Szkodniki drewna. 

Świeżo zakupione drewniane meble oraz nowy parkiet na podłodze w salonie mogą sprawić nam wyjątkowo wiele radości. Niestety, drewno ma to do siebie że może być schronieniem dla leśnych gości którzy zupełnie bez zaproszenia mogą pojawić się w naszym domu. Kołatek domowy, Spuszczel pospolity oraz Kornik drukarz to najczęściej występująca trójka niszczycieli drewna na terenie Polski. Niekiedy mogą one wyrządzić szkody przekraczające kilkadziesiąt tysięcy złotych i więcej, ich obecność nie może być w żaden sposób ignorowana. Pokrótce aczkolwiek treściwie postaramy się Państwu nakreślić ich charakterystykę. 

Kołatek domowy.

Kołatek domowy charakteryzuję się barwą koloru brązowego, osiągając przy tym długość ciała około trzech milimetrów. Samica składa zazwyczaj kilkadziesiąt jaj w miejscach wylotowych, wydrążonych przez inne chrząszcze. Larwy są nawet dwukrotnie większe od dorosłych osobników i to one wyrządzają najwięcej szkód. Do żerowania wybierają najczęściej drewno liściaste w którym lepiej się rozwijają. Gatunek ten możemy zaobserwować od wczesnej wiosny do późnego lata. Ich populacja jest znacznie redukowana przez błonkówkę która się nimi żywi. Kołatek domowy występuje rozlegle i szeroko na całym globie. Jako gatunek introdukowany został przeniesiony na statkach z Europy zachodniej między innymi do Nowej Zelandii oraz krajów Ameryki Południowej gdzie szybko się zaadaptował i zadomowił w nowo otaczającym go środowisku. Należy do ścisłej czołówki szkodników drewna występujących i niszczących na terenie całej Polski. Do sprawnego funkcjonowania wymaga on nieco innej temperatury otoczenia tudzież wilgotności w porównaniu do swojego dalekiego kuzyna Spuszczela pospolitego. Ich destruktywna działalność nie koliduję jednak ze sobą, można powiedzieć że tam gdzie kończą się działania pierwszego rozpoczynają się drugiego i vice versa. Kołatek domowy wybiera na swój cel drewno przetworzone znajdujące się w miejscach zaciemnionych, wilgotnych często też opuszczonych. Stara zawilgocona piwnica wykończona elementami drewnianymi, wiekowa przy działkowa szopa mogą okazać się celem dla pomieszkujących po sąsiedzku kołatków. Ulubionym rodzajem drewna na którym żerują jest jednak drewno wyjątkowo stare, dochodzące swoim wiekiem niekiedy do setek lat. Jako gatunek stał się postrachem dla muzeów przechowujących długowiekową ekspozycję oraz zabytkowych kościołów pamiętających odległe czasy. Jego obecność 

Spuszczel pospolity.

Spuszczel pospolity charakteryzuję się długimi czułkami wystającymi z przedniej części głowy. Osiąga dosyć dużą długość ciała w porównaniu do gatunków które również żerują na drewnie. Statystyczny osobnik ma około jeden, do dwóch centymetrów długości, ich odwłoki są nieznacznie spłaszczone. Cechują się brązowo-ciemną barwą ciała pokrytą dużą ilością małych włosków. Sama larwa jest jeszcze większa, osiąga do 3 centymetrów długości ciała, będąc przy tym w całości biała. Dorosła samica składa około 50 jaj w szczelinach oraz pęknięciach drewna. Młode larwy drążą tunele w drewnie w celu pozyskania pożywienia, zazwyczaj rozwijają się przez około 3 lata na obszarze o wilgotności wynoszącym około 20 procent. Jeżeli drewno w którym żerują larwy jest bardzo wilgotne to larwy spuszczela pospolitego mogą się rozwijać w nim nawet przez 15 lat. Dorosłe rozwinięte osobniki możemy spotkać głównie w okresie letnim, czerwcu oraz lipcu kiedy wykazują się one największą aktywnością. Wychodzą wtedy zazwyczaj na zewnętrzną część drewna gdzie wygrzewają się do promieni słonecznych. Ich globalny zasięg sprawia że występują one praktycznie na całym świecie, należą do grupy gatunków introdukowanych - przeniesionych nieświadomie przez człowieka w miejsca do których same nie miały by możliwości nigdy dotrzeć. Transportowane na statkach wewnątrz elementów drewnianych dotarły w najbardziej egzotyczne rejony na naszej planecie gdzie bez większych komplikacji wniknęły w struktury lokalnych ekosystemów. Spuszczela pospolitego możemy odnaleźć zarówno w drzewach szeroko występujących na terenie Polskich lasów jak i w przetworzonym już drewnie takim jak meble czy też drewniane ściany budynków. Szczególnie narażone na jego niszczącą działalność są drzewa iglaste takie jak sosna czy też modrzew. Jego obecność w domowym zaciszu może świadczyć o wyjątkowo wysokim prawdopodobieństwie zniszczenia drewnianych elementów, nie można go zatem nigdy lekceważyć. Impregnacja drewnianych powierzchni na nic się zda jeżeli w środku znajdują się już rozwinięte larwy. 


Kornik drukarz. 

Kornik drukarz jest najbardziej rozpoznawalnym niszczycielem świerka w całej Europie i Azji. Można się na niego również natknąć żywiącego się na jodłach, sosnach oraz modrzewiach. Na swój cel wybiera on głównie osłabione jednostki, chore oraz podstarzałe. Przewrócone, gnijące konary są doskonałym miejscem żeru oraz rozmnażania. Jego destruktywną działalność zdradzają rozsypane wokół drzew trociny oraz odpadająca pożółkła kora. Dorosłe osobniki są nie dużej wielkości, osiągają zazwyczaj 5 milimetrów długości ciała, charakteryzują się ciemnobrązową barwą ciała. Larwy są dwu, trzykrotnie mniejsze od dorosłych osobników, wyróżniają się białym ubarwieniem ciała oraz żółto-ciemną głową. Kornik drukarz jest jednym z około 110 gatunków korników aktywnie występujących na terenie naszego kraju. Zaliczany do rodziny owadów zimno krwistych, jego temperatura ciała kontrolowana jest przez czynniki zewnętrzne wpływające na jego cykl dnia i nocy. Uaktywnia się z początkiem wczesnej wiosny, kiedy temperatura otoczenia zwiększa się do około 20 stopni Celsjusza. Temperatura zewnętrzna, opady deszczu oraz nasłonecznienie mają bardzo duży wpływ na aktywność tego gatunku, do tego stopnia że może on wprowadzić swoje ciało w stan krótkotrwałej hibernacji. Samiec wabi samice do swojego gniazda znajdującego się pod korą drzewa gdzie następnie składane są jaja. Tylko jeden dorosły świerk może być domem nawet dla 100 tysięcy owadów w okresie kilku miesięcy! Trudno jest więc sobie nie wyobrazić jakie szkody może wyrządzić taka ilość niszczących owadów znajdujących na jednym tylko drzewie. Przegryzione korzenie oraz przerwany obieg soków w konsekwencji doprowadzają do szybkiego i natychmiastowego obumarcia drzewa. Kornik drukarz powoduje na tyle dużo problemów w Polskich lasach że co roku podejmowane są działania prewencyjne związane z ograniczeniem rozprzestrzeniania się tych owadów. W przypadku odnalezienia drzew które są nosicielami korników są one niezwłocznie usuwane poza teren lasu, gdzie nie będą mogły się one dalej rozprzestrzeniać. Swój okres aktywności kończą z pierwszym zauważalnym spadkiem temperatury mającym miejsce najczęściej we wrześniu, zapadają wtedy w głęboki sen zimowy. 

Odstraszanie szkodników drewna.

Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele wyjątkowo skutecznych metod w walce ze szkodnikami drewna. Metody chemiczne oraz termiczne wykazują się wysoką wydajnością oraz efektywnością w zwalczaniu pasożytów drzew. Posiadają one jednak kilka wad, przede wszystkim wymagają one od nas dużych pokładów wolnego czasu oraz znacznych rezerw finansowych. Wykorzystanie tych technologi wiąże się zazwyczaj z wynajęciem profesjonalnego serwisu zajmującego się tego typu usługami. Ekipa dezynsekcyjna może zrujnować nie jeden domowy budżet  Firma odstraszanie.pl poleca skorzystanie z innowacyjnej metody odstraszania ultradźwiękami. Odstraszacze ultradźwiękowe generują dźwięki o częstotliwości około 65 kHz, słyszalne tylko przez owady, nieduże robaki. Zwierzęta oraz ludzie nie są w stanie usłyszeć dźwięków o tak wysokiej częstotliwości. Ultradźwięki nie wykorzystują do działania metod chemicznych ani toksyn. Wywołują uczucie znacznego dyskomfortu u okolicznych pasożytów, zmuszając je przy tym do opuszczenia miejsc w których się znajdują. Odstraszacze ultradźwiękowe powinny być uruchomione przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu. Pierwsze efekty są już zauważalne po pierwszym tygodniu korzystania z urządzeń. Do około 6 tygodni wszystkie szkodniki opuszczą pomieszczenia w których się znajdowały. Poniżej znajduję się lista odstraszaczy które mogą zostać użyte w walce ze szkodnikami drewna. Zapraszamy do zapoznania się z naszą szeroką ofertą. 

Ultradźwiękowy odstraszacz Pest Offence

szkodniki drewna


Ultradźwiękowy odstraszacz Dual Sonic

zwalczanie szkodników drewna

Ultradźwiękowy odstraszacz  Ultrasonic Attack Wave Pestrepeeler

co na korniki


Domowy odstraszacz owadów Duo-Pro Pestrepeller

domowy odstraszacz kunSkuteczny preparat na korniki i inne szkodniki drewna

Środek na korniki o silnym działaniu owadobójczym przeznaczony do wykonywania oprysków na owady w zaawansowanych działaniach dezynsekcyjnych. Przeznaczony do zwalczania szkodników drewna. Właściwości owadobójcze uzyskujemy już po 2 godzinach od zastosowania środka.

Środek na korniki i inne szkodniki drewna


© odstraszanie.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.
 

Popularne kategorie