Jak do wszystkiego, także do odstraszania ptaków należy się dobrze przygotować. Zdradzamy dziś kilka zasad, dzięki których przestrzeganiu sprawnie i zgodnie z prawem uporasz się ptakami.

1. Podstawową zasadą jest „im szybciej, tym lepiej”. Nie czekajmy aż ptaki zbudują gniazda, czy złożą jaja. W chwili gdy zobaczymy pierwsze oznaki ich zasiedlania, sprawdźmy możliwe metody ochrony i zastosujmy odpowiednią. Wszelkie systemy odstraszania ptaków najlepiej instalować przed rozpoczęciem „ptasiego sezonu” ponieważ łatwiej jest zapobiec osiedleniu się ptaków niż pozbywać się ich kiedy już osiadły na danym terenie.

2. Działanie zgodnie z prawem to podstawa. Należy sprawdzić czy nie obowiązuje sezon ochronny. Zgodnie z Ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody jest możliwe usuwanie (od dnia 16 października do końca lutego) gniazd ptasich zarówno z budek jak i obiektów budowlanych, jeśli brak jest rozwiązań alternatywnych oraz przy założeniu, że nasze działania nie są szkodliwe dla populacji chronionych gatunków.

3. Zbadanie ptasich zwyczajów. Zbierzmy szczegółowe dane co do typu i populacji ptaków, regularności przelotu, godzin przylotu i odlotu oraz nawyków związanych z gniazdowaniem, zdobywaniem pożywienia i miejscami nocowania.

4. Zwróćmy uwagę na warunki sanitarne oraz dostęp do pożywienia i wody. Usuńmy wszelkie pozostałości pokarmowe, śmieci, materiał zdatny do budowy gniazd oraz inne elementy zachęcające ptaki. Jeśli nie uporamy się z tak podstawowymi sprawami, nasze terytorium będzie dla nich bardzo atrakcyjne. Tak więc należy zbadać otoczenie; sprawdzić co przyciąga ptaki do danego miejsca i czy w sąsiedztwie panują podobne warunki.

5. Przed zainstalowaniem odpowiednio dobranych systemów odstraszania ptaków należy pamiętać, aby usunąć wszelkie ślady obecności ptaków: gniazda, odchody, padłe ptaki i związany z nim zapach. Dorosłe osobniki często powracają do swoich gniazd, aby je chronić.

6. Zapoznaj się z możliwymi metodami odstraszania ptaków lub poproś o poradę specjalistę. Na rynku dostępnych jest wiele produktów umożliwiających skuteczne odstraszenie ptaków m.in.:

- kolce na ptaki nadają się idealnie do zastosowania w miejscach takich jak: parapety, wąskie gzymsy, pasy podrynnowe, belki, występy, niewielkie elementy architektoniczne, neony, tablice i kasetony reklamowe itd.,

- siatki na ptaki do montażu na balkonach oraz specjalne siatki ochronne na drzewa owocowe - odstraszacze ptaków dźwiękowe - odstraszacze ptaków ultradźwiękowe

Popularne kategorie