Lampa na owady do zabijania much emituje światło UV o określonej długości fali. Światło te przyciąga muchy, które następnie w zależności od rodzaju lampy zostają porażone prądem w kontakcie z zelektryfikowaną siatką lub przyklejają się do lepu. Najczęściej lampy zabijające muchy są dodatkowo wyposażone w specjalną tacę zbierającą ciała porażonych prądem much, które można łatwo czyścić 1-2 razy w tygodniu. Lampy na muchy są dostępne w różnych rozmiarach oraz mocy, które określają skuteczny zasięg urządzenia. Ważne by wybrać odpowiednio mocną lampe owadobójczą do rozmiarów obory. Zabijanie much pułapkami UV jest ciche, higieniczne i bezpieczne. Lampy owadobójcze mogą być montowane na ścianach, sufitach lub na podłodze. Aby zapobiec przypadkowemu dotknięciu zelektryfikowanej siatki przez ludzi czy zwierzęta, jest ona zabezpieczona kratką ochronną.
Pułapka na muchy do obory
Pułapki na muchy to znany i często stosowany sposób. Są niezwykle ekonomiczne, ponieważ nie używają elektryczności. Pułapki wykorzystują działanie biodegradowalnych wabików o niezwykle intensywnym zapachu wabiącym muchy. Najczęściej stosowaną pułapką typu "worek na muchy" jest pułapka na muchy RedTop. Jedna taka pułapka może jednocześnie złapać do 20 000 osobników. Konstrukcja pułapki na muchy nie pozwala owadom uciec. Przynęta działa przez 12 tygodni i jest szczególnie atrakcyjna dla samic much. Pułapki powinno się umieszczać wokół budynku - w miejscach gromadzenia odpadów, gnojowicy, kompostu.

Podsumowanie
Poza podstawowymi działaniami sanitarnymi pozwalającymi na zachowanie higieny, zastosowanie kompleksowej dezynsekcji obory przy użyciu wielu metod na raz (lepy, oprysk na muchy, larwicydy, lampy owadobójcze) należy do obowiązków odpowiedzialnego hodowcy, który pragnie zadbać o właściwy dobrostan żywego inwentarza. Koszty dezynsekcji mimo iż mogą stanowić jednostkowo większy wydatek są zdecydowanie znacznie niższe niż konsekwencje spowodowane działalnością much i ich negatywnym wpływem na produkcyjność bydła czy trzody chlewnej.


Najczęstsze błędy popełniane podczas dezynsekcji obór
- brak regularnego usuwania zalegających resztek paszy
- zbyt rzadkie czyszczenie i niedokładna dezynfekcja pomieszczeń inwentarskich
- rozpoczęcie zwalczania much zbyt późno, gdy problem jest już bardzo nasilony
- stosowanie tylko 1 metody zwalczania much
- stosowanie przez cały czas tego samego insektycydu (odporność much na substancję czynną preparatu)

9 faktów na temat much
- Muchy zostały znalezione na wszystkich siedmiu kontynentach.
- Istnieje ponad 120 000 gatunków much.
- 1 kg obornika lub pomiotu może zawierać 5 000 larw.
- 1 tona obornika lub pomiotu może zawierać 5 000 000 larw.
- Muchy przyciąga bardziej ruch niż kolor.
- Muchy przenoszą choroby, takie jak zapalenie wymion, zapalenie rogówki, choroba niebieskiego języka (pryszczyca rzekoma), salmoneloza, bruceloza, gruźlica.
- Zasięg terytorialny muchy jest zwykle ograniczony do 3 kilometrów.
- Muchy wyczuwają pokarm na odległość około 700m.
- Muchy są aktywne tylko w ciągu dnia. Nie widzą w nocy.
Szukasz sposobu na muchy?