzki jak również płytka owadobójcza (np. Vaco Max).

Źródła: aniaradzi.pl, castorama.pl, tedan.pl, dezino.pl.

Szukasz sposobu na gryzki, psotniki?

Jeśli chcesz skutecznie pozbyć się gryzków z domu lub mieszkania, to u nas znajdziesz rekomendowane preparaty. Pomożemy Ci dobrać właściwy środek na psotniki oraz podpowiemy, jak go zastosować, abyś szybko pozbył się problemu. 


Odwiedź nasz  sklep

Sprawdź polecane środki na psotniki, gryzki

Twój sukces to nasz sukces!

© odstraszanie.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.

 

Popularne kategorie