Poznaj najlepszy sposób na pluskwy i pozbądź się problemu.
Pluskwa domowa (łóżkowa) jeszcze kilkadziesiąt lat temu została prawie całkowicie wytępiona. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat jednak znów się pojawiła nękając ludzi i zwierzęta domowe. Możemy ją najczęściej spotkać w mieszkaniach, motelach, środkach transportu publicznego i tym podobnych miejscach. Stare materace, wiekowe tapczany, leciwe obrazy stanowią ulubioną lokalizację tych insektów.
Krąży mit o tym, że pluskwy pojawiają się tylko w domach i mieszkaniach zaniedbanych. Ludzie, których dotyka problem pluskiew zazwyczaj odczuwają wstyd i zażenowanie w obawie przed przyklejeniem łatki osoby nie dbającej dostatecznie o czystość i higienę. To tabu prowadzi do sytuacji, że człowiek dotknięty tym problemem poszukuje samodzielnie rozwiazań na własną rękę w obawie przed negatywną oceną w towarzystwie. Często samodzielne działania bez odpowiedniej wiedzy jak zwalczać pluskwy i jak używać preparatów kończą się fiaskiem. Domowe sposoby na pluskwy zazwyczaj są nieskuteczne a część z nich zakrawa o przekazy ludowe bez poparcia o fakty.
Skąd biorą się pluskwy w mieszkaniu? Problem z pluskwami najczęściej dotyczy blokowisk. W dużych skupiskach o wysokim zaludnieniu dość łatwo dochodzi do eskalacji problemu z pluskwą. Owad bardzo łatwo przechodzi między mieszkaniami np. wentylacją czy po rurach c.o.. Często zdarza się również zawlekanie pojedynczych osobników z wyjazdu.
Pluskwa domowa (Cimex lectularius) to spłaszczony, brązowo-czerwony owad o długości około 5 milimetrów, owalnym kształcie ciała, należący do rzędu pluskwiaków różnoskrzydłych często mylony z kleszczem. Pluskwa domowa nie posiada skrzydeł, nie umie też skakać. Doskonale potrafi wspinać się po ścianach, murach i innych tego typu powierzchniach. Potrafi przeżyć bez pożywienia przez 80 do 140 dni (larwy) a dorosłe osobniki w przypadku dalszego braku pokarmu może wprowadzić swoje ciało w stan hibernacji trwającej nawet do 550 dni. Warunkiem tak długiego okresu stagnacji jest niska temperatura otoczenia sprzyjająca znacznemu obniżeniu funkcji życiowych. Dorosła samica składa 200-500 jaj (w partiach od 10-50), które są wielkości ziarnka piasku. Czas potrzebny do wylęgu jaj to około 1 tydzień przy temperaturze pokojowej. Cały cykl życia od jajka do osobnika dorosłego (imago) wymaga od 5 tygodni do 4 miesięcy, w zależności od temperatury.
Pluskwy domowe żerują głównie w nocy, mogą one wtedy niepostrzeżenie wysysać krew z głęboko śpiących ofiar. Ugryzienie pluskwy jest bezbolesne, ślina tych insektów zawiera specjalne enzymy znieczulające. Przeciętny czas pobierania krwi to około 10 minut po tym czasie pasożyt opuszcza swojego żywiciela. Ofiara dowiaduję się o ukąszeniu dopiero po samym fakcie. Poranne zaczerwienione oraz swędzące miejsce na naszym ciele może świadczyć o obecności w naszym otoczeniu. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż część ludzi nie reaguje na pogryzienie przez pluskwy, ich ciało nie zdradza żadnych oznak po ugryzieniu.
Ukąszenia pluskwy wyglądają podobnie do ugryzienia komara lub pchły. Występują zawsze na odsłoniętych częściach skóry. Ugryzienia rzadko są pojedyncze - najczęściej występują w grupach. Po ugryzieniu pluskwy powstaje swędzące zaczerwienienie oraz wypukłe obrzęki. U niektórych osób miejsca ugryzienia mogą przybrać postać rozległego rumienia.
Mogłoby się wydawać więc że pluskwy przenoszą dużo chorób, jest jednak inaczej, posiadają one zazwyczaj tylko jednego żywiciela w ciągu życia z którego czerpią krew. W większości przypadków więc nie przenoszą chorób w przeciwieństwie do komarów, które posiadają więcej niż jednego żywiciela. Nocne ugryzienia wywołują jednak pojawienie się uczucia dyskomfortu psychicznego u poszkodowanego, mogą również prowadzić do bezsenności, bowiem trudno jest zasnąć z myślą o nocnym ataku. U niektórych osób może dochodzić do gwałtownych reakcji alergicznych.
Pluskwy chowają się w miejscach trudno dostępnych. Często trudno sobie wyobrazić, że owad mógłby się schować np. w załamaniu tapety, czy gniazdku elektrycznym. Pluskwy domowe dobrze jako kryjówki wykorzystują wszelkie szpary, szczeliny, meble, firany, żaluzje, tył lustra, obrazów itp.. Pluskwy domowe w dużej koncentracji wydzielają charakterystyczny zapach przypominający w zapachu gnijące maliny lub wegetującą kolendrę, może nas to naprowadzić na źródło problemu w naszym mieszkaniu.
Spotkamy je najczęściej na przedmiotach na których ludzie i zwierzęta spędzają najwięcej czasu. Jeżeli podejrzewamy obecność pluskiew w naszym domu w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić łóżka, materace, sofy oraz fotele i krzesła. Miejsca te należy przeglądać bardzo uważnie i szczegółowo wzdłuż szwów, zszyć i marszczeń. Obecność pluskwy zdradzają brunatne, drobne plamki odnajdywane w miejscu koncentracji owadów (jak na powyższym zdęciu).
Sprawdź dokladnie miejsca gdzie najczęściej chowają się pluskwy:
Sposobów na walkę z tymi szkodnikami jest tak naprawdę kilka. Można się ich pozbyć między innymi za pomocą firm które specjalizują się w tego typu usługach. Zamówienie takiego serwisu jednak z dodatkowymi kosztami oczyszczenia naszego lokum, musimy wziąć pod uwagę również stan naszego mieszkania po zakończeniu dezynsekcji. Aby wytępić pluskwy i pozbyć się problemu, należy użyć preparatów profesjonalnych. Zwalczanie pluskiew jest procesem długotrwałym i wymaga odpowiednich preparatów. Do zabiegu odpluskwiania należy się wcześniej odpowiednio przygotować przez inspekcję pomieszczenia i zlokalizowanie miejsc występowania pluskiew, tak by głównie tam użyć środków owadobójczych.
Pierwszym zadaniem powinna być dokładna inspekcja pomieszczenia w poszukiwaniu zgromadzeń pluskwy. Pluskwy domowe występują często w dużych skupiskach. W przypadku łóżek pluskwy występują w załamaniach i szwach materacy, łączeniach ramy łóżka, elementach łączeń tapicerskich, pod guzikami, wzdłuż zamków błyskawicznych itp.. Warto w pierwszej kolejności punktowo spryskać te oczywiste miejsca. Pomoże w tym spray na pluskwy. Należy przy tym pamiętać by unikać stosowania preparatów na pluskwy powierzchni mających bezpośredni kontakt z ludzkim ciałem.
Pluskwy, ich larwy oraz jaja likwiduje wysoka temperatura. W miejscach gdzie nie powinno się używać środka owadobójczego możesz wytępić pluskwy parą. Z pomocą przychodzi myjka parowa na pluskwy lub inaczej parownica czy steamer. Wszelkie materiały tj. pościel, dywaniki, zasłony należy wyprać w najwyższej temperaturze. Wysoka temperatura pozwala dezynfekować i oczyścić powierzchnię zabrudzoną odchodami i wydalinami pluskiew.
1. Zlokalizuj miejsca koncentracji pluskwy.
2. Odsuń meble w miarę możliwości na około 30cm od ściany. Ściągnij obrazy, lustra i inne wiszące na ścianie ozdoby, ale pozostaw je w pomieszczeniu dezynsekowanym.
3. Zdemontuj osłony listew przypodłogowych
4. Zabezpiecz produkty spożywcze (pojemniki próżniowe, szklane słoje itp.), karmę dla zwierząt oraz naczynia i sztućce i wynieś je z pomieszczenia dezynsekowango.
5. W łazience zapakuj szczelnie szczoteczki do zębów, ręczniki i inne przedmioty higieny osobistej. Zwróć szczególną uwagę na odzież i dziecięce zabawki.
6. Po przeprowadzonej dezynsekcji i wywietrzeniu mieszkania umyj (np. zwykłym płynem do naczyń, podłóg) wszystkie miejsca, które będą miały kontakt z żywnością i podłogi.
Skutecznymi preparatami są foggery na pluskwy czyli preparaty do zadymiania(fumigacji) pomieszczeń. Preparat na pluskwy jest wygodny w użyciu, gdyż sam się uwalnia podczas naszej nieobecności. Pomieszczenie należy później koniecznie wywietrzyć po zabiegu. Wadą tych rozwiązań jest, że nie docierają one w trudnodostępne zakamarki tj. np. załamania mebli. Dlatego zaleca się użycie jeszcze w tych miejscach wykonia oprysku. Oprysk na pluskwy to preparat w koncentracie do roztworzenia z wodą. Otrzymany w ten sposób preparat na pluskwy przy pomocy opryskiwacza ciśnieniowego nanosimy na ściany, listwy przypodłogowe, miejsca łączenia ścian i wszystkie szpary i szczeliny. Zwróć również uwagę na szuflady zwłaszcza szafek nocnych oraz ramy obrazów jeśli wiszą w pomieszczeniu zapluskwionym. Miejsca gdzie nie powinno używać się preparatów płynnych (gniazdka elektryczne i wiązki kabli często są skupiskiem pluskiew) należy zabezpieczyć proszkiem na pluskwy.
One Shot Fogger
Zabójczo skuteczny środek na pluskwy - to bardzo mocny preparat na pluskwy natychmiastowo zabijąjacy insekty. Środek owadobójczy w specjalnym samoopróżniającym się sprayu. Środek na pluskwy wystarczy postawić na środku pomieszczenia, wcisnąć do końca spust i opuścić pomieszczenie. W ciągu 10 minut pomieszczenie wypełni mgła insektycydu, która skutecznie pozbędzie się pluskiew w mieszkaniu. Pojedynczy kartusz (150ml) wystarczy do dezynsekcji mieszkania o kubaturze ok. 80 m3.
Bomba na pluskwy 4Insect Bomb
Silna bomba na pluskwy do zamgławiania pomieszczeń. Fogger 4Insect Bomb to środek na pluskwy w samoopróżniającym się kartuszu do zwalczania pluskiew i przeprowadzania profesjonalnej dezynsekcji. Występuje w największej na rynku pojemności aż 400ml dzięki czemu jedna puszka zabezpiecza powyżej 200m3! Silne działanie aż 3 substancji czynnych pozwoli pozbyć się każdego owada znajdującego się w pomieszczeniu gdzie użyto preparatu. Pluskwy nie mają szans. Zwalcza również pająki, rybiki, karaluchy oraz pchły w domu.
Środek na pluskwy w sprayu NO PEST 4Insect AL. Natychmiastowe i długotrwałe działanie preparatu pozwala skutecznie zwalczyć pluskwy domowe w sypialni i innych pomieszczeniach. Wyjątkowo wydajny - 500ml wystarcza na 50m2 powierzchni opryskiwanej.
Bomba na pluskwy DOBOL
do zadymiania, zamgławiania pomieszczeń. Dobol fumigator to łatwy w użyciu preparat na pluskwy do dezynsekcji mieszkań. Fumigacja (odymianie) pozwala by drobne cząsteczki środka owadobójczego spenetrowały każdy zakamarek, w którym mogą ukrywać się pluskwy. Skuteczność natychmiastowa!
Myjka parowa
Parownica na pluskwy to najlepszy sposób by pozbyć się pluskiew i ich jaj w miejscach gdzie nie powinno używać się środków zwalczających pluskwy (np. dziecięce łóżeczka, część materaca przylegająca do ciała). Myjka parowa na pluskwy pozwoli pozbyć się pluskiew dzięki wysokiej temperaturze pary (105°C) wyrzucanej pod wysokim ciśnieniem (3,2 bar). 10 akcesoriów! Wyparza, dezynfekuje, czyści.
Do wymrażania pluskiew oraz niszczenia jaj polecamy spray zamrażający pluskwy BROS. Niska temperatura -45°C zwalcza skutecznie dorosłe owady ale również eliminuje wszystkie stadia rozwojowe również jaja pluskwy. Nie zawiera substancji czynnych i szkodliwych chemikaliów, dlatego można go bezpiecznie stosować do wymrażania pluskiew na materacach, elementach tapicerskich i dziecięcych zabawkach.
Szukasz sposobu na pluskwy?
Odwiedź nasz sklep
Wybierz najlepsze preparaty na pluskwy posiadających najlepsze opinie i przystępne ceny.
Dowiedz się więcej z naszego artykułu
JAK NIE PRZYWIEŹĆ PLUSKWY Z WAKACJI?
JAK POZBYĆ SIĘ PCHEŁ Z DOMU?
ZWALCZANIE MRÓWEK W DOMU
© odstraszanie.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.