Zwierzęta leśne.

Większość z nas wie o lasach tylko tyle że są to obszary gęsto zapełnione drzewami i roślinnością. Pełne owadów oraz dzikich zwierząt. Gdybyśmy zostali jednak zapytani jakie konkretne zwierzęta występują na terenie Polskich lasów prawdopodobnie potrafilibyśmy wymienić ich raptem kilka. Tymczasem Lasy i puszcze które stanowią 29,4% powierzchni naszego kraju są wypełnione najrozmaitszą tętniącą życiem fauną i florom. Najbardziej znaną puszczą w Polsce jest puszcza Białowieska dom dla ponad 60 gatunków ssaków. Można w niej spotkać największe skupisko żubrów na świecie, niezliczone ilości saren, jeleni, rysi, lisów czy też dzików o tych ostatnich mogą państwo poczytać tutaj. Nietknięte i zapomniane przez czas miejsca skrywają wiele nieodkrytych tajemnic, zapewniając doskonałe warunki pobliskim leśnym lokatorom.

O jeleniach słów kilka.

Rodzina jeleniowatych składa się z bardzo małych jak i naprawdę dużych osobników. Najmniejszymi przedstawicielami swojego gatunku są Pudu ważące do 9 kg i mierzące około 35 centymetrów wysokości. Te nieduże ssaki zamieszkują Amerykę Południową, szczególnie upodobały  sobie tereny położone na wysokości 2700-4000 metrów n.p.m gdzie mogą prowadzić skryty tryb życia. Największym natomiast reprezentantem jeleniowatych był jeleń olbrzymi o wadzę około 600 kg i wysokości 2,1 metra. Wyróżniał się nad przeciętnie rozrosłym porożem o ponad 3,5 metrowej rozpiętości. Wyginął on jednak około 10 tysięcy lat temu. Walki tych jeleni musiały wyglądać naprawdę spektakularnie! 

Występujące tymczasem w Polsce jeleniowate cechują się standardową wielkością nieodbiegającą od norm światowych. W rodzimych lasach i puszczach napotkamy czterech przedstawicieli tego gatunku, jelenia szlachetnego, łosia, sarnę oraz daniela. Jelenia szlachetnego oraz sarnę spotkamy praktycznie na terenie całego kraju. Na łosia możemy natrafić przemierzając Biebrzański Park Narodowy, puszczę Kampinowską czy też  zwiedzając lasy Lubelskie gdzie jego populacja jest aktualnie jedną z największych w Europie. Daniel natomiast jako gatunek nierodzimy, introdukowany występuje nielicznie tylko w zachodniej części Polski.

Mimo wielu różnic jakie występują pomiędzy poszczególnymi gatunkami posiadają one wiele cech wspólnych. Tutejsze jeleniowate łączy zamiłowanie do nocnego żerowania, łączenia się w stada czy też podchodzenia pod siedliska ludzkie. 

Lisie wędrówki.

Lis rudy bo o nim mowa to wysoce wyspecjalizowany przedstawiciel drapieżników z rodziny psowatych (Canidae). Występuje w całej Eurazji, Ameryce Północnej a nawet Australii do której został sprowadzony przez Brytyjczyków w 19 wieku. Na terenie naszego kraju możemy go spotkać praktycznie wszędzie. Pastwiska, lasy, łąki, doliny to tylko niektóre miejsca które mogą stanowić dla lisiej rodziny schronienie. Mało znanym faktem jest kwestia udomowienia tego dzikiego zwierzęcia. Udało się to Rosjanom pochodzącym z Nowosybirsku, jest to jedyne miejsce na świecie gdzie można kupić udomowionego lisa za bagatela 8000 dolarów. Taki lis sprawdzi się jako nietypowy kompan wieczornych spacerów wzbudzając ciekawość i przyciągając uwagę okolicznych gapiów.

Lisy nie są wybrednymi futrzakami jeżeli chodzi o kwestie pozyskiwania pożywienia. Zaspokoją się leśnymi jagodami, chrząszczami, ślimakami, żabami i wszelkimi gryzoniami. Czasami jednak opuszczają gęstwiny leśne, niesione zapachem dochodzącym z pozostawionych śmieci postanawiają podejść pod siedliska ludzkie. 

Co można w takiej sytuacji zrobić ? 

Narastająca nieustannie ekspansja człowieka ingeruje w pierwotny rytm jakim kieruje się las. Często wypędzając dzikie zwierzęta ze swoich naturalnych siedlisk, zagubione opuszczają swój rodzimy ekosystem zapuszczając się miedzy domostwa ludzkie. Przyciągane resztkami jedzenia postanawiają zostać na dłużej.

Firma odstraszanie.pl posiada w swojej szerokiej ofercie kilka rozwiązań które pomogą Państwu w odstraszaniu zwierzyny leśnej. 

Odstraszacz zwierzyny leśnej STV 688

czym odstraszyć zwierzynę leśną

Dźwiękowo świetlny odstraszacz znanego Brytyjskiego producenta specjalizującego się w odstraszaniu. Urządzenie wykorzystuję do działania fotokomórkę, po wykryciu ruchu rozpoczyna emisję dźwięków oraz błysków światła za pomocą dwóch diod. Odstraszacz należy ustawić na terenie otwartym, urządzenie jest wodoodporne. 

Ultradźwiękowe odstraszacze zwierzyny leśnej (gwizdki samochodowe)

Możemy Państwu polecić również ultradźwiękowe odstraszacze zwierzyny leśnej. Jazda autem nocą przez las może być często niebezpieczna, warto zmniejszyć potencjalne ryzyko kolizji z dzikim zwierzęciem. Gwizdek należy zamontować na przednim zderzaku auta. Po osiągnięciu odpowiedniej prędkości auta gwizdek zaczyna wydawać ultradźwięki niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Ultradźwięki powodują dyskomfort u lokalnej zwierzyny, zmuszając je do opuszczenia obszaru w którym się aktualnie znajdują. 

Gwizdek samochodowy model 1

odstraszacz na zwierzynę leśną

Gwizdek samochodowy model 2

odstraszanie dzikich zwierząt

Płyn na zwierzynę leśną.

odstraszanie zwierzyny leśnej

Kolejnym godnym polecenia rozwiązaniem jest płyn na zwierzynę leśną. Środek należy rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:50, rozcieńczony płyn należy rozprowadzić na obszarze na którym chcemy odstraszyć zwierzęta. Preparat wykazuję czas działania nawet do 12 tygodni od użycia.

 © odstraszanie.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.

 

Popularne kategorie