jak pozbyć się wtyka amerykańskiego

Wtyk amerykański - jak się pozbyć z domu, mieszkania, jak zwalczać?

Jeszcze paręnaście lat temu wtyki amerykańskie nie były obecne w Polsce. Teraz często dostają się do naszych domów i zakłócają nasz komfort, wydzielając nieprzyjemną woń. Problem nasila się późną jesienią, kiedy owady te chowają się przed zimnem. Jak skutecznie pozbyć się wtyka amerykańskiego?

Czym jest wtyk amerykański?

Wtyk amerykański (Leptoglossus occidentalis) to inwazyjny gatunek pluskwiaka, który przywędrował do Polski z Ameryki Północnej. Z uwagi na kontynent z którego pochodzi owad ten często zwany jest również pluskwą amerykańską. Naturalnym środowiskiem tego insekta są terytoria Stanów Zjednoczonych, Kanady czy Meksyku. W Europie jego obecność po raz pierwszy zarejestrowano w 1999 roku – pojawił się we Włoszech. Do Polski najprawdopodobniej zawitał w okolicach roku 2007. Ogółem na terenie naszego kraju występuje 17 różnych gatunków wtyków, w tym najczęściej spotykany wtyk straszyk (żeruje przede wszystkim na mniejszych roślinach).

Ciało wtyka amerykańskiego osiąga rozmiary od 1,5 do 2 centymetrów. Głowę ma czarną lub brązową, zakończoną kłujką i czułkami. Brązowy jest również jego tułów. Na przedpleczu ma żółte plamki, a na wyposażonym w skrzydła odwłoku biało-czarne paski i charakterystyczny biały zygzak.
wtyk amerykański wygląd, jak wygląda, rozpoznawanie
Wtyki amerykańskie stają się bardzo widoczne późną jesienią, kiedy temperatura powietrza robi się niska. W poszukiwaniu ciepła dającego im przetrwanie próbują dostawać się do domów oraz mieszkań. Chowają się w różnych szparach i szczelinach, np. w futrynach, między podłogą a ścianą czy za meblami.

Czy trzeba się szczególnie obawiać obecności tego insekta?

Czy wtyk amerykański jest groźny?

Wtyki amerykańskie są groźnymi szkodnikami drzew iglastych (w szczególności sosen). Wysysają soki z ich igieł i szyszek, co prowadzi do obumierania drzew. Dlatego trzeba uważać, by nie zadomowiły się w ogrodzie, jeśli mamy w nim jakieś iglaki.


wtyk amerykański jak zwalczyć

Jednak dla zdrowia człowieka istoty te nie stwarzają zagrożenia. Wtyk amerykański co do zasady nie "gryzie" (nie kłuje) ludzi (w całej historii odnotowano tylko jeden taki przypadek). Wtyk amerykański nie przenosi żadnych chorób, nie jest też szkodnikiem spożywczym - nie żeruje na jedzeniu, nie doprowadza tym samym do jego zanieczyszczenia. To jednak wcale nie znaczy, że jego obecność nie sprawia kłopotów. Przede wszystkim chodzi o nieprzyjemny zapach, który wydziela wtyk amerykański, kiedy poczuje się zagrożone. Wspomniana przykra woń utrzymuje się stosunkowo długo, więc incydent z udziałem wtyka może popsuć nawet cały wieczór. 

Bardzo rzadko może dojść do sytuacji, że wtyk swoją kłujką doprowadzi do uszkodzenia znajdujących się w domu plastikowych rur.

Jak poradzić sobie z wtykiem amerykańskim? Jak zwalczyć wtyki amerykańskie?

Jak w przypadku wielu innych insektów, do problemu z wtykiem amerykańskim można podejść w różny sposób. Można spróbować usunąć osobnika mechanicznie albo wykorzystać specjalistyczne preparaty, które pozwolą go odstraszyć czy zwalczyć. Zupełnie podstawową kwestią jest prewencja. Można zabezpieczyć się przed niechcianą wizytą wtyka poprzez zainstalowanie siatek na oknach oraz drzwiach balkonowych. Ten pluskwiak jest na tyle duży, że nie poradzi sobie nawet z siatką, która ma nieco rzadszą konstrukcję.

wtyk amerykański jak się pozbyć

Jeżeli problem z wtykiem nie jest poważny i na przykład zauważyliśmy tylko jednego osobnika, to można go spróbować złapać do słoika i wypuścić na zewnątrz z dala od domu czy mieszkania. Ze względu na to, że wtyk wydziela przykrą woń, przy próbach jego łapania najlepiej mieć na dłoniach rękawiczki.

Profesjonalne preparaty do zwalczania wtyka amerykańskiego

Na rynku próżno się doszukiwać preparatów dedykowanych dla zwalczania wtyków amerykańskich, które dostały się do domu czy mieszkania. Wyjściem jest skorzystanie z uniwersalnych środków na owady.

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie środka owadobójczego (oprysku) do rozcieńczenia wodą i późniejszego rozprowadzenia takiego roztworu na powierzchni, którą chcemy zabezpieczyć. Jest to skuteczna i zarazem wydajna metoda. Dla przykładu koncentratem Effect Ultimum 100 ml przy użyciu opryskiwacza można zabezpieczyć 100 metrów kwadratowych, a efekt ochronny utrzymuje się do 4 tygodni. Preparatu do rozcieńczania Effect Ultimum można także użyć stosując inną metodę zwalczania wtyków, czyli zamgławianie. Wówczas wydajność tego środka (przy 100 ml) wzrasta do 3000 metrów kwadratowych. wtyk amerykański oprysk
Zamgławiać pomieszczenia w celu pozbycia się wtyków oraz innych niepożądanych insektów można za pomocą uniwersalnych foggerów gotowych do natychmiastowego użycia. Jednym z nich jest No Pest Fogger. Wystarczy umieścić go w centralnym punkcie pomieszczenia i aktywować, a następnie się oddalić – preparat sam zacznie się uwalniać docierając do wszystkich, nawet najtrudniej dostępnych zakamarków.

fogger na pluskwy

W celu uzyskania dodatkowych porad dotyczących radzenia sobie z wtykami amerykańskimi oraz innymi insektami zapraszamy do dołączenia do naszej facebookowej społeczności.

© odstraszanie.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.

 

Popularne kategorie