Zabijanie dzikich zwierząt wywołuje wiele kontrowersji natury etycznej i jest często niemożliwe z uwagi na  kwestie prawne (zwierzę jest pod ochroną). Najlepszym rozwiązaniem jest odławianie zwierząt i translokacja (przeniesienie) go w inne miejsce, gdzie zacznie nowe życie. Odławianie dzikich zwierząt może wykonać dla nas wynajęta wyspecjalizowana w takich działaniach firma. Jest to jednak rozwiązanie często niezwykle kosztowne, a w przypadku gdy mieszkamy blisko obszaru występowania dzikich zwierząt taka interwencja będzie wymagała powtórzenia całej procedury. Warto wówczas rozpatrzeć zakup żywołapki. Jest to jednorazowy wydatek, który pozwoli nam na samodzielne złapanie problemowego zwierzęcia i ewentualne ponowne użycie urządzenia, gdy zajdzie taka potrzeba.

Jak działa żywołapka? Budowa i zasada działania.

Żywołapki to zaawansowane urządzenia, których prosta budowa i solidna, stalowa konstrukcja stanowi o wysokiej skuteczności tego rozwiązania. Specjalna budowa żywołapki pozwala na natychmiastowe złapanie zwabionego zwierzęcia. Na specjalnej tacy zanętowej przygotowujemy przynętę. Rodzaj przynęty zależy  od gatunku zwierząt jakie chcemy przywabić. Sprawdzonym rozwiązaniem jest stosowanie dropsów rybnych. To zanęta podobna swoją formą do suchej karmy dla kota, której intensywny aromat ma silne właściwości wabiące drapieżniki. Przy pomocy dropsów złapiemy lisy, wydry, kuny, koty itp. Można użyć również samodzielnie przygotowanej zanęty.

Taca do wykładania wabika posiada specjalne haczyki do przytwierdzenia mięsa, boczku, sera i innych aromatycznych specjałów kuszących zwierzę, które zamierzamy złapać. Zwabiony do wnętrza klatki drapieżnik poprzez naciśnięcie tacy zanętowej  uruchamia mechanizm zapadniowy i zwierzę zostaje uwięzione w środku żywołapki.

Z uwagi na prostą konstrukcję żywołapka jest łatwa w obsłudze i czyszczeniu. Dołączane akcesoria takie jak szczypce do wykładania wabika czy rękawiczki jednorazowe pozwalają na uniknięcie pozostawienia zapachu człowieka - ograniczając tym samym wzbudzanie podejrzliwości u zwierząt. Metalowa rączka w jaką wyposażona jest żywołapka pozwala na bezpieczne przenoszenie zwierząt wewnątrz klatki, i transport poza obszar konfliktowy.

Rodzaje żywołapek

Żywołapki występują w różnych wariantach. Mogą być zamykane jednostronnie, lub dwustronnie. Pułapki żywołowne różnią się również wymiarami, co wynika z ich przeznaczenia na różne gatunki zwierząt. Ich wielkość została dobrana tak, żeby zwierzęciu nie stała się krzywda, miało sporo miejsca, dostęp do powietrza i by maksymalnie zminimalizować jego stres


.

Popularne kategorie