jak odstraszyć dziki

Jak odstraszyć dziki?

Oko w oko z… dzikiem

Dziki to bardzo… dzikie zwierzęta. Nie bez przyczyny ich nazwa wzięła się właśnie od tego przymiotnika. Niektórzy przekonali się o jego sile na własnej skórze.

Szacuje się, że w Polsce żyje od 88 tys. do blisko 230 tys. dzików. Można się na nie natknąć w zasadzie wszędzie z racji tego, że zwierzęta te odznaczają się bardzo dużą tolerancją względem warunków środowiskowych. Jak duże są dziki? Dorosłe osobniki mogą osiągnąć nawet 2 metry długości ciała. Waga odyńca, czyli samca może dochodzić do 300 kilogramów. Taka masa w połączeniu z dość nieprzewidywalnym temperamentem (pomimo pozornej nieśmiałości) oraz szybkością poruszania się dochodzącą do 40-45 km/h sprawia, że dzik w bezpośredniej konfrontacji może być bardzo niebezpieczny. 

Na wolności dziki dożywają maksymalnie 14 lat. Co jedzą dziki? Są wszystkożerne, ale do ich największych przysmaków należą nasiona, korzenie, kłącza, żołędzie, owoce oraz drobne rośliny. Nie pogardzą również małymi gadami, płazami, gryzoniami, pisklętami, ptasimi jajami czy padliną. Wielokrotnie widywano również dziki pożywiające się padliną. Należą do zwierząt stadnych. Poruszają się w grupach. Najczęściej tworzy je dorosła samica (locha) oraz jej małe.

dzik dorosły i mały


Kiedy możesz spotkać dzika?

Dziki są zwierzętami nocnymi. W normalnej sytuacji to właśnie po zmroku wyruszają w poszukiwaniu pożywienia, a w ciągu dnia zbierają do tego siły. Jednak proceder dokarmiania ich przez ludzi, a także kurczenie się obszarów zalesionych sprawiły, że coraz częściej dziki możesz spotkać także w ciągu dnia w mieście, czyli poza terenem, na którym normalnie występują. Dokarmiane dziki szybko się do tego przyzwyczajają i powracają do miejsc, które skojarzyły z łatwo dostępnym pożywieniem.

Wciąż jednak największe prawdopodobieństwo spotkania dzika występuje na obszarach rolniczych graniczących z lasami lub na ścieżkach do nich prowadzących. Jeśli chodzi o porę, to dziki są najaktywniejsze w trakcie swoich godów tzw. huczki, czyli okresie od listopada do stycznia.


Kiedy dzik może Cię zaatakować?


Przede wszystkim, jak jest to w przypadku większości dzikich zwierząt, kiedy poczuje się zagrożony. Dotyczy to w szczególności samic, które wyprowadzaniem ataku chronią wędrujące razem z nimi prosięta. 


Oto nagranie prezentujące, do czego może doprowadzić spotkanie z dzikiem:



Jak widać spotkanie z dzikiem może nie należeć do najprzyjemniejszych. Czy dziki przenoszą choroby? Musisz pamiętać, że zwierzęta te są niebezpieczne nie tylko ze względu na swoją nieprzewidywalność, ale także dlatego, że przenoszą groźne dla ludzi choroby – np. gruźlicę czy wirusowe zapalenie wątroby typu E. Dziki są także wektorami chorób, którymi mogą zarazić się zwierzęta gospodarcze. Chodzi o mi. pryszczycę czy ASF. Ponadto ich wtargnięcia na jezdnie każdego roku skutkują tysiącami wypadków drogowych, które mogą prowadzić do poważnych obrażeń u kierowców i pasażerów.


Co powinieneś robić, gdy spotkasz dzika w lesie?

Jak uciekać przed dzikiem? No właśnie..w pierwszej kolejności nie należy uciekać. Aby uniknąć ataku, nie możesz dać dzikowi do niego pretekstu, czyli wykonywać gwałtownych ruchów. W przypadku, gdy natkniesz się na dzika, Twoją pierwszą reakcją powinno być przyjęcie „pozy drzewa”. Następnie powoli się wycofuj. Pod żadnym pozorem nie próbuj go dotykać lub odganiać. W szczególności nie zbliżaj się do prosiąt będących pod troskliwą opieką lochy. 

Dziki atakują, zwykle szarżując – chcą powalić swojego przeciwnika na ziemię. Z powodu ich ostrych kłów ludzie mogą doznać dotkliwych obrażeń, szczególnie w dolnych częściach ciała. Gdy po pierwszym ataku ofiara nadal się porusza, dzik cofnie się i ponownie podejmie szarżę. Jeśli już dojdzie do bezpośredniej konfrontacji, przede wszystkim staraj się odskakiwać, robić uniki. Za wszelką cenę utrzymuj pozycję stojącą, zachowaj równowagę. Jeżeli dzik sprowadzi Cię do parteru, to możesz wtedy odnieść poważne obrażenia. W miarę możliwości spróbuj się od niego oddalić i zacznij uciekać. Dokonuj gwałtownych zmian kierunku biegu, a jeśli w pobliżu znajduje się jakiś obiekt (np. drzewo lub głaz), to nie wahaj się przed tym, by na niego wejść.

dzik atakuje

Co zrobić, jeżeli zobaczysz dzika w mieście?

Pierwszym odruchem powinien być telefon do straży miejskiej, która współpracuje z profesjonalnymi firmami zajmującymi się odławianiem dzików i transportowaniem ich w bezpieczne miejsca. Zazwyczaj są to zagrody oddalone minimum 60 km od miejsca, z którego je zabrano. Po ponownym przystosowaniu ich do dzikiego życia, tego pozbawionego pożywienia pochodzącego z ludzkich rąk, są wypuszczane na wolność.


Jak ustrzec się przed dzikami? 

Wędrując przez las, musisz zachować czujność, ale nie powinieneś być też zbyt cicho. Daj szansę zwierzęciu, by usłyszało Cię z pewnej odległości. Bardzo prawdopodobne, że wtedy postanowi ono oddalić się z własnej woli. Szczególnie problematyczne są samotne przechadzki po lesie np. na grzyby. Dzik często leży w ściółce leśnej do ostatniego momentu i potrafi wystrzelić w górę nagle, niemal spod nóg. Jeśli spacerujesz w lesie razem z psem, zawsze zakładaj mu smycz. Wcześniejsze zauważenie dzika daje możliwość pozostania przez niego niezauważonym. Wtedy wystarczy go ominąć w bezpiecznej odległości. Jeżeli natrafisz na młodego dzika, nie wchodź z nim w interakcje, nie próbuj go karmić – po prostu idź dalej. W szczewgólności unikaj kontaktu z tzw. pasiakami, czyli prosiętami, będącymi pod opieką matki. Locha broniąc swych młodych potrafi być niesamowicie agresywna.
jak uciekać przed dzikiem

Jak odstraszyć dziki z działki, pola uprawnego?

Nieco inną kwestią jest odstraszanie dzików, kiedy nawiedzają działkę. Odstraszanie dzików odbywa się bezkontaktowo, bez bezpośrednich spotkań z dzikiem. Oddziałuje się wówczas na wrażliwe zmysły dzika. Jeżeli masz problem z dzikami np. plądrującymi Twój ogródek warzywny, to mogą cię zainteresować odznaczające się dużą skutecznością odstraszacze dzików. Najlepiej sprawdzają się metody dźwiękowe tj. armatki hukowe oraz repelenty.
jak odstraszyć dzika
Jednym z najpopularniejszych repelentów jest środek odstraszający dzikie zwierzęta Hukinol. To preparat chemiczny, który imituje zapach ludzkiego potu. Oprócz dzików odstrasza także jelenie oraz sarny. Innym skutecznym i często wykorzystywanym rozwiązaniem jest armatka hukowa na dziki.



Szukasz sposobu na dziki?
 
Jeśli chcesz skutecznie odstraszyć dziki z ogrodu, działki czy pola uprawnego

Odwiedź nasz  sklep

Wybierz skuteczne rozwiązania do odstraszania dzików posiadające najlepsze opinie.



Źródła: nck.pl, wwf.pl, survivalmag.pl, ekologia.pl, crazynauka.pl, restlessbackpacker.com.
Źródło zdjęć: unplash.com

© odstraszanie.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.

 

Popularne kategorie