KILKA SŁÓW O DZIKICH GĘSIACH

 

Szkody wyrządzane przez zwierzynę na polach kojarzą się najczęściej z dzikami czy jeleniowatymi. Nikt jednak jak rolnik nie zdaje sobie sprawy z tego jakie szkody w uprawach potrafią wyrządzić dzikie gęsi.

odstraszanie dzikich gęsi
 
Na terenie Polski spotkać możemy najczęściej gęsi zbożowe, gęgawy oraz gęsi białoczelne. Spośród nich gniazduje u nas regularnie jedynie gęś gęgawa. Pozostałe gatunki to ptaki przelotne pojawiające się u nas w okresie ich sezonowych migracji dwa razy w roku. Masowe przeloty jesienią i powroty na obszary lęgowe wiosną gromadzą zgrupowania ptaków liczących nawet 50 tysięcy osobników w stadzie, które nękają rolników wyrządzając co roku wielomilionowe szkody w uprawach. Tabuny gęsi w trakcie przelotu obsiadają pole by odpocząć i pożywić się. Często jako miejsce postojowe obierają rozległe pola obsiane oziminą, które zapewniają bezpieczeństwo i pokarm w postaci wzrastającego zboża. Takie stado jest w stanie w ciągu 3 godzin ogołocić nawet 5 ha ozimin. Ciężko jest skutecznie walczyć z gęsiami na polach uprawnych, a obecne prawo w Polsce znacznie utrudnia pozyskanie odszkodowań od szkód wyrządzonych przez dzikie gęsi. Na tak dużych obszarach tworzenie bariery w postaci siatki ochronnej na uprawy jest nieopłacalne i nastręcza duże problemy techniczne. Jaki sposób na dzikie gęsi na polach uprawnych jest zatem najbardziej skuteczny? Najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest zastosowanie armatki hukowej. Jest to urządzenie, którego zadaniem jest odstraszanie zwierząt przez emitowanie hukowego sygnału dźwiękowego, dzięki podłączonej butli z gazem propan-butan.

odstraszanie dzikich gęsi


Gęsi jako gatunki ptaków łownych przyzwyczajone są do sygnału wystrzału podczas polowań, boją się go i przestraszone odlatują. Wybrane modele armatek hukowych wraz z dedykowanymi akcesoriami w postaci zegarów czasowych pozwalają nawet na dobranie godziny i częstotliwości wystrzałów. W ten sposób możemy skalibrować armatkę hukową tak by działa w wybranym przez nas czasie, w którym najczęściej na polach żerują dzikie gęsi. W ofercie dostępne są również stojaki pozwalające na postawienie armatki hukowej znacznie powyżej gruntu, co pozwala na lepsze rozchodzenie się odgłosu wystrzału w przestrzeni oraz zabezpiecza urządzenie przed zalaniem, jeśli pole jest w miejscu podatnym na zalanie. Jeśli jesteś rolnikiem, a na Twoim polu dzikie gęsi wyrządzają szkody, bo urządziły tam sobie stołówkę zapoznaj się z bogatą ofertą armatek hukowych. Armatka hukowa to jednorazowa inwestycja, która zwraca się w krótkim czasie. Pozwala jednocześnie na odstraszanie zwierzyny płowej ( jeleni, saren, łosi, danieli) oraz czarnej (dzików), z którą rolnicy muszą borykać się przez cały rok.  

GUARDIAN 2
guardian 2

 

Profesjonalna armatka hukowa Hiszpańskiego producenta pozwala na znaczne ograniczenie strat wywołanych niszczącą działalnością dzikich gęsi. Armatka posiada wbudowany regulator wystrzałów, który pozwala ustalić częstotliwość wystrzałów od 3 do 30 minut. Standardowa 11 kilogramowa butla gazowa wystarcza na 17000 wystrzałów. Poziom natężenia dźwięku oscyluje w granicach 125 decybeli.

 ZON MARK 4

 


zon mark 4

Profesjonalna armatka hukowa Holenderskiego producenta to skuteczny sposób na walkę z dzikimi gęśmi. Regulator natężenia wystrzałów pozwala na ustawienie armatki w interwale czasowym 0.5 do 30 minut. Podobnie jak w modelu Guardian 2, armatka zapewnia około 17000 wystrzałów. Poziom natężenia dźwięku oscyluje w granicach 120 decybeli.

 

 © odstraszanie.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.

Popularne kategorie